Zoufalství v jihočínské továrně: zabilo se již 8 lidí

Monika Horáková
21. 5. 2010 16:45
Čínský reportér se v továrně nechal zaměstnat, aby podal svědectví o tamních pracovních podmínkách
Foto: Corporate Image

Peking - Již osmý zaměstnanec čínské továrny společnosti Foxconn spáchal dnes ráno sebevraždu. Od počátku roku se rozhodlo předčasně ukončit svůj život pádem z vysokých budov deset lidí. Dva z nich pokus o sebevraždu přežili.

Společnost Foxconn vyrábí telefony a další elektroniku pro značky Nokia, Motorola, Sony, Apple, Dell či Hewlett-Packard. Již několik měsíců se vypořádává s kritikou, že nutí své zaměstnance pracovat v nelidských podmínkách.

Čínská televize CCTV odvysílala reportáž, v níž se společnost nařčení brání. Její mluvčí popírá, že by dělníci a dělnice pracovali dlouhé hodiny v extrémním tempu.

Společnost podle něj navíc přijala nová opatření, jež mají předejít dalším tragédiím. Vznikla krizová linka a zaměstnancům jsou k dispozici psychologové a poradci.

Práce v továrně na vlastní kůži

Redakce čínských novin Southern Weekly vyslala do továrny společnosti Foxconn v jihočínském Šen-čenu svého reportéra. Ten se zde nechal bez přiznání skutečné identity na měsíc zaměstnat. Současně noviny požádaly vedení společnosti o oficiální rozhovor. Cílem bylo zjistit, co vede zaměstnance k páchání sebevražd.

Reportér, který se získáním pracovního místa neměl žádné problémy, popsal podle Southern Weekly místní pracovní podmínky jako obzvlášť těžké. Anglický překlad jeho poznatků přinesl server Gizmodo. Dělníci a dělnice dle jeho výpovědi pracují téměř nepřetržitě. 

Při nástupu musel reportér podepsat prohlášení, že případné přesčasy bude vykonávat dobrovolně, aniž byl přitom jednoznačně stanoven jejich rozsah. Dolní hranice platů činila 900 yüanů (cca 2700 Kč).  

Někteří kritici se domnívají, že vlna sebevražd odráží špatné pracovní podmínky a vyčerpání zaměstnanců. V reportáži čínské televize CCTV zase zazněla domněnka, že úmrtí jsou důsledkem vyšších nároků a očekávání na straně mladých lidí, které nemohou být splněny.

Tchajwanská společnost, jejíž zisk loni dosáhl zhruba 1,23 bilionu korun, zaměstnává v Číně asi 800 000 dělníků. Přibližně polovina z nich pracuje v továrním komplexu Lung-chua.

Úroveň mezd se v zemi nesmírně liší. Průměrně brali Číňané koncem loňského roku 15 tisíc yüanů ročně (45 tisíc Kč). Světová hospodářská krize se přitom Číny v podstatě nedotkla, někdejší Říše středu zaznamenávala v uplynulých dvou letech osmi až devítiprocentní růst. Ještě v roce 2008 rostly platy v průměru o 17 procent ročně.

Obdobné případy ve Francii

Vlna zaměstnaneckých sebevražd dlouhodobě znepokojovala také francouzskou společnost France Telecom. Od roku 2007 spáchaly sebevraždu více než tři desítky jejích zaměstnanců.

Vedení společnosti nechalo vypracovat průzkum, kterého se zúčastnilo 80 000 z celkových 102 000 zaměstnanců. Ti si podle výsledků nejvíce stěžovali na stresové prostředí, mimořádnou náročnost práce a také na chování nadřízených.

Část zaměstnanců také přiznala fyzické, ale hlavně psychické problémy způsobené prací. Šlo především o zaměstnance call-center a oddělení pro styk se zákazníky.

 

Právě se děje

Další zprávy