Bratr teroristy z Bruselu reprezentuje Belgii na olympiádě v Riu. Přijel jako náhradník

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2016 12:00
Jednadvacetiletý taekwondista a belgický reprezentant Mourad Laachraoui neviděl bratra Najima od jara 2013. Nepodařilo se mu ho v Sýrii kontaktovat přes Facebook. Tři roky nato se musel vyrovnat s tím, že bratr vraždil na bruselském letišti Zaventem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Oba bratři se věnovali sportu, jak si to přál jejich otec. Vybrali si taekwondo. Jeden to dotáhl k titulu mistra Evropy a málem na olympiádu. Druhý skončil jako terorista.

Jednadvacetiletý Mourad Laachraoui vyhrál koncem května evropský šampionát v taekwondu, a to v muší váze do 54 kilogramů. Pouhé dva měsíce poté, co se jeho o tři roky starší bratr Najim odpálil v odletové hale bruselského letiště a podílel se tak na smrti 32 lidí, kteří při útocích zemřeli.

Mladší Laachraoui je v nominaci belgických sportovců pro olympijské hry v brazilském Riu. S jeho startem je to ale komplikovanější. V jeho váhové kategorii se na hrách nesoutěží, takže jede jako sparringpartner pro kolegy a také jako náhradník. Pro případ, že by se zranil taekwondista v kategorii do osmapadesáti kilogramů.

Na aktualizovaném seznamu Belgického olympijského výboru je 109 jmen a Laachraoui mezi nimi není. Zřejmě tak nebude moci uzavřít příběh tím, že by získal olympijskou medaili pro zemi, proti níž se jeho starší bratr násilím postavil.

Synové fanouška Jackieho Chana

Společně vyrůstali ve čtvrti Schaerbek, kde je soustředěna silná komunita přistěhovalců původem z Maroka. K taekwondu je přivedl otec, velký fanoušek Bruce Lee a Jackieho Chana.

Najim v juniorském věku sportu nechal. Střídal různá zaměstnání. Například pracoval jako řidič taxi z letiště nebo jako uklízeč v budovách evropských institucí.

V roce 2013 odjel do Sýrie a přidal se k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Přemluvil ho marocký džihádista, který v Belgii rekrutoval mladé bojovníky. V Sýrii pak Najim působil nějakou dobu jako dozorce západních rukojmích.

"Jsem rozhněvaný na lidi, kteří ho přivedli k tomu, co udělal," svěřil se Mourad v jednom z mála rozhovorů, které novinářům poskytl.

Bratra se v Sýrii podle svých slov snažil kontaktovat přes Facebook, aby ho zkusil přemluvit k návratu. Odpovědi se ale nedočkal.

Ve zprávách říkali jeho jméno

Po útocích v Bruselu a prvním zveřejnění identity teroristů se ho ptal spolužák z vysoké školy: "Mourade, říkají ve zprávách tvoje jméno. Není to nějaký bratranec?" Mínil to jako vtip, ale Mouradovi došlo, co se stalo.

"Naše rodina si klade stejné otázky jako vy všichni. Nemohu tomu uvěřit," prohlásil na tiskové konferenci, kterou uspořádal několik dní po atentátech.

Po triumfu na evropském šampionátu a možnosti startovat na olympiádě ho belgická média zmiňovala v mnohem příznivějších souvislostech.

Pro zajímavost. Zatímco Mourad má soutěžní zápasy nejisté, Belgii bude ve stejném sportu reprezentovat Raheleh Asemaniová. I její příběh je pozoruhodný. Rodačka z Íránu přišla do Belgie jako uprchlice v roce 2012. Dostala azyl a pracovala jako poštovní doručovatelka. Belgické občanství získala teprve letos v dubnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy