Živě: Do Bavorska dorazilo přes deset tisíc uprchlíků

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě a v České republice sledujeme v online reportáži.
Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske.
Skupina běženců dorazila se západem slunce do maďarské pohraniční vesnice Rözske. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín/Praha O azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec při návštěvě přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna. Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že Česká republika je pouze tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ, tedy zejména do Německa.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme v neděli sledovali v online reportáži.

Živě
23:24

Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová  kritizovala Německo. Tím, že jim otevřelo své brány, prý sleduje jeden cíl: snížit platy a najmout si "otroky". "Německo si pravděpodobně myslí, že jeho populace vymírá, chce snížit mzdy a pokračuje v najímání otroků prostřednictvím masové imigrace," řekla Le Penová na shromáždění se svými příznivci v Marseille. Podle Le Penové chce Berlín vnutit svou imigrační politiků celé EU. "Německo nechce jen ovládnout naši ekonomiku, chce nás rovněž donutit, abychom přijali stovky tisíc žadatelů o azyl," uvedla s tím, že Francie nemá prostředky a ani netouží otevřít své brány "světové mizérii".

Foto: Reuters
21:53

Během víkendu dorazilo do Bavorska více než deset tisíc uprchlíků, hlásí německá média. Dobrovolníci jim nosí jídlo, pití či hračky.

21:45

Tisíce Švédů dnes na hlavním náměstí ve Stockholmu demonstrovaly na podporu uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy. Premiér Stefan Löfven před demonstranty prohlásil, že je na čase, aby také ostatní země dělaly víc pro vyřešení současné uprchlické krize. Vvedl, země bude nadále přijímat běžence, kteří prchají před různými válkami. Více uprchlíků by ale podle něj měly přijmout i další země Evropské unie.

 

"Záměrem nikdy nebylo, aby výsledkem evropské spolupráce bylo nevpustit dovnitř lidi, kteří utíkají," řekl Löfven na demonstraci, kde se podle policie shromáždilo asi 15 000 lidí. Někteří z nich drželi nápisy Vítejte či Děkujeme, Švédsko.

20:29

Česká katolická církev je připravena vyzvat své farnosti, aby přijaly mezi sebe uprchlické rodiny, musí ji o to ale požádat vláda nebo ministerstvo vnitra. ČTK to řekl mluvčí České biskupské konference František Jemelka v reakci na dnešní výzvu papeže Františka adresovanou evropským farnostem, náboženským sdružením a klášterům, aby se každý ujal aspoň jedné uprchlické rodiny. V Česku je přes 2400 farností. Podle Jemelky na aktuální potřeby uprchlíků už reaguje charita, kterou katolická církev zřizuje. Organizuje pro ně například sbírky ošacení.

19:34

Maďarská policie dnes varovala, aby se lidé nesnažili pomáhat uprchlíkům dostat se přes hranice do Rakouska. Stalo se tak poté, co skupina rakouských dobrovolníků podobný odvoz běženců v autech zorganizovala. Jak uvedla policejní mluvčí, pomoc běžencům dostat se přes hranici do Rakouska může být považována za trestný čin. Zda má policie v úmyslu zasáhnout i proti rakouským dobrovolníkům, už ale mluvčí neupřesnila.

 

Na dotaz, zda policisté zakročí i proti těm, kteří uprchlíky vozí jen k hranici bez toho, že by ji překročili, mluvčí uvedla, že podobný čin by byl považován za pomoc nelegálním imigrantům. Nicméně muselo by dojít i k určité finanční transakci. Mluvčí dodala, že každý případ by byl posuzován individuálně. Maďarská policie již tento týden zadržela čtyři aktivisty, kteří převáželi uprchlíky. Později je ale pustila.

Foto: Jakub Plíhal
19:21

Rakouský kancléř Werner Faymann dnes uvedl, že už nastal čas odvolat mimořádná opatření, která umožňovala neomezený příliv tisíců uprchlíků z Maďarska přes Rakousko do Německa. "Vždy jsme říkali, že jde o mimořádnou situaci, ve které musíme jednat rychle a humánně. Pomohli jsme více než 12 000 lidí v nouzové situaci. Nyní se musíme posunout krok po kroku ke zrušení mimořádných opatření a k normálu, v souladu s právem a důstojností," prohlásil Faymann po "intenzivních rozhovorech" s německou kancléřkou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy
Nový rakouský kancléř Werner Faymann, který je rovněž předsedou sociální demokracie (SPÖ), je kritikem EU a Lisabonské smlouvy | Foto: Reuters
18:50

Bývalý polský prezident a někdejší předák legendární odborové organizace Solidarita Lech Walesa se domnívá, že uprchlíkům, kteří utíkají před válkou a pronásledováním, je třeba pomoci. Naznačil, že by byl ochoten přijmout některé z nich i do svého domu.


"Měli bychom se podělit i o poslední krajíc chleba s těmi, kteří jsou v nouzi," uvedl Walesa, který je nositelem Nobelovy ceny za mír. "Jsme lidské bytosti a oni se ocitli v tragické situaci," dodal v rozhovoru s polskou televizní stanicí.

 

Na dotaz, zda by si byl ochoten vzít uprchlíky také k sobě domů, Walesa odpověděl, že ano, nicméně že by k tomu nejdříve potřeboval získat souhlas své manželky.</p>

Foto: Reuters
16:55

Uprchlíků v táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku přibývá. Podle původních plánů ministerstva vnitra jich mělo být v zařízení umístěno 220, dnes tam žije 330 lidí. Kapacity pro přijetí dalších lidí se nyní připravují. Novinářům to dnes řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který si areál přijel prohlédnout.

 

Pelikán se dnes s uprchlíky setkal. "Hovořil jsem s nimi. Všichni říkali, že je o ně v rámci možností dobře postaráno," uvedl. V souvislosti s nedávným útokem na pracovníka ostrahy tábora připustil, že uprchlíci jsou pod tlakem. "Moc nevědí, co s nimi bude. Nikdo z nich si asi takto nepředstavoval závěr své cesty. Jsou tady dlouho. Je to velký problém, pro který budeme muset hledat řešení. Takto to nemůže zůstat," doplnil.

Foto: Jakub Plíhal
16:11

Do Mnichova dnes podle bavorských úřadů dorazí dalších asi 4000 uprchlíků z Rakouska, přes které vlaky a autobusy běžence přivezly od maďarských hranic. Za sobotu to bylo asi 6800 migrantů. Mnoho spojů proto v bavorské metropoli nezastavuje a pokračuje v cestě do dalších spolkových zemí.

 

"Organizaci (na mnichovském hlavním nádraží) jsme změnili tak, že mnoho vlaků z Vídně v Mnichově už nezastavuje a pokračuje do Berlína, Severního Porýní-Vestfálska a Bádenska-Württemberska" řekl podle webu listu Die Welt mluvčí bavorské policie Thomas Baumann.

 

Rakouské úřady předpokládají, že za dnešek do Německa odjede dalších asi 10 000 lidí. V Německu si je jednotlivé spolkové země rozdělují podle počtu obyvatel a podle své hospodářské síly. Zvláštní vlakový spoj odvezl například 570 lidí do durynského Saalfeldu, odkud jich více než polovina pokračovala do Drážďan. Tam budou ubytováni ve škole pro důstojníky. Jiné autobusy rozvezly uprchlíky do Hamburku nebo Dortmundu. Na každé zastávce migranty srdečně zdravili místní lidé, rozdávali jim jídlo nebo hračky pro děti.

Foto: Aktuálně.cz
15:21

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítá přijmout uprchlíky z válkou zmítané Sýrie. Řekl, že jeho země je příliš malá na to, aby se běženců ujala. K přijetí Syřanů vyzval předseda hlavní opoziční Strany práce Jicchak Herzog. Během dnešního zasedání vlády Netanjahu řekl, že Izrael "není lhostejný k lidské tragédii", jakou prožívají syrští uprchlíci a připomněl, že v izraelských nemocnicích se léčí lidé, kteří utrpěli zranění v občanské válce v Sýrii.

 

"Izrael je ale příliš malou zemí," řekl pravicový premiér s tím, že pokud by se jeho vláda ujala arabských uprchlíků, byla by tím v Izraeli narušena demografická rovnováha. Asi pětina z 8,3 milionu obyvatel Izraele jsou Arabové. Není také jasné, zda by vzhledem k nepřátelství mezi obě zeměmi nějací Syřané o azyl v Izraeli stáli.

14:36

Nejhorší uprchlická krize od roku 1945, kterou v těchto dnech zažívá Evropa, vytváří mezi západní a východní částí kontinentu takovou propast, jakou Evropa nezažila od časů války v Iráku. Tehdy americký ministr obrany Donald Rumsfeld hovořil o dělení na "novou a starou Evropu" a na mysli měl stoupence a odpůrce Spojených států.

 

Německo a Francie ve čtvrtek nařídily Evropské komisi, aby vypracovala "udržitelný a závazný" mechanismus pro přerozdělení uprchlíků mezi jednotlivými členskými zeměmi EU. Jak píše server britského listu The Guardian, premiéři Maďarska, Polska, Slovenska a Česka ale v pátek Paříži a Berlínu vzkázali, aby se "šly vycpat" a že multikulturalismus v západním stylu neznamená nic jiného než problémy. A že oni rozhodně nemají v úmyslu opakovat chyby z dřívějška.

 

Sedm zemí střední Evropy a Pobaltí by se mělo ujmout méně než 30.000 běženců. Pro velká města jako je Varšava, Praha a Budapešť by to neměl být problém. Východoevropané se ale uchylují k provinčnosti a cítí rozhořčení nad tím, co vnímají jako šikanu ze strany Německa. Vedení v této skupině, podle níž je "Evropa na draka", si udržuje maďarský premiér Viktor Orbán. Slovenský premiér Robert Fico ani český prezident Miloš Zeman za ním ale příliš nezaostávají, píše britský deník.

 

Foto: Jakub Plíhal
14:05

Policisté od června zadrželi v České republice zhruba 2500 běženců. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) během návštěvy přijímacího zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce u Brna

Muž vyhlíží z okna vlaku na nádraží v maďarském Bicske. Uprchlíci odmítají vystoupit a zaregistrovat se ve zdejším detenčním táboře.
Muž vyhlíží z okna vlaku na nádraží v maďarském Bicske. Uprchlíci odmítají vystoupit a zaregistrovat se ve zdejším detenčním táboře. | Foto: Reuters
13:42

Angela Merkelová a Viktor Orbán spolu v sobotu telefonicky hovořili. Údajně se shodli, že příjezd několika tisíc uprchlíků z Maďarska do Německa o víkendu byl vyjímečnou události, vynucenou okolnostmi.

13:01

Papež František dnes během modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. "Evangelium nás vyzývá k solidaritě, musíme dát uprchlíkům konkrétní naději," řekl papež.


Dvě rodiny migrantů v nejbližších dnech ubytují rovněž dvě vatikánské farnosti, dodala hlava katolické církve. Papež si přeje, aby se biskupové působící po Evropě zasadili o to, že v jejich diecézích výzva ohledně přijímání migrantů padne na úrodnou půdu.

 

Papež František v Sarajevu.
Papež František v Sarajevu. | Foto: Reuters
12:44

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhl, aby vznikly záchytné tábory na hranicích schengenského prostoru. Konkrétně v Srbsku a Bulharsku. Rovněž vyzval k tomu, aby evropské země rozlišovaly mezi ekonomickými migranty a válečnými uprchlíky.

12:00

Do Německa přišly od pátku z Maďarska tisíce nových uprchlíků.

11:40

Internetové stránky www.protiimigraci.cz s výzvou proti přijímání uprchlíků, jejímž iniciátorem je bývalý prezident Václav Klaus, čelily podle provozovatelů útokům hackerů i snahám o manipulaci s podpisy. Během soboty, kdy Klaus výzvu zveřejnil, zaznamenali více než dvacítku pokusů o prolomení stránek. Průběžně se pracuje na dalším zabezpečení a odstraňují se i smyšlené podpisy pod výzvou, řekl dnes ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Foto: Lukáš Bíba
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 6. 9. 2015 23:24
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy