Francie po útocích mobilizuje proti džihádistům. Zakládá Národní gardu

ČTK ČTK
28. 7. 2016 12:55
Ve Francii vznikne Národní garda, bezpečnostní jednotka vytvořená z již existujících vojenských záloh. Bude pomáhat potírat terorismus. Oznámil to prezident Francois Hollande. Vznik gardy země zvažovala již od loňských útoků v Paříži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Francois Hollande ve čtvrtek oznámil vznik Národní gardy. Půjde o novou bezpečnostní složku vytvořenou ze současných záloh, která bude pomáhat stávajícím pořádkovým silám bojovat s terorismem.

Národní garda, zvažovaná už od teroristických útoků v Paříži z loňského listopadu, by měla podle prohlášení Elysejského paláce začít fungovat na podzim.

Hollande vyzval Francouze, aby se přidali k rezervistům jednotlivých bezpečnostních složek, tedy četnictva, policie, pozemní armády, letectva a námořnictva, už minulou středu, týden po krvavém atentátu v Nice.

Ve Francii je systém operačních záloh dvoustupňový. Armáda a četnictvo mají podle deníku Le Monde každý zhruba 28 000 dobrovolných záložníků, v jejichž řadách jsou i civilisté.

Další stupeň pak tvoří asi 118 000 bývalých vojáků a četníků. Jejich členství v záložní jednotce je po odchodu z armády na pět let povinné. Celkem je v případě nouze možno mobilizovat 174 000 lidí.

Francie v poslední době čelí množství atentátů. 14. července zabil útočník v Nice autem 84 lidí a v úterý dva útočníci zavraždili kněze v kostele na severu Francie. K oběma útokům se posléze přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy