Životní úroveň Evropanů nadevše

Red Zah, ČTK
5. 5. 2006 12:30
Brusel   - Pro budoucnost EU je zdaleka nejdůležitější sbližování životní úrovně, až pak následuje zavedení eura ve všech státech společenství a společná ústava.

Z průzkumu Eurobarometr, jehož výsledky dnes zveřejnila Evropská komise, rovněž vyplynulo, že přínos EU by se podle dotázaných měl více projevovat ve snižování nezaměstnanosti, v ochraně sociálních práv a v hospodářském růstu.

Životní úroveň nadevše

Srovnatelnou životní úroveň pokládá za nejdůležitější pro budoucnost společenství více než polovička všech dotázaných, v nových členských státech skoro tři čtvrtiny.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Speciál: Nováčci na palubě Evropské unie

Jaké byly - dva roky, kdy na palubu Evropské unie nastoupily posádky deseti nových zemí?

Více než čtvrtina pak zavedení eura v celé "pětadvacítce" a rovná čtvrtina společnou ústavu.

Tento názor zastává i 29 procent Francouzů a téměř třetina Nizozemců, kteří euroústavu v loňských referendech zamítli.

Z dosavadních úspěchů integrace si Evropané podle sondáže nejvíce cení zachování míru mezi členskými státy  a vnitřní trh.

K pocitu evropanství by podle třetiny měl přispívat evropský sociální model, podle pětiny euroústava a podle pětiny právo hlasovat ve všech volbách v členských státech, kde evropští občané žijí.

Globalizaci jako hrozbu pro zaměstnanost vnímá skoro polovička účastníků průzkumu. Tato obava je zvláště silná ve Francii a Řecku.

Evropská unie je moderní a demokratická

Sondáž rovněž ukázala větší dávku optimismu spíše ohledně dění na evropské než národní úrovni.

Foto: Aktuálně.cz

Skoro dvě pětiny dotázaných si myslí, že se věci v EU ubírají správným směrem, zatímco u sebe doma má týž pocit třetina lidí.Opačný názor - vývoj jde špatně - zastává ohledně EU 27 procent dotázaných, zatímco domácích skeptiků je 43 procent.

Kladné vnímání EU potvrzují i názory, že unie je demokratická a moderní a skýtá ochranu.

Skoro každý druhý Evropan ale považuje EU za technokratickou a více než čtyři z deseti dotázaných za neefektivní.

Občané chtějí silnou Evropu

Nicméně navzdory kritice nedostatků integrace stejný díl dotázaných hodnotí členství v EU kladně, 55 procent vnímá i přínosy rozšiřování EU, zejména pokud jde o růst vlivu unie ve světě.

"Občané chtějí silnou Evropu. Je tu pocit solidarity a potřeba společných řešení. Unie se spojuje s bezpečím, od sociálních jistot přes ochranu před terorismem a zločinností po bezpečí v životních podmínkách a v práci. Od EU se očekává, že ochrání před globalizací, vyřeší problémy míru, demokracie, životní úrovně, výzkumu a hospodářské výkonnosti," uvedla místopředsedkyně EK Margot Wallströmová.

Sondáž se uskutečnila mezi 20. únorem a 24. březnem, dotázáno bylo celkem  24.750 občanů starších 15 let ve 25 členských státech.

 

Právě se děje

Další zprávy