Chudé příbuzné už ne, říká stará Evropa

David Koubek
2. 5. 2006 17:00
Praha - Další rozšiřování EU podporují ti, kteří do ní před dvěma lety vstoupili. Francouzi a Němci nové chudé příbuzné nechtějí. Uvnitř: SPECIÁL

Když se v roce 2004 před vstupem Česka a dalších devíti států do Evropské unie ptala BBC dětí, jestli je správné otevírat jim dveře, odpověděl patnáctiletý Greg:

  • "Myslím si, že je to dobrý nápad, ale měli bychom si dát pozor, aby nepoškodili Evropu ekonomicky."

Mnoho lidí v původních členských zemích skutečně rozšíření EU za hrozbu považovalo. Obávali se především o pracovní místa: Výdělek by jim mohli vzít lidé, kteří z východu přijdou, anebo firmy, které za levnou pracovní silou naopak na východ odejdou, honilo se v jejich hlavách.

Infobox

Souhlasíte s rozšířením EU o nové země?

ZEMĚ Rok 2004 Rok 2006 Řecko 65 74 Slovinsko - 74 Polsko - 72 Litva - 69 Kypr - 67 Slovensko - 67 Maďarsko - 66 Česko - 65 Lotyšsko - 62 Malta - 57 Španělsko 62 55 Portugalsko 52 55 Irsko 59 54 Itálie 61 53 Estonsko - 51 EU-průměr 47 49 Nizozemsko 50 48 Švédsko 54 48 Belgie 43 47 Dánsko 63 46 Finsko 53 45 Británie 38 43 Německo 38 36 Francie 34 31 Lucembursko 45 31 Rakousko 41 29

Poznámka: Údaj ukazuje % kladných odpovědí; sbírání dat proběhlo v letech 2004 a 2006, Zdroj: Eurobarometr

Ve Francii se stali symbolem této hrozby polští instalatéři. Měli vzít zemi galského kohouta útokem a zcela zlikvidovat tamní instalatéry. Což by asi neměli. Ale nikdo z Francouzů ani nikdo v EU se neptal, zda může takového instalatéra z východu potřebovat, a už vůbec ne, jestli sám Polák tuto práci bude chtít dělat.

  • "Rozšíření EU je přesně to, co Evropa potřebuje. Byla jsem v Česku a byla jsem překvapena, o kolik se mají hůř. Myslím, že jim to hodně pomůže."

Dvanáctiletá Danielle v květnu 2004 předvídala, co teď Evropská komise potvrdila: Díky "východnímu" rozšíření EU nezbohatla jen ČR a další nováčci v EU. Staré členské země vydělaly na rozšíření unijního trhu, a Evropa je navíc konkurenceshopnější. Takové jsou ve stručnosti závěry rozsáhlé ekonomické studie, kterou si komise nechala vypracovat.

I Francie nakonec zjistila, že jí "pracanti" z Polska zase tolik neuškodí: I když s počátkem letošního května neotevřela svůj pracovní trh nováčkům EU úplně, dovolila jen příchod profesí, jako jsou dělníci, zedníci, další řemeslníci, ale i pokojské, kuchaři (považte), číšníci a obchodní zástupci.

Existují ale země, které se brání přílivu lidí z východu i nadále úplně, a mezi ně patří třeba Rakousko.

Právě Rakušané nejspíš nepovažují rozšíření EU za nejlepší nápad - vždyť před naším vstupem do EU v roce 2004 si nové členy přálo 41 procent Rakušanů, a dnes už by další nováčky uvítalo jen 29 procent obyvatel této alpské země, jak to zjistil průzkum Eurobarometr.

Pozor na další členy klubu značky EU si ale dávají i Francouzi. Nové evropské příbuzné jich chce jen necelá třetina, a o mnoho lepší to není ani v Německu.

  • "Nemyslím si, že by měli rozšiřovat EU, protože lidé ji mají rádi takovou, jaká je."

Tak odpověděl v roce 2004 v anketě BBC jedenáctiletý Mark.

Takovou, jaká je, mají EU nejspíš rádi její staří, konzervativní členové. V nových členských zemích si nové sousedy v EU přejí daleko více. Pro další rozšíření jsou většinou "u nás" více než dvě třetiny obyvatel. Úplnou výjimkou jsou Řekové, kteří se nejspíš cítí poněkud osamocení, protože dodnes přímo nesousedí s žádnou zemí EU.

Foto: Aktuálně.cz

Zachování Evropy, jaká je - tedy nerozšířené, si mohli nejvíce přát lidé v zemích, které do té doby dostávaly z bruselské pokladny největší díl peněz. Obyvatelé těchto nejchudších států často vyjadřovali obavy, že se vstupem nových a ještě chudších ekonomik do unie začnou téct peníze z evropských fondů jinam.

  • "Vezmete nám všechny peníze,"

tvrdila před vstupem Česka do EU španělská studentka Patricia.

Katinka Baryschová z londýnského Střediska pro evropskou reformu však dokládá, že ani tyto obavy nebyly na místě. Nedá se totiž říci, že by nováčkové přehnaně zatěžovali rozpočet EU - výdaje jim určené činily v letech 2004-6 jen 0,1 procenta unijního rozpočtu, uvedla pro ČTK.

A co že to vlastně ten unijní rozpočet je? Co jsou všechny ty evropské fondy, ze kterých nám mají jít peníze?

  • "Nerozumím pořádně, co Evropská unie dělá nebo jak vlastně pomáhá být jejím členem."

Shodnete se s výrokem, který učinila čtrnáctiletá (a dnes o dva roky starší) slečna Tesni z Anglie? Nemusíte zoufat.

Patříte totiž mezi ty tři čtvrtiny občanů Evropské unie, kteří se podle prosincového průzkumu Eurobarometru do evropských záležitostí vůbec necítí zapojeni.

 

 

ČTĚTE VÍCE O DVOU LETECH V EU:

Komisař pro rozšíření Olli Rehn hodnotí dva roky evropské pětadvacítky v exkluzivním interview pro deník Aktuálně.cz

...Pokud nelžou průzkumy, které provádí evropská agentura Eurobarometr, tak obyvatelé nových zemí přehnaně optimističtí nejsou. Podle výzkumů agentury se obávají zejména příliš velkého vlivu velkých zemí uvnitř Unie...

Claire Damilano pracuje v nevládní bruselské organizaci ECAS, která se sleduje volný pohyb pracovních sil v rámci Evropské unie
Claire Damilano pracuje v nevládní bruselské organizaci ECAS, která se sleduje volný pohyb pracovních sil v rámci Evropské unie | Foto: Úřad evropského ombudsmana
"...Myslím, že si politici v zemích, které brání volnému pohybu pracovních sil, vybrali strategii ukazovat jen špatné stránky migrace za prací. Navíc se snaží prezentovat volný pohyb pracovních sil jako možnost, a ne jako právo. Ale to je nesmysl..."

Foto: Aktuálně.cz
...Příští česká vláda bude rozhodovat, zda pustí pracovníky z Rumunska a Bulharska na český trh práce, nebo zda jej bude chránit před "záplavou levné pracovní síly z Východu". Šance zavřít hranice je...

Foto: Aktuálně.cz
Dva roky se již můžeme pyšnit tím, že patříme do exkluzivního klubu EU. Co ale o ní víme? Vyzkoušejte své znalosti v kvízu na Aktuálně.cz.
 

Právě se děje

Další zprávy