reklama
 
 

Živě: Řecko a Frontex začnou vracet stovky migrantů do Turecka, Makedonie otevřela hranice s Řeckem

AKTUALIZOVÁNO 29. 2. 2016
reklama
Trajekt přivezl v sobotu do athénského přístavu více než tisícovku migrantů, počet lidí přespávajících nouzově v areálu přístavu vzrostl na 3000. V Řecku se momentálně nachází přes 25 tisíc uprchlíků, většina z nich míří k severní hranici s Makedonií.

Uprchlická krize v Evropě.

reklama
0:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, ukončujeme dnešní online reportáž, další informace k tématu najdete v našem zpravodajství.

22:12
Řecko

Podle deníku Kathimerini žádá Řecko Evropskou unii o humanitární pomoc pro uprchlíky ve výši 228 milionů eur (6,2 miliardy Kč), která má pokrýt náklady na bydlení a potraviny pro 50 000 lidí. Nevládní organizace ale varují, že počet uprchlíků, kteří budou potřebovat tuto pomoc v Řecku kvůli omezení propustnosti hranice s Makedonií, může v příštích měsících vzrůst až na 200 000.

22:10
Makedonie

Makedonie pozdě večer opět otevřela hranice s Řeckem, aby umožnila projít uprchlíky ze Sýrie a Iráku. Překočit hranici ale bude moci nanejvýš 400 lidí, upozornily řecké sdělovací prostředky. Konečný počet bude podle makedonských úřadů ale znám až podle toho, zda Srbsko uvolní hranici pro přechod stejného počtu osob z Makedonie.

21:54
Řecko

Zadržovat a vracet do Turecka by měli takzvané ekonomické migranty také pracovníci Frontexu operující na řecko-turecké námořní hranici, kterou denně proplouvají tisíce uprchlíků s cílem dostat se na východořecké ostrovy.

21:52
Řecko

Řecké úřady zároveň daly najevo, že začnou zatýkat všechny cizince přítomné na řeckém území, na které se nevztahuje právo na azyl, a obratem je budou vyhošťovat ze země. Konkrétně se to má týkat i občanů zemí, jako jsou Bangladéš nebo Pákistán.

21:50
Řecko

První skupinu 308 přistěhovalců, jejichž státní příslušnost nebyla prozrazena, převeze řecká policie v průběhu pondělí a úterý k pozemní řecko-turecké hranici na řece Evros. Tam je předá tureckým úřadům, aby se mohli vrátit do zemí původu, sdělily shodně list Ethnos nebo televizní stanice Skai a Mega.

21:45
Řecko

Opatření se dotknou migrantů z takzvaných bezpečných zemí, což jsou prakticky všechny africké a asijské státy kromě Sýrie a Iráku, kde zuří rozsáhlejší ozbrojené konflikty.

21:29
Řecko

Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex začnou od pondělka po stovkách vracet do Turecka nezákonné přistěhovalce. Informovala o tom dnes řecká média s odvoláním řecké ministerstvo pro ochranu občanů.

18:45
Makedonie

Asi 300 uprchlíků dnes večer zablokovalo železniční trať na řecko-makedonské hranici, aby tak protestovalo proti tomu, že nejsou pouštěni dál. Dnes nedostal povolení projít přes hranici zatím nikdo. U hraničního přechodu Idomeni kvůli tomu na řecké straně čeká na 6500 běženců.

18:11
Maďarsko

Orbán v projevu snímaném televizí prohlásil, že za migrační krizi je potřeba odsoudit byrokraty Evropské unie a německou "vítací kulturu". Odsoudil také plán EU na přerozdělení 160 000 migrantů podle kvót mezi všechny členské státy.

18:10
Maďarsko

Loni kvůli silnému proudu uprchlíků z jihu ohradila země plotem hranici se Srbskem, Chorvatskem a i Slovinskem. "Pokud budeme muset, budeme bránit svou hranici po celé její délce od Slovinska po Ukrajinu," citovala Orbána agentura MTI.

18:09
Maďarsko

Maďarsko je podle svého premiéra Viktora Orbána připraveno v rámci ochrany před přílivem zahraničních uprchlíků bránit svoje hranice od Slovinska až po Ukrajinu. V každoročním projevu k národu řekl, že je potřeba posílit obranu hranic a že ministři obrany a vnitra již dostali pokyny, aby se připravili na případnou výstavbu hraničního plotu na hranici s Rumunskem.

16:41
Švýcarsko

Švýcaři v nedělním referendu skutečně odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin. Všechny hlasy sice ještě sečteny nebyly, už nyní je ale jasné, že iniciativu odmítli lidé ve většině kantonů, což k jejímu neúspěchu stačí. V platnost tak nyní vstoupí mírnější zákon o vyhošťování odsouzených cizinců schválený parlamentem, informoval server 20minuten.

14:01
Řecko

Papež pochválil Řecko a další země, které podle něj uprchlíkům "velkoryse" pomáhají, řešení krize prý ale může být nalezeno jen společně. "Zvláště Řecko a některé další země nabízejí velkorysou pomoc. Avšak je třeba, aby všechny národy spolupracovaly," řekl papež. Společné úsilí podle něj může být daleko efektivnější a pomůže spravedlivě rozložit tíhu krize, která dolehla na jednotlivé země velmi nerovnoměrně.

14:00

V migrační krizi, která zasáhla Evropu, by všechny země měly spolupracovat a chovat se solidárně, aby pomohly nést břemeno těm nejpostiženějším státům. Po pronesení své pravidelné nedělní modlitby na Svatopetrském náměstí k tomu v neděli vyzval papež František.

13:08
Švýcarsko

Cílem iniciativy vládní Švýcarské lidové strany (SVP) nazvané Za efektivní vyhošťování zahraničních zločinců je zpřísnit platná pravidla o vyhošťování cizinců, kteří se dopustili závažných trestných činů. Podle dat z průzkumu a z prvních částečných výsledků, o nichž píše například deník Tages Anzeiger, vyplývá, že voliči tento záměr nepodpořili. Pro se jich vyslovilo méně než 45 procent. Zákon o vyhošťování odsouzených cizinců Švýcaři v referendu schválili již v roce 2010. Podle kritiků by se ale přijetím této nové iniciativy obešli soudci, kteří by už nerozhodovali o každém případu individuálně.

Návrh předpokládá automatické deportace cizinců odsouzených za násilné trestné činy ihned poté, co si trest odpykají. Druhou skupinou jsou méně závažné činy, pokud se jich cizinci dopustí podruhé během deseti let. Podle ministra zahraničí Didiera Burkhaltera ale může opatření postihnout například i hospodyni žijící v zemi 30 let, když nepošle včas daňové přiznání.

13:07
Švýcarsko

Švýcaři podle prvních odhadů v referendu odmítli zpřísnění pravidel pro vyhošťování cizinců, kteří spáchali trestný čin. Vyplývá to z výsledku průzkumů, který zveřejnila televizní stanice SRF.

12:42
Řecko

Ministr Muzalas nyní ve spolupráci s OSN plánuje natočení klipu, který by o nových poměrech na hranicích balkánských zemí informoval a který by se promítal v zemích, odkud uprchlíci nejčastěji přicházejí. Hlavní poselství spotu by podle ministra mělo být následující: "Idomeni je uzavřené. Neprodávejte své domy, abyste se dostali do Řecka!"

 

12:41
Řecko

Poté, co trajekt v sobotu přivezl do Pirea další více než tisícovku migrantů, vzrostl počet lidí přespávajících nouzově v areálu přístavu na 3000. Informovala o tom rozhlasová stanice Athina 984. Tisíce lidí nocují pod širým nebem i na mnoha místech v Aténách, protože kapacita zařízení pro uprchlíky nestačí. "Situace se tu zhoršuje. Uprchlíci jsou po celém městě, na náměstích, v přístavu. Naši spolupracovníci v přístavu Pireus hovořili v pátek o tisícovkách lidí, bylo mezi nimi i množství dětí," citoval britský nedělník The Observer Dimitru Kutsavliovou, pracovnici charitativní organizace Doctors of the World.

 

12:40
Řecko

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas dnes v rozhovoru s televizní stanicí Mega varoval, že pokud balkánské země budou i nadále uplatňovat omezení týkající se počtu příchozích migrantů, mohl by se už během března počet uprchlíků v Řecku zvýšit až na 70 000. Podle něj je ale zároveň reálné, že pokud bude dobře fungovat stávající operace NATO v Egejském moři a spolupráce s Tureckem, mohlo by připlouvajících migrantů ubýt až o 70 procent.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 28. 2. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama