Drama v severní Francii skončilo. Rukojmí jsou v bezpečí, šlo o nepovedenou loupež

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2015 23:17
Skupina útočníků ozbrojených automatickými zbraněmi zadržovala v Roubaix rukojmí poté, co se jí nepodařila loupež v rodinném domě. Zazněly výstřely a přišly zprávy o možných zraněných, jedním ze zadržovaných byl ředitel místní banky. Nejprve se dvěma zajatcům podařilo utéci a zbylí dva byli za dosud nejasných okolností osvobozeni, uvedla místní média. Jeden z útočníků byl při policejní akci zastřelen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Roubaix - Všichni zajatci, které v úterý neznámí ozbrojenci drželi několik hodin v rodinném domě ve městě Roubaix na severu Francie, jsou už v bezpečí a útočníci byli zneškodněni. Jeden byl zastřelen, někteří však zatím unikají. Uvedly večer bez dalšího upřesnění místní úřady. Nešlo podle policejních zdrojů o terorismus, ale o nevydařené loupežné přepadení.

Dva až tři násilníci se kolem 19:00 SEČ pokusili vykrást rodinný dům a poté, co byli vyzrazeni a obklíčeni policií, vzali čtyři lidi v domě jako rukojmí. Zazněly výstřely a přišly zprávy o možných zraněných. Nejprve se dvěma zajatcům podařilo utéci a zbylí dva byli za dosud nejasných okolností osvobozeni, uvedla místní média.

Policie vytvořila velkou bezpečnostní zónu v řádu stovek metrů kolem přepadeného domu. Na místo dorazila speciální zásahová jednotka. Ukončení akce oznámila krátce po 22:30 SEČ.

Pachatelé přepadení byli prý dobře vyzbrojeni. Jeden ze zajatců byl údajně ředitel jedné místní banky. Případu se ujali policejní vyšetřovatelé.

Dějištěm incidentu byla honosná čtvrť města Roubaix, které leží poblíž Lille u belgické hranice. Střelba vyvolala obavy vzhledem k napjaté situaci ve Francii po teroristických útocích v Paříži ze 13. listopadu a k protiteroristické pohotovosti i v sousední Belgii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda odvolala většinu členů správní rady Správy železnic

Vláda odvolala pět ze sedmi členů správní rady Správy železnic, včetně předsedy rady Pavla Hrubeše. V radě skončili například i bývalý ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ve středu to uvedl server Zdopravy.cz. Kabinet schválil tři nové členy rady, dvě místa zatím zůstávají neobsazená. Novým předsedou rady bude podle serveru hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Kromě bývalého děkana Fakulty dopravní ČVUT Hrubeše, Ťoka a Foldyny skončili ve správní radě státní Správy železnic Ivo Drahotský z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT. Novými členy rady se stali kromě Červíčka zastupitel Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu Jan Lička (Piráti) a bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic ČR David Čermák. Z původního složení správní rady zůstali jen poslanec ANO Martin Kolovratník a náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem školství Vladimíra Balaše

Novým ministrem školství se od července stane poslanec hnutí STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Balaš střídá v ministerském křesle Petra Gazdíka (STAN), který podal ke konci měsíce rezignaci kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Prezident jeho demisi v pondělí přijal.

Balaš v pondělí řekl, že jako ministr by chtěl školství reformovat způsobem, který v minulém volebním období tehdejší ministr Robert Plaga (ANO). Za správnou cestu označil posun od memorování k využívání dovedností. Za krátkodobý cíl považuje mimo jiné zajištění více peněz na mzdy nepedagogických pracovníků. Zabývat by se chtěl také nedostatkem míst na středních školách. Za akutní úkol označil začleňování dětí ukrajinských uprchlíků do škol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy