Zlomový rozsudek: Soud povolil vyjmout vajíčka z mrtvé

Václav Viták
10. 8. 2011 9:49
Soudce vyhověl žádosti rodičů, aby z vaječníků mrtvé dcery byla vyňata vajíčka
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Za přelomové v historii moderního práva experti označují rozhodnutí izraelského soudu, který vyhověl žádosti rodičů, aby z vaječníků jejich mrtvé dcery byla vyňata vajíčka a byla zmrazena pro případné pozdější oplodnění.

Sedmnáctiletou Chen Aidu Ayashovou srazilo minulý týden auto. Ve středu pak lékaři prohlásili, že dívce v důsledku utrpěných zranění zcela odumřel mozek.

Rodiče dali svolení, aby orgány jejich dcery byly použity k transplantacím, současně však požádali soud v městě Kfar Sava, kde žijí, o povolení odebrat z těla dcery několik vajíček.

Soud souhlasil, odmítl však povolit, aby vajíčka byla okamžitě oplodněna dárcovským spermatem. Rodina dívky si to přála, protože embrya mají větší naději přestát úspěšně proces zmrazování než vajíčka, která oplodněná nejsou.

Mluvčí lékařského střediska Meir v městě Kfar Sava listu The Guardian potvrdila, že procedura odebrání vajíček z vaječníků dívky skutečně proběhla.

"Nevíme, proč si to rodiče Chen přáli. My jsme jen dostali soudní příkaz a provedli příslušnou operaci," konstatovala.

Dokažte, že chtěla mít děti 

Etické a právní otázky, které vznikají rozhodnutím soudu v Kfar Sava, však "zamotají hlavu" konzervativcům v Izraeli i jinde ve světě. Jen několik málo zemí má, pokud jde o posmrtný odběr lidských vajíček, nějakou legislativu.

U odběru spermatu z těl mrtvých mužů je tomu opačně, tento postup lze nazvat téměř běžným. Podmínkou je pouze, aby dotyčný před svou smrtí k takovému postupu dal souhlas.

List The Telegraph uvádí, že jen v USA už byly desítky takových případů.

Oproti tomu americký soud loni - po poradě s lékaři - odmítl vyhovět žádosti rodičů jisté letušky, která utrpěla těžký srdeční infarkt a následně mozkovou smrt, aby jim bylo povoleno totéž, co u Izraelky Chen.

Soudce odůvodnil zamítavé rozhodnutí tím, že tato mladá žena před svou těžkou zdravotní nehodou nikdy nevyjádřila přání mít děti.

Narozeno dlouho po smrti matky

I když rodiče Chen Ayashové vyhráli soudní bitvu a z jejích vaječníků byla úspěšně odejmuta vajíčka, neznamená to, že věc je uzavřena.

Oplodnění in vitro může být spojeno s velkými etickými a právními otázkami (ilustrační foto).
Oplodnění in vitro může být spojeno s velkými etickými a právními otázkami (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Povolení oplodnit je by soud totiž dal zřejmě také jen tehdy, pokud by prokázali, že jejich dcera skutečně plánovala rodinu.

Navíc navzdory významnému pokroku v uchovávání zmrazených lidských vajíček není jisté, že by se je později podařilo úspěšně oplodnit ve zkumavce a pak pro embryo najít náhradní matku, aniž by došlo k dalším soudním sporům.

Kromě toho se zdá, že rodiče Chen Ayashové navzdory svému úvodnímu vítězství změnili názor a už nebudou chtít, aby její vajíčka byla někdy oplodněna.

Případ, kdy se dítě narodilo dlouho po smrti své biologické matky, už ale existuje. Jistý pár v Izraeli chtěl počít dítě, podařilo se mu to však jen metodou in vitro.

Žena ale poté zjistila, že má rakovinu. Muž chtěl dva roky po její smrti naplnit své přání mít potomka a použil k tomu jejich zmrazené embryo, musel ale pro ně najít náhradní matku v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy