Živě: Krymští separatisté rozkradli ruskou humanitární pomoc

Přenos skončil
Úterní dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vjačeslav Ponomarjov se řadil mezi nejbojovnější separatisty na východě Ukrajiny.
Vjačeslav Ponomarjov se řadil mezi nejbojovnější separatisty na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Na východě Ukrajiny se rozhořely nové boje, a podle všeho i mezi samotnými ozbrojenci.

Doněčtí separatisté sesadili a zatkli "lidového starostu" Slavjansku Vjačeslava Ponomarjova. Jednotlivé skupiny se navíc podle armády ostřelují mezi sebou.

Tragické následky mají potyčky v Kramatorsku, kde se separatisté pokusili zmocnit letiště. Na čtyřicet jich podle dostupných informací zemřelo.

Nový prezident Petro Porošenko mezitím vyzval k neprodlenému vytvoření koridorů, jimiž by mohli z nepokoji zmítaného východu odejít civilisté.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
22:20

Další jednání Ruska a Ukrajiny za účasti Evropské komise o dodávkách zemního plynu nakonec začnou ve středu ráno. Ruská delegace do Bruselu totiž dorazí až dnes pozdě večer. Původně se počítalo, že debata začne ještě dnes. Poslední trojstranné rozhovory skončily bez výsledku po asi osmi hodinách až dnes nad ránem, neúspěch novinářům oznámil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

21:20

Většina humanitární pomoci, kterou anektovanému poloostrovu Krym poskytly ruské regiony, se rozkradla. Oznámil to dnes předseda krymské regionální vlády Sergej Aksjonov. Zapřisáhl se současně, že viníci nevyváznou bez trestu. Kvůli skandálu už nabídl demisi krymský ministr zdravotnictví.

"Bohužel, ukázalo se, že větší díl humanitární pomoci byl rozkraden," řekl Aksjonov podle agentury Kryminform na zasedání vlády s tím, že rozkradená pomoc se rozprodávala na tržištích.

17:24

Skupiny separatistů ve Slavjansku a nedaleké Semenivce bojují mezi sebou. Tvrdí to alespoň mluvčí "protiteroristické operace" ukrajinské armády Vladislav Selezňov.

"Ostřelují se navzájem z minometů. Armáda na to nereaguje," citoval ho server Ukrinform. Těla zabitých ozbrojenců podle něj hází do solného jezera ve Slavjansku.

16:37

Pokud Rusko skutečně podporuje uklidnění konfliktu na východě Ukrajiny, musí zastavit příliv žoldáků a zbraní přes hranice. Během jednání v ruském Petrohradu to prohlásil šéf polské diplomacie Sikorski.

16:02

Už třetí kolo jednání o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu skončilo podle agentury ITAR-TASS neúspěchem. Kyjev podle ní trvá na tom, aby Moskvě platil 268 dolarů za 1000 metrů krychlových, tedy cenu, za niž plyn odebírala před vypuknutím povstání na Majdanu.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
15:30

Česká armáda má nového, vlivného a hlavně nečekaného spojence: ruského prezidenta Vladimira Putina. Jakkoliv absurdně to zní.

"V mém úsilí zastavit další škrty v rozpočtu na obranu České republiky mi mimořádně pomohl ruský prezident Vladimir Putin svojí anexí Krymu," vysvětluje náčelník českého generálního štábu Petr Pavel.

"Okupace ukrajinského poloostrova snad poslouží jako budíček či varování, že už není možné používat armádní rozpočet jako rezervu k vyspravování státního rozpočtu," řekl Aktuálně.cz.

14:53

Ukrajinské členství v NATO není na pořadu dne. Po jednání v Petrohradě to prohlásil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

14:33

Podmínkou obnovení míru na Ukrajině je "bezpodmínečné a okamžité příměří a zahájení dialogu mezi Kyjevem a povstalci". Na ministerské schůzce v ruském Petrohradu to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Vyjádřil přesvědčení, že s jeho názorem souhlasí i německý ministr Frank-Walter Steinmeier a polský kolega Radoslaw Sikorski, kteří se petrohradského jednání účastnili.

14:19

"Je možné konstatovat, že polovina všech stavení ve městě je už srovnána se zemí," řekl ruské tiskové agentuře Interfax Konstantin Knyrik, mluvčí slavjanské povstalecké skupiny Jihovýchodní fronta.

Ve městě nefunguje mobilní spojení, lidé tráví noci v protiletadlových krytech. Střepiny granátů už podle něj usmrtily řadu civilistů včetně šestileté dívky a dvanáctiletého chlapce.

13:32

Diplomaté EU a NATO dnes koordinovali postoje svých organizací k ukrajinské krizi. Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow seznámil EU s tím, co v reakci na krizi dělá Aliance. Posiluje vzdušnou ochranu svých východních členů, zvýšila intenzitu cvičení či sledování vzdušného prostoru letouny AWACS. Osmadvacítka zase posiluje hospodářskou pomoc ukrajinské vládě a stejně jako Aliance jednoznačně podporuje nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a uvalila na Rusko sankce.

Přípravy na historický summit vrcholí.
Přípravy na historický summit vrcholí. | Foto: Reuters
13:21

Samozvaný starosta Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov byl zatčen ukrajinskými ozbrojenými složkami, píše ruský zpravodajský server Life News.

Vjačeslav Ponomarjov.
Vjačeslav Ponomarjov. | Foto: Reuters
12:49

Kyjev potřebuje pro vybudování Ukrajiny coby "silného, jednotného a hospodářsky rozvinutého státu" všestrannou podporu Západu.

"Taková pomoc může mít nejrůznější formy, od výměny výzvědných informací po dodávky vojenské technologie, od uzavření našeho vzdušného prostoru do zavedení námořní blokády v případě vnějšího napadení," řekl prezident Porošenko.

12:01

Severoatlantická aliance v nejbližší době vyšle do Černého moře další dvě výzvědné lodě.

Italská Elettra a francouzská Dupuy de Lome budou sledovat rádiovou komunikaci plavidel ruské Černomořské flotily, napsala ruská agentura ITAR-TASS s odvoláním na zdroj v generálním štábu ruského námořnictva.

11:45

"Pokud Rusko neuzná nového ukrajinského prezidenta, tak to bude nová výzva Evropské unii a Spojeným státům. Moskva tím bude demonstrovat, že má zájem na pokračování války s Ukrajinou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz politolog z Doněcku Stanislav Fedorčuk.

Prezidenti Petro Porošenko (vlevo) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová.
Prezidenti Petro Porošenko (vlevo) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová. | Foto: Reuters
11:29

"Abych byl upřímný, moc mě nezajímá, co si občan Putin myslí o mém státu," pustil se ukrajinský prezident Petro Porošenko do svého ruského protějšku.

V rozhovoru pro časopis Time prohlásil, že ruský vůdce "zpochybňuje právo Ukrajiny na existenci". Nejlepším způsobem, jak ho přesvědčit o opaku, je vybudování silné armády a prosperující ekonomiky.

11:02

Na letišti v Doněcku, kde se před dvěma týdny odehrály tvrdé boje mezi separatisty a armádou, se v noci opět střílelo. Informovala o tom doněcká městská rada.

Mezinárodní letiště je stále mimo provoz, s jeho obnovením se nepočítá dříve než koncem června.

Nad doněckým mezinárodním letištěm se vznáší kouř. Armáda spustila "protiteroristickou operaci".
Nad doněckým mezinárodním letištěm se vznáší kouř. Armáda spustila "protiteroristickou operaci". | Foto: Reuters
10:43

Separatisté se v Luhanské oblasti zmocnili jednoho z hraničních přechodů, který kyjevská vláda minulý týden nechala uzavřít.

"Obsadili ho místní policisté, kteří se dali na stranu ozbrojenců," píše server Ukrinform s tím, že se dotyční označují za příslušníky První luhanské kozácké setniny.

10:18

Ministr obrany Mychajlo Koval zveřejnil provolání k ukrajinskému lidu, v němž zopakoval, že zbraň použijí vojáci jen proti "teroristům s krví na rukou".

Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014)
Ukrajinský voják střeží letiště v Kramatorsku. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
10:14

Proruští ozbrojenci v noci zaútočili na letiště v Kramatorsku. Boje si vyžádaly kolem 40 mrtvých, přičemž ztráty jsou podle ukrajinských médií výhradně na straně povstalců.

Silné boje hlásí i letiště v Luhansku a město Slavjansk, kde se povstalci snaží prorazit armádní obklíčení.

09:54

Ve Slavjansku zemřelo v neděli osmileté dítě, napsal server Ostrov. Podle něj ho v oblasti, kde probíhá "protiteroristická operace", zasáhla střepina.

Představitelé oblastní správy tvrdí, že jde o vůbec první úmrtí civilisty od vypuknutí nepokojů ve Slavjansku. Představitelé vzbouřenců ale prohlašují, že si armádní akce vyžádaly smrt už dříve.

Foto: Reuters
09:42

Podle úterní informace agentury Interfax jen do ruské Rostovské oblasti, která z východu sousedí s ukrajinskou Luhanskou oblastí, odjelo už zhruba 35 000 lidí. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí vyzval tamní úřady, aby lidem prchajícím z Ukrajiny poskytly veškerou humanitární pomoc.

09:37

O počtech Ukrajinců, kteří už opustili nebo hodlají opustit neklidný východ země, nejsou hodnověrné informace.

Jen z milionového Doněcka podle nepotvrzených zpráv odjelo přes 15 000 lidí. Část rodin ohrožených ozbrojenými akcemi se uchyluje do ukrajinského vnitrozemí, část odjíždí do sousedního Ruska.

09:32

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z míst bojů armády s povstalci.

Vláda by podle prezidentského dekretu měla ve spolupráci se zástupci místních samospráv vytvořit předpoklady pro přepravu lidí a pro zajištění lékařské péče a stravování. Cílem je zabránit dalším ztrátám na životech.

Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě.
Petro Porošenko na tiskové konferenci v Kyjevě. | Foto: Reuters
08:23

"Protiruské sankce (...) nepřinutí Rusko změnit postoj ke Krymu a k dění na Ukrajině. Hlavně však nepomohou ke společnému hledání východiska ze situace," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov před petrohradskou schůzkou.

08:04

Napjaté jednání o krizi na Ukrajině dnes v Petrohradu čeká ministry zahraničí Ruska, Německa a Polska, Sergeje Lavrova, Franka-Waltera Steinmeiera a Radoslawa Sikorského.

Polský ministr podle agentury PAP hodlá hostiteli otevřeně říci, co si myslí o ruské anexi Krymu. Podle polské televize TVN 24 už ale Moskva dala jasně najevo, že se nehodlá zřeknout Krymu ani pod hrozbou zpřísnění západních sankcí, a vybídla Berlín a Varšavu, aby se raději staraly o vlastní zájmy.

Radek Sikorski
Radek Sikorski | Foto: Reuters
7:37

Dodávky ruského plynu na Ukrajinu a potažmo dále do Evropy jsou dál v ohrožení. Ani další kolo jednání mezi Moskvou a Kyjevem nevedlo k dohodě na ceně plynu, resp. splacení ukrajinského dluhu.

Podle evropského komisaře pro energetiku Günthera Oettingera budou jednání pokračovat znovu dnes večer nebo ve středu ráno.

07:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme dění kolem rusko-ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 6. 2014 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy