Kosovo vyhlásilo nezávislost, Bělehrad ji neuznává

mih, Red Zah
17. 2. 2008 22:29
Kosovský parlament učinil historický krok
Kosovští Albánci oslavují v centru Prištiny nezávislost
Kosovští Albánci oslavují v centru Prištiny nezávislost | Foto: Reuters

Priština - Evropa se právě rozrostla o nový stát. Kosovský parlament dnes podle očekávání schválil jednostranné vyhlášení nezávislosti na Srbsku.

Bělehrad již dříve avizoval, že nový stát neuzná a svých nároků na Kosovo se nikdy nevzdá. Vyloučil však použití síly proti nové republice.

"Kosovo bylo, je a bude srbské," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci v Bělehradě srbský premiér Vojislav Koštunica.

Světové televizní stanice vpodvečer odvysílaly záběry, na nichž byl vidět dav rozvášněných Srbů útočících na budovu amerického velvyslanectví v Bělehradě.

Granáty v Mitrovici

V samotném Kosovu zavládla euforická nálada. Jediný incident je hlášen z etnicky rozděleného města Kosovska Mitrovica, kde neznámý útočník hodil granáty na budovu, kde sídlí mezinárodní organizace.

Jeden granát explodoval u kanceláře OSN, druhý mířil na novou úřadovnu mise Evropské unie, ovšem nevybuchl.

Proti samostatnosti Kosova se ale staví Rusko, které dnes vyzvalo Organizaci spojených národů, aby vyhlášení kosovské nezávislosti anulovala.

"Rozhodnutí kosovského vedení může zvýšit napětí, přispět k propuknutí násilností mezi etniky a vyústit v nový konflikt na Balkáně," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

ČTĚTE VÍCE: Svolána schůzka Rady bezpečnosti OSN kvůli Kosovu

NATO: Bezpečnost zajistíme

Severoatlantická aliance ve svém dnešním prohlášení oznámila, že je nadále připravena zajišťovat v Kosovu bezpečnost. Zároveň vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti.

Evropská unie i Spojené státy již dříve avizovaly, že jsou připraveny svrchovanost státu o rozloze Středočeského kraje uznat. Očekává se, že tak učiní zřejmě už zítra.

Kosovský parlament zahájil schůzi ve tři hodiny odpoledne, s projevem obhajujícími odtržení od Srbska vystoupili před poslanci premiér Hashim Thaçi a také prezident Fatmir Sejdiu.

Parlament by měl v nejbližší době schválit také státní symboly nezávislého Kosova.

Lidé po celé zemi mezitím vyvěsili albánské vlajky. V hlavním městě nového státu Prištině začaly mohutné oslavy. V ulicích jsou desetitisíce lidí. Reportáž zpravodajů Aktuálně.cz přímo z místa si přečtěte ZDE.

Foto: Aktuálně.cz

Dále čtěte:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy