Žízniví velbloudi ohrožují Australany. Budou utraceni

Lucie Kalivodová
28. 11. 2009 0:10
Kvůli extrémnímu suchu mají žízeň i tito tvorové, kteří jsou pověstní schopností přebývat bez vody po dlouhou dobu
Foto: Simona Holecová

Canberra - Australské úřady  chtějí obehnat stádo asi šesti tisíc žíznivých velbloudů a utratit je.

Zvířata obléhají město Docker River v australském Severním teritoriu a komplikují místním obyvatelům život. Velbloudi totiž v honbě za vodou ničí ploty a vodní nádrže.

Kvůli extrémnímu suchu mají žízeň i tito tvorové, kteří jsou pověstní schopností přebývat bez vody po dlouhou dobu. Zoufalá zvířata se prý dokonce ani nerozpakují dobývat se do lidských obydlí a hledat tekutinu právě tam.

"Obyvatelé Docker River jsou doslova v obležení šestitisícihlavého stáda divokých velbloudů," řekl britskému deníku The Guardian Rob Knight, místní ministr vlády.

"Jde o kritickou situaci, která je sice neobvyklá, ale o to rychlejší vyžaduje řešení," dodal. Tamní vláda se proto rozhodla se sudokopytníky bojovat. Příští týden pošle do oblasti helikoptéry, které budou mít za úkol vyhnat velbloudy na volné prostranství za město. Tam je pak střelci ze vzduchu postřílejí.

Zatímco místní obyvatelé rozhodnutí vlády přivítali, ochránkyně zvířat Glenys Oogjesová z organizace Animals Australia označila plán na vybití velbloudů za "barbarský".

Austrálii zastihla extrémní sucha, která škodí hlavně zemědělcům. Přehrada Pejar v oblasti jihozápadně od Sydney, kde se chovají ovce.
Austrálii zastihla extrémní sucha, která škodí hlavně zemědělcům. Přehrada Pejar v oblasti jihozápadně od Sydney, kde se chovají ovce. | Foto: Reuters

"Je neuvěřitelné, že lidé reagují na takovýhle problém střelbou," řekla Oogjesová. Podle ní by se situace měla řešit jiným způsobem.

Dlouhodobá sucha, vyprahlá půda a nedostatek vody a potravy jsou v Austrálii každoročním problémem. Velbloudi ale nepatří mezi "původní obyvatele" Austrálie.

Poprvé byli na kontinent dovezeni v roce 1840 a sloužili dobrodruhům jako dopravní prostředky - tedy pro překonávání tamních rozlehlých pouští. Postupem času se přemnožili a zabydleli se ve volné přírodě.

Jejich populace se každých devět let zdvojnásobí a působí velké škody na vegetaci, znečišťuje vodní prameny a ohrožuje i lidská obydlí. Z těchto důvodů se australská vláda rozhodla razantně zakročit.

 

Právě se děje

Další zprávy