Tripolis/ Londýn - Tábor Kaddáfího odpůrců potěšila ve středu večer zpráva o tom, že do Británie uprchl ministr zahraničí Músá Kúsá.
Kaddáfího jednotky bojovaly po celý den s povstalci o přístavní město Rás Lanúf, důležitý terminál pro export libyjské ropy. Ještě nedávno ho přitom kontrolovali rebelové.
Kaddáfímu se daří i jinde. Na několika místech se mu povedlo zatlačil povstalce na východ a vystupňovat ofenzívu. Například v Misurátě, třetím největším městě v Libyi.
Už v úterý se povstalci museli stáhnout z okolí Kaddáfího rodiště Syrty v centrální části pobřeží. Vyhnaly je rakety a zbraně středního kalibru, jimiž je ostřelovali vládní vojáci.
Řízení vojenských operací v libyjském vzdušném prostoru postupně přebírá Severoatlantická aliance, ve čtvrtek by je měla mít už plně pod kontrolou.
Zatímco Američané a další západní země nevylučují, že povstalcům poskytnou zbraně, Rusko něco takového rozhodně odmítá.
Připomeňte si úterní dění v Libyi a dalších bouřících se arabských zemích.
23:33 - Televizní stanice ABC přišla se zprávou, že prezident Barack Obama schválil pomoc libyjským povstalcům. Podle všeho se jedná o tajné dodávky zbraní, ačkoliv na Libyi jako celek bylo uděleno embargo. Bílý dům i zdroje z CIA informaci popírají.
23:01 - Britská vláda oznámila, že ministr zahraničí Kúsá již nechce zastupovat libyjský režim na mezinárodní scéně. Vyzvala zároveň další Kaddáfího spolupracovníky, aby se od libyjského vůdce distancovali.
22:43 - Libyjský ministr zahraničí Músá Kúsá přiletěl do Londýna. Britské úřady s ním nyní jednají, aby zjistily, co je pravdy na pověstech o tom, že svou zemi odpustil tajně a bez vědomí tamní vlády a že nejspíš dezertoval. Tripolis tvrdí, že Kúsá odletěl do Británie, aby splnil "zvláštní diplomatickou misi".
21:45 - Libyjská vláda varovala zahraniční společnosti, aby nepodepisovaly ropné kontrakty s povstalci. "Žádná země nemůže přenechat hospodaření s touto komoditou ozbrojeným gangům," cituje z jejího prohlášení státní agentura Jana.
21:20 - Tuniská státní tisková agentura Tap tvrdí: libyjský ministr zahraničí Músá Kúsa, klíčový úředník Kaddáfího vlády, odletěl ve středu odpoledne z Tuniska do Londýna. O důvodech jeho cesty do Británie není nic známo. Není jasné ani to, co dělal v Tunisku a proč letadlo s Kúsou na palubě vzlétlo z ostrova Džerba.
20:53 - Spojené státy odmítly hlavní myšlenku řeči, kterou dnes v parlamentu přednesl syrský prezident Bašár Asád, podle něhož jeho země nyní čelí konspirativnímu spiknutí podněcovanému ze zahraničí. Asád tím odůvodnil mimo jiné to, proč neodvolá výjimečný stav vyhlášený v zemi v roce 1963 po nástupu baasistické strany.
20:15 - Čelný představitel povstaleckého velení generál Sulejman Mahmúd vyslovil v rozhovoru se stanicí BBC názor, že s pomocí Severoatlantické aliance budou rebelové schopni Kaddáfího porazit během dvou týdnů. Bez ní jim to podle něj bude trvat nejméně půl roku.
19:41 - Americkou ambasádu v Moskvě oblehli příslušníci Komunistické strany Ruska, kteří protestují proti "imperialistické agresi", jíž se podle nich Spojené státy se svými spojenci dopouštějí svou intervencí v Libyi.
18:53 - Velení povstalců oznámilo, že Kaddáfí začal využívat kontaktů, které má v Čadu, a získává ze země svého jižního souseda zbraně, munici i žoldnéře. Rebelové přinávají, že mají oproti vládě v Tripolisu nevýhodu v tom, že se jim nedostává těžké výzbroje.
17:33 - Na západním okraji města Adžedabíja se shromáždily desítky povstaleckých pick-upů s namontovanými kulomety, které se předtím stáhly od Rás Lanúfu a Brígy a vše nasvědčuje tomu, že budou pokračovat v ústupu směrem na východ. Mezi rebely kolují pověsti o velké jednotce Kaddáfího armády, která se k nim blíží od jihu.
16:43 - Jak sdělil španělský deník ABC, vysocí vládní úřednící jednající jménem Muammara Kaddáfího se pokusili kontaktovat s blíže nespecifikovaným záměrem vládu v Madridu, ta to však odmítla.
16:15 - Zatímco situace na bojišti zůstává mimořádně nepřehledná, francouzský ministr Alain Juppé oznámil v proslovu v Národním shromáždění, že z Kaddáfího nejbližšího okolí jsou hlášeny první dezerce jeho blízkých spolupracovníků.
15:42 - Kaddáfího vojáci podle rebelů přerušili blokádu Misuráty a umožnili lodím dovážet humanitární pomoc i evakuovat zraněné.
15:39 - Při střetech povstalců a Kaddáfího vojáků ve městě Misuráta zemřelo osmnáct civilistů. S odkazem na mluvčího rebelů o tom informovala agentura Reuters.
