Živě: Byl to waterboarding, líčí jednání s Řeky diplomat

Přenos skončil
Pondělní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Po summitu eurozóny.
Po summitu eurozóny. | Foto: Reuters

Atény/Brusel - Summit o záchraně Řecka skončil.

Zažehnali jsme Grexit, oznámili šéfové států a vlád eurozóny po jednacím maratonu, který trval 18 hodin.

Pondělní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Přenos skončil
21:00

Dohoda Řecka s eurozónou uzavřená dnes ráno v Bruselu je "novou Versailleskou smlouvou" a chování věřitelů vůči Aténám je "politikou ponižování". Ve vůbec prvním komentáři od své nedávné rezignace to dnes prohlásil bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis, který dal rozhovor australskému rozhlasu ABC. Britskému listu New Statesman zase řekl, že demokracie byla ignorována a Řecko bylo během jednání umlčeno.

"Toto je politika ponížení. Trojka (věřitelů) si ho (premiéra Alexise Tsiprase) vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let," uvedl Varufakis. Z ministerské funkce odstoupil minulý týden v pondělí, den po řeckém referendu, ve kterém voliči odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření. Ve svém prohlášení tehdy Varufakis uvedl, že se k rezignaci rozhodl, aby Tsiprasovi usnadnil dohodu s věřiteli, protože někteří z unijních představitelů ho prý nemají v lásce.

Řecký ministr financí Janis Varufakis.
Řecký ministr financí Janis Varufakis. | Foto: Reuters
20:25

Řecké banky zůstanou navzdory dohodě země s eurozónou minimálně do středy uzavřené. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo financí. Mluvčí Evropské centrální banky (ECB) uvedl, že vedení ECB ponechalo limit nouzového financování řeckých bank beze změny. Banky tak nemají čím pokrýt úbytek vkladů

20:20

Česká republika odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO). EU uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny. Babiš připustil, že mechanismus může být dočasně použit.

Podle státního tajemníka pro Evropskou unii Tomáše Prouzy je Česko krátkodobé financování na základě EFSM ochotno podpořit. "Pokud bude na stole, že EFSM poskytne krátký překlenovací úvěr do chvíle, než se podaří dát dohromady třetí záchranný balíček z ESM, tak jsme ochotni podpořit toto krátkodobé financování," řekl Prouza serveru Echo24.cz.

19:49

Evropské akciové trhy výrazně zpevnily a americké akciové trhy posilují.

Akcie reagovaly zejména na zprávy o podmínečné dohodě mezi eurozónou a Řeckem.

19:42

Ministři financí eurozóny jednají o tom, jak zajistit Řecku překlenovací pomoc v objemu kolem 12 miliard eur (325 miliard Kč). Ta by měla Aténám umožnit pokrytí nejbližších finančních závazků a znovuotevření bank. Informovala o tom agentura DPA.

 "Budeme nyní zkoumat možnosti překlenovacího financování," řekl na okraji jednání šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Mezi tyto možnosti patří například bilaterální úvěry od jednotlivých zemí nebo využití zisků Evropské centrální banky (ECB) z dříve nakoupených řeckých dluhopisů.

18:30

Mezinárodní měnový fond (MMF) je připraven spolupracovat na řešení řecké dluhové krize s řeckými úřady i s evropskými partnery. Uvedl to dnes mluvčí MMF Gerry Rice. Eurozóna a Řecko po víkendovém maratonu jednání dospěly k dohodě, která má zabránit finančnímu kolapsu této hluboce zadlužené země.

18:20

Podle řeckého premiéra Tsiprase nynější podoba dohody odvrátila hrozbu nanejvýš extrémních plánů konzervativních evropských kruhů. Dodal, že Atény vyšly z jednání důstojně a že ukázaly směr i ostatním.

Řecký premiér si je vědom, že prosazení podmínek dohody bude těžké a že neméně obtížné bude i uvedení dohodnutých opatření do praxe.


Finanční břímě bude podle premiéra rozděleno podle spravedlivého sociálního klíče. Dodal, že finanční následky dolehnou i na ty, kteří se během krize placení dosud vyhýbali.

 

"Bojovali jsme tvrdě po dobu šesti měsíců a bojovali jsme až do konce, abychom dosáhli nejlepšího možného výsledku, dohody, která zemi umožní znovu se postavit na nohy a díky níž budou Řekové moci pokračovat ve svém boji," uvedl dále Tsipras ve svém prohlášení. "Řecko bude pokračovat v boji, i my budeme pokračovat v boji, abychom se mohli vrátit k růstu a získali zpět naši ztracenou národní svrchovanost," dodal.

 

Řecký premiér se také domnívá, že většina řeckých občanů podpoří úsilí o to, aby se země vrátila k ekonomickému růstu. "Nakonec si chci dát tento závazek: nyní musíme bojovat stejně tvrdě, jako jsme bojovali, abychom dosáhli nejlepšího výsledku v cizině - v Evropě."

 

"Řecko potřebuje radikální reformy ve prospěch sociálních sil, proti oligarchii, která dovedla zemi k současnému stavu. A o to začneme usilovat od zítřka," uzavřel.

Alexis Tsipras v řeckém parlamentu
Alexis Tsipras v řeckém parlamentu | Foto: Reuters
17:27

Na dojednání dalšího záchranného programu pro Řecko má velkou zásluhu předseda Evropské rady Donald Tusk. Vyplývá to alespoň z postřehů, které ohledně rekordně dlouhého summitu v Bruselu přinesl list Financial Times. Právě Tusk prý zabránil zástupcům Řecka a Německa, aby opustili jednací místnost. Rozhovory by pak nad ránem téměř jistě zkrachovaly.

 

Řecký premiér Alexis Tsipras a německá kancléřka Angela Merkelová se údajně po 14 hodinách rozhovorů plných utrpení rozhodli, že už není kam dál jít. Neviděli žádný prostor pro dosažení kompromisu ani důvod, proč v jednáních pokračovat. A odchod Řecka z eurozóny, takzvaný Grexit, byl naprosto reálnou možností. Do kritické fáze se tak rozhovory dostaly dnes kolem šesté hodiny ranní.

 

Když už se oba lídři odebrali ke dveřím, aby jednání definitivně ukončili bez dohody, objevil se tam Tusk, který je zastavil. "Nezlobte se, ale tuto místnost teď v žádném případě neopustíte," řekl jim prý bývalý polský premiér.

 

Spor se týkal návrhu, aby Řecko vyvedlo do svěřenského fondu v zahraničí jako záruku aktiva v objemu až 50 miliard eur. Tsipras chtěl nižší částku a také požadoval, aby byl fond určen k financování investic a země se tak vyhnula národnímu ponížení.

Tusk na summitu v Bruselu
Tusk na summitu v Bruselu | Foto: Reuters

Nikdo by se neměl předčasně radovat, protože dohoda krizi v Řecku nevyřeší. Podívejte se na rozhovor DVTV s ekonomem Alešem Michlem.

Michl a Tsipras
Michl a Tsipras | Foto: DVTV
16:58

O možnostech krátkodobého financování Řecka v tuto chvíli jednají ministři financí eurozóny. Na snímku německý ministr Wolfgang Schäuble a dosavadní předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

Foto: Reuters
16:35

Zdroj z bankovního sektoru agentuře Reuters řekl, řecké banky by se mohly opět otevřít už za tři dny. "Cílem je znovuotevření poboček ve čtvrtek," uvedl.

16:16

"Po oznámení, že byla uzavřena dohoda,v Aténách panuje pocit úlevy. Třináctka se stala mým šťastným číslem,“ komentuje dnešní dění politický analytik Thanos Veremis.

Viceprezident nadace Eliamep zároveň odhaduje, že v blízké budoucnosti dojde i ke změnám na řecké politické scéně. Z vládního kabinetu podle něj zřejmě "zmizí" nepohodlní ministři.

"Věřím, že se budeme tvrdý program dodržovat, ale cokoli je lepší než náhlá smrt,“ řekl Aktuálně.cz. "Tsipras bude teď  chvíli nad věcí. Mohl by proto chtít předčasné volby."

16:01

Řecké občany obzvláště naježil Schäubleho návrh, aby si Atény na nějaký čas od eura odpočinuly. Toto řešení, které v dnešní dohodě není, ale mnozí vnímali jako lstivou obdobu vyhazovu z měnové unie.

"Řecko v Osvětimi, Schäuble usiluje v Evropě o další holokaust," hlásal titulek v deníku Dimokratia. Levicový list Efimerida ton Syndakton zase uvedl, že Řecko má být potopeno, na rozkaz Schäubleho.

15:59

Někteří Řekové si ventilují vztek na německé kancléřce Angele Merkelové a německém ministrovi financí Wolfgangu Schäubleovi. Titulky novin odkazují na druhou světovou válku a ohrazují se proti tomu, co považují za pokus Berlína pokořit Řecko za jeho odpor proti dalšímu utahování opasků.

Wolfgang Schäuble po jednání Euroskupiny
Wolfgang Schäuble po jednání Euroskupiny | Foto: Reuters
15:58

Malá řecká radikální levicová antikapitalistická strana Antarsya (neboli Vzpoura) svolává na večer demonstraci.

15:53

Počet velkých bank v Řecku by podle informací agentury Reuters mohl být zredukován ze čtyř na pouhé dvě.

15:50

Podle Reuters se představitelé ECB zřejmě znovu sejdou ve středu večer, aby probrali případné další prodloužení nouzového financování.

15:45

ECB zatím nechává strop nouzového financování řeckých bank (ELA) nezměněn. Podle listu Kathimerini čeká na výsledek hlasování v parlamentu.

15:30

Obyvatelé Řecka přijali dnešní uzavření dohody mezi eurozónou a Aténami se směsí úlevy a zloby. Ta míří hlavně na Německo, neboť z ujednání je jasné, že Řekové budou muset skousnout další úspory. Podmínky dohody a další šetření navíc může rozštěpit vládu a vzedmout vlnu nesouhlasu.

"Poslyšte, je to určitým způsobem vítězství. Ale je to Pyrrhovo vítězství, protože ta opatření jsou velmi přísná," cituje agentura Reuters obyvatelku Atén, která se představila jako Marianna. "Lidé v posledních pěti let trpěli a teď je čeká další utrpení. A právě to nám vše komplikuje. Chceme zůstat v Evropě, o tom není pochyb. Ale co ty podmínky?" dodává třiasedmdesátiletá žena.

Řecká krize - Atény - Důchodci čekají na výplatu části mezd
Řecká krize - Atény - Důchodci čekají na výplatu části mezd | Foto: Reuters
15:25

Ministr financí Andrej Babiš se odmítá zaručit za překlenovací půjčku pro krachující Řecko. O úvěru se v těchto dnech jedná v Bruselu a zatím není jisté, jako částkou by Česká republika ručila. Spekuluje se o čtyřech miliardách korun. O peníze by Česko přišlo, pokud by Řekové nezvládali splácet dluhy.

Více čtěte zde: Babiš: Za řecké dluhy ručit nehodlám. Ať odejdou z eurozóny

15:15

Návrat Tsiprase domů. Karikatura deníku Kathimerini

15:11

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko, než totálně zhroucený stát uvnitř EU a NATO. Uvedl to na Twitteru.

15:03

Ministř financí eurozóny se začali sjíždět na dnešní setkání Euroskupiny. Jednání o možnostech krátkodobého financování Řecka mělo původně začít už v 15:00.

14:52

Podle zdroje z bankovních kruhů nechala Evropská centrální banka (ECB) limit nouzového financování řeckých bank (ELA) zatím beze změny. Banky v Řecku tak nemají čím pokrýt úbytek vkladů.

Foto: ČTK
14:37

Řecké ministerstvo financí oznámilo, že banky v zemi zůstanou nejméně do středy zavřené.

14:20

Co všechno se tedy dnes dojednalo? Tady je krátké shrnutí:

Lídři zemí eurozóny na summitu v Bruselu dospěli k závěru, že Řecko bude potřebovat pomoc ve výši asi 82 až 86 miliard eur.

Aby se ale Atény k vyjednávání o tříletém záchranném balíku z fondu ESM (Evropský stabilizační mechanismus) dostaly, musí přijmout dohodnuté reformy. První z nich přitom musí řeckým parlamentem projít už tuto středu. O záchranném programu budou hlasovat i některé z parlamentů eurozóny.

Představitelé zemí platících eurem si nicméně uvědomují, že vyjednávání a spuštění pomoci z dlouhodobého programu může trvat i týdny. Jenže Řecko tak dlouho nevydrží. Eurosummit proto rozhodl, že je nutné mu do té doby poskytnout ještě přechodné financování - překlenovací program.

V tomto případě zřejmě půjde o pomoc od staršího a menšího fondu EU - tzv. EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus) -, kde ručí všechny země EU. Včetně Česka.

O této krátkodobé finanční pomoci budou ještě dnes odpoledne jednat ministři financí eurozóny – neboli Euroskupina. Zítra by se k nim měli přidat i ministři ze zemí EU, kde se eurem neplatí.

Foto: Aktuálně.cz, Thinkstock, Reuters
13:58

Eurozóna souhlasila s pomocí Řecku. Dala si ale podmínky.

Více čtěte zde: Přehledně: Co žádá eurozóna od Řecka

Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na TK
Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na TK | Foto: Reuters
13:52

Zatímco dnes budou o možnostech krátkodobého financování Řecka jednat pouze ministři financí eurozóny, v úterý by se k nim měly přidat i jejich zbývající unijní protějšky.

13:40

Co čeká Řecko v nejbližších dnech?

13:36

Řecký premiér Alexis Tsipras dohodu označil za tvrdou, dodal ale, že umožní hospodářství země vrátit k růstu.

Součástí ujednání bude restrukturalizace dluhu a střednědobé financování v podobě růstového balíčku v hodnotě 35 miliard eur (949 miliard korun).

Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu.
Alexis Tsipras při debatě v Evropském parlamentu. | Foto: Reuters
13:17

Vláda Alexise Tsiprase dnešní dohodu s eurozónou pravděpodobně nepřežije. Alespoň ne ve své současné podobě. Variantami jsou velká koalice, kabinet technokratů nebo nové volby. Více čtěte zde: Tsipras doma narazí na odpor zklamaných a podvedených.

13:05

Podle předsedy Bundestagu Norberta Lammerta by Němci mohli o novém záchranném balíku pro Řecko hlasovat v pátek ráno.

Vlajky Řecka a Německa na stožárech před budovou německého kancléřství.
Vlajky Řecka a Německa na stožárech před budovou německého kancléřství. | Foto: Reuters
13:03

Jak probíhalo noční jednání a jak vypadalo přesvědčování řeckého premiéra Tsiprase? Přibližný obrázek kreslí s odvoláním na přítomné diplomaty ve svém článku britský deník Guardian.

Největší tlak na Tsiprase vyvíjeli německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollande. Podmínky, s nimiž nakonec Řekové souhlasili, byly prezentovány jednoznačně jako ultimátum.

Merkelová a Hollande požadovali po Tsiprasovi naprosté záruky, že přísliby reforem budou ze strany Řeků dodrženy. "Co na Tsiprasovi prováděli, to byl mentální waterboarding," uvedl pro Guardian doslova evropský diplomat, s odkazem na mučicí praktiku používanou při výsleších teroristů, která spočívá v simulovaném topení.

13:00

Podle zpráv, které kolují na Twitteru, se řecký premiér Tsipras ještě během odpoledne sejde se šéfem euroskeptických Nezávislých Řeků Panosem Kammenosem. Poslanci Nezávislých Řeků se mají sejít zítra ráno.

12:55

Podle Andreje Babiše je řešením "odchod z eurozóny a částečný odpis dluhů."

"Závazky Řecka vůči eurozóně budou mít na řeckou ekonomiku a společnost velmi negativní dopad," uvedl český ministr financí.

Foto: Libor Fojtík
12:40

Slovenský prezident Andrej Kiska a rakouský prezident Heinz Fischer uvítali dohodu členských zemí platících eurem, že zadlužené Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. "Znamená to jen začátek cesty, která bude těžká zejména pro Řecko," řekl Fischer v reakci na to, že Atény budou muset rychle zahájit tvrdé reformy.

"Jsme velmi rádi, že došlo k posunu. Je úlohou Řecka, aby se zhostilo úkolů, které jsou na něj kladeny. Sliby nestačí, důležité jsou činy," uvedl Kiska, jehož země stejně jako Rakousko jsou součástí eurozóny.

Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu.
Slovenský prezident Andrej Kiska navštívil 3. března 2015 centrálu NATO v Bruselu. | Foto: ČTK
12:30

Český ministr financí Andrej Babiš nepovažuje výsledek summitu eurozóny k Řecku za dobrý. Za pár let podle něj může dojít ke stejné situaci. Řešení  vidí v odchodu Řecka z eurozóny.


Foto: Libor Fojtík
12:25

Videozáznam z dnešního prohlášení po skončení summitu eurozóny, který se po 17hodinovém jednání dohodl na dalším postupu ohledně poskytnutí pomoci zadluženému Řecku.

12:05

Celá EU by se krátkodobou pomocí měla zabývat proto, že za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu.

Česko by tak ručilo za 1,13 procenta výše případné půjčky, i když přímo nic půjčovat nebude.

12:01

Takto ilustrátor britského listu The Telegraph zachytil vyjednávání o řecké krizi jen několik okamžiků před tím, než bylo oznámeno uzavření dohody.

11:59

Summit eurozóny také v závěrech zdůraznil, že snížit nominální hodnotu dluhu nepůjde.

11:51

Řecké orgány mají podle doporučení eurosummitu také výrazně rozšířit a lépe řídit privatizační program. S tím souvisí zřízení nezávislého fondu, do kterého by mělo Řecko přesunut majetek ve výši 50 miliard eur.

Lídři eurozóny také požadují depolitizaci řecké správy a snížení výdajů na její chod.

11:50

Řecká vláda se také zavazuje k přijetí nezbytných opatření k posílení finančního sektoru. Sem patří například vyloučení politického vlivu nebo rozhodné akce v odpovědi na nesplácení úvěrů.

11:48

Pro připomenutí - komu dluží Řecko:

11:46

Řecká vláda dále musí provést ambiciózní důchodové reformy, stejně jako reformy trhu se zbožím (včetně doporučených opatření OECD), a pokračovat v privatizaci elektrické rozvodné sítě.

Na trhu práce se Atény mimo jiné zavazují k přísným revizím a modernizaci kolektivního vyjednávání.

Foto: Reuters
11:45

Poté, co řecký parlament schválí první čtyři ze zmíněných opatření - a potvrdí závazky u těch ostatních –, může být přijato rozhodnutí o udělení mandátu věřitelským institucím k vyjednávání o Memorandu o porozumění, stojí dále v dokumentu.

11:41

Do 20. července pak Řecko musí:

- přijmout občanský soudní řád (jde o přepracování postupů a opatření pro systém civilního soudnictví, které má výrazně urychlit soudní řízení a snížit náklady)
- uvést do praxe BRRD (Bank Recovery and Resolution Directive, směrnice o ozdravení a restrukturalizaci bank; jde o plán na zotavení bankovního systému - pozn. red.) s podporou Evropské komise

11:40

Zpátky k závěrům eurosummitu:

Řecko se podle nich zavázalo, že přijme legislativu týkající se několika bodů. Ve dvou fázích.

Do 15. července musí stihnout:
- zefektivnit systém DPH a rozšířit daňový základ za účelem zvýšení příjmů
- posílit opatření, aby se zlepšila dlouhodobá udržitelnost důchodového systému (součást komplexního programu penzijních reforem)
- zabezpečit plné právní nezávislosti řeckého statistického úřadu
- úplně realizovat příslušná ustanovení Smlouvy o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii (jednat by se mělo například o "kvazi-automatických" škrtech ve výdajích)

Foto: Reuters
11:30

Takhle dopadlo Řecko...Na Twitteru už kolují první karikatury, které reagují na výsledky summitu eurozóny.

11:25

Reakce evropských trhů

11:20

Podle závěrů eurosummitu bude Řecko potřebovat záchranný program v celkové výši 82 až 86 miliard eur.

11:12

Závěry summitu eurozóny jsou na webu. 

11:05

Evropské akciové trhy zahájily v pondělí výrazným vzestupem, trh reaguje na nejnovější zprávy o dohodě mezi eurozónou a Řeckem.

Kurz eura smazal dosavadní ztráty, oživily ceny státních dluhopisů zemí jižního křídla eurozóny, které může řecká krize ohrozit.

Širší západoevropský index FTSEurofirst 300 po zahájení obchodování stoupl o jedno procento a index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, získával 1,3 procenta.

Evropské akcie v naději na dohodu s Řeckem silně rostou už od poloviny minulého týdne.

Foto: Reuters
11:01

Pokud dá ECB další dvě miliardy na program nouzového financování, bankovní domy v Řecku by mohly otevřít už zítra, píše na Twitteru editor BBC Robert Peston.

11:00

Díky tomu, že došlo k politické dohodě, by Evropská centrální banka (ECB) nemusela "dramaticky" ukončit nouzové financování řeckých bank ELA, spekuluje server The Guardian.

10:56

"Schäuble řecké vládě, která týdny manévruje a předvádí veletoče, přiložil pistoli ke spánku," uvedl deník Die Presse, podle kterého má ministr k takovému chování podporu nejen v Německu, ale i jinde v Evropské unii. "Jeho gangsterské chování zaštiťují mnozí další, jejichž trpělivost je rovněž u konce. (Schäuble) si je rovněž vědom, že nehraje žádného sympaťáka."

10:55

Pondělní titulní strany evropského tisku si všímají tvrdého postoje věřitelů vůči Aténám, ale i manévrování a uhýbání řeckého premiéra Alexise Tsiprase.

Podle italského deníku La Repubblica se v Bruselu na evropském nebi triumfálně vznášeli unijní jestřábi. Rakouský list Die Presse přirovnal nekompromisní postoj německého ministra financí Wolfganga Schäubleho ke gangsterskému chování.

10:52

S překlenovacím financováním - než bude schválen program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) - by Aténám mohl vypomoci jeden z dočasných nástrojů eurozóny, tedy Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM).

10:50

Co se překlenovacího financování Řecka týče: Závěrečný dokument eurosummitu odhaduje, že Řecko bude potřebovat 7 miliard eur do 20. července – kdy Aténám končí splatnost dluhopisů u ECB  - a dalších 5 miliard eur do poloviny srpna. O přechodné injekci bude ještě dnes jednat Euroskupina.

10:43

Zatímco slovenský premiér Robert Fico mluví o dohodě s Řeky jako o "určité formě protektorátu", předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je přesvědčen, že "jde o klasický evropský kompromis, který nemá vítěze ani poražené".

Juncker odmítá i to, že budou Řekové touto dohodou jakkoliv poníženi.

10:40

Tohle by měla být část závěrečného dokumentu summitu, která se dostala do rukou Financial Times...

10:35

"Privatizační fond přispěje k růstu," uvedl francouzský prezident Francois Hollande. "Řecko usilovalo o program, ne o charitu," cituje ho list Kathimerini.

10:18

"Garantuji, že břemeno bude rozděleno spravedlivě. Ti, kteří se mu vyhýbali – s vládní ochranou –, zaplatí svůj podíl," řekl mimo jiné Tsipras v Bruselu.

10:15

"Dnešní dohoda zachovává likviditu a dává naději na uzdravení. Víme, že dohodu bude obtížné realizovat a může dojít k recesi," dodal Alexis Tsipras.

10:15

Vyjádření Alexise Tsiprase před odjezdem ze summitu eurozóny:

"Řecko potřebuje radikální reformy, které budou ve prospěch společnosti a zaměřené proti oligarchům, jež chránily předchozí vlády. Tvrdě jsme bojovali šest měsíců, kdy jsme se snažili získat dohodu umožňující Řecku stát na vlastních nohách. Dohoda je těžká, ale vyhnuli jsme se přesunutí majetku do zahraničí a plánu na udušení likvidity. Vyhráli jsme střednědobé financování a oddlužení."

10:10

Tsipras odjíždí...

10:00

Slovenský premiér potvrdil, že byla chvilka, kdy hrozilo, že Řecko z eurozóny vystoupí. Řecký premiér Tsipras ale nakonec "vyměkl" a přistoupil na všechny podmínky.

"Nerad vynáším drby ze schůzky, ale musím říct, že si myslím, že bude zázrak, jestli Řecko všechny reformy zavede," uvedl Fico. 

Fico závěry dnešního jednání nevnímá jako dohodu o záchraně Řecka: "Je to spíše jednostranný krok eurozóny k Řecku. To, co jsme vyjednali, je pak jen jedna z mnoha podmínek, které mohou vést k tomu, že začneme s Řeckem vyjednávat o třetím záchranném programu."

10:00

Co tedy víme o takzvaném garančním fondu, který lídři eurozóny dojednali v Bruselu?

- Celkový objem: 50 miliard eur.

- Jaké prostředky do fondu půjdou, určí experti.

- 25 miliard by mělo jít na rekapitalizaci bank.

- 12,5 miliardy má jít na snížení dluhu.

- 12,5 miliardy na investice.

- Základnu bude mít fond v Řecku.

9:54

"Nerad používám tento výrok, ale jde o určitou formu protektorátu," vyjádřil se o dohodě slovenský premiér Robert Fico.

9:50

Podle závěrů schůzky musí Řecko do středy odhlasovat čtyři základní zákony, které se týkají například reformy důchodového systému nebo zvýšení DPH. Do 22. července pak musí Řecko přijmout ještě další dva zákony: občanský zákoník a zákon o restrukturalizaci bank.

"Kromě těchto zákonů se Tsipras zavázal k dalším reformám, těžce, ale zavázal," uvedl Fico s tím, že se jedná především o liberalizaci trhu. 

9:45

Série tiskových konferencí v Bruselu pokračuje. Před novináře předstoupil i slovenský premiér Robert Fico.

"Dnes se nerozhodlo o žádné půjčce Řecku. Dnes jsme jen Aténám udělili mnoho domácích úkolů," uvedl zjevně unavený slovenský premiér Robert Fico.  

Foto: Reuters
9:40

"Řekové chtějí podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase zůstat v eurozóně," odpovídá Merkelová na dotaz, jestli dohoda nepodrývá výsledky referenda. Důležité podle ní také je, že se na mandátu pro dohodu shodly téměř všechny hlavní politické strany.

9:39

"Situace v Řecku je napjatá, jak víte, ale nemám důvod pochybovat o časovém rozvrhu, který jsme teď ustavili," řekla Merkelová. Dodala, že neexistuje žádné datum pro vytvoření svěřenského fondu pro privatizace. 

9:38

Velikost svěřenského fondu pro privatizace je podle kancléřky 50 miliard eur. 12,5 procenta ze zisků fondu ale půjde na investice.

"Euroskupina je připravena přijmout další opatření, jako je prodloužení splatnosti dluhu nebo snížení úroků, pokud reformy půjdou podle plánu. Jasně jsme ale řekli, že nesnížíme nominální hodnotu dluhu," pokračuje Merkelová.

„Myslím, že to nebude lehká cesta, ale myslím, že stojí za to se jí vydat,“ dodala kancléřka. 

9:36

"V tuto chvíli nemáme žádný plán B, protože takový plán by mohl platit pouze, kdyby o něj Řecko požádalo," pokračuje německá kancléřka. "Chceme kooperativní přístup, ne něco, co Řecku vnutíme. Můžeme dělat jen to, na čem se s Řeckem shodneme. Řecko nám opět potvrdilo, že chce zůstat součástí eurozóny."

9:33

Merkelová pokračuje: "Řecký parlament musí odsouhlasit celý dokument před tím, než budou svolány evropské parlamenty."

9:30

K mikrofonu přistupuje německá kancléřka Angela Merkelová.

"Po dlouhých jednáních jsme vytvořili cestu k otevření jednání o třetím záchranném programu," říká. "Výhody převažují nad nevýhodami," dodala.

Dohodu teď bude schvalovat také německý parlament.

"Hned v prvním odstavci dohody upozorňujeme na to, že musíme obnovit vzájemnou důvěru," zdůraznila kancléřka.

 

Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
9:23

A ještě jednou Jeroen Dijsselbloem. Odpovídá na otázku Ondřeje Housky z Českého rozhlasu, která se týká České republiky.

Bude se tedy záchrana Řecka platit z fondu, do něhož přispívají všechny země EU, nejen eurozóna?

Dijsselbloem: "Některé z těch záruk by se skutečně týkaly všech členů EU." Tedy i Česka - dodáváme.

9:19

Jak zajistit Řekům peníze pro období vyjednávání třetího záchranného balíku? Právě o tom začnou dnes jednat ministři financí zemí eurozóny.

"V dohodě najdete, že mnoho našich navrhovaných opatření bylo ještě posíleno," uvedl šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

"Zisky z nově zřízeného fondu, který bude restrukturalizovat a privatizovat řecké státní podniky, budou použity na moření dluhu a rekapitalizaci řeckých bank," uvedl Dijsselbloem doslova.


9:19

"V některých bodech se Řecko musí brzy pohnout, jedná se například o trh práce," pokračuje šéf Euroskupiny. "Bude ustanoven fond, do kterého budou převedeny prostředky. Tyto peníze se použijí k tomu, aby se umořily dluhy Řecka, a použijí se také na rekapitalizaci bank."

9:15

A teď šéf Euroskupiny Dijsselbloem:
"Hlavní otázkou byla důvěra, také jsme hodně pracovali na reformách, fiskální situaci, dluhu... Všechny strany se snažily dostat Řecko zpátky na palubu. Budeme jednat o několika otevřených otázkách."

Foto: Reuters
9:13

Pokračuje předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker: "Dospěli jsme k dohodě. Podařilo se nám vyhnout se jakékoli formě Grexitu. Jsme spokojeni s výsledky jednání, ke kterým jsme dospěli."

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker | Foto: Reuters
9:12

Tusk pokračuje: "Podařilo se nám vyhnout se negativním dopadům, které by měl negativní výsledek jednání, jež právě skončila... Musíme pomoci Řecku, zejména překlenovacím financováním v nejbližším horizontu."

9:12

 "Dnes jsme měli jediný cíl, vytvořit dohodu, a to se nám po 18 hodinách jednání podařilo," uvedl po zdlouhavých jednáních předseda Evropské rady Donald Tusk. Řecko pochválil za jeho konstruktivní přístup, kterým se mu podařilo získat zpět část ztracené důvěry.


9:12

"Řecko má znovu důvěru evropských partnerů," říká šéf Evropské rady Donald Tusk.

9:11

Začala závěrečná tisková konference.

9:05

Reakce trhů na zprávy o dohodě. Euro posiluje...

9:01

Podle předsedy Evropské Rady Donalda Tuska je možné zahájit jednání o třetím záchranném programu. Vyjednávat se ale podle diplomatů může i několik týdnů.

Zůstává otázkou, odkud mezitím získá Řecko peníze na pokrytí splátek pro Evropskou centrální banku. Za řeckou "překlenovací" půjčku se možná budou muset zaručit všechny země Evropské unie, včetně Česka.

9:00

Šéf Evropské rady Donald Tusk potvrdil, že byla uzavřena dohoda eurozóny s Řeckem. Jednomyslně.

8:48

Od naší zpravodajky:

"Vypadá to, že se lídři zemí eurozóny s Řeckem dohodli. Údajně je teď čeká už jen závěrečné potvrzení kompromisu. Jak dohoda vypadá, ale není zatím jasné."

8:47

Podle zpráv na Twitteru summit eurozóny skončí za 15 minut.

8:46

"Dohoda", tweetuje belgický premiér Charles Michel.

8:44

Levicový deník Efimerida kritizuje postoj Německa a dalších unijních států. "Setkání dominovala Schäubleho pomstychtivá politika proti řecké vládě," konstatoval. "Eurosummit představuje černou kapitolu v evropských dějinách," napsal list.

8:43

Podle levicově liberálního listu Ta Nea před Evropskou unií leží gordický uzel. "Summit šéfů eurozóny zažil dramatickou noc," komentoval noční vyjednávací maraton v Bruselu. Deník zároveň kritizuje postoj Berlína a uvádí, že Němci svými lichvářskými požadavky vyvolali na mezinárodní úrovni rozhořčení.

8:43

"Historický summit o zachování eura v Řecku", píše o vyjednávání v Bruselu konzervativní deník Kathimerini. "Alexis Tsipras musí svůj kabinet přestavět, nebo vytvořit vládu národní jednoty," dodává.

8:42

Řecký tisk očekává změny ve vládě a také rozpad levicové vládní strany premiéra Alexise Tsiprase Syriza. Řecko, které bude muset na důrazné naléhání eurozóny přistoupit k tvrdým reformám a dalším opatřením, prý čeká týden utrpení. Postoj Německa, které nekompromisně trvá na splacení řeckých dluhů a žádá po Aténách finanční disciplínu, kritizují levicové deníky, podle nichž se z Berlína stal lichvář.

8:22

Ministři financí zemí eurozóny připravili pro lídry velmi hrubý text k řeckým reformám, na kterém se prezidenti a premiéři stále ještě nedohodli.

Ministři financí se ale alespoň před dnešní schůzkou Euroskupiny, která začíná v 15 hodin, (na rozdíl od svých šéfů) vyspali. Na své dnešní schůzce mají zvolit nového předsedu Euroskupiny.

Místo téměř jistě obhájí Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. Jeho vyzyvatelem je Španěl Luís de Guindos. 

.

8:21

Od naší zpravodajky:

 

"Eurosummit může podle diplomatického zdroje trvat až do oběda. Řecký premiér Alexis Tsipras ze schůzky neustále odbíhá telefonovat. Nejspíše hledá pro politicky neprůchodnou dohodu s věřiteli spojence v parlamentě."

8:20

Podle zpráv z médií Tsipras právě jedná s Merkelovou, Hollandem a Tuskem.

8:00

 Podle maltského ministra financí Edwarda Scicluna bude Řecko potřebovat do konce srpna okamžitou půjčku v hodnotě 22 miliard eur, píše agentura Bloomberg. Jeho odhady vycházejí z výše splátek, které Atény čekají, ale započítává do nich také 10 miliard eur pro rekapitalizaci řeckého bankovního systému.

Jednou z možností, kde by mohly Atény peníze získat, je záchranný fond Evropské unie EFSM. Za jeho půjčky přitom ručí také Česko. Mohlo by se tak na záchraně Řecka podílet.

Dočasná půjčka by měla být po několika týdnech či měsících splacena třetím záchranným programem, až bude vyjednán...


8:00

Horor na summitu. Titulní strany pondělních řeckých novin.

7:53

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová odjela ze summitu. Podle toho, co řekla novinářům, je "téměř hotovo".

Jednání už opustil i slovinský premiér Miro Cera.

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters
7:50

Řekové mají hodně málo času. Například zákon o penzích musí být hotov dnes v noci, upozorňují řecká média.

7:45

Na Twitteru se - s odkazem na francouzská média - objevují zprávy, že řecký premiér jedná s francouzským prezidentem Hollandem. Právě Francie patří k zemím, které nejvíc usilují o to, aby Řecko zůstalo v eurozóně.

7:32

Podle zdrojů Aktuálně.cz blízkým jednání se o fond pro správu privatizací vedou velké boje. Řekové ho chtějí naplnit "zástavou" ve výši maximálně 17 miliard eur (ne 50 miliard, jak požadují Němci). Řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi se navíc nelíbí, že by výnosy z fondu měly jít na umoření řeckého dluhu. 

7:30

Byla to dlouhá noc pro všechny... na snímku novináři, kteří přijeli do Bruselu sledovat jednání lídrů zemí eurozóny.

Novináři v Bruselu
Novináři v Bruselu | Foto: Reuters
7:25

Lídrům zemí eurozóny, kteří už mají za sebou více než patnáct hodin jednání, začali servírovat snídani. Schůzka asi ještě nějakou dobu potrvá...

7:15

Řecký premiér Alexis Tsipras telefonoval do Atén. Ani řečtí novináři v Bruselu ovšem netuší, s kým.

Jeho vlastní strana je totiž rozštěpená. Možné jsou tedy podle nich dvě až tři varianty:

1. Volal si s nejtvrdším odpůrcem třetího záchranného programu v Syrize - ministrem energetiky Panagiotisem Lafazanisem. Aby zjistil, jestli by vyjednaný balík mohl podpořit.

2. Telefonoval s někým ze svých "věrných" ve straně, aby se ujistil, že má i nadále jeho podporu.

3. Mluvil s šéfy opozičních stran, které podpořily mandát k dnešnímu vyjednávání. Ti by mohli pomoct prohlasovat reformy v parlamentu v případě, že by se část Syrizy opět postavila proti.

7:05

Česko by se mohlo podílet na záchraně Řecka. A to přesto, že ministr financí Andrej Babiš i premiér Bohuslav Sobotka tvrdí, že Česko Řecku půjčovat nebude. Jak? ČTĚTE ZDE.

Řecký ostrov Kastellorizo.
Řecký ostrov Kastellorizo. | Foto: Reuters
7:03

Od naší zpravodajky:

"Na summitu lídrů zemí eurozóny jde do tuhého. Dva baristé, kteří s neuvěřitelnou vytrvalostí a laskavostí dělají pro novináře jednu kávu za druhou celý den a noc, nemůžou být vystřídáni. Jejich kolegové čekají před vchodem do budovy, kam je nechtějí vpustit, protože nemají akreditaci (která už ale na dnešek neměla být samozřejmě potřeba, protože evropské politické špičky v ní už dávno neměly sedět). Belgičané jsou neschopni improvizace..."


7:02

Z posledního kompromisního návrhu závěrečné dohody podle diplomatů vypadla zmínka o dočasném odchodu Řecka z eurozóny.

6:59

Summit eurozóny je dramatický už od samého počátku. Připomeňte si, co se na něm odehrálo v neděli. Sledovali jsme ho online.

 

Alexis Tsipras v řeckém parlamentu
Alexis Tsipras v řeckém parlamentu | Foto: Reuters
6:50

A co tedy návrh obsahuje?

Řekové musí nejpozději do středy schválit šest důležitých reforem včetně reformy důchodového systému a zvyšování DPH.

Vláda bude pod neustálým dozorem věřitelských institucí. Ty musí schválit každý nový zákon, který se váže k požadovaným reformám. (Alexis Tsipras se tak zpronevěří téměř všem slibům, které před volbami v lednu lidem dal, když sliboval, že je zbaví dohledu Trojky - Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise -  a záchranných programů.)

Atény budou muset stáhnout nebo vykompenzovat opatření, která už letos podnikly a byla přitom v rozporu se záchranným programem. Patří mezi ně například znovupřijetí několika set státních zaměstnanců.

6:45

Od naší zpravodajky:

"Je ale až s podivem, že řecký premiér Alexis Tsipras souhlasí s většinou požadovaných reforem a kroků. Návrh závěrů summitu, který má Aktuálně.cz k dispozici, je totiž k Řekům až příliš tvrdý. Po jeho zhlédnutí nejeden novinář a diplomat používá slovo 'protektorát'."

6:41

Summit eurozóny jedná od nedělního odpoledne. Byl ale několikrát přerušen, aby se mohli Tsipras, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande a šéf summitů EU Donald Tusk sejít v užším kruhu. Lídři zemí platících eurem o Řecku celou noc rokovali poté, co se v sobotu a v neděli při dvou dlouhých jednáních nedokázali na společném stanovisku shodnout jejich ministři financí.

Foto: Reuters
6:40

Řecký premiér Alexis Tsipras po 14 hodinách jednání pravděpodobně přistoupil na většinu požadavků ostatních členů eurozóny. Především Německo, ale také další státy - s poukazem na malou důvěru vůči Řekům - žádaly, aby ještě před začátkem diskusí o třetím záchranném programu pro zadluženou zemi Atény už do středy schválily první část rozsáhlého balíku tvrdých úsporných reforem.

6:27

Maltský premiér Joseph Muscat na Twitteru uvedl, že summit je přerušen kvůli závěrečným konzultacím.

6:24

Lídři zemí eurozóny schůzku přerušili, aby mohl řecký premiér Alexis Tsipras zkonzultovat požadovaný fond s Aténami.

6:24

A dodává: "Řecko se obává, že ani jeho všechny státní firmy dohromady nemají tak vysokou hodnotu. Řekové proto nabízejí výši záruk maximálně 17 miliard. Chtěli by také, aby byl fond spravován v Aténách, a ne v Lucembursku, jak požadovali věřitelé. Jeden z diplomatických zdrojů blízký jednáním považuje tento požadavek Německa dokonce za 'provokaci'."

6:23

"Ve fondu pro správu privatizací měla být podle požadavků německé delegace řecká 'zástava' za novou půjčku ve výši 50 miliard eur. To je ale suma ve výši třetiny HDP země," upozorňuje zpravodajka Aktuálně.cz.

6:21

Zpravodajka Silvie Housková z Bruselu píše:

"Lídři zemí eurozóny stále jednají o záchraně Řecka. Schůzka se už protáhla  na více než 14 hodin. Hlavními spornými body ale paradoxně nejsou tvrdé reformy, které věřitelé po Řecku požadovali. Jde o zapojení Mezinárodního měnového fondu do třetího záchranného programu a také fond pro správu privatizací, který teprve v sobotu navrhlo vytvořit Německo."

Foto: Aktuálně.cz
6:20

Přímo v Bruselu máme zpravodajku Silvii Houskovou, která už více než 14 hodin sleduje summit šéfů států a vlád eurozóny.

6:15

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme složitá jednání o záchraně těžce zadluženého Řecka.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Silvie Housková, Reuters
Aktualizováno 14. 7. 2015 0:13
 

Právě se děje

Další zprávy