Babiš: Za řecké dluhy ručit nehodlám. Ať odejdou z eurozóny

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 13. 7. 2015 16:53
Andrej Babiš nechce, aby Česko ručilo za překlenovací půjčku pro zadlužené Řecko. Nesouhlasí ani s čerstvou dohodou, podle které země eurozóny pošlou do Atén dalších 86 miliard eur.
Foto: Libor Fojtík

Praha – Ministr financí Andrej Babiš se odmítá zaručit za překlenovací půjčku pro krachující Řecko. O úvěru se v těchto dnech jedná v Bruselu a zatím není jisté, jakou částkou by Česká republika ručila. Spekuluje se o čtyřech miliardách korun. O peníze by Česko přišlo, pokud by Řekové nezvládali splácet dluhy.

"Odmítám ručení Česka za řecké dluhy. Českou pozici musí projednat vláda, návrh ministerstva financí však bude proti," uvedl Babiš. Česko však v této věci nemá žádné právo veta a může být přehlasováno. Babiš i premiér Bohuslav Sobotka již dříve odmítli možnost, že by Řecku na přechodné období půjčili přímo.

Dočasná půjčka půjde pravděpodobně ze záchranného fondu EFSM (Evropský finanční stabilizační mechanismus). Podle Sobotky ale nejde o vhodnou cestu. "Nebudeme to podporovat," řekl po pondělním jednání vlády.

Peníze mají Řecku pomoci překonat několik následujících týdnů, než se vyřídí formality k velkému záchrannému balíčku, na kterém se evropští lídři dohodli v noci na pondělí. Díky němu má Řecko získat až 86 miliard eur, pokud do středy přijme zásadní ekonomické reformy a zahájí privatizaci státního majetku.

Peníze na velký záchranný balík půjdou pouze ze zemí eurozóny, Česka se netýká. Babiš ho však přesto považuje za chybu. "Řecko nemůže ani reformami dluhy splatit. Grexit (odchod z eurozóny) a odpuštění dluhu budou nutné. Ať přijmou odpovědnost ti, kdo jim lehkomyslně půjčili,“ napsal na svém facebookovém účtu.

Naopak premiér uvedl, že "je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko než totálně zhroucený stát uvnitř EU a NATO."

O případné překlenovací půjčce budou už v úterý jednat ministři financí všech zemí EU. Babiš se původně schůzky účastnit neměl, nakonec však do Bruselu poletí. I když se však česká vláda postaví proti, nebude to mít zřejmě žádný reálný dopad. O využití záchranného fondu rozhoduje kvalifikovaná většina států a dá se předpokládat, že země eurozóny si prosadí svou.

S Babišem souhlasí i opoziční ODS, podle které by vláda měla záruky odmítnout. "Za tyto půjčky bude ručit i Česká republika, i o naše peníze tedy jde. Kapitulace Řecka znamená jen odklad katastrofy a za několik měsíců bude krize v daleko horších podmínkách pokračovat," uvedl Přemysl Sobotka.

Opozice: Zaručme se za přátele

Naopak zástupci TOP 09 si myslí, že by Česko záruky poskytnout mělo. Republika se podle nich sice vystavuje riziku, že přijde o několik miliard, upozorňují ale na to, že od vstupu do EU vydělala stovky miliard díky strukturálním fondům.

"Kdyby teď zvítězil názor pana ministra financí, že si sice rádi vezmeme několik set miliard od našich přátel, ale když bychom těm přátelům měli garantovat jednu, dvě, tři či čtyři miliardy, tak to ani náhodou, tak by zvítězilo totální bolševické buranství,“ dodal místopředseda TOP 09 a Babišův oponent Miroslav Kalousek.

Podle něj je pro Česko výhodný i velký záchranný balíček, protože pomůže stabilizovat eurozónu. "Je to dobré rozhodnutí, samozřejmě za předpokladu, že bude Řecko schopné dodržet sliby, které dalo. Ale nevylučuji, že během několika dnů zjistíme, že Řecko tu dohodu zase pochopilo jinak, než jak byla učiněna, a pak už si myslím, že skončila jakákoli šance na stabilizaci,“ dodal Kalousek.

 

Právě se děje

Další zprávy