Ukrajinský Donbas bojuje, miliardář Achmetov vyčkává

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
7. 6. 2014 14:41
Do prezidentského úřadu nastupuje Petro Porošenko. Bez pomoci nejbohatšího Ukrajince ale zřejmě neklid na východě nevyřeší.
Rinat Achmetov.
Rinat Achmetov. | Foto: Komul/Wikimedia Commons

Kyjev/Doněck - Vlády nad Ukrajinou se v sobotu slavnostně ujímá nový prezident, a to v době, kdy Donbasem stále zmítají nepokoje.

Ačkoliv Petro Porošenko slibuje změnu a dialog, neobejde se bez pomoci jednoho muže - miliardáře Rinata Achmetova.

Porošenko nastupuje na Janukovyčovo místo.
Porošenko nastupuje na Janukovyčovo místo. | Foto: Reuters

Ten byl považován za neoficiálního vládce tohoto průmyslového regionu, avšak oblast již před prezidentskými volbami opustil a jeho pozice je nejasná.

Zatímco ještě nedávno se mělo za to, že pro ukončení střetů by stačil jeho pokyn, nyní analytici spekulují, že ztratil vliv a bojuje o "holý život". Český prezident Miloš Zeman přitom nedávno prohlásil, že by právě tento muž měl spolu s novou hlavou státu jednat v Doněcku o míru na Ukrajině.

Dohoda, nikoli diktát

"Ve skutečnosti už prohrál. Ať už tato krize dopadne jakkoli a kontrolu nad Donbasem převezme kdokoli, on (Achmetov) už prohrál. Se stranou, která zvítězí, se bude muset dohodnout, nikoli diktovat a klást si podmínky," říká kyjevský politolog Volodymyr Fesenko.

Podle něj se Achmetovovi nevyplatila "taktika neutrality" a hledá nový způsob ochrany svých zájmů. Údajně za ním stojí i prapor Vostok (východ), který podporuje separatisty.

Měl by proto vystoupit "z podzemí" a aktivně přesvědčovat, že mu jde o Donbas v rámci Ukrajiny, citovala experta agentura Ukrinform.

Podle údajů časopisu Forbes je Achmetov stále nejbohatší Ukrajinec, i když za poslední rok zchudl o čtyři miliardy dolarů. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 11,2 miliardy dolarů (čerstvě zvolený prezident Petro Porošenko je "až" na šestém místě s 1,3 miliardy dolarů).

"Kdo jsou tito lidé? Kde se vzali? Co dělali včera? Nevytvořili jediné pracovní místo... Je to skupina darebáků, kteří terorizují Donbas."

Před několika týdny se Achmetov otevřeně postavil proti militantním vůdcům, kteří se snaží ovládnout region.

"Kdo jsou tito lidé? Kde se vzali? Co dělali včera? Nevytvořili jediné pracovní místo... Je to skupina darebáků, kteří terorizují Donbas," promluvil emotivně v příspěvku, který vystavil na webu své společnosti System Capital Management (SCM). "Mnozí se mě ptají, co dělat? Bojovat, bojovat a ještě jednou bojovat!"

Sám se mezitím stáhl do Kyjeva a podle mluvčí se nemohl ani zúčastnit voleb. Ukrajinská média tvrdí, že požádal o státní ochranu.

"Nevzal v potaz specifiku doby"

Oligarcha by si patrně stěží přál, aby se jeho oblast stala jakousi enklávou, jako například moldavské Podněstří. Oslabit jej přitom mohou případné sankce Západu, ale také nemilost Moskvy, která se separatisty přinejmenším sympatizuje.

Podle listu Doněckije vesti tudíž se vzbouřenci v Doněcku jedná a snaží se najít kompromis. Vicepremiér takzvané Doněcké republiky Alexandr Borodaj se již nechal slyšet, že nemíní znárodňovat miliardářův majetek. "Nejsme žádní komunisté. Respektujeme soukromé vlastnictví," uvedl.

Předtím ale ozbrojenci vyplenili oligarchovu rezidenci a žádali, aby jim platil daně.

Server Ukrajinska pravda napsal, že Achmetov, který dosud ustál všechny politické změny, zřejmě "nevzal v potaz specifiku doby". Upozornil, že šance na "rehabilitaci" navzdory své pověsti má. Musel by však přiznat, že ozbrojenci v Doněcku hrají podle "moskevského scénáře".

Proruští ozbrojenci před doněckým domem oligarchy Rinata Achmetova. Nejbohatší muž Ukrajiny vyhlásil separatistům boj.
Proruští ozbrojenci před doněckým domem oligarchy Rinata Achmetova. Nejbohatší muž Ukrajiny vyhlásil separatistům boj. | Foto: Reuters

Pokud ovšem nedokáže nastolit "transparentní pravidla hry", pak by mohl o svůj byznys přijít. Jeho majetek se přitom zjevně nedostane "havířům, zemědělcům a učitelům". Zuby si totiž prý brousí draví oligarchové, kteří včas naskočili do revolučního vlaku.

Chudý chlapec na zámku

Přestože 47letý Achmetov snadno proplouval všemi režimy, držel se vždy spíš v pozadí.

Narodil se do rodiny havíře, který pocházel z ruského Tatarstánu. "Jsem z chudé rodiny. Vždy jsem bojoval s chudobou… Spali jsme na podlaze či na rozkládacím lůžku. Neměli jsme v domě toaletu ani umyvadlo," řekl v rozhovoru pro list Ukrajinska pravda.

V Doněcku si pak sice vystavěl zámek, avšak nabízel jej k využití také pro reprezentativní státní účely.

Achmetovovy zájmy v parlamentu prosazovala Strana regionů, kterou financoval a která vynesla k moci i exprezidenta Viktora Janukovyče. Tomu prý dokonce nafackoval, když prohrál prezidentské volby. V letech 2006 až 2012 byl poslancem ukrajinského parlamentu, i když na schůze prakticky nechodil.

Viktor Janukovyč
Viktor Janukovyč | Foto: Reuters

Média čas od času upozorňovala na kriminální pozadí jeho byznysu, avšak jeho advokátům se vždy podařilo nařčení vyvrátit.

Ovládal uhelné doly, hutnické závody, média či fotbalový klub Šachtar. Tvrdil, že zaměstnává asi 300 000 lidí - nejen v Donbasu, ale také na západě Ukrajiny, kde mu patří energetické podniky.

Byl však trnem v oku nejen chudým spoluobčanům. Z pozice nejbohatšího Ukrajince se ho již před pádem minulého režimu pokoušel vytlačit syn ukrajinského exprezidenta Oleksandr Janukovyč. Údajně v tom pokračuje i nyní - nejen tím, že zásobuje doněcké ozbrojence, ale rozjel i soudní spory s několika Achmetovovými firmami.

"Separatismus bude otřásat Donbasem, dokud se Achmetov neocitne v bezpečí," předpovídá Taras Čornovil, syn někdejšího disidenta a bývalý člen Strany regionů.

Julija Tymošenková ve volbách neuspěla.
Julija Tymošenková ve volbách neuspěla. | Foto: Reuters

Pomohla by Tymošenková?

Podle serveru LIGABiznesinform by východiskem pro podnikatele mohlo být spojení s Julijí Tymošenkovou, jež se vzpamatovává z porážky ve volbách.

Achmetov, kterému se jeho politický projekt Strana regionů rozpadá, by prý mohl podpořit stranu expremiérky Baťkivščyna (Vlast), jež se údajně také drolí.

Novou politickou sílu by pak mohl využít k politickému ovládnutí neklidného regionu, pokud ovšem zpacifikuje ozbrojence.

Český prezident Miloš Zeman by uvítal, kdyby Achmetov hledal východisko z krize s Porošenkem. V nedávném rozhovoru pro ČT24 řekl, že se s ukrajinským oligarchou zná, i když ho mylně nazýval "Rašidem".

Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

"Měl jsem s ním asi před třemi měsíci velmi zajímavou několikahodinovou diskusi. Je to nejbohatší muž Ukrajiny, je to chytrý člověk," vzpomněl na dojem z pracovní cesty, kterou ovšem vykonal už loni v říjnu.

Podle jeho názoru by bylo užitečné, kdyby se podnikatel a nový prezident "pokusili místo represí vůči civilnímu obyvatelstvu - což teď bohužel Ukrajina dělá - najít nějakou rozumnou dohodu".

Při komentování vývoje na Ukrajině se prezident Zeman zmínil také o kontroverzním ukrajinském hrdinovi, kterého označil za "masového vraha". Příznačně se přitom spletl, když mluvil o "Ostapu Banderovi", ačkoli zřejmě měl na mysli Stepana Banderu.

"Velký kombinátor" Ostap Bender je přitom na Ukrajině i v Rusku velmi známá a populární literární postava. Proslulý hrdina románů Dvanáct křesel a Zlaté tele ruských satiriků Ilji Ilfa a Jevgenije Petrova si čtenáře získal zejména schopností nacházet řešení v každé situaci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy