Washington - Do roku 2050 přestanou běloši ve Spojených státech tvořit většinu tamějšího obyvatelstva. Bělošské děti budou ve společnosti menšinou už za dvaadvacet let.
Vyplývá to ze studie amerického Úřadu pro sčítání obyvatelstva, který zveřejnil poslední trendy vývoje obyvatelstva USA. Nové údaje úřad vypočítal z míry porodnosti, úmrtnosti, ale třeba i z vývoje migrace.
V současnosti v zemi žije přibližně 308 milionů obyvatel, z nichž dvě třetiny tvoří běloši nehispánského původu.
Do roku 2050 by se podle odhadů měl počet občanů Spojených států zvýšit o dalších 91 milionů a v inkriminovaný rok by mělo ve Spojených státech žít jen 49,9 procent bělochů.
Podle studie by se do jednačtyřiceti let neměl zvýšit počet černochů, ale mělo by přibýt Hispánců a Asiatů.
Černochů by mělo zůstat ve Spojených státech stejně, tedy přibližně 12,2 procenta. Nárůst ale zaznamená menšina Hispánců, kterých by mělo být o třináct procent více, a Asiatů, kterých přibude přibližně o 1,6 procenta.
Oproti posledním údajům loňské demografické studie se hranice, kdy se běloši stanou ve Státech menšinou, oddálila o osm let.
Původně úředníci předpovídali, že by se bělošské děti měly stát v americké společnosti menšinou v roce 2023 a veškeré bělošské obyvatelstvo už v roce 2042.
Podle odborníků za zmírnění trendu může jak hospodářská recese, tak i zpřísnění pravidel imigrační politiky země. Příliv nových cizinců do Spojených států se tak mírně zpomalil.