Francie po útocích mobilizuje proti džihádistům. Zakládá Národní gardu

ČTK ČTK
28. 7. 2016 12:55
Ve Francii vznikne Národní garda, bezpečnostní jednotka vytvořená z již existujících vojenských záloh. Bude pomáhat potírat terorismus. Oznámil to prezident Francois Hollande. Vznik gardy země zvažovala již od loňských útoků v Paříži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande ve čtvrtek oznámil vznik Národní gardy. Půjde o novou bezpečnostní složku vytvořenou ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem.

Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.

Hollande vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek, tedy četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva, už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice.

Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají podle deníku Le Monde každý zhruba 28 000 dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté.

Další stupeň pak tvoří asi 118 000 bývalých vojáků a četníků. Jejich členství v záložní jednotce je po odchodu z armády na pět let povinné. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174 000 lidí.

Francie v poslední době čelí množství atentátů. 14. července zabil útočník v Nice autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie. K oběma útokům se posléze přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy