Živě: Zničit teroristy z Islámského státu. To je společný cíl Ruska a Francie, řekl Putin

Živě
Čtvrteční dění související s bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.
Prezidenti Francie a Ruska Francois Hollande a Vladimir Putin přicházejí po jednání v Kremlu na tiskovou konferenci.
Prezidenti Francie a Ruska Francois Hollande a Vladimir Putin přicházejí po jednání v Kremlu na tiskovou konferenci. | Foto: Reuters

Paříž/Brusel/Moskva - Intenzivní jednání francouzského prezidenta Francoise Hollanda, který se snaží získat ve světě podporu pro větší zásah proti Islámskému státu, pokračují.

Po Davidu Cameronovi, Baracku Obamovi a Angele Merkelové dnes jednal i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čtvrteční dění související s bojem s Islámským státem jsme sledovali v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:15

Turecké úřady dnes uvalily vazbu na dva novináře, kteří jsou kvůli zveřejnění informací o tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům obviněni ze špionáže a vyzrazení státního tajemství. Na žurnalisty podal v létě trestní oznámení osobně prezident Recep Tayyip Erdogan, který pro ně požadoval doživotní vězení.

Jde o novináře a šéfredaktora opozičního listu Cumhuriyet, kteří zprávu o údajné zásilce zbraní do Sýrie zveřejnili v květnu. Šéfredaktor listu Can Dündar a ankarský zpravodaj Erdem Gül vycházeli z videonahrávky datované lednem 2014, na které je prý v autech jedné z humanitárních organizací vidět náklad zbraní. Ty byly podle novináře určené radikálům v Sýrii a vyslala je tajná služba MÍT. Prý chtěla podpořit syrskou opozici bojující proti režimu Bašára Asada, a to včetně radikálních islamistů z fronty An-Nusra napojených na teroristickou organizaci Al-Káida. Turecká vláda popírá jakékoli zapojení rozvědky do údajné dodávky zbraní pro syrské rebely a na případ uvalila informační embargo. Erdogan tvrdí, že auta vezla nespecifikovanou pomoc Turkmenům v Sýrii.

21:42

Ruský i francouzský prezident se vyslovili pro politické urovnání v Sýrii, avšak neshodli se v pohledu na ruského spojence v Damašku. Hollande prohlásil, že Bašár Asad nemůže v syrském urovnání hrát žádnou roli, jakkoli se zmínil o "velké úloze" Ruska.

"Osud syrského prezidenta by měl ležet v rukou syrského lidu," opáčil Putin a dodal, že uspět v tažení proti IS v Sýrii nelze bez pozemní operace - a jedinou schopnou pozemní silou se jeví Asadova armáda, která se tak stává "přirozeným spojencem". Ruský prezident nicméně přislíbil zdržet se bombardování "zdravých sil" syrské opozice a spolupracovat s opozičními skupinami bojujícími proti IS.

Foto: Reuters
21:40

Společným cílem Ruska a Francie je vypátrat a zničit teroristy z Islámského státu (IS), kteří jsou zodpovědní za smrt stovek Rusů a Francouzů. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin po dnešním jednání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem. Další výroky však ukázaly rozdílné pohledy obou státníků na roli syrského prezidenta Bašára Asada a také Turecka v boji proti IS.

Podle Putina by bylo nejjednodušší vytvořit jednu širokou koalici proti IS pod vlajkou OSN. To je ovšem krok, který podle ruského prezidenta nejsou ochotni učinit členové stávající koalice vedené USA. Za "naprosto nepřijatelné" označil Putin úterní sestřelení ruského bitevníku zapojeného do náletů v Sýrii tureckým letectvem. Šéf Kremlu zdůraznil, že Američané předem dostali informace o ruských náletech a že Turecko je členem koalice vedené Američany. "Vůbec nás nenapadlo, že můžeme dostat úder od státu, který jsme považovali za spojence," řekl Putin.

Hollande označil úterní událost za velmi vážnou a vyslovil nad ní politování. Současně zdůraznil, že je nutné se vyvarovat eskalace a opakování podobných incidentů. "Hlavní je soustředit se na boj proti IS a na zničení teroristů," zdůraznil Hollande. Zároveň vybídl ke stanovení společných cílů pro nálety v Sýrii a apeloval na Rusy, aby bombardovali pouze IS, a ne jiná uskupení.

21:25

Ve velké mešitě v centru Bruselu dnes kvůli nálezu obálek s podezřelým bílým práškem zasahovali hasiči i dekontaminační jednotka. Panovaly obavy, že by mohlo jít o antrax či výbušninu, ale podle úřadů se ukázalo, že šlo jen o mouku. Dekontaminaci se před tímto zjištěním muselo preventivně podrobit 11 lidí, kteří s podezřelou zásilkou přišli do styku.

21:10

I když Belgie snížila stupeň bezpečnostních opatření v Bruselu ze čtvrtého nejvyššího na třetí, belgický premiér Charles Michel dnes zdůraznil, že hrozba trvá.

"Hrozba (teroristického útoku) trvá, ale podle bezpečnostních odborníků není už stejná, není bezprostřední. Musíme ale zůstat velmi ostražití," řekl dnes premiér na tiskové konferenci v Bruselu. Podle agentury AFP však odmítl upřesnit, jaké poznatky vedly bezpečnostní složky k závěru, že riziko útoku islamistů je nižší.

Šéf belgického kabinetu po dnešním zasedání bezpečnostní rady státu rovněž sdělil, že provoz bruselského metra se zcela obnoví v pátek v 06:00 SEČ ráno.

"To je dobrá zpráva pro společenský život a cestování v Bruselu, ale není to konec, je to teprve začátek," řekl šéf bruselské regionální vlády Rudi Vervoort. Belgická metropole, kde sídlí také instituce Evropské unie, stále vypadá jako obležené město. V historickém centru a na strategických místech jsou rozmístěny obrněné vozy, je také vidět mnoho policistů a vojáků. V ostatních částech Belgie platí od soboty třetí stupeň pohotovosti, což se podle úřadů zatím nemění.

20:30

Italské úřady zadržely zásilku téměř 800 brokovnic na cestě z Turecka do Belgie. Celníci v přístavním městě Terst to zdůvodnili tím, že nebyly nahlášeny v souladu s předpisy, uvedla agentura AP. "Zásilka nebyla řádně nahlášena úřadům podle zákonů zaměřených na prevenci obchodování se zbraněmi. Jako příjemce byla zapsána společnost v Belgii," sdělil dnes šéf terstských celníků Gabriele Baron. "Bylo ale riziko, že zásilka skončí v jiných rukou," dodal. Po atentátech, které v polovině listopadu v Paříži usmrtily 130 lidí, zavedla Belgie mimořádná bezpečnostní opatření. Několik podezřelých mělo totiž vazby právě na Belgii. Média také Belgii obviňují, že příliš neřeší, že lze v některých bruselských čtvrtích snadno nelegálně sehnat nebezpečné střelné zbraně.

19:50

V propagandistickém videu, jehož autorství se přisuzuje radikální organizaci Islámský stát (IS), je v šedesátce zemí zařazených do "koalice ďáblů" vedle Číny i Tchaj-wan. Podle zpravodajského serveru Hong Kong Free Press i některých dalších médií by se tak dala tchajwanská vlajka interpretovat jako diplomatické uznání Tchaj-wanu Islámským státem. Zatímco IS si neklade žádné nároky na mezinárodní uznání a bojuje de facto proti všem, komentátoři na Tchaj-wanu žertem poznamenali, že toto "uznání" Tchaj-wanu jako svébytného státu je po vraždě čínského občana dalším štulcem islamistů vůči Číně, která by tím mohla být opět pobouřená.

19:15

Belgie snížila stupeň bezpečnostních opatření v Bruselu ze čtvrtého nejvyššího na třetí, oznámila dnes belgická tisková agentura Belga. Nejvyšší stupeň byl zaveden v sobotu s ohledem na teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly 130 lidí a na nichž se podíleli islamisté z Bruselu.

Úřady oznámily, že policie dnes provedla zátahy na třech místech mimo Brusel. Nikdo nebyl zatčen, takže zadržených podezřelých v zemi je stále pět. Policie nejprve prohledala dům ve městě Sambreville, asi 80 kilometrů jižně od metropole, a poté dva objekty ve městě Verviers, což je asi 125 kilometrů východně od Bruselu. Podle belgické zpravodajské stanice RTBF policisté hledali muže, který ale už nejspíš uprchl do Maroka.

18:30

Tuniské úřady dnes identifikovaly atentátníka, který v úterý v Tunisu zabil sebe a 12 členů prezidentské stráže. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS). Tunisko v reakci zavedlo výjimečný stav, zákaz nočního vycházení a na čtrnáct dní uzavřelo hranici s Libyí. České ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany v Tunisku k maximální obezřetnosti. Podle dnešní zprávy tuniského ministerstva vnitra byl útočníkem šestadvacetiletý pouliční prodavač z předměstí Tunisu Husám Abdallí. Jeho tělo se našlo ohořelé v autobusu, na nějž zaútočil. Identifikován byl pomocí DNA.

18:10

Rusko je připraveno společně s Francií bojovat proti terorismu, ujistil ruský prezident Vladimir Putin svého francouzského hosta na počátku společných jednání. François Hollande zdůraznil nutnost vytvořit širokou koalici proti radikální organizaci Islámský stát, která ovládá značná území v Sýrii a v Iráku a která se přihlásila k teroristickým útokům v Paříži se 130 oběťmi a stovkami raněných.

"Musíme vytvořit tuto širokou koalici, abychom udeřili na teroristy... aby státy společně postupovaly proti terorismu a proti IS," řekl Hollande.

Putin připomněl, že i "Rusko utrpělo vážné ztráty vinou ohavného teroristického útoku na civilní letadlo" (s ruskými turisty na Sinaji, ke kterému se rovněž přihlásil IS). "To vše nás vede ke sjednocení sil v boji se společným zlem," zdůraznil ruský hostitel.

Foto: Reuters
18:00

Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že přerušilo veškeré komunikační kanály sloužící ke koordinaci s tureckými ozbrojenými silami, a to včetně "horké linky", která měla zabránit incidentům při operacích v Sýrii. Stalo se tak poté, co turecké stíhačky u hranic se Sýrií v úterý sestřelily ruský vojenský bitevník. Z Turecka byl také odvolán představitel ruského válečného námořnictva.

17:52

V Moskvě začala očekávaná schůzka prezidentů Francie a Ruska Francoise Hollanda a Vladimira Putina.

Hollande shání podporu pro širší koalici proti Islámskému státu.

Foto: Reuters
17:51

Podrobnosti k operaci v Berlíně:

Policejní mluvčí pro agenturu Reuters upřesnil, že k zatčení dvou podezřelých došlo nedlouho po razii v mešitě na západě Berlína.

Dvojici následně speciální komando našlo na jihu metropole, a to včetně podezřelého automobilu. Oblast je momentálně uzavřená.

17:44

Ruské letectvo podniklo za poslední tři dny 134 operací, během nichž zasáhlo v Sýrii 449 cílů, napsala agentura Interfax.

17:27

Německá policie zadržela během razií v berlínské mešitě dva islamisty, kteří údajně plánovali teroristické útoky. Podle bulvárního serveru Bild došlo k zátahu ve čtvrti Charlottenburg.

17:21

Rusko pozastavilo veškerou spolupráci s tureckou armádou, a to včetně telefonních linek, jež měly zabránit případným incidentům ve vzduchu. S odvoláním na ministerstvo obrany o tom informovala agentura TASS.

17:19

Rusko oznámilo, že zničilo syrské povstalce v oblasti, kam se zřítilo Turky sestřelené letadlo, napsala agentura AFP.

V oblasti operující Turkmeni zastřelili jednoho z pilotů, kteří se ze Suchoje Su-24 katapultovali.

16:56

Po necelém týdnu snížila Belgie stav ohrožení teroristickými útoky v Bruselu z nejvyššího čtvrtého stupně na třetí.

16:39

Francouzská operace v Sýrii a Iráku. Jen od 19. listopadu 2014 vzlétli Francouzi více než 2000krát. Proti IS udeřili ve více než 300 případech, informoval francouzský generální štáb.

16:30

Nebe nad Sýrií momentálně křižují mimo jiné ruské Suchoje Su-24, turecké F-16, americké F-15, saúdské Mirage 2000 a francouzské Rafale.

16:13

Ruské ministerstvo zahraničí vyzývá Rusy, kteří pobývají v Turecku, aby se vrátili zpět do země. Ruské cestovní kanceláře mezitím ruší zájezdy do Turecka.

15:42

Irácký viceprezident Núrí Málikí obvinil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že tlačí svět na pokraj globálního konfliktu.

"Erdogan tvrdí, že ruské letadlo na několik sekund vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru. Zapomíná, že jeho vlastní letadla každý den porušují vzdušný prostor Iráku a Sýrie," prohlásil podle agentury AFP.

Narážel tak na fakt, že turecké stíhačky v posledních měsících pravidelně podnikají vzdušné údery na rebely ze Strany kurdských pracujících, kteří mají své základny na severu Iráku. "Erdoganův dvojí metr a agresivní politika hrozí novou světovou válkou."

15:37

Britský premiér David Cameron dnes ve Westminsteru vystoupil proti tvrzení, že spuštění britských náletů v Sýrii by ze Spojeného království učinilo zásadnější cíl pro teroristy.

Velká Británie už v hledáčku teroristů z IS je, řekl dnes poslancům.
„Nemůžu tu stát a říkat, že se nás tyto hrozby netýkají. Nejsme v bezpečí. Ani tu nemohu stát a tvrdit, že hrozbu odstraníme skrze akci, ke které se odhodláme,“ uvedl Cameron.

Doplnil, že případná akce by však do budoucna hrozbu zmenšila. Nálety proti IS v Sýrii podle něj učiní Británii „bezpečnější“.

David Cameron na stranické konferenci v Manchesteru.
David Cameron na stranické konferenci v Manchesteru. | Foto: Reuters
15:34

V Moskvě už třetí den trvají protestní demonstrace před tureckým velvyslanectvím. Akce jsou údajně živelnou reakcí občanů na úterní sestřelení ruského bombardéru tureckou armádou.

Ruská policie ohradila budovu zastupitelského úřadu kovovými zábranami, na nichž se dnes objevila hesla "Pomsta vás nemine", "Ruce pryč od Sýrie" a "Turecko bez plynu".

15:23

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že se nehodlá omlouvat Rusku za úterní sestřelení bombardéru. "Omluvit by se měli ti, kteří narušili turecký vzdušný prostor," řekl.

Foto: Reuters
15:07

Fotbalové zápasy ve Francii se uskuteční až do poloviny prosince bez fanoušků hostujících týmů. Nařízení ministerstva vnitra v reakci na teroristické útoky předminulý týden v Paříži a kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením pro chystanou konferenci o klimatu se týkají dvou nejvyšších soutěží, Francouzského poháru, Ligy mistrů i Evropské ligy.

14:50

Po pařížských atentátech z 13. listopadu obdržely belgické mešity řadu hrozeb. Dnes zasahovali hasiči a dekontaminační jednotka ve velké mešitě v centru Bruselu kvůli nálezu obálky s podezřelým bílým práškem. Zaměstnanci se obávali, že by mohlo jít o antrax.

Obálka s práškem je na analýze v laboratoři, zatím není jasné, jakou látku obsahovala.

14:39

Podle ruského ministra hospodářského rozvoje Alexeje Uljukajeva mohou další ekonomické restrikce obsahovat také omezení pro civilní lety do a z Turecka. Pozastaví se i budování společné zóny volného obchodu.

14:14

Po sestřelení ruského letounu Turky může dojít i na omezení v rámci plánovaného projektu plynovodu Turkish Stream. Uvedl to ruský ministr hospodářství.

14:06

Kromě starostky chudé přistěhovalecké části Bruselu Françoise Schepmansové dostali seznam radikálů i místní policisté. Abaaoud podle seznamu byl v té době v Sýrii, Abdeslamové byli součástí "islamistického hnutí" a Abrini se ze Sýrie do Belgie údajně vrátil.

Tajné služby seznam zřídily po odhalení teroristické buňky ve Verviers na východě Belgie letos v lednu. Podobné seznamy zaslaly údajně i jiným belgickým obcím. Cílem bylo zajistit nad radikály vyšší dohled a případně jim zabránit odnětím pasu v odchodu do Sýrie.

14:01

Čtveřice mužů podezřelých z přímé účasti na teroristických útocích v Paříži byla už od letošního června na seznamu radikálů, který belgické tajné služby předaly radnici bruselské části Molenbeek.

Na seznamu 85 radikalizovaných islamistů byl údajný strůjce atentátů Abdelhamid Abaaoud, bratři Brahim a Salah Abdeslamovi i Mohamed Abrini. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP.

13:58

Snímky ruského raketového systému S-400 na ruské základně Hmejmim v Sýrii.

13:56

Německý poslanec za CDU Henning Otte uvedl, že Německo chce do Sýrie na podporu Francie v boji proti IS poslat průzkumné letouny typu Tornádo.

13:40

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr ve čtvrtek uvedl, že "vojenská cesta je v případě Sýrie stále proveditelná". Saúdská Arábie podle něj bude pokračovat v podpoře opozice bojující za odsun syrského prezidenta Bašára Asada od moci.

13.25

Irácké jednotky odřízly Islámský stát (IS) od poslední zásobovací trasy vedoucí do města Ramádí, podařilo se jim obsadit důležitý most.

Město je tak podle Bagdádu kompletně obklíčené.

13:20

"Nesmíme dopustit, aby nás rok 2003 a rozhodnutí spojená s Irákem zdržely od správného rozhodnutí přijatého po důkladném zvážení,“ řekl dnes také britský premiér David Cameron.

13:12

Ruský premiér Dmitrij Medveděv podle informací agentury Reuters nařídil vládě, aby načrtla opatření, která by měla zahrnovat zmrazení některých společných investičních projektů Ruska a Turecka.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv. | Foto: Reuters
13:03

Návrhy, že rusko-turecké projekty by mohly být zrušeny, turecký prezident označil za "emocionální“ a "nevhodné pro politiky".

Sestřelení letadla podle něj byla "automatická reakce" v souladu s armádními instrukcemi. I v budoucnu by v takovém případě podle něj mohla být odpověď Turecka stejná.

12:55

Tureckého prezidenta "rozesmutnily" ruské reakce, které nejsou přímo spojené se sestřelením letadla.

12:53

Boj Turecka proti Islámskému státu je podle Erdogana "nepopiratelný".

12:52

Turecká pravidla vojenského zapojení jsou podle Erdogana nezávislá na neshodách s Ruskem ohledně Sýrie.

12:50

Turecko bude podle Erdogana pokračovat v podpoře umírněné syrské opozice a Turkmenů bojujících proti Asadovi.

Foto: Reuters
12:46

Saúdská Arábie zvažuje, že uspořádá na svém území schůzku hlavních syrských povstaleckých skupin, které bojují proti Asadově režimu. Oznámil to saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Saúdové dodávají povstalcům protitankové rakety.

12:43

Turecký prezident Recep Erdogan odmítl ruské obvinění, že jeho země kupuje ropu a plyn od Islámského státu. "Kdo toto tvrdí, musí to dokázat," řekl prezident. Podle něj je hlavním zdrojem financí a zbraní Islámského státu syrský režim Bašára Asada.

12:35

Vzpomínky na oběti pařížských útoků…

12:30

Vznik Islámského státu byl podle ruského prezidenta Putina důsledkem pasivity řady zemí a jejich napomáhání terorismu.

"Právě pasivita a často i přímé napomáhání terorismu přispělo ke vzniku toho hrůzného jevu, kterým je takzvaný Islámský stát," citovala ruského vůdce agentura TASS.

Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters
12:21

Ruská státní agentura RIA Novosti napsala, že moderní protiletadlový raketový systém S-400 už je u základny Hmejmim v syrské provincii Latákíja, jen 50 kilometrů od hranice Turecka.

Moskva jeho přesun do Sýrie oznámila v reakci na sestřelení svého bombardéru tureckým letectvem. Jeden z nejmodernějších protiletadlových systémů má dosah až 400 kilometrů a dokáže zasáhnout objekty ve výšce až 30 kilometrů.

Kromě komplexu S-400 operuje u břehů Sýrie raketový křižník Moskva.

12:18

Ve prospěch rozšíření britských náletů i na Sýrii vystoupil i dosud skeptický konzervativní poslanec Crispin Blunt.

12:10

Cameron zároveň vyloučil, že by se britští vojáci mohli zapojit do případné pozemní akce. "Britské bojové jednotky nenasadíme," uvedl.

11:52

"Vojenská akce není tím vším, co chceme udělat. Rozhodně nebudu přehánět význam našich vojenských akcí. Půjde o rizika, která tady doposud nebyla. Musíme porazit teroristy přímo v jejich srdci. Nemůžeme se zbavit odpovědnosti a přenášet ji na někoho jiného," doplnil britský premiér.

11:48

"Pokud neporazíme Islámský stát, nepodaří se nám obnovit Sýrii," řekl Cameron poslancům. "A nepodaří se nám porazit IS, pokud nedonutíme k odchodu (prezidenta Bašára) Asada."

11:45

Velká Británie si podle premiéra Camerona nemůže v případě Sýrie dovolit luxus vyčkávat.

"Nemůžeme si dovolit luxus počkat až bude syrský konflikt vyřešen před tím, než se pustíme do IS. Stejně tak bychom neměli čekat na to, až dojde k útoku tady. Měli bychom jednat s předstihem, s poznáním, že rizika jsou nedílně spjata s jakýmkoli postupem. Hrozby, kterým čelíme, jsou naléhavé. Stejně tak chaos, v němž se daří IS a který pohání migraci, nebude mít konce, dokud konflikt v Sýrii potrvá," uvedl Cameron.

David Cameron na stranické konferenci v Manchesteru.
David Cameron na stranické konferenci v Manchesteru. | Foto: Reuters
11:43

Ruské vedení stále čeká na "realistické" turecké vysvětlení incidentu s letounem Su-24, který v úterý sestřelila turecká armáda na hranici se Sýrií. V Moskvě to dnes prohlásil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Řekl, že embargo na dovoz tureckého zboží nařízeno nebylo a o jeho zavedení se zatím neuvažuje.

11:37

Při leteckých úderech na syrské město Asas poblíž hranic s Tureckem byl ve středu zasažen konvoj s humanitární pomocí. Sedm lidí zemřelo a deset dalších bylo zraněno, uvedla turecká agentura Anadolu.

Konvoj vezl pomoc uprchlíkům, kteří v Asasu pobývají. Nálet provedla buď syrská, nebo ruská letadla. Právě Rusové oblast údajně krátce před tím intenzivně bombardovali.

11:22 Ikona - Logo Aktuálně.cz

V létě - po masakru turistů na pláži u Středozemního moře - přistoupilo Tunisko k úderu proti radikálům a k uzavření zhruba osmdesáti jejich mešit. Evropští politici teď vyzývají k jeho následování.

Mešity pod vlivem extremistických duchovních hrály také důležitou roli při útocích 11. září 2001. Někteří atentátníci a lidé, kteří je ovlivnili, se scházeli v hamburských mešitách al-Kuds (Jeruzalém) a al-Núr (Světlo). Německé úřady al-Kuds na ulici Steindamm blízko hlavního nádraží uzavřely před pěti lety.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Simona Holecová
11:18

Premiér Bohuslav Sobotka tweetuje z Číny:

11:07

Připomeňme, že Spojené království se dosud účastnilo vzdušných úderů proti IS většinou pouze na území Iráku. Nálety britský parlament schválil 26. září 2014, o čtyři dny později byly spuštěny.

Letos v červenci se nicméně objevily zprávy, že útoků proti IS v Sýrii se účastní nejméně tři britští piloti. A to i přes chybějící souhlas poslanců. O měsíc později v Sýrii poprvé cíleně zaútočil britský dron. Na britského občana, který se připojil k džihádistům.

Cameron letos v září prohlásil, že v souladu s právem by byla i vojenská intervence v Sýrii, která by měla zabránit humanitární katastrofě. V listopadu pak Londýn pomohl Američanům zneškodnit islamistu zvaného "Džihád John".

10:59

"Je jasné, že v Sýrii potřebujeme politické řešení a vládu, která s námi dokáže jednat proti Islámskému státu," řekl Cameron. "Ale můžeme si si dovolit čekat na politické řešení, než začneme jednat? Podle mého názoru nemůžeme."

David Cameron na stranické konferenci v Manchesteru.
David Cameron na stranické konferenci v Manchesteru. | Foto: Reuters
10:54

Cameron poslancům řekl, že Islámský stát může být poražen. A předložil jim 36 stran argumentů pro válku, poznamenává k tomu The Telegraph.

10:48

"Velká Británie by se měla zapojit do leteckých útoků v Sýrii," řekl premiér David Cameron poslancům.

10:45 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"Po každém velkém útoku teroristů na Západě se znovu objeví úvahy: Selhaly tajné služby? Musíme omezit vlastní práva a svobody, abychom se džihádistům ubránili? V Paříži zahynulo 130 lidí a ty otázky jsou zpátky," píše Martin Fendrych.

Více se dočtete v jeho komentáři Tajné služby EU proti džihádistům: Podhodnocené, málo kooperující, odhodlané.

Foto: Aktuálně.cz
10:38

Sestra jedné z 89 obětí teroristického útoku na koncertní síň Bataclan vyzvala k bojkotu smutečního aktu na památku těch, kteří přišli o život během krveprolití z 13. listopadu.

V pařížském komplexu Invalidovna se má ceremonie konat už tento pátek, prezident Francois Hollande vyzval také k vyvěšení vlajek v domácnostech.

Emmanuelle Prévostová nicméně na svém facebookovém profilu obvinila prezidenta a jeho vládu, že jsou za útoky zodpovědní. Jimi "podávanou ruku" proto odmítá.

10:35

Francie oplakává vojáka, který zemřel během operace v africkém Mali. Jak informoval Elysejský palác, člen výsadkového komanda byl zraněn v půli října, když jeho vůz najel na minu. Nyní zraněním podlehl.

10:11

Situace v Berlíně ostře kontrastuje s děním v Praze. V české metropoli pořadatelé vánočních trhů přijali speciální opatření. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet.

Návštěvníkům Staroměstského náměstí od 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované.

Staroměstské náměstí, vánoční trhy.
Staroměstské náměstí, vánoční trhy. | Foto: Viktor Vondra
10:09

V německé metropoli se tento týden otevřely vánoční trhy a Berlíňané si je užívají bez ohledu na napjatou bezpečnostní situaci po teroristických útocích v Paříži.

Mezi stánky, jež vyrostly na mnoha berlínských náměstích, proudí stovky lidí a spíš než o bezpečnost se starají o možnost nákupu občerstvení. Policie na konání trhů nedohlíží.

10:05

Ze Středozemního moře startují z paluby letadlové lodi Charles de Gaulle letouny do bojů s Islámským státem.

10:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Západ Islámský stát neporazí, ten na válku čeká, útoky jsou provokací k odvetě, říká v rozhovoru pro DVTV religionista Zdeněk Vojtíšek.

IS podle něj není dlouhodobě udržitelný, lidem žijícím na jeho území brzy začne jeho brutalita vadit, nebudou ho chtít. Silným se stane až poté, co vyprovokuje válku se Západem.

Vojtíšek: Západ Islámský stát neporazí, ten na válku čeká, útoky jsou provokací k odvetě

vojtíšek
19:42
Islámský stát není dlouhodobě udržitelný, lidem žijícím na jeho území brzy začne jeho brutalita vadit, nebudou ho chtít, říká Zdeněk Vojtíšek. Silným se stane až poté, co vyprovokuje válku se Západem. | Video: Martin Veselovský
9:49

Rusko pohrozilo, že by mohlo obnovit kontroly dovozu potravin z Turecka. Jde o další z reakcí na úterní sestřelení Suchoje Su-24. Už ve středu byl pozastaven dovoz masa, a to kvůli údajnému porušování hygienických standardů.

Turecké potraviny přitom na ruském trhu do značné míry nahradily ty ze zemí Evropské unie, na něž Moskva - v reakci sankce Západu - uvalila embargo.

9:35

Všech 27 ostatních členských států EU Francii přislíbilo přímou či nepřímou vojenskou podporu v zahraničních operacích v Sýrii i dalších oblastech. Řekl to francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Český ministr obrany Martin Stropnický v té souvislosti řekl, že Česko by mohlo rozšířit českou vojenskou misi v Mali, kde Francouzi také působí.

8:58

Papež František dnes v keňském Nairobi důrazně odsoudil radikalizaci mladých lidí, z nichž se stávají extremisté páchající neospravedlnitelné barbarské útoky ve jménu božím.

Při setkání s představiteli různých církví na apoštolské nunciatuře (velvyslanectví Vatikánu) vyzval muslimy, protestanty a katolíky, aby tomuto zlu čelili společně.

"Naší společnou vírou je, že Bůh, jemuž se snažíme sloužit, je Bohem míru! Jeho svaté jméno nesmí být nikdy zneužíváno k ospravedlňování nenávisti a násilí," prohlásil podle agentury AFP nejvyšší představitel katolické církve.

Foto: Reuters
8:16

Patnáct procent tureckých zemědělských produktů dovážených do Ruska neodpovídá ruským hygienickým standardům. Oznámilo to ministerstvo zemědělství v Moskvě. Zároveň ruská vláda vyzvala úřad na ochranu spotřebitelů (Roselchoznadzor), aby zvýšil kontrolu veškerých potravin importovaných z Turecka. Omezení dovozu zboží je tradiční ruskou zbraní v době sporů s některými zeměmi. V minulosti Rusko zakázalo dovoz vín, masa, či ovoce například z Moldavska, Gruzie, Litvy nebo Polska.

7:26 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Ve světle několika teroristických útoků, plánovaných džihádisty z Bruselu, se momentálně belgické tajné služby netěší příliš dobré pověsti. Více v rozhovoru na Aktuálně.cz: Brusel je metropole špionů, tajné služby nemají na teroristy čas. Až udělají chybu, chytnou je.

Foto: Reuters
7:20

Írán se postavil za svého spojence Rusko. Z odpovědnosti za krizi kolem sestřeleného letadla obvinil Turky. "Je to velká chyba," cituje agentura IRNA předsedu parlamentu Alího Larijáního. Teherán stejně jako Moskva podporuje syrského prezidenta Bašára Asada.

7:12

Rocková skupina Eagles of Death Metal sice po střelbě v pařížském koncertním sále do odvolání zrušila všechna svá vystoupení, ale její členové by si přáli, aby mohla v Bataclanu vystoupit jako první, až bude znovu otevřen.

6:44

Francois Hollande vyzval před dnešní schůzkou ke "zmírnění napětí“ mezi Tureckem a Ruskem. Turecká armáda večer zveřejnila zvukový záznam varování adresovaného ruskému letounu. Vyzývá posádku, aby změnila směr letu. Pilot ruského bombardéru tvrdí, že je nikdo nevaroval a že do tureckého vzdušného prostoru Suchoj Su-24 nevletěl.  

Foto: Reuters
6:36

Německá veřejnost není příliš nakloněna tomu, aby se země zapojila do úderů proti Islámskému státu. Průzkum z minulého týdne ukázal, že 41 procent Němců je pro, 41 procent proti. Němci jsou vzhledem ke své historii opatrní k nasazování  vojáků v zahraničí, vláda ale poslala vojáky Bundeswehru do mezinárodních jednotek ISAF v Afghánistánu.

Německá armáda, Bundeswehr.
Německá armáda, Bundeswehr. | Foto: Reuters
6:33

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských útocích. Hollande v té souvislosti prohlásil, že by Německo vyslalo "velmi dobrý signál", kdyby se více vložilo do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS). "Proti Islámskému státu je třeba bojovat vojenskými prostředky," řekla Merkelová v Elysejském paláci.

6:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj po útocích v Paříži a boj s Islámským státem.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 11. 2015 0:04
 

Právě se děje

před 58 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy