"Jednání V4 přes veškerou oficiální rétoriku potvrdilo, že jsme svědky konce schengenského prostoru v současné podobě," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Pozastavení a pozdější vyloučení Řecka je podle něj stále více reálnou možností. Tuto variantu potvrzuje podpora států V4 pro začlenění Bulharska a Rumunska do Schengenu, dodal. Fiala zároveň ocenil, že země V4 iniciovaly ve věci zvládání migračních toků aktivnější spolupráci se státy jihovýchodního Balkánu.
Pokud jsou v schengenském prostoru země, které neplní povinnosti při ochraně hranice, pak do něj patří i země, které tyto povinnosti plní, řekl po pražském summitu visegrádské skupiny slovenský premiér Robert Fico a podpořil začlenění Bulharska a Rumunska do Schengenu. Podporu rozšíření volného pohybu osob o Bulharsko vyjádřil také maďarský premiér Viktor Orbán. "Slovenská republika se plně hlásí k členství Bulharska a Rumunska v schengenském prostoru," uvedl Fico. "Pokud členem Schengenu mohou být země, které si neplní povinnosti v Schengenu, tak můžou být součástí Schengenu země, které si tyto povinnosti už teď neprodleně plní bez jakýchkoliv problémů," zdůvodnil Fico postoj Bratislavy.
Země visegrádské skupiny se také shodly na společné pozici k britským požadavkům na reformu Evropské unie. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o ní bude v úterý informovat předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který navštíví Prahu. "Má se to týkat jen lidí, kteří teprve přijdou do Velké Británie, ne těch, kteří tam už pracují," podotkl ke společnému stanovisku slovenský premiér Robert Fico.
Vyjádření premiérů.
Společné prohlášení předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny k migraci https://t.co/770VI9X57q #CZV4Pres pic.twitter.com/7Htng6mFeo
— Úřad vlády ČR (@strakovka) February 15, 2016
Maďarský premiér Viktor Orbán přiznal, že po vstupu členů V4 do EU považoval hlavní cíle visegrádské skupiny za splněné, během současné migrační krize je ale podle něj skupina potřeba víc než kdy dřív. Současný nekontrolovaný vstup migrantů do Evropy je podhoubím pro terorismus, násilí a strach a musí být zastaven, řekl.
Bulharský premiér tweetuje z Prahy.
Ensuring an effective control at the external #EU borders is of paramount importance in handling the #refugeecrisis. pic.twitter.com/DTy89snxmu
— Boyko Borissov (@BoykoBorissov) February 15, 2016
Šestice politiků na společném fotu.
"Robert Fico byl nejostřejší, což se dalo čekat, protože to bylo vlastně jeho předvolební vystoupení. Překvapila hlavně polská premiérka Beata Szydlová, která několikrát zdůraznila, že chce evropské řešení," soudí komentátor Hospodářských novin Martin Ehl. Na Slovensku se konají parlamentní volby 5. března a migrace je jedním z témat.
Robert Fico byl ze všech šesti politiků nejtvrdší vůči Řecku a Evropské unii.
"Někteří evropští politici udělali v migrační krizi obrovské chyby," uvedl Fico. Podle něj Slovensko migranty ani nepozvalo, ani nedestabilizovalo země, odkud odcházejí.
"Je mi líto, že EU není schopna svolat rychle summity kvůli bezpečnostní krizi, zatímco bylo možné je svolat kvůli finanční krizi v Řecku," řekl Fico.
"Diskuse byla velmi zajímává a všichni lídři zemí Evropské unie by měli slyšet, co říkal makedonský prezident Ďero Ivanov," sdělil slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že někteří politici z EU nemají smysl pro realitu.
Viktor Orbán uvedl, že Bulharsko zodpovědně chrání vnější hranice EU a mělo by být přijato do Schengenu.
Sobotka ve svém prohlášení uvedl, že Evropská unie by měla více podpořit Bulharsko a Makedonii "při realizaci jejich vlastních opatření k ochraně hranic." Zároveň se premiéři čtyřky podle něj shodli, že zachování schengenského prostoru je potřebné.
"Nikdy dříve nebyla spolupráce zemí Visegrádské čtyřky tak potřebná jako nyní," řekl ve svém proslovu maďarský premiér Viktor Orbán. Migrační politka v Evropě podle něj nefunguje a proud migrantů musí být zastaven.
"Řešení migrační krize je možné pouze efektivním zásahem proti kořenům problému. To znamená řešením situace v Iráku, Sýrii a Libyi. Potřebujeme získat kontrolu nad migračními toky,“ řekla polská premiéra Beata Szydlová. Klíčem je podle ní spolupráce s Tureckem. "Podporujeme společné evropské řešení," uvedla premiérka.
"Jednání v Praze nebyla namířena proti Řecku," prohlásil bulharský premiér Bojko Borisov. Řecko by ale podle něj mělo plnit své závazky, vyplývající z toho, že leží na vnější hranici Evropské unie.
Makedonský prezident Ďorge Ivanov poděkoval za solidaritu zemím Visegrádské čtyřky. Makedonie podle něj neutíká před svou zodpovědností jako tranzitní země pro uprchlíky, ale totéž požaduje od států Evropské unie.
Podle Sobotky chtějí Visegrádské země pomoci balkánským státům zvládat proud uprchlíků. Včetně zemí, které zatím nejsou v Evropské unii, jako Srbsko a Makedonie.
"Shodli jsme se na podpoře společného evropského řešení. Evropská krize je společná a lze řešit jen celoevropským řešení. Je důležité, aby byla realizována dohoda mezi EU a Tureckem,“ uvedl na tiskové konferenci po summitu premiérů Visegrádské čtyřky, bulharského premiéra a makedonského prezidenta Bohuslav Sobotka. Summit podle něj podpořil misi NATO v Egejském moři, vytvoření celoevropské pohraniční stráže a rychlejší navracení ekonomických migrantů,“ řekl Sobotka.