* Tolik napadení během jediného týdne v Egyptě nepamatují * Úřady označily pobřeží za bezpečné, vzápětí přišel další útok * Dravce možná přilákaly kusy uhynulého dobytka, naházené do moře
Káhira - Zaskočení turisté, usilovně pátrající potápěči a hlavou nevěřícně kroutící experti. Takové jsou v Egyptě reakce na nečekané řádění žraloků dlouhoploutvých, kteří během týdne hned třikrát zaútočili na jihu Sinaje.
Dvě ženy - jedna z Ruska a jedna z Ukrajiny - přišly o ruku a nohu, v neděli pak útok žraloka nepřežila sedmdesátiletá Němka.
Mořský dravec útočí přímo v srdci metropole egyptské turistiky, která je zároveň rájem pro milovníky potápění: u letoviska Naama Bay na pobřeží Rudého moře.
Výpady žraloků na člověka jsou v Egyptě dost vzácné. A teď se odehrály najednou tři případy během necelého týdne.
"Je to skutečně velmi podivné. Tolik útoků v tak krátkém časovém rozmezí. Přímo tady v Naama Bay žralok nebyl nějakých deset, možná dokonce patnáct let," řekl agentuře Reuters Rolf Schmid z Potápěčského centra na Sinaji.
Některé cestovní kancléře ruší výlety na moře, ministerstva zahraničí některých zemí nabádají občany svých států k opatrnosti (české ministerstvo mezi nimi zatím není).
Egyptská hlídka po prvním útoku na skupiny ruských a ukrajinských plavců dva žraloky zabila, ale místní znalci tvrdí, že jde o jiné kusy. Ulovení žraloci měřili na délku skoro dva a půl metru a vážili jeden 150 a druhý 250 kilogramů.
Navíc Němka byla napadena jen den poté, co úřady označily pobřeží u Naama Bay a Šarm aš-Šajchu za bezpečné. Po prvním útoku tam panoval osmačtyřicetihodinový zákaz koupání.
"Hotely a potápěčské školy dostaly instrukce, aby vyčlenily personál na sledování situace u pobřeží a hlásily nebezpečí," uvádí se v prohlášení egyptského ministerstva životního prostředí.
Experti spekulují o tom, že útoky může mít na svědomí jeden jediný žralok se zjevnou "nervovou poruchou". Žraloci dlouhoploutví jsou považováni za nejnebezpečnější člověku a nejčastěji právě oni napadají lidi.
Pracuje se také s verzí, že dravce nalákala k břehům Sinaje loď, která převážela do Egypta z Austrálie dobytek a ovce. Uhynulé kusy totiž posádka u poloostrova házela přes palubu do moře.
Britka, která viděla útok na skupinu ruských a ukrajinských plavců, popsala deníku The Sun chování žraloka jako zběsilé: "Najednou jsem si připadala, jako když jsem v pračce. Všude kolem byla krev a jen jsem viděla, jak žralok tu nebohou ženu vláčí a trhá jí."
Pokud budou následovat další útoky, může úbytek turistů znamenat ránu pro egyptskou ekonomiku. Peníze z cestovního ruchu tvoří značnou část státního rozpočtu.
Sinajští hoteliéři se přitom velmi snaží, aby se zapomnělo na léto 2005, kdy sebevražedné atentáty právě v Naama Bay a Šarm aš-Šajchu připravil o život 88 lidí a mnoho turistů na čas odradily od návštěvy Egypta.