Teroristu vysála z letadla nálož v laptopu, který přinesl zaměstnanec letiště

Martin Novák Martin Novák
8. 2. 2016 18:45
Útočník podle vyšetřovatelů přijel na invalidním vozíku, aby se vyhnul důkladnější kontrole. Výbušninu měl v laptopu. Záznam z kamer ukázal, že mu ho přinesl jeden ze zaměstnanců letiště. Exploze roztrhla trup letounu a terorista vypadl ven, piloti však dokázali přistát. Bomba byla zřejmě určena pro let Turkish Airlines do Istanbulu.
Letoun společnosti Daallo Airlines, odstavený na letišti v Mogadišu.
Letoun společnosti Daallo Airlines, odstavený na letišti v Mogadišu. | Foto: Reuters

Mogadišo/Praha - Pasažér, který cestoval na invalidním vozíku a vezl si laptop, je pachatelem teroristického útoku na palubě somálského letadla.

Vyšetřovatelé postoupili s objasněním výbuchu, který v úterý způsobil trhlinu v trupu stroje společnosti Daallo Airlines a přinutil piloty nouzově přistát v Mogadišu.

Mluvčí somálského prezidenta Abdisalám Aato potvrdil televizi CNN, že trhavina byla ukryta v přenosném počítači. Pasažérovi ji přinesli dva zaměstnanci letiště, což odhalil záznam z bezpečnostních kamer.

Útočníka policisté identifikovali jako pětapadesátiletého Abdullaha Borleho. Invalidní vozík s sebou měl zřejmě proto, aby se vyhnul důkladnější kontrole při odbavení.

Borle se ale stal jedinou obětí útoku. Po explozi byl "vysát" dírou v trupu vedle místa, kde seděl. Jeho tělo našli třicet kilometrů za Mogadišem. Žádný příbuzný se po něm nesháněl.

Pilot společnosti Daallo Airlines vypověděl, že na letištní ploše v Mogadišu panuje chaos a přístup k letadlu mají i lidé, kteří tam nemají co dělat.

Somálští vyšetřovatelé, kterým pomáhají američtí experti, uvedli, že piloti mohli s porušeným strojem přistát díky tomu, že exploze nastala krátce po startu v malé výšce přibližně čtyř kilometrů.

"Slyšel jsem velkou ránu a pak viděl dým. Lidé křičeli, volali ´Bože, pomoz nám´. Nastalo to zrovna ve chvíli, kdy posádka oznámila, že si můžeme odepnout bezpečnostní pásy," řekl listu Wall Street Journal jeden z cestujících - Sulejmán Ismán Núh.

Ředitel společnosti Daallo Airlines oznámil, že atentátník měl původně letenku na let Turkish Airlines na lince Mogadišo-Istanbul. Letoun turecké společnosti ale do somálské metropole nepřiletěl kvůli nepřízni počasí, takže Borle a další cestující nastoupili na spoj Daallo Airlines do sousedního Džibuti, odkud měli pokračovat dál.

Podle CNN je za útokem zřejmě islamistická organizace al-Šabáb, která v Somálsku působí a ovládá časti země. V Mogadišu často provádí teroristické útoky, například na hotely.

Podezření na spoluúčast zaměstnanců letiště či letecké společnosti na útoku existuje také v egyptském Šarm aš-Šajchu, kde pachatel uložil bombu do letadla ruské společnosti Metrojet. Zřítilo se loni 31. října nad Sinají, zemřelo všech 224 lidí na palubě.

Agentura Reuters s odvoláním na svůj egyptský zdroj napsala, že podezření padá na mechanika společnosti Egypt Air, jehož bratranec se v Sýrii přidal k teroristické organizaci Islámský stát.

Bomba tedy měla podle plánů útočníka zřejmě vybuchnout na palubě letounu Turkish Airlines. To je jedna z mála zahraničních společností, která lety do města provozuje.

Ačkoliv je Somálsko zmítané přes dvě desítky let válkou, letiště v Mogadišu má několik bezpečnostních bariér a v jeho prostorách sídlí i úřadovny OSN a velvyslanectví několika států.

Evropští odborníci testují speciální podšívku vaku, aby dokázali, že může zadržet explozi v zavazadlovém prostoru letadla. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy