Rusové vytvářejí u Krymu minová pole, říkají Ukrajinci

Přenos skončil
Ruskou invazi na Krym a světové ohlasy na událost sledujeme online.
Foto: Reuters

Kyjev - Ruská invaze na Krym pokračuje. Z místa přicházejí zprávy o příjezdech dalších kolon ruských vojáků. Nové zprávy hovoří také o vytváření minových polí.

Do Simferopolu, správního střediska Krymu, dorazila v noci na neděli další kolona ruské vojenské techniky, napsala Ukrajinska pravda.

Podle nedělního ukrajinského tisku pronikla ruská vojska do ukrajinské obce Čonhar v těsném sousedství Krymu a vytvářejí tam minová pole. Zdroj se odvolává na čonharské zastupitele.

Agentura Interfax-Ukrajina v neděli oznámila, že ukrajinská armáda organizuje přesuny svých jednotek v rámci přípravy na "velké vojenské cvičení". Informaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany.

Kyjevské vedení navíc zastavilo přísun peněz na Krym a zablokovalo účty všech státních úřadů na poloostrově. Krymské proruské vedení spojuje s chystanou anexí poloostrova perspektivu blahobytu a masivních ruských dotací.

Přenos skončil

Úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja doufá, že politická část asociační dohody s Evropskou unií bude podepsána 17. nebo 21. března. Podle agentury AFP se tak šéf ukrajinské diplomacie vyjádřil v rozhovoru pro televizní stanici 1+1. To by mohlo spadat pod setkání ministrů zahraničí EU naplánovaného právě na 17. března. 21. března je pak druhým dnem summitu hlav států a vlád EU. Na přípravě podpisu dohody se domluvil úřadující ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk s unijními špičkami na mimořádném summitu v Bruselu 6. března.

Ruská armáda rozšiřuje blokádu obou hlavních severních přístupů na Krym. Perekopskou šíji, která spojuje Krym s pevninou, podle informací ukrajinských pohraničníků obsadily ruské jednotky, v okolí druhé hlavní komunikace rychle rostou minová pole. Ruští vojáci zaminovali i přehradu u severokrymské obce Rjumšyne. Obklíčený raketový pluk v Jevpatoriji na západě Krymu dostal ultimátum do 19:00 SEČ, aby se vzdal. Po vypršení lhůty ale k žádnému útoku nedošlo, informoval podle agentury Reuters velitel posádky, který dodal, že vojáci nehodlají ani vyhovět požadavku, aby vydali své zbraně.

Většina ukrajinských vojenských jednotek rozmístěných na Krymu je pod kontrolou krymských úřadů, prohlásil v neděli podle agentury Interfax šéf krymského autonomního parlamentu Vladimir Konstantinov. "Ukrajinské vojenské jednotky většinou přešly pod (naši) kontrolu, nebo jsou zablokovány a jejich zbraně jsou pod společnou kontrolou," řekl.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se ve středu chystá setkat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Datum schůzky potvrdil v neděli i Bílý dům. Prezident Barack „Obama zmobilizoval mezinárodní společenství a zajistil rozsáhlou mezinárodní podporu. Pozval ukrajinského premiéra do Bílého domu na středu, aby ještě více ukázal svou podporu," řekl jeden z Obamových poradců pro otázky národní bezpečnosti Tony Blinken v televizi NBC.

Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014)
Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Za únorovým policejním násilím na náměstí Nezávislosti je Moskva. Prohlásil to v neděli v Kyjevě ke shromážděným Ukrajincům Michail Chodorkovskij. Použití síly proti opozičním davům na kyjevském Majdanu podle něj "požehnaly ruské úřady".

Někdejší nejbohatší Rus a prominentní politický vězeň Michail Chodorkovskij přijel v neděli do Kyjeva s cílem odvrátit krveprolití a občanskou válku na Ukrajině.

"Ruská propaganda lže jako vždy, tady v Kyjevě nejsou žádní fašisté ani nacisté," reagoval bývalý ropný oligarcha na ruská obvinění, že převrat v Kyjevě je dílem ultrapravicových bojůvek, které nový režim neovládá.

Michail Chodorkovskij.
Michail Chodorkovskij. | Foto: Reuters

Po Doněcku a Charkově se vyostřila situace i v Luhanské oblasti na samém východě Ukrajiny. Skupina proruských radikálů se ve správním středisku Luhansku probila do kanceláří gubernátora a pod pohrůžkou násilí ho přinutila sepsat rezignaci. Akce byla vyvrcholením mítinku před sídlem místní oblastní správy, jehož účastníci požadovali federalizaci Ukrajiny. Na náměstí demonstrovalo 10 tisíc lidí, policie se zdráhá proti silné převaze zasáhnout, napsal místní server Vostočnyj variant. Proruský mítink zorganizovali aktivisté místního hnutí Luhanská garda.

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli o krymské krizi telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a britským premiérem Davidem Cameronem. Oznámila to státní agentura ITAR-TASS. Kroky proruského krymského vedení označil šéf Kremlu za legitimní a zdůraznil, že jsou plně v souladu s normami mezinárodního práva. Jejich cílem je podle Putina hájit zájmy obyvatel Krymu.

Ukrajinská armáda provádí cvičení na vojenských základnách a vyslat vojenské posily na Krym se nechystá. Agentuře Interfax to v Kyjevě řekl úřadující ministr obrany Ihor Teňuch. Reagoval tak na spekulace ukrajinského tisku, podle nichž je cílem vojenských přesunů posílení krymských posádek ohrožených ruskou invazí.

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom pravděpodobně zvýší cenu za své dodávky plynu Ukrajině o více než 40 procent na 368,50 dolaru (7264 Kč) za tisíc krychlových metrů. Řekl to v neděli ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan, jehož citovala agentura Interfax. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden oznámil, že Gazprom od dubna zruší nedávno dohodnutou slevu na dodávky zemního plynu pro Ukrajinu.

Současné moskevské sídlo Gazpromu.
Současné moskevské sídlo Gazpromu. | Foto: Reuters

Ruská invaze na ukrajinský Krym je porušením mezinárodního práva, shodli se v nedělním televizním duelu ve zpravodajské televizi TA3 kandidáti na post slovenského prezidenta. Podle premiéra Roberta Fica Bratislava v reakci na tento konflikt ovšem musí hledět i na vlastní zájmy, včetně zajištění bezproblémových dodávek energií, které do země proudí z Ruska nebo Ukrajiny.

Ukrajina neodevzdá Rusku "ani centimetr" své země, ale krymskou krizi chce řešit diplomatickými prostředky. Na shromáždění v Kyjevě to dnes prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Je přesvědčen, že Británie a USA, garanti ukrajinské nezávislosti podle smlouvy z roku 1994, udělají maximum pro zachování ukrajinské územní celistvosti. "Nezávislá Ukrajina čelí zatím největší hrozbě," prohlásil Jaceňuk. Premiér svolal mimořádnou schůzi ukrajinské vlády. Oznámil na ní, že v příštích dnech odcestuje k politickým konzultacím do Spojených států, aby se zasadil o řešení ukrajinské krize. Přesné datum cesty neoznámil.

Česko pravděpodobně neuzná referendum o připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které se má na poloostrově uskutečnit koncem příštího týdne. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize uvedl, že je chystané hlasování v rozporu s ukrajinskými zákony. "Je potřeba stát na bázi dodržování ukrajinských zákonů a ústavy," řekl Sobotka. Tamní ústava podle něho neumožňuje referendum o odtržení nějakého území, aniž by hlasování nebylo celostátní. "Nelze takto přistupovat k dělení státu," dodal premiér.

Ruská armáda rozšiřuje blokádu obou hlavních severních přístupů na Krym. Perekopskou šíji, která spojuje Krym s pevninou, podle informací ukrajinských pohraničníků obsadily ruské jednotky, v okolí druhé hlavní komunikace rychle rostou minová pole. Ruští vojáci zaminovali i přehradu u severokrymské obce Rjumšyne. Raketový pluk v Jevpatoriji na západě Krymu dostal ultimátum do 19:00 SEČ, pokud se vojáci nevzdají, "domobrana" zahájí útok.

"Žijeme v historické době," řekl demonstrantům krymský premiér Aksjonov, jehož některá ukrajinská i krymská média označují za muže s pochybnou minulostí. Bývalý poloprofesionální boxer byl prý ještě nedávno napojen na krymské kriminální podsvětí. Mezi členy vyděračských krymských gangů je dodnes znám pod přezdívkou Goblin. Premiér nařčení odmítá jako pomluvy a své kritiky několikrát zažaloval - pokaždé neúspěšně.

Foto: Reuters

Hned na několika místech Krymu v neděli stoupenci spojení s Ruskem uspořádali mítinky na podporu referenda, v němž má být rozhodnuto o ruské anexi. Největší demonstraci svolali v poledne bojovníci "sil sebeobrany" do správního střediska Simferopolu, kde se na ústředním Leninově náměstí sešlo několik tisíc lidí. Ke shromážděným promluvil předseda autonomní krymské vlády Sergej Aksjonov.

Ruské ministerstvo zahraničí varovalo nové ukrajinské vedení před aktivitami vůdce krajně nacionalistické organizace Pravý sektor Dmytra Jaroše, který se po převratu v Kyjevě stal místopředsedou ukrajinské Bezpečnostní rady. Podle Moskvy je třeba zabránit tomu, aby Jaroš kandidoval v květnových prezidentských volbách. Rusko na Jaroše minulý týden vydalo mezinárodní zatykač poté, co se na webu krátce objevila výzva Pravého sektoru o pomoc adresovaná vůdci severokavkazských teroristů Doku Umarovovi. Ukrajina ruskou žádost o Jarošovo vydání odmítla s poukazem na platné zákony, které zakazují vydávání vlastních občanů ke stíhání do ciziny.

Krymské proruské vedení spojuje s chystanou anexí poloostrova perspektivu blahobytu a masivních ruských dotací. Vyplývá to z rozhovoru, který v neděli  poskytl ruské agentuře RIA Novosti šéf krymského autonomního parlamentu Vladimir Konstantinov. Slíbil obyvatelům Krymu, že pokud se za týden v referendu vysloví pro spojení s Ruskem, vzrostou brzy sociální dávky čtyřnásobně a rozpočet se zdvojnásobí.

S cílem odvrátit krveprolití a občanskou válku na Ukrajině v neděli do Kyjeva přijel někdejší nejbohatší Rus a prominentní politický vězeň Michail Chodorkovskij. S novým ukrajinským vedením se údajně sejít nehodlá, na náměstí Nezávislosti se nicméně hned po příletu setkal s jedním z organizátorů únorových demonstrací, bývalým ukrajinským ministrem vnitra Jurijem Lucenkem.

Michail Chodorkovskij navštívil demonstranty na Majdanu.
Michail Chodorkovskij navštívil demonstranty na Majdanu. | Foto: Reuters

Kyjevské vedení zastavilo přísun peněz na Krym a zablokovalo účty všech státních úřadů na poloostrově. Oznámil to dnes vicepremiér povstalecké krymské vlády Rustam Těmirgalijev. Finanční stabilitu to podle něj neohrozí, krymské vedení již zřídilo vlastní konta v ruských bankách a místo hřivny přechází na rublové účetnictví. "Právě nám oznámili, že Ukrajina zablokovala celý systém krymského financování, všechny naše účty," řekl Těmirgalijev agentuře Interfax. Centrální orgány v Kyjevě zatím informaci nepotvrdily.

Čaudský mys podle ukrajinského ministerstva obrany obsadila ruská armáda výsadkem z přístavu Tamaň v ruském Krasnodarském kraji sousedícím s Krymem. Vozy ruských parašutistů jsou označeny kódem 95 příslušným pro Čečensko.

Asi 90 nákladních automobilů plných vojáků přijelo do Simferopolu z armádní střelnice na východokrymském mysu Čauda, kterou Rusové kontrolují. V koloně aut jsou cisterny s palivem, sanitky a tahače s polní kuchyní. Nákladní auta jsou neoznačená, doprovodné vozy jsou ale podle ukrajinských médií označeny číslicí 99, což je kód pro ruské hlavní město Moskvu.

Přesuny ukrajinských vojáků se podle ministerstva týkají několika oblastí a jsou přípravou na "rozsáhlé manévry". Kolony vojenských vozidel na silnicích hlásí ukrajinská média například ze Žytomyru nebo Lvova na západě země.

Podle zpravodajského portálu Ukranews se v Čonharu pohybují neoznačení ozbrojenci, kteří v okolí vykopávají jámy pro umístění hraničních sloupů. Skupiny mužů v plné polní rovněž pronikly na Arbatskou kosu, úzký pás země vybíhající z východu Krymského poloostrova na sever k ukrajinské pevnině.

Agentura Interfax-Ukrajina v neděli oznámila, že ukrajinská armáda organizuje přesuny svých jednotek v rámci přípravy na "velké vojenské cvičení". Informaci potvrdilo ukrajinské ministerstvo obrany. Vojenské přesuny se podle ministerstva týkají několika oblastí a jsou přípravou na "rozsáhlé manévry". Kolony vojenských vozidel na silnicích hlásí ukrajinská média například ze Žytomyru nebo Lvova na západě země.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2014 23:54
 

Právě se děje

Další zprávy