Živě: Tymošenková je volná, Janukovyč prchl z Kyjeva

Přenos skončil
Dění na Ukrajině pro vás sledujeme v online reportáži.
První fotografie Julije Tymošenkové po propuštění na svobodu.
První fotografie Julije Tymošenkové po propuštění na svobodu. | Foto: Reuters

Kyjev - Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková je skoro po dvou a půl letech volná. O jejím propuštění rozhodl dnes parlament v nepřítomnosti prezidenta Viktora Janukovyče.  

Tymošenková opustila nemocnici v Charkově, kde byla držena  pod dohledem vězeňské ostrahy. Podle agentury ITAR-TASS prohlásila, že bude kandidovat na prezidentku.

Ukrajinská opozice mezitím zcela ovládla metropoli Kyjev,  Janukovyč ji opustil. Parlament ho sesadil z funkce, on sám však rezignovat odmítá a hovoří o státním převratu.

Nový předseda parlamentu Oleksandr Turčynov vpodvečer oznámil, že se Janukovyč pokusil neúspěšně uprchnout do Ruska.

Odletěl do Charkova na východě země, ale neví se přesně, kde se nachází. Ve městě se koná sjezd poslanců a politiků z východní a jižní části země. Zpochybnil legitimu parlamentu v Kyjevě, ale nevyhlásil odtržení východu a jihu od Ukrajiny.

Přesto je jasné, že zemi hrozí dvojvládí. Západ a Kyjev kontroluje opozice, východ a jihovýchod stoupenci Janukovyče.

Země má za sebou krvavý týden, ve středu a ve čtvrtek si střety policejních těžkooděnců a provládních ozbrojenců s demonstranty v centru Kyjeva vyžádaly nejméně 82 mrtvých a stovky zraněných.

Páteční online reportáž si můžete přečíst ZDE.

Dění na Ukrajině sledujeme online:

Přenos skončil

Podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví zemřelo tento týden při násilnostech na Ukrajině 82 lidí. Server Ukrajinskaja pravda uvádí, že dnes policie střílela do demonstrantů ve východních městech Záporoží a Luhansk, takže počet obětí ještě může vzrůst.

Julija Tymošenková promluvila k lidem na kyjevském Majdanu, seděla přitom na invalidním vozíku. Shromážděným řekla, že jsou "osvoboditelé, kteří stvořili novou zemi." Oběti policejní střelby označila za hrdiny a vyzval k zachování jednoty Ukrajiny.

Reportér polského listu Gazeta Wyborcza však uvedl, že dav přijal expremiérku poměrně chladně.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) míní, že je třeba dělat vše proti rozpadu Ukrajiny, i proto by podle něj "řešení, která přijímáme," neměla být namířena proti Rusku. Řekl to dnes v České televizi. Na dotaz, kdo je dnes na Ukrajině partnerem české vlády, uvedl, že jediný, kdo má nyní na Ukrajině legitimitu, je parlament.

"Nevěřím na rozpad Ukrajiny, jsem přesvědčen, že všechno co děláme, musíme dělat tak, aby k tomu nedošlo," uvedl. Přimluvil se za vznik vlády, která pojme co nejvíc sil zastoupených v ukrajinském parlamentu, který je podle něj legitimně zvolený.

Úřadujícím prezidentem by se měl v souladu s ukrajinskou ústavou stát Oleksandr Turčynov, který byl dnes zolen předsedou parlamentu. Oznámil to předák parlamentní frakce Vlast Arsenij Jaceňuk

Mnoho ukrajinských měst dnes hlásí povalení pomníků Lenina. Například Nikolajev nebo Cherson na východě země. Leninův pomník svrhl dav opozičních demonstrantů v Kyjevě na začátku prosince.

Janukovyč se pokusil v letadle uprchnout do Ruska, ale zabránili mu v tom celníci. Zatím bez bližších podrobností to oznámil nový předseda parlamentu Oleksandr Turčynov.

 

Podle agentury ITAR-TASS Julija Tymošenková prohlásila, že bude kandidovat na prezidentku. Politička nyní míří do Kyjeva na náměstí Nezávislosti.

"Celá naše země ode dneška uvidí slunce a nebe. Diktatura padla, nikoli díky politikům a diplomatům, ale díky lidem," řekla Tymošenková podle Radia Svoboda po odchodu z nemocnice. Byla oblečena v kabátě a neprůstřelné vestě.

Pávi, pštrosi, antilopy, retro automobily, desítky luxusních limuzín, jachta i antické sochy byly v majetku Viktora Janukovyče.  Jeho přepychovou rezidenci poblíž Kyjeva známou jako Mežyhirja, kterou prezident opustil, si mohly prohlídnout stovky lidí. Podle ukrajinských médií však zlatou toaletní mísu, o které kolovaly legendy, nenašli.  Replika „zlaté mísy" byla přitom instalována na podstavci v centru Kyjeva, z něhož byla koncem loňského roku svržena Leninova socha.

S tradičním copem ovinutým kolem hlavy odjela Julija Tymošenková z charkovské nemocnice. V autě ji doprovázeli advokáti Serhij Vlasenko a Andrij Kožemjakin. Vítaly ji asi dvě stovky stoupenců, kteří skandovali "Julja!, Julja!". Pozdravila je přes otevřené okénko. Podle spolupracovníků směřuje na kyjevský Majdan.

Podle očitých svědků byla na invalidním vozíčku. „Vypadala ale čile a svěží," informoval server Life News. „Řekla, že se zúčastní prezidentských voleb," uvedl zpravodaj. Z Charkova by měla přiletět na kyjevské letiště Žuljany.

Parlament jmenoval novým ministrem vnitra Arsena Avakov z opoziční strany Vlast. Loajalitu novému šéfovi přišli velitelé hlavních bezpečnostních složek vyjádřit přímo do parlamentu. O místo přišel generální prokurátor Viktor Pšonka, ministr obrany Pavlo Lebeděv na odvolání nečekal a odjel Krym.

Neví se, kde je dosavadní ministr vnitra Vitalij Zacharčenko, opozicí označovaný za jednoho ze strůjců masakru v centru Kyjeva.

Julija Tymošenková odjela z areálu nemocnice v Charkově, kde byla držena ve vězeňské cele. Oznámila to agentura Unian.

Tymošenkovou poslal soud na sedm let do vězení v říjnu 2011 za údajné překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009. Trest nastoupila v prosinci 2011 v charkovské Kačanivské věznici. Od května 2012 byla vůdkyně ukrajinské opozice hospitalizována v charkovské železniční nemocnici kvůli onemocnění páteře. Dlouho se bezvýsledně snažila o převoz na odbornou neurologickou kliniku v Berlíně

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si dnes v telefonickém rozhovoru s kolegy z Německa, Polska a Francie stěžoval na neplnění pátečních dohod uzavřených v Kyjevě a žádal od svých ministerských partnerů bezodkladnou nápravu. Podle šéfa ruské demokracie vedou povstání v Kyjevě "ozbrojení extremisté", kteří se dopouštějí pogromů a ohrožují svrchovanost Ukrajiny

Ukrajinský parlament sesadil z funkce prezidenta Viktora Janukovyče a vypsal volby na 25. dubna letošního roku. Poslanci odhlasovali příslušné usnesení většinou 328 hlasů.

Podrobností k prohlášení Viktora Janukovyče o tom, že odmítá rezignovat. "Zůstávám na Ukrajině," vzkázal Janukovyč svým odpůrcům. "Nikdy ze země neodjedu, jsem zákonně zvoleným prezidentem. Záruky bezpečnosti jsem dostal od mezinárodních prostředníků," řekl.

 

S potěšením vnímá propuštění na svobodu expremiérky Julije Tymošenkové ukrajinský politik Bohdan Danylyšyn, který více než tři roky žije v českém exilu. "Modlil jsem se celou dobu za to, aby Julija Volodymyrivna byla volná. Jsem velmi rád, nejen jako politik a ministr její vlády, ale také upřímně lidsky, jako člověk," řekl spolupracovnici Aktuálně.cz Alexandře Malachovské. Nevyloučil, že se nejbližší dobou vrátí také do Kyjeva.

"Vždy říkala, že spravedlnost existuje a že je třeba za ni bojovat. Všechny zásady, které zastávala a ke kterým se hlásila, byly naplněny," uvedl.

Upozornil, že Tymošenková má v novém parlamentu nejsilnější politickou frakci a je stále šéfkou strany Vlast (Baťkivščyna). Má podle něj velký potenciál pro to, aby spolu s dalšími kolegy ovlivnila a uklidnila situaci v zemi.

Podle Danylyšyna mají stávající politici dostatek soudnosti, aby nedopustili rozštěpení země. "Ukrajina se nerozdělí. Je to unitární stát. Nesmí se to stát.  Separatistické nálady, které jsou podporovány také ze zahraničí, budou potlačeny. Lidé to nedovolí," myslí si bývalý ministr hospodářství ve vládě Tymošenkové.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč hodnotí nynější vývoj událostí na Ukrajině jako státní převrat a demisi nepodá. Prezident, jehož páteční spěšný odjezd z Kyjeva vyvolal spekulace o rezignaci, to řekl ukrajinské televizi UBR. V současné době je prý "na cestě po jihovýchodní Ukrajině", kde chce besedovat s občany. Bez bližších podrobností řekl, že jeho automobil neznámí útočníci ostřelovali.

O osudu prezidenta a jeho úmyslech se v ukrajinských médiích horečně spekuluje, jeden z dramatických scénářů dnes čtenářům předložil regionální list Doněckije vesti. Podle jeho verze se Janukovyč ukrývá v rezidenci jednoho z vlivných charkovských politiků a hledá způsob, jak bezpečně opustit zemi.

Podle původních plánů měl prý Janukovyč dnes promluvit na sjezdu prorusky orientovaných poslanců z jihovýchodních regionů země, kteří se sešli v Charkově. Ze sjezdové tribuny měl ohlásit vznik nové "jihovýchodní republiky" a její oddělení od zbytku země ovládaného opozicí.

Janukovyč podle deníku počítal s tím, že garantem bezpečnosti nového státního útvaru se stane ruský prezident Vladimir Putin, který měl nový stát podpořit i "omezeným vojenským kontingentem".

Oproti očekávání ale Putin Janukovyčův plán shodil se stolu a odmítl nový stát uznat, nemluvě o vojenské podpoře. Ukrajinský prezident se nakonec divokého plánu vzdal a odmítl i promluvit na charkovském sjezdu. Ten sice zpochybnil legitimitu kyjevského parlamentu, samostatnost ale přímo nevyhlásil.

Podle agentury Unian dnes možná prezident Viktor Janukovyč rezignuje.

V budově Nejvyšší rady se nachází dcera Tymošenkové Jevhenija. Po hlasování se rozplakala a poslancům poděkovala.

"Je to šťastný okamžik pro celou naši rodinu. Jsem vděčni lidem, kteří bránili svobodu politických vězňů a mé maminky. Je nám léto těch, kdo zahynuli," řekla. Sdělila, že  spolu s poslanci a diplomaty z Evropské unie se ihned vydá do Charkova.

Sjezd prorusky orientovaných poslanců v Charkově dnes zpochybnil legitimitu ústředního parlamentu v Kyjevě a rozhodl o tom, že převezme odpovědnost za "dodržování ústavního pořádku" na ruskojazyčném jihovýchodě země. Rozhodnutí sněmovny v Kyjevě, přijatá "v ovzduší teroru", podle delegátů nejsou pravděpodobně legitimní a destabilizují situaci v zemi. Delegáti vyzvali k vytvoření ozbrojených oddílů domobrany.

"Události posledních dnů v Kyjevě paralyzovaly centrální mocenské orgány a destabilizovaly situaci v zemi," uvádí se v rezoluci, kterou schválilo přes 3000 přítomných zastupitelů, mezi nimiž jsou kromě zástupců místních samospráv i poslanci Strany regionů v ústředním parlamentu.

Opozice podle rezoluce nesplnila páteční dohodu s prezidentem Viktorem Janukovyčem, neodevzdala zbraně, dál drží ústřední administrativní budovy a "vraždí pokojné obyvatelstvo a ochránce veřejného pořádku."

Julija Tymošenková opustila věznici v Charkově a je po dvou a půl letech na svobodě. Oznámila to agentura TSN.

Zprávy, které dnes přichází z Ukrajiny, vypadají, jako kdyby tam nastalo dvojvládí. Kyjev a západ je v rukou opozice, zatímco Janukovyč a politické síly s ním spojené kontrolují východ a jih. To je velmi nebezpečné a potrvzuje to obavy, že země může směřovat k rozdělení, přičemž východ bude v nějaké formě propojen s Ruskem. Sjezdu poslanců a politiků v Charkově se účastní také gubernátoři některých ruských oblastí, sousedících s Ukrajinou a šéf zahraničního výboru Státní dumy Alexej Puškov.

Ukrajinský parlament odhlasoval propuštění vězněné opoziční vůdkyně Julije Tymošenkové z vězení. Odsouhlasil také omezení prezidentských pravomocí.

Podle dohody prezidenta s opozicí uzavřené v pátek měl Janukovyč do dnešního večera podepsat zákon o návratu k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci hlavy státu. Zatím ale Janukovyčův podpis pod klíčovým zákonem chybí. Totéž platí i o změně zákona, která má umožnit osvobození Tymošenkové

Ve východoukrajinském Charkově mezitím začal sjezd zastupitelů z ruskojazyčných oblastí jihu a východu Ukrajiny. Jednání podle televize Espresso přihlíží početná skupina ruských politiků včele s šéfem zahraničního výboru Státní dumy Alexejem Puškovem. V delegaci jsou i čtyři gubernátoři ruských oblastí, které s Ukrajinou sousedí.

Gubernátor Charkovské oblasti Michail Dobkin víc než 3000 delegátům sdělil, že prezident Janukovyč sjezdové jednání nenavštíví. Prohlásil, že smyslem charkovského jednání není oživit separatismus jihovýchodních oblastí. Přítomným poslancům prý jde o zachování jednotné Ukrajiny. "Nechceme zemi zničit, chceme ji zachovat," řekl Dobkin. K jeho slovům se připojil i charkovský starosta Gennadij Kernes, jeden z hlavních advokátů federalizace Ukrajiny.

Poslanec Strany regionů Vadim Kolesnyčenko označil na sjezdu nynější vývoj v zemi za státní převrat. "Poslanci jsou terčem výhrůžek, jejich rodiny se prakticky staly rukojmími," řekl Kolesnyčenko. Zdůraznil, že Ukrajina potřebuje reformy. "Každý region se musí rozvíjet úměrně vkladu, kterým přispívá k rozvoji ukrajinské ekonomiky," konstatoval.

Dodody, které v pátek mezi prezidentem a opozici dojednali ministři zahraničí Evropské unie, negarantují Janukovyčovi beztrestnost. Oznámil to dnes šéf polské diplomacie Radek Sikorski.

Po ostatních západoukrajinských regionech se po delším váhání i Zakarpatská oblast s centrem v Užhorodu připojila k opozici. Na rozdíl od Lvovské, Ternopilské či Ivano-Frankivské oblasti má v nejzápadnější části Ukrajiny prezident Viktor Janukovyč a jeho Strana regionů poměrně silné pozice. Vedení oblasti i užhorodskou radnici vytrvale ovládali stoupenci Janukovyče, ale opozici se dnes podařilo zřejmě definitivně situaci zvrátit.

Oblast osídlená Rusíny a silnou maďarskou menšinou, která v meziválečném období patřila Československu, dnes podle místních médií vypověděla poslušnost ústřední vládě a zakázala činnost Strany regionů a komunistů.

Tábor prezidenta přitom ještě počátkem týdne Zakarpatskou oblast pevně ovládal, ke Straně regionů se hlásil gubernátor Oleksandr Ledyda, starosta Užhorodu Viktor Pohorelov i pětice poslanců zastupujících oblast v centrálním parlamentu.

Všichni s výjimkou Ledydy ale ve čtvrtek a v pátek přešli na stranu opozice, vládní tábor nakonec opustil i šéf oblastní policie Vasyl Varcaba. Ledyda se uchýlil do Kyjeva, oblast ale řídit nemůže, protože jeho užhorodské sídlo obsadili povstalci. Převzetí moci opozicí bylo v Zakarpatské oblasti pokojné, k žádným násilnostem podle místních novinářů nedošlo. Dnes zastupitelé oblasti přijali usnesení, jímž centrální orgány zbavují na území Zakarpatska jakýchkoli pravomocí.

Janukovyčova poradkyně a poslankyně parlamentu za Stranu regionů Anna Hermanová potvrdila, že prezident je v Charkově. Neuprchl však prý z Kyjeva, večer promluví v televizi.

V Charkově mezitím vrcholí přípravy k zahájení sjezdu zastupitelů všech stupňů, kteří se do města sjeli z ruskojazyčných oblastí na jihu a východě země. Velká část ukrajinských médií je přesvědčena o tom, že právě tam zamířil prezident. Do Charkova se údajně sjíždějí brigády donbaských horníků, kteří vytvářejí dobrovolnické hlídky.

Může se jednat o pokus o určité odrtžení převážně ruskojazyčných oblastí země, kde má Janukovyč a jeho strana mnohem větší podporu než v Kyjevě a na západě země.

Vůdce opoziční strany Vlast Arsenij Jaceňuk dnes v parlamentu upozornil, že prezident před svým "útěkem" nepodepsal slibovaný zákon o návratu k ústavě z roku 2004. Zákon spěšně v pátek schválil parlament, ale bez prezidentského podpisu nemůže vstoupit v platnost. Už absence prezidentského podpisu je podle Jaceňuka důvodem k Janukovyčově demisi.

Vládní budovy zejí prázdnotou, opustila je i ochranka. Do prezidentské residence, dosud nepřístupné médiím, volně vstupují novináři a televizní týmy. Většina členů vlády i Janukovyč zřejmě již nejsou v Kyjevě, nikdo ale neví, kam zmizeli. Nově se kromě jiných míst objevily spekulace, že prezident odjel do jihoruského Soči. Bezpečnostní složky agentuře Reuters ovšem řekly, že Janukovyč je stále na území Ukrajiny.

Demisi dnes podal i místopředseda sněmovny Ihor Kaletnik, parlamentní schůzi řídí jeho kolega Ruslan Košulynskyj. Podle parlamentních zpravodajů ukrajinských médií z vládní Strany regionů odešla poměrně velká skupina poslanců, v pátek jich bylo údajně přes deset, dnes se k nim připojilo šest dalších.

Vůdce nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok dnes ze sněmovní tribuny vyzval k ústavní žalobě na prezidenta Janukovyče, takzvanému impeachmentu. Parlament by pak měl co nejdříve sestavit novou vládu a stanovit datum nových prezidentských voleb. "Nemělo by to být později než 25. května," řekl deníku Kiev Post.

Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Rybak odstoupil z funkce. Oficiálním zdůvodněním je zdravotní stav. Poslancům, zasedajícím ve sněmovně střežené opozicí, demisi oznámil dopisem. Právě podpis šéfa Nejvyšší rady je důležitým prvkem při schvalování zákonů.

K požadavku ulice sesadit prezidenta Janukovyče z funkce ihned se zřejmě kloní i umírněnější část opozice. Podle Vitalije Klička toho chce dosáhnout hlasováním v parlamentu. O usnesení by sněmovna mohla hlasovat ještě dnes.

Hlavní vládní objekty střeží malé bojové oddíly radikálů a parlament je pod kontrolou vzbouřeneckých velitelů. "Pod naší kontrolou je celá vládní čtvrť," řekl z tribuny na Majdanu Andrej Parubij, opoziční poslanec ze Lvova, který je označován za politického vůdce Majdanu a mluvčího jeho povstaleckého jádra. "Sedmá sotňa domobrany je v Nejvyšší radě (parlamentu), jejímž velitelem se stal Maxim Burbak. Objekt střeží jednotka Pravého sektoru," uvedl dále. Označení "sotňa" je jednotka zhruba o velikosti roty a o síle stovky mužů.

"Oddíly Majdanu" podle Parubije ovládly i úřad vlády, sídlo prezidenta a objekt ministerstva obrany. "Řekli jsme policistům, že všichni mohou přejít na stranu Majdanu. Všichni, kteří jsou spořádaní a čestní, se mohou postavit do našich řad," prohlásil Parubij. Vojenský štáb povstalců je na bulváru Chresčatyk nedaleko náměstí Nezávislosti. Síly domobrany s ním podle Parubije veškeré své kroky konzultují. Jejich cílem je odstoupení Janukovyče.

Na Twitteru se množí důkazy o tom, že protivládní demonstranti ovládli prezidentský palác, mnoho z nich tvrdí, že stojí přímo uvnitř komplexu. Janukovyč podle dezertoval a prchl před spravedlností. "Vstoupil jsem branami a nyní jsem na dvoře prezidentské budovy. Budova se zdá být prázdná," popisuje novinář Kevin Bishop.

Po celé Ukrajině padají sochy Lenina. Jen dnes jich podle Twitteru lidé zbořili 32, včera jich mělo přibýt 16.

Prezident Janukovyč zmizel. Podle prvotních informací odletěl do Charkova, agentura ITAR-TASS informovala, že podle mluvčího letiště v Charkově se zatím nepotvrdila Janukovyčova přítomnost ve městě - prezidentský letoun na letišti nepřistál. Televize Espreso ráno tvrdila, že prezidentský letoun přistál ve Spojených arabských emirátech.

Kyjevský rozhlas  nevyloučil, že scénář událostí na Majdanu diktuje radikální seskupení Pravý sektor, které se vůdce opozičního hnutí UDAR Vitalij Kličko marně snaží přimět ke zdrženlivosti. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš dnes na Facebooku označil vládní Stranu regionů a komunistickou stranu za zločinecké organizace, které musejí být "všemi dostupnými prostředky" postaveny mimo zákon.

Ukrajinský ministr obrany Pavlo Lebeděv ještě v pátek ujistil šéfa Pentagonu Chucka Hagela, že armáda nezasáhne proti demonstrantům na Ukrajině. Představitelé Pentagonu, včetně Hagela, se snažili posledních několik dní kontaktovat své protějšky na Ukrajině a kritizovali, že ukrajinská strana nereaguje. V pátek ale konečně obě strany komunikaci navázali, konstatoval mluvčí Pentagonu John Kirby. Během telefonického rozhovoru Lebeděv "ubezpečil, že ukrajinské ozbrojené síly zůstanou ochránci ukrajinského lidu, že jejich rozmístění v zemi se soustřeďuje na vojenská zařízení a že neobrátí své zbraně proti Ukrajincům", uvedl mluvčí Kirby v prohlášení.

Podle jednoho z vůdců protestů na náměstí Nezávislosti převzaly protivládní síly kontrolu nad celým Kyjevem. Ovládají vládní budovy, včetně sídla parlamentu, vlády a prezidenta. "Majdan má nyní pod kontrolou celý Kyjev," uvedl Parubij. "Žádáme okamžité odstoupení prezidenta," zopakoval.

S ukrajinskými vládními a opozičními představiteli má dnes v Kyjevě také jednat delegace Evropského parlamentu. Jejím členem má být i europoslanec a místopředseda evropských socialistů Libor Rouček (ČSSD)

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 22. 2. 2014 21:07
 

Právě se děje

Další zprávy