Francie po útocích mobilizuje proti džihádistům. Zakládá Národní gardu

ČTK ČTK
28. 7. 2016 12:55
Ve Francii vznikne Národní garda, bezpečnostní jednotka vytvořená z již existujících vojenských záloh. Bude pomáhat potírat terorismus. Oznámil to prezident Francois Hollande. Vznik gardy země zvažovala již od loňských útoků v Paříži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande ve čtvrtek oznámil vznik Národní gardy. Půjde o novou bezpečnostní složku vytvořenou ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem.

Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.

Hollande vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek, tedy četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva, už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice.

Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají podle deníku Le Monde každý zhruba 28 000 dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté.

Další stupeň pak tvoří asi 118 000 bývalých vojáků a četníků. Jejich členství v záložní jednotce je po odchodu z armády na pět let povinné. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174 000 lidí.

Francie v poslední době čelí množství atentátů. 14. července zabil útočník v Nice autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie. K oběma útokům se posléze přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

před 30 minutami

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší počet za posledních pět let. Zatím nejvíc bylo těchto profesionálních pěstounů v roce 2017, a to 900. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce. Podle organizací na podporu ohrožených dětí a rodin jsou odměny pěstounů nízké. Přechodný pěstoun si měsíčně vydělá 20 000 korun hrubého. Minimální mzda nyní dosahuje 15 200 korun. Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle statistiků činila 35 285 korun.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí za vysoký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina je ČR jednou z posledních zemí Evropy, kde je možné malé děti do zařízení posílat. Sněmovna by mohla rozhodovat o uzákonění zákazu děti do tří let do ústavní péče dávat. Odpůrci návrhu argumentují mimo jiné tím, že je málo pěstounů a o děti by se po omezení takzvaných kojeneckých ústavů neměl kdo postarat. Podle organizací roli hraje výše odměn, které se devět let neměnily. Také o přidání by měla dolní komora hlasovat. Vládní předloha počítá s navýšením o 2000 na 22.000 korun měsíčně. Poslanci navrhují víc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy