Filadelfie - Vpředvečer dnešních klíčových primárek v Pensylvánii se oba demokratičtí kandidáti vydali do jiného koutu státu. Barack Obama vystoupil v Pittsburghu a Hillary Clintonová zavítala do Filadelfie.
Podle průzkumů většina starších voličů podporuje Hillary, zatímco mladí jdou za Obamou. I na Obamových mítincích jsou však semdesátileté babičky běžným zjevem, stejně jako prvovoliči na vystoupeních bývalé první dámy.
Reportáž z Obamova mítinku: ŽIVĚ z USA: Obama rozpovídal němého. Zničí Hillary?
„Chci, aby zvítězila Hillary, nemyslím si však, že by tu byl nějaký výrazný rozdíl," tvrdí dvaadvacetiletá Amber Mattotová. „Obama ale ještě není připraven. Jeho nápady jsou jen naznačené, není příliš specifický."
Bill Clinton, o kterém Afroameričané občas mluvívali jako o prvním černém prezidentu USA, byl u černošské populace velmi populární a odlesk této popularity se promítá i do velké obliby Hillary mezi černochy.
„Líbilo se mi prezidentství jejího manžela. Mám ji ráda, má dobré srdce. Obama je příliš nezkušený," vytahuje sedmdesátiletá černoška Jacqueline Fabreová tradiční argument clintonovského tábora. „Je ta nejzkušenější a bude schopná pracovat hned od prvního dne," nadšeně přizvukuje bílá obchodní konzultantka Ellen Singerová.
Clintonová vyhraje, ale o kolik?
Bývalá první dáma má podporu většiny pensylvánského demokratického establishmentu a je to vidět i na složení jejích předřečníků. Zatímco Obama má senátora Roberta Caseyho a vypomáhá si dcerou bývalého prezidenta Caroline Kennedyovou, Hillary „předskakují" členové Kongresu za Pensylvánii Allyson Schwartzová a Joe Sestak, starosta Filadelfie Michael Nutter a guvernér státu Ed Rendell.
Takřka nikdo (ani sám Obama) nepochybuje o tom, že Clintonová v úterních primárkách zvítězí. Více než třetina registrovaných demokratů je v Pensylvánii starších 55 let a 84 procent obyvatel bílých. Stát je konzervativní a převažuje tu nižší stupeň vzdělání. To vše hraje pro Clintonovu, kterou podporují i mocné odbory.
Důležité však je, s jak velkým náskokem bývalá první dáma vyhraje.
„Cokoliv, co půjde nad čtyři procenta, prohlásí za přesvědčivé vítězství a pojede dál," myslí si ředitel Centra pro politiku a veřejné záležitosti na Millersville University G. Terry Madonna.
„Pokud vyhraje o deset procent, bude pokračovat...pokud o pět, je čas zastavit se a zamyslet," oponuje jeden z šéfů pensylvánské Demokratické strany Abraham Amoros.
Ve stylu černošského gospelu
Publikum na posledním převolebním mítinku Hillary Clintonové ve Filadelfii však nerozehřál žádný z místních představitelů, ale ohnivá černošská členka Sněmovny reprezentantů z Ohia Stephanie Tubbs Jonesová.
Pod jejíma rukama se hala, do které přišlo sedm tisíc lidí, mění v jeden bouřící dav.
„Jsou tu lidé, kteří říkají, že nemáme volit, lidé, kteří říkají, že by to mělo skončit. A já jim vzkazuji, ať zmlknou," deklamuje osmačtyřicetiletá politička, která publikum magnetizuje svým rychlým přechodem z šepotu do extatických výkřiků.
„Dejte mi H, dejte mi I, dejte mi L...," volá do davu, který jí poslušně vyhovuje a nakonec přejde v mohutné skandování celého křestního jména kandidátky.
Huhlající Clinton
Výkon Jonesové nepřekoná ani exprezident Clinton, který si vezme slovo po krátkém proslovu své dcery Chelsea. Bývalý prezident mluví velmi rychle a dost huhlá, ale publikum hltá každé slovo jemu vyhrazené půlhodinky.
„Říkají, že nemůžete vyhrát, protože se bojí, že se vám to podaří," říká Clinton a pak podává přehled o tom, co se jeho ženě (především ve zdravotnictví) podařilo dosud prosadit.
„(S Hillary) přijde větší prosperita, než když jsem tu byl já," tvrdí exprezident, za jehož úřadování americké hospodářství nepřetržitě rostlo.
„Moje matka bude lepší prezident, než byl můj otec, protože je lépe připravená," myslí si i jejich dcera Chelsea.
Jestliže však Bill mluvil zejména o minulých úspěších, Hillary se soustřeďuje na budoucnost.
Bill o minulém, Hillary o budoucím
„Nebudeme závislí na státech produkujících ropu a ropných společnostech," rozpovídá se kandidátka o současné ekonomické krizi a vysokých cenách ropy. Jejím plánem je zrušit úlevy na daních pro ropné giganty, stejně jako investovat do zelených technologií.
Jiným důležitým tématem je zdravotní pojištění, které má být podle ní „kvalitní, finančně dostupné a pro každého". V současné době je 47 milionů Američanů, tedy zhruba každý šestý, zcela bez pojištění.
Chce také lépe spolupracovat s ostatními zeměmi a začít stahovat vojáky z Iráku do 60 dní od svého nástupu do úřadu.
Mluví pomaleji než Obama a pečlivě vyslovuje, co chvíli udělá pauzu, do které lidé vstupují bouřlivým skandováním. Začátek jejího projevu je tak bombastičtější, než nedělní projev jejího konkurenta. Zároveň je ale těžší nastavenou hladinu pozornosti udržet.
"Je nejlepší"
To však nikterak nevadí opodál stojícímu počítačovému odborníkovi Emanuelu Evangelonovi, který na ni během jejího půlhodinového vystoupení neustále mává a pokřikuje.
„Nemůže být lepší prezident než Hillary," tvrdí. „Ví, co chceme a také, jak toho dosáhnout."
V úterý pensylvánští voliči rozhodnou, jestli bude bývalá první dáma na své cestě do Bílého domu pokračovat. Emanuel při tom však nebude. Bydlí totiž v sousedním New Jersey, kde už se hlasovalo. Hillary tam vyhrála o deset procent. Stejný výsledek by ji nepochybně uspokojil i v Pensylvánii.