Priština (od zpravodaje Aktuálně.cz v Kosovu) - "Jindy vůbec nepiju, jsem samozřejmě muslim, ale včera jsme to hodně rozjeli. A dneska to bude ještě větší jízda," říká třicetiletý Fatos. "Slaví všichni. Vždyť je to pro nás největší den historie!"
Kosovo dnes vyhlásí nezávislost na Srbsku. Dva milióny Albánců žijících na území velkém jako Středočeský kraj si užívají pořádný balkánský mejdan.
Červené albánské vlajky s černým dvouhlavým orlem plápolají v ledovém vichru na všem, co jen trochu vyčnívá. Na betonových sloupech rozestavěných domů, na anténách aut i na hrobech.
ČTĚTE VÍCE: Kosovo odpočítává poslední hodiny do nezávislosti
Děkujeme, Ameriko
Ve výlohách lze spatřit plakáty "Děkujeme, Ameriko". Vedle albánských a amerických vlajek jsou vidět i prapory Severoatlantické aliance a Evropské unie a sem tam lze zahlédnout i tu českou.
Venkované a Albánci žijící v cizině se sjíždějí do hlavního města Prištiny. Po bulváru Billa Clintona míří do centra města, kde už začínají velkolepé oslavy.
Chystají se koncerty, ohňostroj, filharmonici zahrají Beethovenovu Ódu na Radost.
Svou vlastní hymnu totiž Kosovo zatím nemá. "Hodně lidí už začalo slavit včera, když náš premiér oznámil, že dnes dojde k vyhlášení nezávislosti," říká Fatos. "Zpívalo se, tancovalo, peklo se cukroví. Všichni už se nemohli dočkat nezávislosti, hrozně se to protahovalo."
Na městské oslavy se chystá i prištinský čtyřicátník Hakim. "Děkujeme Američanům a všem národům, které nám nezávislost přály a jsou ji připraveny uznat," říká.
"Věříme, že nás v tom nenechají a pomůžou i v budoucnu," zasní se a přejede si rukou po miniaturní americké vlaječce, kterou má vyšitu na prsou.
A co Srbové?
Zatím to vypadá, že se Hakimovo přání naplní. Američané i Evropská unie se chystají nezávislost Kosova uznat i přes protesty Ruska.
Proti je samozřejmě i Srbsko, které přichází o svou další oblast, kde navíc žijí desetitisíce Srbů a kde leží řada památek spojených se srbskou státností.
Kosovský mejdan se tedy zdaleka netýká všech. Více než sto tisíc Srbů a dalších národů žijících na území Kosova se bojí útisku, vyhánění a násilí.
ČTĚTE VÍCE: Srbům z kosovského Belfastu nastává nejistá budoucnost
Srby obývané území mají chránit vojáci mezinárodních sil. Včetně české posádky, která hlídkuje nedaleko hraničního přechodu se Srbskem.
Budou přes něj muset utíkat Srbové dosud žijící v kosovských enklávách obklopených albánskými vesnicemi?
"Snad ne. Mezi Srby nemám přátele, ale nevadí mi. Jenže Srbové prohráli. Samozřejmě že jsou smutní, naštvaní a mají strach," říká Albánec Fatos.