Na vině je americký astronaut Jeff Williams, který právě přebývá na Mezinárodní vesmírné stanici, nějakých 240 kilometrů nad povrchem Země.
"Říkali jsme mu několik let CEV, teď už ale má své jméno - Orion," prohlásil Williams na záznam, který byl určen pro pozdější reklamní využití, byl však omylem odvysílán rádiovým spojením mezi vesmírnou stanicí a řídícím střediskem. Zaslechl ho zpravodaj agentury AP a pojmenování se tak dostalo na svět.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- NASA ztratila video z výstupu na Měsíc
- Raketoplány nové generace? Za pět let
- Základnu na Měsíci čeká smršť meteoritů
NASA popletla kanály
Mluvčí Johnsonova vesmírného střediska vysvětlil, že záznam měl být přeposlán na Zemi privátním kanálem, kvůli špatné konfiguraci se tak ale stalo prostřednictvím normální přístupné linky.
"Chtěli jsme, aby oznámení jména pozvedlo náladu a morálku pracovníků NASA. Každý takový krok vpřed lidi vždy povzbudí," vysvětlil původní motivaci NASA mluvčí James Hartsfield.
NASA chtěla jméno nového vesmírného plavidla oznámit až 31. srpna, dokdy se musí rozhodnout, která firma získá kontrakt na výrobu nástupce současných raketoplánů. O zakázku mezi sebou soutěží firma Lockheed Martin a konsorcium Boeingu a Northrop Grumman.
Deník Houston Chronicle k předčasnému zveřejnění jména ironicky poznamenal, že NASA, která se pyšní tím, že vede Spojené státy do budoucnosti, tentokrát dopustila, aby se budoucnost předběhla i oproti jejímu vlastnímu harmonogramu.
Na Měsíci nejpozději v roce 2020
NASA doufá, že jméno Orion se do historie zapíše podobně převratným způsobem jako Apollo, spojené s vůbec prvním přistáním člověka na Měsíci. Kromě návratu na Měsíc si NASA od Orionu slibuje, že později dopraví člověka i na Mars.
Orion by měl nahradit raketoplány poté, co v roce 2010 doslouží a nebudou už moci sloužit při dopravě lidí do vesmíru. Poprvé by se astronauté měli na palubě Orionu vydat směrem k Mezinárodní vesmírné stanici nejpozději v roce 2014.
Již dříve NASA oznámila jména raket, která Orion vynesou - jmenují se Ares I. a Ares V.
Plán na návrat lidské posádky na Měsíc oznámil v roce 2004 americký prezident George Bush. Jako časovou hranici stanovil rok 2020. Naposledy se člověk prošel po Měsíci v roce 1972, kdy se k němu vypravila posádka Apolla 17.