Zakažme financování mešit z ciziny, vyzval premiér. Imámy chce vzdělávat přímo ve Francii

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 7. 2016 11:10
Manuel Valls navrhuje stanovení časového rámce, během kterého nebude možné financovat ze zahraničí výstavbu mešit ve Francii. Kromě toho podpořil i možnost, aby mohli být imámové vzděláváni pouze ve Francii. Premiér také zkritizoval jako selhání fakt, že jeden z útočníků, kteří před několika dny zabili kněze ve francouzském Saint-Étienne-de-Rouvray, byl policií monitorován pouze pomocí elektronického náramku. Policie v souvislosti s útokem zadržela žadatele o azyl ze Sýrie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský premiér Manuel Valls podpořil možný zákaz zahraničního financování mešit postavených ve Francii.

Kritizoval také fakt, že úřady umožnily jednomu z pachatelů úterního útoku v severofrancouzském kostele, Adelu Kermichovi, propuštění z vazby a sledování pouze pomocí elektronického náramku.

Agentura AFP v pátek infromovala, že v souvislosti s útokem policie zadržela žadatele o azyl ze Sýrie.

"Je třeba provést plošnou revizi a vytvořit si s islámem ve Francii nový vztah," prohlásil Valls v rozhovoru pro list Le Monde.

Navrhl stanovení časového rámce, během kterého nebude možné financovat ze zahraničí výstavbu mešit ve Francii, a podpořil vzdělávání imámů výhradně v zemi galského kohouta a nikde jinde. Nenávistní imámové, kteří působí v evropských zemích, totiž pomáhají radikalizovat mladé evropské muslimy.

Elektronický náramek pro Kermiche francouzský premiér kritizoval jako selhání. "Je potřeba tento systém znovu zhodnotit ... bude třeba zvolit jiný přístup - hodnotit případ od případu, s ohledem na to, že džihádisté svou činnost umně skrývají," řekl Valls.

Neoblíbenou socialistickou vládu obviňuje opozice z pramalého úsilí v boji s islámem už od atentátu v Nice ze 14. července, který si vyžádal 84 obětí.

Vyšetřování útoku v kostele pokračuje

Ve Francii pokračuje vyšetřování úterního útoku v severofrancouzském Saint-Étienne-de-Rouvray, kdy dva útočníci vtrhli do kostela během dopolední mše a zabili šestaosmdesátiletého kněze.

První z nich, devatenáctiletý Adel Kermich, jenž žil v severofrancouzském dějišti tragédie, městečku Saint-Étienne-du-Rouvray u rodičů, se dvakrát pokusil odjet do Sýrie a za to strávil deset měsíců ve vazbě. Nakonec byl propuštěn s podmínkou, že jeho pohyb bude monitorován elektronickým náramkem.

Ten byl ale denně na několik hodin deaktivován a právě během této doby oba mladíci zaútočili.

K činu se přihlásila organizace Islámský stát, která ve středu zveřejnila video, na němž útočníci přísahají věrnost jejímu vůdci Abú Bakrovi Bagdádímu.

List Le Parisien uvedl, že stále pokračuje výslech tří příbuzných druhého atentátníka, Abdela Malika Nabila Petitjeana.

Organizace muslimů ve Francii, Rada pro islámské vyznání (CFCM), apelovala na francouzské muslimy, aby tuto neděli na znamení solidarity navštívili křesťanskou mši ve svém nejbližším kostele.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy