Živě: Vraťte se do Ruska, nabádá povstalce bývalý vůdce

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
V posledních týdnech počet obětí radikálně klesl.
V posledních týdnech počet obětí radikálně klesl. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Příměří na východě Ukrajiny, které vyhlásil prezident Petro Porošenko, trvá už bezmála měsíc. A doposud se ho daří povětšinou dodržovat, byť armáda nadále hlásí ostřelování svých pozic.

Prokyjevské síly přesto hlásí ztráty. V pondělí večer přišly v Doněcké oblasti o 12 příslušníků Národní gardy. Třináctý bojovník přišel o život v nemocnici.

S vojenským nákladním autem se tam srazil autobus vezoucí příslušníky vládních sil k pravidelné výměně. Dalších 21 lidí bylo zraněno.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
18:35

Návod, jak se mají obyvatelé Litvy zachovat v případě války, dnes představil ministr obrany této bývalé sovětské pobaltské republiky. Informovala o tom agentura PAP, která připomíná, že v souvislosti s působením Ruska na Ukrajině litevský parlament nedávno novelizoval zákony týkající se obrany země.Ve více než stostránkové brožuře se Litevci mají dozvědět, jak se k nim dostanou informace o ohrožení, jak je mohou předat dál, kam se evakuovat a co si vzít s sebou, nebo jak se zapojit do hnutí odporu.

16:42

Inflace na Ukrajině dosáhla v roce 2014 výše 24,9 %, oznámil tamní statistický úřad. Jen v prosinci vzrostly spotřebitelské ceny potravin a nealkoholických nápojů o čtyři procenta.

15:19

Na internetu se objevilo video ukazující ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, jak v zimní vojenské uniformě obklopen vysokými armádními důstojníky střílí ze samopalu.

Podle agentury Unian obrázky na síť umístil prezidentský poradce Jurij Birjukov, nešťastně v období vrcholících pravoslavných Vánoc. Doprovodil je poznámkou, že Porošenko střílí "parádně".

YouTube: Střílející Porošenko

Na internetu se dnes objevilo video ukazující ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, jak v zimní vojenské uniformě obklopen vysokými armádními důstojníky střílí ze samopalu.
14:36

Podle videoagentury AnnaNews se nyní v povstaleckých zónách pohybují týmy dobře vyzbrojených ruských dobrovolníků se seznamy hledaných osob, které mají být potrestány za neuposlechnutí příkazů povstaleckých vůdců Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického.

Hledané rebely prý soustřeďují v internačním táboře ve městě Krasnyj Luč, který dříve jako vojenskou posádku používali kozáci. I ti jsou z vůle Moskvy na ústupu.

14:23

Diplomatické kroky, posilující naděje na ukrajinský smír, spojuje Rusko s nekompromisním zavedením pořádku v "lidových republikách", bez něhož Moskva nemůže situaci v povstaleckých zónách kontrolovat a vyvíjet potřebný tlak na kyjevské vedení.

Jak vyplývá z informací agentury Novorossija, ruské vedení se snaží na východě Ukrajiny konsolidovat správu povstaleckých území, v nichž posiluje postavení vůdců loajálních Moskvě. Když očekávaný zvrat nepřinesly listopadové separatistické volby, rozhodl se Kreml použít sílu. Podle vzbouřeneckých médií se přitom nezastaví ani před fyzickou likvidací.

12:47

Problémy Krymu trvají již delší dobu. Po loňském odtržení od Ukrajiny se totiž z poloostrova přes noc stal ostrov. Na severu regionu se objevila hranice a celní kontroly.

Hranice přinesla obyvatelům ještě jeden problém, na který si musí zvykat – vysokou cenu zboží a jeho nedostatek. Krym není přímo spojen s Ruskem, most přes Kerčský průliv bude postaven nejdříve za tři roky. Drtivá většina potravin a ostatní spotřební produkce se dovážela z Ukrajiny.

Po ruském obsazení poloostrova se ale situace změnila. "Ceny jsou po celém Krymu mimořádně vysoké. Vyrostly o 50 až 100 %. Poptávka je vyšší než nabídka. Většina zboží se nyní dováží z Ruska. S dodávkami z Ukrajiny jsou problémy. Musí projít celní kontrolou. Nehledě na to, že ukrajinská produkce je levnější než ruská," upozorňuje krymský žurnalista, který si nepřál být jmenován.

Dvojí ceny na tržišti v Simferopolu na Krymu - v rublech a ukrajinských hřivnách.
Dvojí ceny na tržišti v Simferopolu na Krymu - v rublech a ukrajinských hřivnách. | Foto: Reuters
12:44

Ruskem anektovaný Krym se prý potýká s nedostatkem potravin. Z regálů tamních supermarketů zmizely především mléčné výrobky.

Mnohde prý ale chybí i například alkohol, alespoň ten ruský. Podle serveru Krymr.com ho supluje doprodej alkoholu z Ukrajiny.

Obchodníci to zdůvodňují nedostatkem licencí k prodeji zboží z Ruské federace.

12:19

Na ukrajinském ministerstvu obrany panuje podle nového ministra Jurije Birjukova "totální korupce". "Podle odhadů bylo ukradeno 20 až 25 % peněz," řekl podle serveru Ukrinform.

Dodal, že za "obnovení práva a pořádku" by měla být odpovědna vojenská prokuratura. "Naším cílem je zajistit, aby nebyly odsáty žádné peníze, které jsme dostali navíc v rozpočtu."

11:47

Girkin vedl v dubnu operace separatistů ve Slavjansku, později se ale dostal do sporu s Moskvou, která žádala mírnější kurs a odstranění radikálů.

Girkin se vrátil do Ruska a několikrát kritizoval Vladimira Putina za to, že "zradil věc Novorosije" a nepodpořil rozšíření ofenzívy na další oblasti Ukrajiny.

11:46

Igor Girkin-Strelkov, jeden z původních vůdců proruských separatistů na východě Ukrajiny, vyzval všechny ozbrojence, kteří mu zůstali loajální, aby se vrátili do Ruska.

Reagoval tak na silvestrovskou přestřelku mezi znepřátelenými skupinami separatistů v Luhansku, při které zahynul velitel Alexander Bjednov, známý pod přezdívkou Batman. Bjednov patřil ke Girkinovým spolupracovníkům, ale nyní je v opozici vůči vedení takzvané "Luhanské lidové republiky", podporované Kremlem.

Foto: Reuters
11:30

Petro Porošenko, jeden z nejbohatších mužů Ukrajiny, učinil na jaře během předvolební kampaně neobvyklý slib. Pokud prý bude zvolen do prezidentského úřadu, prodá většinu svých podniků.

"Jako prezident Ukrajiny chci myslet jen na dobro této země a to také budu dělat,“ řekl tehdy majitel impéria produkujícího sladkosti v jednom interview. Porošenko volby vyhrál, slib se mu však moc plnit nedaří.

Prezident Petro Porošenko.
Prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
11:02

Na východě Ukrajiny zemřelo od loňského dubna přes 4700 lidí, na 10 000 dalších bylo zraněno. Vyplývá to z nové bilance Organizace spojených národů.

Podle ní dosáhl počet takzvaně "vnitřně vysídlených" 610 000, dalších 594 000 Ukrajinců uprchlo do sousedních zemí.

10:16

Rusové narušují rádiovou komunikaci ukrajinských jednotek. Tvrdí to alespoň armádní analytik Dmytro Tymčuk.

Podle něj zároveň nepřítel "aktivně pokračuje v letech dronů" a "podniká terénní průzkum poblíž Mariupolu a jižně od Doněcku".

09:25

Armáda oznámila, že počet obětí pondělní nehody vzrostl na 13. Jeden ze zraněných vojáků zemřel v nemocnici.

08:47

Tiskové středisko "protiteroristické operace" ráno uvedlo, že "teroristé", jak Kyjev označuje proruské vzbouřence, v noci ostřelovali pozice ukrajinských ozbrojených sil jedenáctkrát z různých zbraní, včetně dělostřeleckých.

Jedním z míst porušení příměří bylo jako obvykle i doněcké letiště. Po druhé hodině ranní prý ale už žádný výstřel nepadl.

08:41

Prokyjevské síly přišly v Donbasu o 12 mužů. Ztráty ale tentokrát nezpůsobili proruští separatisté, nýbrž dopravní nehoda. Ta se stala v pondělí kolem 19:00 SEČ v obci Minivka u Artemivsku. S vojenským nákladním autem se tam srazil autobus vezoucí příslušníky vládních sil k pravidelné výměně.

Příčiny nehody se vyšetřují, předběžné zprávy ale uvádějí, že ke kolizi došlo v důsledku "nepříznivých povětrnostních podmínek".

08:37

Za zavřenými dveřmi v pondělí v Berlíně jednali vysocí diplomaté z Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie o řešení ukrajinské krize a příštích politických krocích, které by měly uvolnit napětí na východě Ukrajiny, v oblasti nazývané Donbas.

Schůzka politických ředitelů ministerstev zahraničí měla být věnována přípravě čtyřstranného summitu v kazašské Astaně, plánovaného na 15. leden, a budoucí možné konference ministrů zahraničí, která by měla astanské vrcholné schůzce předcházet.

Zmíněná konference ministrů zahraničí uvedených čtyř zemí by se mohla odehrát 9. ledna v Berlíně, informovala ruská agentura TASS s odvoláním na ukrajinské diplomaty.

08:35

Proruské výroky prezidenta Miloše Zemana nebo slovenského premiéra Roberta Fica k ukrajinské krizi nejsou státnické a jsou vědomě určeny té části české a slovenské společnosti, která má sklon ke stesku po komunismu.

V rozhovoru pro ČTK to řekla bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Spíše než slova jsou ale podle ní důležité činy a v nich jsou státy Evropské unie vůči ruskému postupu na Ukrajině jednotné.

"Je ale rozdíl mezi slovy a činy. Všechny členské země Evropské unie schválily sankce vůči Ruské federaci a v reálných činech postupují společně," soudí slovenská premiérka z let 2010 až 2012, která se po odchodu z politiky vrátila k profesi socioložky.

08:32

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vedení plynárenského monopolu Gazprom, aby pečlivě sledovalo, zda Ukrajina vzhledem k nastupujícím mrazům nezákonně neodčerpává tranzitní plyn určený evropským zákazníkům.

Právě to vedlo před pěti lety k vážné krizi, která ochromila dodávky plynu do řady východoevropských zemí a vyvolala diplomatické napětí.

Ukrajinská armáda otestovala nový bezpilotní letoun.

08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 7. 1. 2015 0:06
 

Právě se děje

Další zprávy