Liberijci dali v listopadových volbách přednost Sirleafové před fotbalistou a milionářem Georgem Weahem. Dnes bude sedmašedesátiletá ekonomka za přísných bezpečnostních opatření slavnostně uvedena do nejvyšší funkce v zemi.
U hlavního města Monrovie kotví dvě americké bojové lodi. Nové prezidentce bude blahopřát kromě hlav ostatních afrických států také manželka prezidenta USA Laura Bushová a ministryně zahraniční Condoleezza Riceová.
"Železná lady" afrického kontinentu
Libérie, první svobodný stát v Africe, dnešním dnem získává další prvenství: je prvním státem černého kontinentu, kterému vládne žena. Pouhý den poté, co první ženu-prezidentku získal další kontinent - Jižní Amerika. Ve včerejších volbách tam zvítězila Michelle Bacheletová.
Ellen Johnson-Sirleafová bude mít v čele Libérie hodně práce. Dostává do rukou jeden z nejvíce rozvrácených afrických států.
Africká "Železná lady" se musí vypořádat nejen s rozvráceným hospodářstvím, k čemuž je díky své předchozí práci ve Světové bance kvalifikovaná, ale také s následky občanské války. Čtrnáct let trvající konflikt stál životy čtvrt milionu Liberijců a rozšířil se i do okolních států. Dnes pomáhá udržet klid patnáct tisíc vojáků OSN.
Korupce a dětští vojáci
Země je kvůli válce destabilizovaná nejen ekonomicky, ale také "morálně". Nová prezidentka se to chce pokusit napravit. Slíbila, že bude nekompromisně bojovat proti korupci. Hodlá také znovu začlenit do společnosti neblaze proslulé dětské vojáky, kteří byli již od malička zvyklí zabíjet.
"Chci přinést do prezidentského úřadu mateřskou vnímavost a city," prohlásila Johnson-Sirleafová, která odešla ze země v osmdesátých letech, protože jí hrozila poprava.
#reklamaLibérie je stále zemí, ve které dominují muži, především v kmenových oblastech. Představa ženy jako hlavy státu je tak pro některé stále nepřijatelná.
Zvládne to žena?
"Jen muž může být natolik silný, aby se vypořádal se všemi bývalými bojovníky. Libérie zkrátka není připravena na to, aby jí vládla žena," citovala BBC nejmenovaného vzdělaného muže.
Ve volbách jí přesto její ženství pomohlo. Mnoho voličů, a především voliček, ji vnímalo jako symbol: žena, která dá do pořádku zemi zničenou předtím bojujícími muži. To jí však k volebnímu vítězství určitě nestačilo.
Do prezidentského úřadu jí pomohlo její vzdělání - má diplom z Harvadru - a zkušenosti, jež získala jako ministryně financí, pracovnice OSN a ekonomka Světové banky.
Tedy vlastnosti, které George Weah - jenž to ze slumu na předměstí Monrovie dotáhl až na nejlepšího fotbalistu světa - přes svou obrovskou popularitu postrádal.