Francie po útocích mobilizuje proti džihádistům. Zakládá Národní gardu

ČTK ČTK
28. 7. 2016 12:55
Ve Francii vznikne Národní garda, bezpečnostní jednotka vytvořená z již existujících vojenských záloh. Bude pomáhat potírat terorismus. Oznámil to prezident Francois Hollande. Vznik gardy země zvažovala již od loňských útoků v Paříži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande ve čtvrtek oznámil vznik Národní gardy. Půjde o novou bezpečnostní složku vytvořenou ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem.

Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.

Hollande vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek, tedy četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva, už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice.

Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají podle deníku Le Monde každý zhruba 28 000 dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté.

Další stupeň pak tvoří asi 118 000 bývalých vojáků a četníků. Jejich členství v záložní jednotce je po odchodu z armády na pět let povinné. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174 000 lidí.

Francie v poslední době čelí množství atentátů. 14. července zabil útočník v Nice autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie. K oběma útokům se posléze přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy