Francouzi identifikovali druhého útočníka z kostela, od června byl na seznamu radikálů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2016 20:30
Kriminalisté díky testům DNA identifikovali druhého z útočníků, kteří v úterý zavraždili kněze v kostele na severu Francie. Prokuratura oznámila, že jde o devatenáctiletého Abdela Malika Nabila Petitjeana. Tajné služby ho od 29. června evidovaly v seznamech radikalizovaných osob. Jeho spolupachatele podle agentury AFP ve dnech před útokem policie hledala, protože ho podezřívala z přípravy atentátu.
Policejní hlídka před kostelem, kde k vraždě došlo.
Policejní hlídka před kostelem, kde k vraždě došlo. | Foto: Reuters

Paříž - Druhého z útočníků, kteří v úterý zavraždili kněze v kostele na severu Francie, identifikovali vyšetřovatelé pomocí testů DNA jako devatenáctiletého Abdela Malika Nabila Petitjeana. Sdělila to ve čtvrtek prokuratura.

Totožnost prvního z útočníků vyšetřovatelé odhalili hned v úterý večer, byl jím devatenáctiletý Adel Kermiche. Agentura AFP napsala, že protiteroristická policie po něm v uplynulých dnech pátrala kvůli podezření, že chystá atentát. Ve středu francouzská média informovala, že druhým teroristou je Abdel Malik P., jehož doklady se našly u Kermiche. Policisté útočníky zastřelili po osvobození zbylých rukojmí. Ke krveprolití se přihlásil Islámský stát.

Kermiche byl od 29. června tohoto roku na seznamu radikálů, a to kvůli jeho pokusu dostat se podobně jako první útočník Adel Kermiche přes Turecko do Sýrie. Vyšetřování se podle listu Le Figaro nyní zaměřuje na nalezení případných spolupachatelů ve Francii i mimo ni.

Rodák z Lotrinska Petitjean neměl záznam v trestním rejstříku a policie neměla k dispozici jeho otisky prstů ani DNA, což proces určení totožnosti komplikovalo. Podle listu Le Parisien policisté vyslýchají tři z jeho příbuzných. "Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by s činem měli cokoli společného," řekl agentuře AFP její soudní zdroj.

Petitjean žil podle francouzského tisku se svou matkou v Aix-les-Bains v Savojsku. To je asi 700 kilometrů od místa činu v Saint-Étienne-du-Rouvray u Rouenu. Lidé z jeho čtvrti ho popisovali jako úplně normálního mladíka a ani podle předsedy sdružení řídícího tamní mešitu nepůsobil jako radikál.

"Neměl žádné divné poznámky, byl stále usměvavý. Všichni věřící jsou v šoku, znali ho jako milého a klidného muže," uvedl Djamel Tazghat. Petitjean poslal ještě v pondělí večer textovou zprávu své matce ve znění: "Neboj se. Všechno je v pohodě, běž spát. Mám tě rád."

Totožnost prvního z útočníků vyšetřovatelé oznámili hned v úterý večer, byl jím devatenáctiletý Adel Kermiche, jenž bydlel u rodičů v Saint-Étienne-du-Rouvray. Kermich se dvakrát pokusil o odjezd do Sýrie a za to strávil deset měsíců ve vazbě. Nakonec byl propuštěn na svobodu s podmínkou, že jeho pohyb bude monitorován prostřednictvím elektronického náramku. Ten byl ovšem každý den na několik hodin deaktivován a právě v této "pauze" oba muži zaútočili.

Dvojice vyzbrojená noži vtrhla do kostela během úterní dopolední mše, držela v zajetí šest lidí a zavraždila šestaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela. Policisté útočníky zastřelili poté, co s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci abú Bakrovi Bagdádímu.

Na zavražděného kněze ve čtvrtek vpodvečer vzpomínaly tisíce lidí na místním stadionu Jurije Gagarina. Všichni přítomní museli před vstupem na stadion projít bezpečnostní kontrolou. Mezi účastníky shromáždění byl rouenský arcibiskup nebo bývalý francouzský ministr obrany a nynější regionální normandský politik Hervé Morin.

"Naše dojetí z tohoto odporného činu nevyprchá," prohlásil starosta obce Hubert Wulfranc. Shromáždění na stadionu, který je asi 500 metrů od bydliště atentátníka Kermiche, ukončila minuta ticha a Marseillaise. Pohřeb duchovního se bude konat příští úterý v katedrále v Rouenu.

 

Právě se děje

Další zprávy