Živě: Evropa má strategii, jak se vypořádat s migrační krizí, ale do života ji uvádí příliš pomalu

Přenos skončil
Dění na summitu EU v Bruselu jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel/Berlín - Evropští lídři se sjeli do Bruselu na poslední letošní summit Evropské rady. Jednají o migrační krizi, terorismu i reformních návrzích Velké Británie.

Migrační problematika je hlavním tématem unijního summitu letos už poněkolikáté. V návrzích závěrů nyní unijní prezidenti a premiéři konstatovali, že EU má strategii, jak krizi řešit, její uvádění do života je ale pomalé a musí zrychlit.

Podle lucemburského předsednictví na řecké ostrovy z Turecka každý den připluje na 4 tisíce běženců.

Dění na summitu EU v Bruselu jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:50

Návrh Evropské komise na evropskou pohraniční stráž má podle diplomatů v zásadě podporu přesto, že některé státy zpochybňují možnost zásahu nové síly v určité zemi i bez jejího souhlasu. Text závěrů ze summitu EU upozorňuje také na stále nefunkční hotspoty k registraci migrantů a vyzývá členské země i evropské instituce, aby urychleně vyřešily nedostatky v několika různých oblastech.

Do závěrů byl také doplněn bod, který diplomatům ukládá urychleně vyřešit, jak členské země poskytnou tři miliardy eur (81 miliard korun), určené Turecku na pomoc se zlepšováním situace syrských uprchlíků na jeho území.

23:40

Evropa má strategii, jak se vypořádat s migrační krizí, její uvádění do života je ale nedostatečné a musí se zrychlit. Uvádí to závěry dnešní schůzky šéfů států a vlád zemí Evropské unie. Summit také rozhodl, že země EU mají v příštím půlroce najít postoj k návrhu Evropské komise na vznik evropské pohraniční a pobřežní stráže.

Migrační téma bylo první částí dnešního a pátečního summitu EU v Bruselu. Dvě stránky přijatých závěrů v zásadě poukazují na nedostatky při provádění už dříve dohodnutých kroků. "K zajištění integrity schengenského prostoru je nepostradatelná obnova kontroly nad vnější hranicí," zdůrazňují lídři v textu. Podle závěrů mají členské země "urychleně posoudit" návrhy komise na posílení ochrany unijních hranic z tohoto týdne.

21:30

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Podle vysoce postaveného evropského diplomata je na vytvoření společné evropské pohraniční a pobřežní stráže mezi státy široká shoda. V závěrech summitu by se mělo nejspíše objevit i to, že lídři vyzývají ke schválení návrhu členskými státy ještě za nizozemského předsednictví v EU, tedy do konce června. Návrh musí schválit i Evropský parlament.

Foto: Aktuálně.cz
20:20

Švédský parlament dnes schválil zákon umožňující provádět pohraniční kontroly totožnosti ve všech dopravních prostředcích. Dosud mohla švédská policie kontroly provádět jen ve vlakových spojích mezi dánskou metropolí Kodaň a jihošvédským Malmö. Opatření je podle agentury AFP v souladu se snahou švédské vlády omezit příliv migrantů.

Novela zákona se vztahuje na všechny dopravní prostředky, tedy autobusy, vlaky a lodě směřující do Švédska z jiných zemí, zejména pak z Německa a Dánska. V platnost má vstoupit 21. prosince a má platit tři roky. V reakci na kontroly ve Švédsku zvažuje Dánsko obnovení kontrol na své hranici s Německem. Rozhodnutí o tom by dánská vláda měla přijmout na začátku ledna.

17:40

Země visegrádské skupiny (V4), tedy ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko nepodpoří žádnou dohodu mezi EU a Velkou Británií, která by byla diskriminační, či omezovala volný pohyb. Ve společném prohlášení to dnes uvedly země V4 krátce poté, co s jejich premiéry jednal jejich britský kolega David Cameron. Politici se v Bruselu sešli těsně před summitem EU, na němž bude jedním z hlavních bodů Cameronem prosazované nové dojednání vztahů mezi Velkou Británií a EU před zamýšleným britským referendem o setrvání v unii.

"Vzhledem k tomu, že země visegrádské skupiny považují volný pohyb za jednu ze základních hodnot Evropské unie, návrhy v této oblasti pro nás zůstávají nejcitlivější otázkou," upozornili premiéři V4.

17:17

Se zřízením evropské pohraniční stráže souhlasí i Slovinsko. Záměr rovněž podporuje český premiér Bohuslav Sobotka.

17:05

Tradiční skupinová fotka premiérů a hlav států Evropské unie před zahájením summitu v Bruselu.

16:47

Do budovy Evropské rady přijel i španělský premiér Mariano Rajoy. Jeho zemi o víkendu čekají klíčové parlamentní volby a je možné, že do Bruselu na summit evropských lídrů přijel naposledy. Předvolební průzkumy však lidové straně, kterou vede, předpovídají vítězství. Sestavit většinu v parlamentu se mu ale povést nemusí.

16:43

Slovensko se nezařadí k zemím, které dobrovolně přijmou uprchlíky z Turecka.

Před summitem EU v Bruselu to potvrdil premiér Robert Fico, píše Denník N. Bratislava tak nevyslyší doporučení Evropské komise.

Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: Reuters
16:33

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přiznal, že jednání o možném Brexitu jsou složitá.

"Podle mého názoru Británii v Evropské unii potřebujeme. Jsem proto připraven podrobně jednat o všech čtyřech podmínkách Davida Camerona. Dnes večer povedeme intenzivní debatu," řekl Juncker před zahájením summitu evropských lídrů.

Foto: Reuters
16:11

Jedenáct zemí EU v čele s Německem dnes jednalo s Tureckem o zmírnění proudu migrantů směřujících do Evropy.

"Zpráva ze setkání je taková, že Turecko musí masivně snížit počet lidí směřujících do EU," řekl listu Politico nejmenovaný zdroj.

"Turecký premiér reagoval pozitivně. Našim potřebám rozumí," dodal.

15:48

Česko podporuje možnost případného nasazení evropské pohraniční stráže do států na kraji schengenského prostoru i bez jejich souhlasu. Opatření by mělo být pojistkou proti silné migrační vlně, kterou by hraniční země osmadvacítky nedokázala zvládnout.

Novinářům to dnes v Bruselu před jednáním Evropské rady řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Foto: Krumphanzl Michal
15:40

Na celé vyjádření Bohuslava Sobotky před summitem evropských lídrů v Bruselu se můžete podívat zde:

15:31  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Jsme připraveni více spolupracovat s Tureckem, abychom zpomalili proud migrantů. Je ale také potřeba mluvit o solidaritě pro tyto lidi," uvedl před summitem řecký premiér Alexis Tsipras výrazně lepší angličtinou než před půl rokem.

Podle něj Řecko udělalo také hodně práce při přípravách hotspotů. "Mluvit se dnes bude ale také o Brexitu," připomenul Tsipras. Podle něj ale není "čas na odcházení, ale na užší spolupráci."

15:29

"Je legitimní naslouchat Davidu Cameronovi, ale není přijatelné revidovat základy evropských úmluv," komentoval čtyři britské návrhy na reformu EU francouzský prezident Francois Hollande.

15:22

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že tři ze čtyř návrhů Velké Británie na reformu členství v EU jsou pro Maďarsko přijatelné.

Poslední návrh, který se týká znevýhodnění cizinců na britském pracovním trhu, Orbán označil za "komplikovanější."

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
15:16

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Český premiér Bohuslav Sobotka se na schůzce s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem shodl, že teď je příležitost na změnu přístupu k ochraně vnějších hranic Evropské unie.

"My nemůžeme být rukojmími zemí, které leží při vnější schengenské hranici a neplní si své povinnosti nebo je z nějakého důvodu nemohou plnit. Nějaká pojistka musí existovat," uvedl Sobotka před tím, než zamířil na koordinační schůzku zemí visegrádské čtyřky.

Země na ní budou diskutovat své pozice před summitem, který začne po čtvrté hodině.

Foto: Aktuálně.cz
15:12

"Na účast v battlegroupě jsme se připravovali dva roky," řekl český ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Celý kontingent by mělo tvořit přes 3300 vojáků, řekl maďarský ministr obrany István Simickó. Nejsilnější zastoupení v něm má Polsko.

Česko pro něj uvolní asi 800 vojáků, mezi kterými budou spojaři, ženisté, ale i část speciálních sil. "Ta battlegroupa je poskládána tak, aby její celkové schopnosti pokrývaly celé spektrum vojenských potřeb," řekl Stropnický.

Maďarsko vyčlení přes 600 mužů a žen v uniformě z řad ženistů, logistiků nebo speciálních sil, Slováci především mechanizovanou rotu a rotu specialistů z radiační, chemické a biologické ochrany.

15:11

Země visegrádské skupiny se domluvily, že v roce 2019 opět nabídnou Evropské unii společné vojenské pohotovostní síly, takzvanou battlegroup.

Po dnešním jednání zástupců ministerstev obrany V4 to řekl státní tajemník slovenského ministerstva obrany Miloš Koterec.

15:00

"Velmi podporujeme návrh Evropské komise na zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže a chceme, aby přípravy na jeho přijetí postupovaly velmi rychle," řekla před summitem v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová.

Evropská unie se podle ní musí zaměřit především na boj s nelegální migrací.

Angela Merkelová přijíždí na summit EU s Tureckem
Angela Merkelová přijíždí na summit EU s Tureckem | Foto: Reuters
14:58

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

Sobotka později upřesnil, že je Česko ochotno se připojit, pokud by se uprchlíci započítávali do kvót pro přesídlování, a ne do povinných počtů uprchlíků, které musí Česko přijmout z Itálie a Řecka. Česko na začátku července přislíbilo, že z uprchlických táborů v Libanonu, Jordánsku a Turecku přesídlí zhruba 400 lidí. 

14:51

Od naší zpravodajky v Bruselu Silvie Houskové:

"Česká republika je ochotná vzít uprchlíky z uprchlických táborů přímo z Turecka, pokud by byli započítatelní do současných kvót," řekl před schůzkou evropských lídrů v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka.

Reagoval tak na návrh Evropské komise na přerozdělení dalších tisíců uprchlíků přímo z Turecka, ke kterému se dnes na rakouské ambasádě v Bruselu sešlo několik států včetně Německa. 

Foto: Aktuálně.cz
14:42

Česká republika nesouhlasí s plánem britského premiéra Camerona na odstřihnutí migrantů z EU od zaměstnaneckých výhod, jakými jsou například slevy na dani. 

14:39

Lídři členských států Evropské unie průběžně přijíždí do budovy Evropské rady. Přímý přenos můžete sledovat ZDE.

14:36

Předseda Evropské rady Donald Tusk na jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

14:32

S uprchlíky se kromě řeckých ostrovů potýká i Berlín. Nouzové ubytování pro 70 tisíc běženců, kteří do města přišli, musela německá metropole zřídit v hangárech bývalého letiště Tempelhof nebo v konferenčních centrech, takže jsou uprchlíci odděleni od běžných obyvatel a stýkají se pouze mezi sebou.

"Nemám radost z toho, že musíme využívat Tempelhof. Byl bych raději, kdybychom mohli zajistit ubytování běženců v menších, decentrálních ubytovnách. To by totiž umožnilo mnohem lepší šanci na jejich integraci," řekl primátor německého hlavního města Michael Müller.

14:25

Britský premiér David Cameron při příchodu na summit řekl novinářům, že chce vidět opravdový pokrok ve všech oblastech reformy členství Británie v EU. Uzavření dohody s evropskými partnery však dnes neočekává.

"Budu za Británii tvrdě celou noc bojovat," řekl Cameron.

Britský ministerský předseda David Cameron.
Britský ministerský předseda David Cameron. | Foto: Reuters
14:21

V Bruselu je i ministr financí Andrej Babiš. Sešel se s evropskými premiéry z liberálních politických stran.

Zdravím z Bruselu, kde máme oběd se sedmi premiéry ALDE Party – Liberals and Democrats for Europe a jsou tu i tři komisaři European Commission včetně Věry Jourové.

Posted by Andrej Babiš on Thursday, 17 December 2015
14:06

Summitu Evropské rady se účastní i nový premiér Portugalska António Costa. Před zahájením jednání se sešel s Donaldem Tuskem.

14:07 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Argument zastánců společné ostrahy zní: pokud vnější hranice nebudou dostatečně účinně chráněny, schengenský prostor zkolabuje a obnoví se hraniční kontroly mezi všemi zeměmi, jak jsme je znali v České republice do roku 2007. Některé státy se bouří proti tomu, že stráž má zasahovat i v zemi, jejíž vláda s tím nebude souhlasit.

Přečtěte si - bod po bodu - jak má vypadat a co bude dělat nová Evropská pohraniční a pobřežní stráž.

14:05

Pokud země Evropské unie odmítnou návrh Evropské komise na vznik celoevropské pohraniční stráže, budou muset najít jiné, ale nejspíš stejně bolestivé řešení, upozornil Tusk.

14:02

Osmadvacet lídrů členských států EU bude jednat také o návrhu Velké Británie na reformu jejího členství.

Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl novinářům, že některé části britských návrhů na změnu podoby vztahů s EU "vypadají nepřijatelně."

 

Donald Tusk
Donald Tusk | Foto: Reuters
14:00

Jedním z hlavních bodů dnešního summitu Evropské rady je migrační krize. Turecku se navzdory dohodě s EU příliš nedaří mírnit příliv uprchlíků na řecké ostrovy.

Ve zprávě vypracované vládou Lucemburska, které nyní EU předsedá, se uvádí, že od uzavření dohody 29. listopadu přibývá na řeckých ostrovech z Turecka asi 4000 lidí denně. Jde tedy o "mírné snížení" ve srovnání s 5000 až 6000 osobami, které připlouvaly denně před uzavřením dohody. Ale ani tato změna nemusela být nezbytně výsledkem nějaké turecké činnosti.

13:55

"Pro českou vládu zůstává nadále prioritou obnovení efektivní kontroly na vnější hranici EU. V té souvislosti premiér Sobotka vyzval tento týden evropské partnery k posílení spolupráce při ochraně vnější hranice a zachování Schengenu. Česká vláda zároveň dlouhodobě podporuje myšlenku vzniku společné evropské pohraniční stráže a je nadále připravena pokračovat v pomoci těm zemím, které jsou nejvíce postiženy migračními tlaky," uvedl před summitem mluvčí vlády Martin Ayrer.

13:52

Před čtvrtečním jednáním lídrů EU se premiér Bohuslav Sobotka setká s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

Na koordinační schůzce bude tradičně jednat se zeměmi visegrádské čtyřky, které nyní Česko předsedá. Její závěrečné části se zúčastní britský premiér David Cameron, který předsedům vlád zemí Visegrádu představí návrhy na reformu EU.

Foto: Jakub Plíhal
13:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré odpoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění na summitu EU v Bruselu.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 12. 2015 0:00
 

Právě se děje

Další zprávy