Živě: Eura mizí z řeckých bank nejrychleji v historii

Přenos skončil
Úterní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Matka s dcerou vybírají hotovost v jednom z aténských bankomatů. Řekové už z účtů kvůli obavám z bankrotu vybrali miliardy eur.
Matka s dcerou vybírají hotovost v jednom z aténských bankomatů. Řekové už z účtů kvůli obavám z bankrotu vybrali miliardy eur. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Dohoda s Řeckem sice v pondělí uzavřena nebyla, v Bruselu se však šíří optimismus. Vše by mělo být dojednáno nejpozději ve čtvrtek, kdy začíná summit Evropské unie.

"Během následujících 48 hodin budeme mít mnoho práce při jednání o dohodě," zhodnotila situaci ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.

Úterní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
21:45

Řecký premiér Alexis Tsipras se ve středu sejde s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a šéfkou Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou. Oznámil to dnes Tsiprasův úřad. Setkání se podle něj má odehrát kolem poledne, tedy ještě před večerním zasedáním ministrů financí zemí eurozóny, na němž se má jednat o postupu jednání s Řeckem.

Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015
Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015 | Foto: Reuters
16:06

Ministři financí zemí eurozóny se chystají na dlouhou středeční noc. Schůzka takzvané Euroskupiny začne až v sedm hodin večer. Od dvou už budou ale vyjednávat detaily pondělního řeckého návrhu ekonomové a experti institucí a států.

I když seznam reforem není podle mnohých politiků bez chyby, diplomatický zdroj z Bruselu Aktuálně.cz uvedl, že se v noci ze středy na čtvrtek kompromis najde.

15:33

Řecko se viditelně polarizuje. Na hlavním aténském náměstí Syntagma se konaly v posledních dnech demonstrace příznivců i odpůrců eurozóny, podle médií byla atmosféra mezi oběma tábory krajně napjatá.

Celý text čtěte zde.

14:59

Řekové za poslední tři dny vybrali z účtů zhruba dvě miliardy eur, napsala agentura AP. "Peníze odtékají z řeckých bank rychleji než kdy dřív," sdělil jí nejmenovaný unijní činitel.

V aténských ulicích však nebyly patrné žádné známky tísně a fronty v bankách a supermarketech nebyly delší než obvykle.

14:42

Krize v Řecku se projevila i v pouličním umění. Podívejte se...

13.56

Komentář listu The Financial Times:

Prosadí premiér Alexis Tsipras dohodu s věřiteli v parlamentu? Jeho ústupky odmítá zhruba čtyřicet poslanců jeho strany Syriza. Nejistá je také podpora koaličního partnera, strany Nezávislí Ŕekové. Kabinet Syrizy a Nezávislých řeků má ve 300členném parlamentu většinu dvanácti křesel. Je tedy možné, že Tsiprase budou muset podpořit proevropské opoziční strany. Nová demokracie a Panhelénské socialistické hnutí.

13:40

Řecko si zpívá: "Should I Stay Or Should I Go," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz analytik finančních trhů a makroekonom Vladimír Pikora. 

Vladimír Pikora
13:17

Řeckou vládu možná čeká v parlamentu obtížné prosazování dohody s věřiteli, pokud bude uzavřena. Nedosti na tom, kabinet je rozdělen v názorech na řeckou účast v projektu Turkish Stream. Tímto plynovodem chce Gazprom přivádět na turecko-řeckou hranici ruský plyn a dále ho distribuovat do Evropy.

 

Zatímco ministr energetiky Panajotis Lafazanis je velkým zastáncem řeckého podílu na stavbě plynovodu a podepsal v této souvislosti tento týden v Petrohradu příslušné memorandum, ministr zahraničí Nikos Kotzias se postavil proti. Podle něj Atény nemohou nic podepisovat, natož realizovat, bez souhlasu Evropské unie. Podle něj stavba tak, jako je plánována, vybočuje z právního rámce EU. Plynovod má vést z ruského černomořského přístavu Anapa pod Černým mořem a dále přes Turecko až na řeckou hranici.

 

Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters
12:35

Ratingová agentura Standard & Poor's předvídá, že Řecko bude ještě koncem letošního roku v eurozóně i Evropské unii.

Dohoda, k níž se schyluje, podle ní sice odvrátí bankrot, ale nevyřeší problémy zadlužené země.

12:20

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je přesvědčen, že dohoda s Řeckem bude tento týden skutečně dosažena.

11:30

Zprávy o tom, že se vládnoucí Syriza začíná štěpit, ostatně nejsou nové. Levicoví radikálové založili platformu, která prosazuje konec jednání o splácení dluhu a omezení pohybu kapitálu.

V parlamentu má tato frakce přibližně třicet poslanců z celkového počtu 149, kterými Syriza po lednových volbách disponuje.

11:27

Mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis prohlásil, že osud kabinetu je spojen s výsledkem hlasování v parlamentu.

"Pokud dohoda nebude mít souhlas poslanců vládní většiny, vláda nemůže zůstat u moci," prohlásil podle agentury AFP ve vysílání řecké televize a apeloval na "osobní odpovědnost" členů zákonodárného sboru.

Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament.
Řečtí poslanci opouštějí po hlasování parlament. | Foto: Reuters
11:21

I takto vidí německou kancléřku Angelu Merkelovou v Aténách...

 

11:10

Čím dál tím větší pochyby panují kolem schválení plánu v samotném Řecku. Někteří poslanci Syrizy už oznámili, že pro návrh ruku nezvednou.

Dokument navíc počítá s tím, že zvýší DPH pro řecké ostrovy, které se dosud těšily snížené sazbě. Koaliční strana Nezávislí Řekové to považuje za naprosto nepřípustné.

11:05

Analytici vyzývají k čím dál tím větší obezřetnosti vůči řeckému návrhu. Obsahuje sice několik ústupků na řecké straně, ale není jisté, jestli jsou dostatečné.

To potvrdila mimo jiné živá a často také emotivní debata na pondělním summitu lídrů zemí eurozóny. Mnoho z nich dalo jasně najevo, že návrh je dobrý "první krok" nebo "základ pro jednání".

10:38

Ačkoliv ECB zvýšila strop pro nouzové financování, podle řeckých bankéřů klesl odliv kapitálu z bank na 400 milionů eur denně. Řada lidí podle nich ruší příkazy k převodu vkladů.

10:10

Evropské akcie pokračují v růstu díky nadějím na dohodu mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli, která by odvrátila platební neschopnost této silně zadlužené země.

Panevropský index FTSEurofirst 300 se vyšplhal až na 1580,14 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od začátku června. V 9:10 SELČ vykazoval nárůst o 0,9 procenta na 1579,34 bodu. V pondělí index uzavřel se ziskem 2,4 procenta, napsala agentura Reuters.

10:02

Řekové neustávají ve vybírání peněz z bank, a tak Evropská centrální banka (ECB) navýšila limit programu nouzového financování (ELA) Řecka. Stalo se tak už počtvrté za méně než týden.

V úterý navýšení nebylo specifikováno, nicméně v pondělí se limit programu navýšil o 1,9 miliardy na 87,8 miliardy eur, napsala agentura Bloomberg. ECB to odmítla komentovat.

09:56

Podle rakouského ministra financí Hanse Jörga Schellinga žádná dohoda s Řeckem není možná, pokud vláda premiéra Alexise Tsiprase nepřijde s konkrétním plánem, jak závazky vůči věřitelům splnit. To podle něj znamená především změnu legislativy.

09:45

Jaká by byla eurozóna bez Řecka? A jaké Řecko bez eura? Projděte si speciál Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
09:39

Zatímco politici vidí jednání s Řeckem povětšinou optimisticky, Řekové to mnohdy vidí jinak. Velmi napjatá atmosféra byla v Aténách mezi demonstracemi pro a proti eurozóně. Také na sociálních sítích zuří konflikt, řecká společnost se zdá být výrazně polarizovaná.

09:33

Podle odhadů listu Financial Times si lidé během pondělí z řeckých bank stáhli dalších zhruba 1,6 miliardy eur.

Celkem tak finanční ústavy opustilo zhruba pět miliard eur.

09:21

Hra nervů mezi věřiteli a řeckou vládou o to, kdo ustoupí, trvala pět měsíců. Zda řecká levice setrvá u naprostého odmítání úspor a škrtů, či zda Mezinárodní měnový fond a eurozóna takzvaně "vyměknou" a povolí vládní straně Syriza zmírnit opatření, která mají na velkou část Řeků tvrdé sociální dopady.

Po pondělním summitu lídrů devatenácti států platících eurem známe odpověď. Je to řecká vláda, kdo nabídl kompromisy a slevil ze svých požadavků. Čas na dohodu se krátí: do konce června mají Atény splatit Mezinárodnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur, aby mohly čerpat další mezinárodní pomoc ve výši 7,2 miliardy eur. A aby měly na výplaty, důchody a vůbec veškerý chod státu.

Policista mezi demonstranty v Aténách. Do ulic vyšli v pondělí zastánci i odpůrci eurozóny.
Policista mezi demonstranty v Aténách. Do ulic vyšli v pondělí zastánci i odpůrci eurozóny. | Foto: Reuters
09:26

Akciové trhy ve Spojených státech v pondělí zpevnily a index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil den na novém historickém rekordu.

Trhy k růstu podpořila naděje na dosažení dohody s Řeckem, které by se tak mohlo vyhnout hrozící platební neschopnosti. Optimismus ohledně Řecka zpočátku pomáhal k růstu euru, s přílivem dalších zpráv ale jednotná evropská měna zisky odevzdala.

09:21

Během následujících 48 hodin budeme mít mnoho práce při jednání o dohodě, zhodnotila pondělní summit ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

09:15

Ministři financí zemí eurozóny se ale v Bruselu znovu sejdou už ve středu, aby vše zhodnotili a případně s Řeckem dohodu uzavřeli.

09:13

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker po skončení pondělního summitu prohlásil, že definitivní rozhodnutí o osudu Řecka padne ve čtvrtek. Byl si ale jistý, že dohodu se do konce týdne podaří uzavřít, "protože, řečeno fotbalovou terminologií, nemůžeme jít do prodloužení".

Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015
Řeckého premiéra Tsiprase vítá předseda Evropské komise Juncker, 22. června 2015 | Foto: Reuters
09:08

Ministři financí zemí eurozóny se v Bruselu znovu sejdou ve středu, aby návrh zhodnotili a případně s Řeckem dohodu uzavřeli. Tu by pak představili ve čtvrtek na summitu evropských lídrů.

09:05

Cílem jednání je dohodnout takový program reforem, za který zástupci eurozóny pošlou Řecku finanční injekci v hodnotě sedmi miliard eur. Tyto peníze země potřebuje na splátku, která ji čeká již příští týden - kdy má Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) vrátit 1,6 miliardy eur.

09:02

Nejprve krátké shrnutí pondělních událostí:

V Bruselu se opět sešli ministři financí všech devatenácti zemí platících eurem a na poslední chvíli se snaží najít s Aténami kompromis.

Dohoda nebyla uzavřena, ale návrhy, které přednesla řecká vláda, označila většina premiérů a ministrů financí za krok správným směrem. Politici devatenácti zemí používajících euro se znovu sejdou ve čtvrtek.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem řecké krize.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, Silvie Housková, ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2015 22:06
 

Právě se děje

Další zprávy