Sankce se přiblížily. Putina se obměkčit nepodařilo

Přenos skončil
Online k dění na Ukrajině a mezinárodní reakce.
Foto: Reuters

Kyjev - Lídři evropské osmadvacítky na mimořádném summitu v Bruselu ostře odsoudili "nevyprovokované ruské narušení ukrajinské suverenity a teritoriální integrity".

Pokud ruská okupace Krymu neskončí, zavede EU "ekonomické sankce širokého rozsahu".

Hodinový telefonát kvůli Krymu vedl v noci s Vladimirem Putinem i americký prezident Barack Obama. Ruská hlava státu však trvá na tom, že postupuje legitimně. 

Brusel po summitu přerušil jednání s Moskvou o zrušení vízové povinnosti a o obchodní dohodě.

O reakci na vojenskou intervenci na Krymu EU rozhodovala jen pár hodin poté, co krymský parlament odhlasoval připojení Krymu k Rusku.

Dění na Ukrajině v online přenosu

Přenos skončil

Ukrajina může požádat o členství v Evropské unii. Dnes to hodlá prohlásit Evropská lidová strana (EPP), nejsilnější frakce v Evropském parlamentu.

Návrh prohlášení vznikl včera na sjezdu EPP v Dublinu, na kterém se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou či polským premiérem Donaldem Tuskem setkala ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková.

"Říci toto v tento okamžik, kdy zemi hrozí, že bude anektována, ukazuje, že místo Ukrajiny je na Západě, nikoli v Rusku. Přestože to nemá právní podstatu, je to silné symbolicky," cituje agentura Reuters osobu blízkou EPP, která si přála zůstat v anonymitě.

Foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin se brání. V pátek - po telefonátu s Barackem Obamou - řekl, že mezi jeho zemí a Spojenými státy přetrvávají rozdíly v přístupu a hodnocení ukrajinské krize.

Trvá na tom, že postupuje legitimně. Nové vedení v Kyjevě se podle něj dostalo k moci protiústavním státním převratem a způsobilo zcela legitimní rozhodnutí ve východní, jihovýchodní a krymské oblasti Ukrajiny.

"Rusko nemůže ignorovat volání o pomoc v této záležitosti a podle toho jedná, zcela v souladu s mezinárodním právem," uvedl Putin v prohlášení.

Foto: Reuters

A ještě jeden telefonát Obamy, tentokrát s japonským premiérem Šinzó Abem. I s ním mluvil americký prezident o situaci na Ukrajině. Shodli se, že ruská intervence na Krymu ohrozila světový mír.

Barack Obama ve čtvrtek večer znovu telefonoval se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Vyzval ho, aby přistoupil na diplomatické řešení krize. V hodinovém rozhovoru Obama podle Bílého domu zdůraznil, že ruský postup na Krymu je porušením svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Obamova popularita? Žádná sláva!
Obamova popularita? Žádná sláva! | Foto: Reuters

Západ dnes hospodářsky potřebuje Rusko daleko více než Rusko Západ, napsal ruský internetový deník gazeta.ru o nemožnosti uvalit skutečné sankce na Moskvu kvůli okupaci Krymu. Komentátor polemizoval i se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem, který pohrozil omezit přistěhovalectví z Ruska, které by se prý mohlo stát záminkou k ruské invazi. "Hned jsem si vzpomněl na poslední cestu do Česka. V nové pražské čtvrti Zličín mi realitní agentka vyprávěla o tom, že 80 procent obytné plochy v sympatických šestipodlažních domech zakoupili ruští investoři. Někteří si kupují hned deset či dvacet bytů a pak je pronajímají Čechům. V Karlových Varech zhruba polovičku nákupů nemovitostí připadá na Rusy. Kromě toho Česko loni navštívilo 750 tisíc turistů z Ruska. Podle nejskromnějších odhadů tu utratili 400 milionů dolarů. Proto mám dvě možnosti, jak si Zaorálkova slova vyložit. První zní, že se narodil v (západoukrajinském) Lvově či ve Vinnycji. Anebo, což je daleko pravděpodobnější, ministr prostě blufuje," usoudil autor.

Sněmovna reprezentantů schválila záruky na půjčku Ukrajině ve výši miliardy dolarů. Druhá kongresová komora, Senát, bude o pomoci hlasovat příští týden. Pro záruky pro novou ukrajinskou vládu hlasovalo 385 kongresmanů a proti bylo 23. Návrh zákona umožňuje americkému ministerstvu zahraničí zaručit se za miliardu dolarů (20 miliard korun) půjček pro Kyjev. Návrh neobsahuje další ekonomická opatření ani sankce, nezmiňuje se také o možnosti větší pomoci Ukrajině ze strany MMF.

Donedávna vězněná expremiérka Julija Tymošenková apeluje na větší evropskou integraci. "Budujeme evropský národ a nikdo nás nezastaví. Dlužíme to těm, kteří zemřeli, i těm, kteří žijí," prohlásila v irském Dublinu.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Spojené státy vyšlou své letouny nejen do Litvy, ale i do Polska. Dvanáct stíhaček F-16 se tam bude od pondělí účastnit společného cvičení.

Podle listu Rzeczpospolita má na letiště u Poznaně přiletět i jednotka 300 amerických vojáků. "Oficiálně jde o společné manévry, neoficiálně jde o symbolické posílení polských sil kvůli dění na Ukrajině," poznamenal list Gazeta Wyborcza na svém webu.

Foto: Reuters

"Referendum na Krymu by porušilo mezinárodní právo," pokračuje Obama. "Na jakémkoliv rozhodnutí o poloostrově se musí podílet ukrajinská vláda."

Prezident Barack Obama uspořádal mimořádný brífink k situaci na Ukrajině. Prohlásil, že doufá ve společný postup mezinárodního společenství při pomoci Kyjevu. Odsoudil akce Moskvy.

Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014)
Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014) | Foto: Reuters

K ekonomickým sankcím přistoupila i Velká Británie. Na seznamu těch, jichž se dotknou, jsou mimo jiné sesazený prezident Viktor Janukovyč či expremiér Mykola Azarov.

Vyhlášení referenda o připojení Krymu k Rusku je "zcela nezákonné", zní z amerického ministerstva zahraničí. Podle něj porušuje ukrajinskou ústavu.

Ministři zahraničí zemí Visegrádské čtyřky zaslali společný dopis šéfce unijní diplomacie Catherine Ashtonové a eurokomisaři pro rozšíření a sousedskou politiku Štefanu Fülemu. Přimlouvají se v něm za co nejrychlejší prohloubení spolupráce s Ukrajinou.

"My, visegrádské země, berouce na vědomí toto silné přání ukrajinského lidu a vlády, jsme pevně přesvědčeny, že je morální povinností Evropské unie bez zbytečného odkladu začít s přípravami podpisu Asociační dohody a Dohody o hluboké a komplexní zóně volného obchodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou," stojí ve společném prohlášení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.

"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek.
"Nikdo nedonutí Rusko, aby nepoužívalo síly ve chvíli, kdy ji používá. Bohužel je to věc, která se již v tuto chvíli děje," řekl Lubomír Zaorálek. | Foto: Aktuálně.cz

Ještě ke společnému prohlášení EU - šéfové států a vlád Unie v něm konstatují, že vypsání referenda o připojení Krymu k Rusku je v rozporu s ukrajinskou ústavou, a proto ilegální.

Turčynov také v televizi uvedl, že ukrajinská vláda už zahájila řízení, které má vést k rozpuštění parlamentu na Krymu.

K situaci na Ukrajině se vyjádřil i kanadský premiér Stephen Harper. "Dokud bude na Krymu probíhat ilegální vojenská okupace, tamní referendum (o připojení k Rusku) neuznáme," řekl.

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov označil v televizním projevu k národu krymské referendum o připojení k Rusku za frašku a zločin páchaný ruskými silami.

Van Rompuy označil současnou krizi na Ukrajině za "nejvážnější ohrožení bezpečnosti na kontinentu od války v Jugoslávii v devadesátých letech minulého století". "Rusko se musí stáhnout," varoval.

Společné prohlášení lídrů EU najdete ZDE.

Evropská unie - ilustrační foto
Evropská unie - ilustrační foto | Foto: Reuters

Kancléřka Merkelová mluví o dnešním rozhodnutí na summitu jako o uvalení "lehkých sankcí". A dodává: pokud v příštích dnech Rusové nekývnou na vytvoření kontaktní skupiny, bude schválena druhá úroveň - tentokrát mnohem tvrdších - sankcí.

Komentář Angely Merkelové k sankcím: "Doufám, že k tomu nedojde, ale dali jsme dnes jasně najevo, že pokud to bude nezbytné, jsme připraveni takový krok učinit."

Michal Žák Zuzana Kleknerová Petr Jemelka Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Petr Jemelka
Aktualizováno 7. 3. 2014 7:33
 

Právě se děje

Další zprávy