reklama
 
 

Francouzi vyklízejí "Džungli", v Bulharsku zadrželi 27 migrantů ukrytých ve vlaku

Aktualizováno 29. 2. 2016 22:35
reklama
Francouzská policie nasadila v táboře "Džungle" u Calais slzný plyn a vodní děla. Zasáhla jimi proti migrantům, kteří odmítají opustit jižní část tábora. Ta má být zdemolována a obyvatelé se mají přesunout jinam. Vášně krotila i makedonská policie na hraničním přechodu Idomeni. Uprchlíci tam podomácku vyrobeným beranidlem prorazili plot.

Uprchlická krize v Evropě.

reklama
21:02
Sýrie

Světový program pro výživu (WFP) získal dostatek finančních prostředků na zajištění potravinové pomoci pro syrské uprchlíky na celý letošní rok, a nehrozí tak opakování situace z loňska, kdy se koncem roku muselo kvůli nedostatku financí vydávání potravinových poukázek zastavit. Informovala o tom v Ženevě šéfka WFP Ertharin Cousinová. Země slíbily během únorové dárcovské konference v Londýně poskytnout WFP 675 milionů dolarů na jeho programy, které se týkají Sýrie. Podle OSN to bude stačit na potravinové poukázky pro syrské uprchlíky žijící v Jordánsku, Libanonu, Turecku, Iráku a Egyptě od března až do konce letošního roku. Kromě toho bude program schopen zaplatit potraviny obyvatelům Sýrie, kteří v zemi dále zůstávají, a to přinejmenším v období od dubna do října.

20:59
Evropská unie

List The Wall Street Journal uvádí, že částka na nouzovou pomoc Řecka dosáhne 700 milionů eur. Podle jeho informací půjde o program na tři roky a peníze budou směřovat i do dalších zemí EU stižených migrační krizí

20:02
Evropská unie

Evropská komise pracuje na plánu nouzové pomoci Řecku, které čím dál více zaplavují běženci, neboť Makedonie a další země na takzvané balkánské trase výrazně omezily průchodnost svých hranic. Podle agentury DPA to oznámila mluvčí komise Mina Andreevová. Řecká agentura AMPE odhaduje, že by pomoc mohla dosáhnout asi půl miliardy eur (13,5 bilionu korun). Podle Andreevové má pomoc směřovat k posílení přijímacích a ubytovacích kapacit v zemi pro uprchlíky a ke zlepšení kontroly vnějších hranic. Financování má být využito na přesun žadatelů o azyl do zbytku členských států EU a na vyhošťování těch migrantů, na které se potřeba azylu nevztahuje. "Jsou tu nouzové finanční prostředky, které mohou být vyplaceny poměrně rychle," citovala Andreevovou DPA. "Právě jsme obdrželi analýzu potřeb (z Řecka) a snažíme se na to navázat tak rychle, jak jen to je možné," dodala.

18:55
Bulharsko

Bulharsko zadrželo 27 migrantů ukrytých v nákladním vlaku, který jel z Istanbulu do Vídně. Podle agentury DPA je ve skupině prchající údajně ze severu Iráku 11 žen a sedm dětí, včetně dvouletého batolete. Severní části Iráku ovládá radikální hnutí Islámský stát. Na uprchlíky náhodně narazil v neděli pozdě večer pracovník bulharských drah ve městě Kaspičan na severovýchodě země. Všiml si poškozené plachty na jednom z vagónů a na přítomnost lidí upozornil policii.

18:26
Francie

Další informace k vyklízení části uprchlické kolonie u přístavního města Calais: Operace probíhala dopoledne relativně v klidu, ale začátkem odpoledne některá provizorní obydlí zachvátil oheň a napětí přerostlo v násilnosti. Na 150 osob z řad migrantů a radikálů z hnutí No Border házelo různé předměty na policisty, kteří je rozehnali slzným plynem. Požár neznámého původu policie uhasila vodními děly. Nejsou hlášena žádná zranění ani zatčení.

17:15

Pokud Švýcarsko nedosáhne dohody s Bruselem do jednoho roku, sestaví si své vlastní plány, jak omezit příliv migrantů z Evropské unie. V pondělí to uvedl ministr zahraničí Didier Burkhalter.

Strany se nemohou dohodnout na tom, jak implementovat závazné švýcarské referendum z února 2014, které se vyslovilo pro imigrační kvóty. Referendum musí začít platit v únoru příštího roku. Bez dohody s EU se Švýcarsko chystá přijmout jednostranná opatření.

Ve Švýcarsku se pomocí referenda hlasovalo i minulou neděli. Švýcaři v něm odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin.

16:01
Francie

Vyklízení "Džungle".

Demolice tábora v Calais Foto: Reuters
15:56
Řecko

Řecká policie zahájila přípravy na vyhoštění 308 přistěhovalců, původem zejména z Maroka, do sousedního Turecka. Desetinu lidí tvoří Alžířané a Tunisané. V úterý bude skupina převezena k pozemní hranici s Tureckem na řece Evros a předána tureckým úřadům, informovala dnes řecká média s odvoláním na úřady.

15:42
ČR

Manželé Salim a Sanaa utekli ze severního Iráku před islámskými radikály. Osm měsíců žili v malé kontejnerové buňce v uprchlickém táboře poblíž Irbílu. "Když v zimě pršelo, bylo všude okolo bláto, kapala na nás ze stropu voda. Nedalo se tam vydržet," popisují v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přímo z utečeneckého tábora, kde přebývaly stovky rodin iráckých křesťanů, odcestovali do Česka. Jejich odjezd zařídila nadace Generace 21. Spolu s dalšími dvaadvaceti uprchlíky bydlí v brněnském hostelu Eleven, kde absolvují intenzivní kurzy češtiny. Později se přestěhují do bytů.

15:26
Aktuálně.cz

Stovky uprchlíků, čekajících na řecko-makedonské hranici, prolomily plot u přechodu Idomeni-Gevgelija. Makedonská policie zareagovala slzným plynem. Podívejte se na fotografie z místa.

15:19
Řecko

Záběry z řecko-makedonského přechodu Idomeni, kde policie proti uprchlíkům nasadila slzný plyn.

15:16
Slovensko

"Pokud nebudeme dostatečně reagovat a nepřipravíme efektivní opatření, budeme (Evropská unie) v létě prožívat těžké zkoušky, horší, než tomu bylo minulý rok," řekl novinářům ministr vnitra Robert Kaliňák.

Slovenští policisté budou v Řecku působit předběžně měsíc.

15:15
Slovensko

Slovensko vyslalo 20 policistů do Řecka, kde budou pomáhat tamním úřadům při registraci uprchlíků. Zapojí se do operace agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex, kterou podpořilo také Česko.

Bratislava opakovaně vyjádřila pochybnosti ohledně schopnosti Řecka zajistit ochranu vnější schengenské hranice.

15:09
Francie

Bezpečnostní složky podle nejnovějších zpráv použily v "Džungli" slzný plyn a vodní děla. Na místě je nejméně sto členů policie.

14:50
Francie

Policie vyklízí stany a přístřešky v táboře "Džungle", jehož jižní část čeká demolice.

14:35
Německo

Německá kancléřka Angela Merkelová dostala minulé úterý 130 kytic, a to jako poděkování za vstřícnou politiku vlády v migrační krizi.

Dárci ze všech koutů Německa i ze zahraničí jí je minulou středu zaslali na základě výzvy "Květiny pro Merkelovou: Podpořme kancléřčinu otevřenou uprchlickou politiku", zveřejněné na Facebooku.

14:07
Makedonie

Podél hranice nyní přelétá makedonská helikoptéra.

13:49
Řecko

Podle informací médií vypukl "frontální útok" na hraniční plot poté, co se roznesla nepravdivá zpráva, že Makedonie otevřela hranice pro všechny uprchlíky. Makedonie nicméně v neděli večer oznámila, že pustí zhruba 400 lidí.

Na řecké straně hranice přitom čeká podle odhadů až 7000 běženců, další jsou na cestě.

13:16
Makedonie

Na řecko-makedonské hranici hlídkují i čeští policisté. Se psem.

13:04
Řecko

Ošetřili jsme patnáct pacientů s dýchacími problémy, včetně devíti dětí, hlásí z Idomeni humanitární organizace Lékaři bez hranic. Dalších sedm lidí - včetně tří dětí - má zranění od plotu.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 29. 2. 2016 9:00

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama