Matka teroristy Kermicha vzkazovala přes média: Nevím si s ním rady. Rok poté podřízl kněze v Rouenu

ČTK ČTK
29. 7. 2016 20:25
Pozornost médií se při teroristických útocích zaměřuje na samotné atentátníky, ale podstatně méně pozornosti je věnováno jejich rodinám, které musí žít dál s pocitem viny. Rodina Kermichových se jen těžko vyrovnává s činem syna Adela, který v Saint-Étienne-du-Rouvray u Rouenu spolu s Abdelem Malikem Petitjeanem podřízl krk šestaosmdesátiletému knězi. Mluví v něm jako o "veselém chlapci", který byl "zmanipulovaný, jako v nějaké sektě". Rodina ho zkoušela všemi možnými prostředky usměrnit - marně.
Francouzská policie hlídkuje před kostelem v Rouenu
Francouzská policie hlídkuje před kostelem v Rouenu | Foto: Reuters

Paříž - Jedna zkusila všechno možné, jen aby udržela svého syna ve Francii. Druhá zase vzpomíná na "hodného" chlapce. A přesto jejich synové, Adel Kermiche a Abdel Malik Petitjean, zabili v úterý jménem organizace Islámský stát kněze. Jak žít, když je něčí dítě radikalizované nebo se z něj stal džihádista?

Rodina Kermichových, kterou znepokojovaly choutky mladého Adela na cestu do Sýrie, se rychle obrátila na úřady, když zjistila, že zmizel. Bylo to v březnu 2015, během jeho prvního pokusu. Po jeho druhém pokusu v květnu 2015 jeho matka poskytla rozhovor švýcarskému deníku Tribune de Geneve. Mluvila v něm o "veselém chlapci", který byl "zmanipulovaný, jako v nějaké sektě". Rodina ho zkoušela všemi možnými prostředky usměrnit - marně.

Více než rok poté Adel Kermiche a Abdel Malik Petitjean, oba devatenáctiletí, přísahali věrnost Islámskému státu. Vnikli do kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray u Rouenu na severozápadě země a podřízli krk šestaosmdesátiletému knězi Jacquesu Hamelovi.

Adelova matka více než rok před tímto útokem přiznala, že už neví, kudy kam. "Nevíme ale, na koho se obrátit," citovala ji agentura AFP.

Radikalizace příbuzných

Rodiny, které mají obavy kvůli radikalizaci příbuzného, se stále častěji obracejí s žádostí o pomoc na různá sdružení. A počet rodin, které se potýkají s radikalizací a náhlými odjezdy, roste. Podle posledních údajů zamířilo do Sýrie nebo Iráku 680 francouzských státních příslušníků.

Tyto rodiny jsou naprosto bezbranné, velmi trpí a mají pocit viny, řekla Amélie Boukhobzaová, klinická psycholožka a spolupracovnice organizace Entr'Autres, která má pobočky po celé Francii. Cílem těchto sdružení není podle ní ani tak pomoc radikalizovaným dětem, "které o ni koneckonců ani nežádaly", jako pomoc rodičům, kteří "nemohou držet smutek za své dítě". "Není sice možné odpustit, ale rodičovská láska je tady pořád," dodala Boukhobzaová.

"Mám tě ráda, hrozně mi chybíš," namluvila ve středu na záznamník mobilního telefonu svého syna matka Abdela Malika Petitjeana, druhého útočníka ze Saint-Étienne-du-Rouvray. Nemohla uvěřit, že by se její dítě na hrůzném činu podílelo, a to ani ve chvíli, kdy to začalo vycházet najevo.

I když děti odjedou, rodiny se s nimi snaží udržet kontakt, některé jsou s nimi v pravidelném, ba dokonce denním styku. Posílají si fotografie, videa, vyprávějí si, co dělali, občas zazní výčitky. Děti nazývají své rodiče "nevěřícími", ale ti chtějí zůstat žít na Západě, vysvětlila Boukhobzaová.

"Před pěti měsíci jsem spálil všechny mosty," řekl Ivan Sovieri, jehož devětadvacetiletá dcera odjela do Sýrie s manželem i dětmi. "Když jsme spolu byli v kontaktu, spíše jsem trpěl, už jsem o ní nechtěl nic vědět." V napjatých konverzacích svému otci dokonce vyhrožovala. "Pro mou dceru existuje jen Alláh a nic víc," říká Sovieri. Myslí si také, že ji už nikdy neuvidí.

Psychoanalytik a jeden z vedoucích pracovníků organizace Entr'Autres Patrick Amoyel řekl, že "takovéto odjezdy dětí znamenají totéž, co smrt". "Na 99 procent už se (s rodiči) nesetkají," dodává.

K tomu se podle Boukhobzaové přidávají všudypřítomné obavy rodičů, že jejich potomek spáchá atentát. Vždy, když se ve Francii stane nějaký útok, se tito rodiče strachují, zda se jejich dítě nevrátilo, nevmísilo se do davu a nespáchalo tento čin.

"Nemůžete dělat vůbec nic," přiznává Ivan. "Jen si přát, aby se jim nic nestalo."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy