Živě: Rusko nabízí Pobaltí levný plyn. Za odchod z NATO

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Porošenko na návštěvě vojenské základny ve Svjatogorsku.
Porošenko na návštěvě vojenské základny ve Svjatogorsku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Uklidnění situace na východě Ukrajiny se opět vzdaluje. Ruský prezident Vladimir Putin se sice v sobotu nechal slyšet, že mírový plán navržený Kyjevem podporuje, separatisté ani ukrajinské vládní jednotky však příměří nedodržují.

Šéf Kremlu obvinil vládní jednotky z toho, že pozice separatistů ostřelují. "Naneštěstí jsme svědky aktivního užití dělostřelectva z Ukrajinské strany. Musíme se ujistit, že jsou veškeré boje pozastaveny," prohlásil Putin.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:01

U města Ilovajsk v Doněcké oblasti dnes vykolejil nákladní vlak se čtrnácti vagony. Podle agentury Unian někdo výbuchem zničil koleje. Posádka vlaku nehodu přežila.

17:50

Situace na východě Ukrajiny byla dnes podle ukrajinských médii nejklidnější za několik posledních týdnů. Z žádného místa nejsou hlášeny těžké boje. V Charkově se uskutečnily mítinky jak proruských, tak proukrajinských aktivistů. K žádným střetům ale nedošlo.

16:40

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová označila v rozhovoru pro německý týdeník Focus taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina k postupům, které používali Stalin a Hitler. Uvedla také, že Moskva se snaží přesvědčit pobaltské státy (Litvu, Lotyšsko a Estonsko) k vystoupení z NATO a výměnou jím nabízí levný plyn a ropu.

 

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters
16:29

Putin dnes podpořil mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a vyslovil se pro úplně příměří na východní Ukrajině. Řekl to v telefonických rozhovorech s Angelou Merkelovou a Francoisem Hollandem. Porošenko vyhlásil jednostranně příměří v pátek, boje však v Doněcké a Lučanské oblasti nadále pokračují.

16:25

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval občany, aby podpořili jeho mírový plán, s jehož pomocí chce dosáhnout klidu zbraní na východě země. V provolání, které v noci na dnešek zveřejnil na svých internetových stránkách, mimo jiné potvrdil ochotu k jednání se zástupci východních regionů. Nabídka se ale týká jen "zákonně zvolených představitelů" a vzbouřenců, kteří složí zbraně a nespáchali těžké zločiny. Porošenko také slíbil, že parlament brzy projedná návrh amnestie pro proruské separatisty.

Prezident navrhuje větší rozhodovací pravomoci pro východoukrajinské regiony, vylučuje ale jakékoli zpochybňování územní celistvosti země. Pokud prý separatisté nesloží zbraně, armáda proti nim tvrdě zakročí. "Stát má povinnost ochránit své občany před teroristy a ozbrojenými bandami. Ukrajina s mimořádným úsilím nyní obnovuje bojeschopnost armády a vytvořila národní gardu. Nyní máme dostatek sil i politické vůle k tomu, abychom podnikli rozhodující úder proti nezákonným ozbrojeným formacím," sdělil Porošenko.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozmlouvá s obyvateli Svjatogorsku.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko rozmlouvá s obyvateli Svjatogorsku. | Foto: Reuters
12:05

Ukrajinští pohraničníci oznámili, že v sobotu večer a v noci na odrazili dva útoky proruských separatistů v Luhanské oblasti, informovala dnes agentura Interfax. Jeden z útoků se podle ukrajinské strany uskutečnil v obci Červonopartizansk, kde ozbrojenci napadli pohraničníky palbou z minometů a ručních zbraní.

Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti.
Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
12:03

Jak Ukrajina, tak separatisté se od pátečního vyhlášení příměří vzájemně obviňují z jeho porušování. Kyjev tvrdí, že se v nutných případech pouze brání útokům rebelů a dosavadní obvinění Moskvy z toho, že používá minomety, odmítal.

12:01

Kanada ohlásila nové sankce proti proruským představitelům na Ukrajině a vůči ropné společnosti na ukrajinském Krymu, který anektovalo Rusko. Sdělil to podle agentury AFP kanadský premiér Stephen Harper.

Foto: Aktuálně.cz
12:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Alexandra Malachovská Zahraničí, ČTK, Reuters, Alexandra Malachovská
22. 6. 2014 21:02
 

Právě se děje

Další zprávy