Online: Ukrajina chce zakázat propagaci komunismu a nacismu

Živě
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Holub letící nad vztyčenou ukrajinskou vlajkou před kanceláří starosty ve Slavjansku.
Holub letící nad vztyčenou ukrajinskou vlajkou před kanceláří starosty ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinská vláda dnes předložila parlamentu balík návrhů zákonů odsuzujících jako zločinný a totalitní komunistický a nacistický režim a požadujících zákaz jejich propagování.

"Vláda dnes předkládá balík zákonů, které žádá schválit v předvečer oslav 9. května," řekl premiér Arsenij Jaceňuk. "Žádám členy vládní koalice, aby (balík zákonů) byl rychle přijat v parlamentu," dodal.

Ukrajina, podobně jako Rusko, slaví konec druhé světové války v Evropě o jeden den později než země Evropské unie. Stalo se tak proto, že v době německé kapitulace už bylo vzhledem k časovému posunu v tehdejším Sovětském svazu 9. května.

Ministr kultury podle listu Ukrajinska pravda vyložil, že "zločinný" komunistický režim uskutečňoval na Ukrajině v letech 1917 až 1991 "politiku státního teroru", a tak je záhodno zakázat tuto ideologii spolu s komunistickou symbolikou, oslavnými hymnami a propagandou. Stejně zločinný byl podle ministra i režim nacistický, a proto je záhodno zakázat také jakékoliv nacistické skupiny a nacistické symboly na Ukrajině.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:45

Ministr kultury podle listu Ukrajinska pravda vyložil, že "zločinný" komunistický režim uskutečňoval na Ukrajině v letech 1917 až 1991 "politiku státního teroru", a tak je záhodno zakázat tuto ideologii spolu s komunistickou symbolikou, oslavnými hymnami a propagandou. Stejně zločinný byl podle ministra i režim nacistický, a proto je záhodno zakázat také jakékoliv nacistické skupiny a nacistické symboly na Ukrajině.

Holub letící nad vztyčenou ukrajinskou vlajkou před kanceláří starosty ve Slavjansku.
Holub letící nad vztyčenou ukrajinskou vlajkou před kanceláří starosty ve Slavjansku. | Foto: Reuters
21:00

Ukrajinská vláda v úterý předložila parlamentu balík návrhů zákonů odsuzujících jako zločinný a totalitní komunistický a nacistický režim a požadujících zákaz jejich propagování.

"Vláda dnes předkládá balík zákonů, které žádá schválit v předvečer oslav 9. května," řekl premiér Arsenij Jaceňuk. "Žádám členy vládní koalice, aby (balík zákonů) byl rychle přijat v parlamentu," dodal.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
18.30

Ruský státní plynárenský kolos Gazprom bude moci Ukrajině dodávat zemní plyn za sníženou cenu podle dosavadního "zimního cenového balíku" i ve druhém čtvrtletí. Oznámil to v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Prodloužení slevy ale podmínil tím, že Kyjev vyrovná Gazpromu nesplacené platby. Putin na setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem uvedl, že oba podporují tříměsíční prodloužení ceny, kterou stanovily obě strany za zprostředkování Evropské komise v říjnové dohodě o zimních dodávkách. Rozhodnutí o případném dalším prodloužení slevy padne během druhého čtvrtletí a bude záviset na ceně ropy, dodal Putin podle agentury TASS.

Foto: Reuters
17:30

´

Ukrajinská ústavní komise, která bude připravovat novou ústavu, bude složena s 59 ukrajinských a 13 zahraničních expertů. Oznámil to prezident Petro Porošenko.

16:47

Většina Rusů, 69 procent, se podle průzkumu státní agentury VCIOM domnívá, že Rusko na připojení Krymu vydělalo, ať jde o přístup k moři, základny Černomořské flotily, dodatečné možnosti rekreace, tak i o nastolení údajné historické spravedlnosti, protože Krym dříve Rusku patřil.

Podle 85 procent dotázaných se poloostrov vrátil do Ruska navždy. Podle 89 procent Rusů rozhodně nemá smysl vracet Krym Ukrajině jen kvůli zrušení západních sankcí.

16:35

Kudrin také připustil, že díky loňskému připojení poloostrova k Rusku dosáhla popularita ruského prezidenta Vladimira Putina takových výšin, že ve volbách v roce 2018 může šéf státu počítat s bezproblémovým znovuzvolením na dalších šest let. Raději by se však přimlouval za to, aby Kreml využil Putinovy popularity k provedení potřebných hospodářských reforem.

16:30

Anexe Krymu bude Rusko během tří až čtyř let stát asi 150 až 200 miliard dolarů (asi 3,8 až 5,1 bilionu korun). Tento odhad přímých i nepřímých ztrát přednesl dnes bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin.

"Financování Krymu nás bude každý rok stát šest až sedm miliard dolarů a všechny nepřímé a jiné ztráty, včetně odlivu kapitálu, mohou během tří čtyř let představovat od 150 do 200 miliard dolarů dohromady," řekl Kudrin během debaty vysílané v přímém televizním přenosu k 15 letům působení Vladimira Putina v čele Ruska.

Ruský vicepremiér a ministr financí Alexej Kudrin na snímku ze září 2011.
Ruský vicepremiér a ministr financí Alexej Kudrin na snímku ze září 2011. | Foto: Reuters
16:19

Ukrajinské ministerstvo obrany hodlá poslat jednotky do Luhanské oblasti a prošetřit obvinění, že se dobrovolnický prapor Ajdar dopustil zločinů.

S odkazem na ukrajinské ministerstvo to napsala ruská agentura Tass. Rozhodnutí podle jejích informací předcházela opakovaná žádost šéfa Luhanské oblasti Gennadije Moskala.

16:01

Cílem výcviku několika desítek ukrajinských vojenských instruktorů v Polsku je - podle polského ministerstva obrany  - pozvednout výcvik vojáků na Ukrajině na úroveň Aliance.

15:05

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Evropském parlamentu v Bruselu naznačil, že cesta Ukrajiny do NATO může zabrat delší dobu. "Ukrajina nedávno oznámila, že spouští reformní proces, aby se mohla připojit k NATO. Jak už jsem řekl dříve, zabere to nějaký čas. Jakýkoli požadavek, který přijde z Ukrajiny, posoudíme stejně jako u každé jiné země. Ale dojde k tomu pouze tehdy, pokud se objeví žádost,“ cituje ho agentura Ukrinform.

Foto: Reuters
14:14

Mezinárodní skupina expertů, vzniklá z pověření Rady Evropy, ve své zprávě uvádí, že demonstranty na Majdanu loni v únoru zabíjeli příslušníci speciálních jednotek Berkut. Konkrétně ti podléhající veliteli majoru Dmitriji Sadovnikovi. Ten se podle ukrajinských médií skrývá v Rusku.

14:08

I přes uzavřené příměří na některých místech východní Ukrajiny pokračují boje. V noci byla hlášena střelba kolem řeky Severnyj Doněc nedaleko Luhansku a také z blízkosti Mariupolu.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
14:06

Devětatřicet procent Rusů má pozitivní mínění o Stalinovi, zjistil ruský ústav pro výzkum veřejného mínění Levada-Centr. Průzkum ukázal, že mladší generace má ke Stalinovi spíše neutrální postoj, zatímco u starších lidí převládá kladné hodnocení. Pětačtyřicet respondentů odpovědělo kladně na otázku, zda oběti stalinských represí a čistek (podle organizace Memorial zahynuly v době Stalinovy vlády rukou jeho režimu čtyři miliony lidí) jsou ospravedlnitelné "velikými cíli a velikými výsledky tehdejší éry."

 

Foto: Reuters
13:25

Podle zprávy evropských expertů bylo šetření chybné už od počátku, protože nevneslo jasno do událostí, které střelbě na kyjevském Majdanu od listopadu 2013 předcházely. V Kyjevě se v té době organizovaly masové demonstrace proti režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, které loni v únoru vyústily v prezidentův útěk do Ruska a nastolení nové, proevropské vlády.

Ani objektivní potíže, které vyšetřování doprovázejí, nemohou podle komise Rady Evropy ospravedlnit prohřešky, jichž se Kyjev dopouští. Šetření není skutečně nezávislé a z řady důvodů je nedostatečně efektivní - problémem je nedostatečné financování, špatná dělba práce mezi policií a tajnou službou, ale například i údajné obstrukce ukrajinského ministerstva vnitra.

V důsledku těchto prohřešků zatím vyšetřování nepřineslo žádný podstatný pokrok, uvádí komise Rady Evropy.

13:22

Vyšetřování loňských násilností na kyjevském Majdanu, které v únoru doprovázely státní převrat, je neefektivní a doplácí na špatnou koordinaci práce ukrajinských justičních orgánů.

Vyplývá to ze zprávy mezinárodní skupiny expertů, která z pověření Rady Evropy na vyšetřování střelby dohlíží. O život tehdy v centru ukrajinské metropole přišlo přes sto demonstrantů a několik policistů.

12:36

Polsko letos poskytne výcvik asi 50 ukrajinským armádním instruktorům, uvedla agentura Reuters s odkazem na polské ministerstvo obrany.

Kurzy by měly probíhat v červnu, září a říjnu. Podobné se navíc uskuteční i v jiných zemích NATO.

11:56

Miny a nevybuchlá munice už na Ukrajině zabily 42 dětí. Dalších 109 podle informací organizace UNICEF zranily.

11:21

Podle místopředsedy ukrajinského  parlamentu Andrije Parubije je na hranicích s Ukrajinou téměř 55 000 ruských vojáků a až 40 tisíc dalších se pohybuje přímo na území Donbasu.

Jejich počty se podle něj radikálně zvýšily v posledních několika týdnech. Parubij také podle agentury Ukrinform poznamenal, že Moskva může ještě před 9. květnem spustit rozsáhlou ofenzivu.

10:15

Zhruba čtvrtmilionová tatarská menšina si od loňské anexe ukrajinského Krymu opakovaně stěžuje na národnostní a náboženský útlak.

Dva hlavní vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov byli z poloostrova fakticky vyhoštěni, proti protestním akcím Tatarů ruská policie tvrdě zasahuje.

Foto: Reuters
10:12

Téměř všechna média tatarské menšiny na Krymu budou ve středu uzavřena, protože od úřadů neobdržela registraci podle ruských zákonů, oznámila organizace Amnesty International (AI).

Ruská okupační správa vyzvala loni v dubnu krátce po anexi všechny krymské sdělovací prostředky k žádosti o novou úřední registraci, z tatarských médií ale povolení dostalo jediné. Tatarské noviny, webové servery a rozhlasové stanice o registraci požádaly včas, ruské úřady ale buď jejich žádosti zamítly, nebo na ně nereagovaly, uvádí AI.

Fungování proto během úterý musejí zastavit, jinak se vystavují hrozbě vysokých pokut nebo trestního stíhání. "S úderem půlnoci se téměř všechna tatarská média odmlčí," prohlásil Denis Krivošejev, místoředitel AI pro Evropu a Střední Asii.

09:50

Bezmála rok trvající konflikt na východě Ukrajiny si vyžádal k 27. březnu 2015 nejméně 6083 mrtvých a 15 397 zraněných, vyplývá z čerstvé zprávy OSN.

Vzrostl i počet uprchlíků z Donbasu. Do minulého pondělí šlo o 1 177 748 vnitřně vysídlených. Za hranice země pak podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odešlo 763 632 Ukrajinců.

09:42

Řecký premiér Alexis Tsipras se pustil do kritiky sankcí vůči Rusku. V rozhovoru pro agenturu TASS prohlásil, že jde o "cestu nikam".

Atény jsou považovány za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy v Evropské unii. Kreml se dokonce zabývá plánem, jak právě Řecku, Maďarsku či Kypru zmírnit sankce, které loni zavedl jako reakci na restrikce uvalené Západem.

Foto: Reuters
09:31

"V Kyjevě je dnes velké množství zbraní. Jejich nezákonný prodej se v poslední době zvýšil stokrát, v mnoha případech se zbraně pašují ze zóny protipovstalecké operace," konstatoval kyjevský policejní šéf.

Časté jsou podle něj případy, že dobrovolníci zařazení do jednotek Národní gardy ani nevědí, že převážením zbraní do metropole porušují zákon. Jindy se pašeráci zbraní za příslušníky Národní gardy jen vydávají.

09:28

Ukrajinská metropole se potýká s novým nešvarem. V Kyjevě se v poslední době více než stonásobně zvýšil nezákonný prodej zbraní.

Z bojové zóny na východě země se do hlavního města pašují pistole, samopaly, a dokonce i granátomety, oznámil náčelník kyjevské policie Oleksandr Tereščuk. Na počtu násilných trestných činů se podle něj tato tendence zatím neprojevila.

09:19

Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom loni klesl čistý zisk o 70 procent na 189 miliard rublů (83,3 miliardy Kč). Výsledky jsou podle ruských účetních standardů, oznámila firma. K poklesu přispěl nižší prodej plynu do Evropy a na Ukrajinu.

Zisk podle ruských standardů zahrnuje pouze výsledky mateřské společnosti, a ne její dceřiné firmy, jako Gazprom Něfť nebo elektrárenské aktivity. Tento zisk se používá při vypočítávání dividend, napsala agentura Reuters. Analytici akciového trhu sledují výsledky zveřejňované podle mezinárodních účetních standardů IFRS. Ty má Gazprom zveřejnit 30. dubna.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
09:11

Připomeňme, že při tragédii letu MH17 zemřelo 298 lidí, převážně Nizozemců. Vinu si navzájem připisují jak Kyjev, tak separatisté.

09:07

Nizozemci se na případné svědky obrátili videem v ruštině, ve kterém je verze sestřelení letadla komplexem Buk z území pod kontrolou separatistů označena jako "jedna z hlavních".

Ve videu na serveru YouTube je uvedeno, že systém byl spatřen okolo půlnoci na 17. července u obce Sjevernyj v Luhanské oblasti na hranicích s Ruskem, odkud ho tahač vezl po neznámé trase směrem na Doněck.

09:05

Za loňskou zkázou malajsijského letadla na východní Ukrajině zřejmě stála střela vypálená z ruského protiletadlového raketového systému Buk. K tomuto závěru se přiklánějí nizozemští vyšetřovatelé, kteří havárii objasňují.

Ti v pondělí oznámili, že vyloučeny nejsou ani jiné možnosti, ale tato verze je hlavní, napsala agentura Reuters. Vyšetřovatelé v prohlášení uvedli, že hledají "svědky, kteří mohou informovat o převozu raketového systému Buk, o jeho posádce a palbě z něj v oblasti Donbasu".

"Stále je více než jeden scénář, ale kolem toho, který se týká střely z Buku, je mnoho nezodpovězených otázek, proto jsme vznesli žádost (o výpovědi svědků)," prohlásil mluvčí nizozemské prokuratury Wim de Bruin. "Verze s Bukem je tou hlavní," dodal.

Buk-M2.
Buk-M2. | Foto: Aktuálně.cz
09:02

Nejprve krátké shrnutí pondělních událostí:

Příměří v Donbasu se stále nedaří dodržovat. Zprávy o nových incidentech přicházejí z obou stran, a to především z okolí strategického přístavu Mariupol.

Ukrajinský kontradmirál Andrij Tarasov prohlásil, že Rusko koncentruje v Černém moři svoji flotilu a může na Ukrajinu zaútočit z moře. "Taková hrozba existuje, je skutečná," řekl šéf ukrajinského námořnictva televizi TSN.

Lídr povstalců Alexandr Zacharčenko v dekretu oznámil, že všichni ozbrojenci, kteří nepatří do "mocenských struktur" samozvané Doněcké lidové republiky, musí do 4. dubna odevzdat zbraně a munici.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 4. 2015 0:17
 

Právě se děje

Další zprávy