15:29 - Rebelové i civilisté hromadně opouštějí Brígu a míří do Adžedabíji. Kaddáfího jednotky pokračují v postupu, hlásí reportér BBC Ben Brown a dodává, že Rás Lanúf padl do rukou libyjské armády velmi rychle.
15:14 - Rádio svobodná Libye, kontrolované povstaleckými jednotkami přiznalo chybu, které se dopustilo mylným informováním o dobytí Kaddáfího rodného město Syrta. Ve vysílání promluvil jeden z povstaleckých vůdců a stáhnutí z města Bin Džavád vysvětlil tím, že jeho jednotkám chyběla vzdušná podpora spojenců. Na závěr rádio odvysílalo výzvu, aby se přihlásil kdokoliv, kdo umí řídit tank T-55.
14:53 - Rebelům docházejí zbraně, síly i odhodlání. Nejsou schopni Kaddáfího jednotkám vzdorovat a ustupují, hlásí reportér BBC Ben Brown, monitorující situaci z města Adžedábíja na východě země Libye.
14:44 - Pět vyhoštěných libyjských diplomatů představovalo pro Velkou Británii bezpečnostní riziko, vysvětlil minstr zahraničí William Hague.
14:38 - Režim Muammara Kaddáfího je podle agentury Reuters odhodlán zažalovat jakoukoliv energetickou společnost, která bude obchodovat s povstalci.
14:19 - Syrský prezident Bašár Asád na závěr svého vystoupení zopakoval, že cílem konspirace je zasít mezi syřany "sektářský svár," ale je si třeba uvědomit, že ne všichni lidí, kteří vyšli do ulic, byli spiklenci.
14:01 - "Jsme připraveni vyjít lidem vstříc, ale nemůžeme podpořit chaos. Při protestech byl vydán jasný rozkaz, neublížit nikomu z civilistů. Situace v zemi už se ale stabilizovala," pokračuje ve svém projevu syrský prezident Bašár Asád.
13:48 - Britský ministr zahraničí William Hague oznámil, že Londýn vyhostil pět libyjských diplomatů.
13:45 - Syrský prezident Bašár Asád poprvé od vypuknutí nepokojů v Sýrii veřejně vystoupil, aby na půdě parlamentu pronesl projev k národu. "Nepokoje jsou zkouškou národní jednoty. Jedná se o spiknutí proti Sýrii. Spiklenci si ale vybrali špatnou zemi. Tuto krizi společně překonáme. Pokud jsou ale v zemi nějací skuteční reformátoři, podpoříme je," začal Asád svůj projev.
13:09 - Možnost vyzbrojování libyjských povstalců neshazuje ze stolu ani Velká Británie, zatím se pro tento krok ale nerozhodla, uvedl podle agentury Reuters britský premiér David Cameron.
13:05 - Moskva podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova nepodpořila rezoluci Rady bezpečnosti OSN zaštiťující spojeneckou operaci nad Libyí, protože jasně nedefinuje, jak daleko mohou země v intervenci zajít, napsala agentura RIA Novosti.
12:38 - Libyjská tisková agentura Jana uvedla, že spojenci v úterý při náletu na západní část hlavního města Tripolisu bombardovali továrnu na výrobu plastů. "Všichni Libyjci a jejich velvyslanci po celém světě vědí, že se jednalo o civilní zařízení - nikoliv vojenský cíl, v obytné části města. V blízkosti se ani žádné vojenské cíle nenacházejí," uvedla Jana.
12:27 - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih učinil další ústupek. Ve snaze zabránit další občanské válce v regionu nabídnul nespokojeným občanům, že sice zůstane ve funkci až do voleb, ale své pravomoci předá úřední vládě.
12:17 - Občanská válka v Libyi způsobila diplomatickou roztržku. Na Obamovo prohlášení, že budoucí vyzbrojování povstalců nelze vyloučit, reagoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov: "Generální tajemník NATO Fogh Rasmussen připomněl, že cílem operace je ochránit civilní obyvatelstvo, ne jej vyzbrojit. My s tím plně souhlasíme," uvedl podle BBC Lavrov.
11:51 - Poslední agenturní zprávy hovoří o tom, že se povstalcům podařilo udržet pozice v přístavním městě Rás Lanúf. Spojenci mezitím bombardují Kaddáfího jednotky poblíž města Ukajlá.
11:17 - Kaddáfího jednotky bojující o rafinérské město Rás Lanúf ostřelují povstalecké jednotky raketami. Ti se podle svědků pod nátlakem stahují a ve svých džípech opouštějí město.
11:08 - Spojenecké bombardování připravilo pozice pro povstalce, kteří tak mají možnost vytvořit jednotnou frontu podél libyjské západní hranice. Informoval o tom deník Los Angeles Times.
10:58 - Podle informací rebelů, s nimiž mluvila agentura Reuters, se neintenzivnější boje odehrávají mezi přístavem Rás Lanúf a městem Bin Džavád. Kaddáfího vojáci se snaží povstalce zahnat dál na východ. To, že by se jim ale podařilo získat zpět kontrolu nad Rás Lanúfem a s ním i nad významnou ropnou rafinerii, ale povstalci popírají.
10:44 - Povstalci se po ztrátě klíčových pobřežních měst, zejména přístavu Rás Lanúf, snaží zastavit postup Kaddáfího jednotek a vytvořit souvislou frontu. Podle zpravodaje BBC Bena Browna jsou patrné i snahy o improvizované velení - rebelové se snaží podpořit bojovníky v první linii.
10:04 - Sýrie s napětím očekává avizovaný projev prezidenta Bašára Asáda, který vystoupí na veřejnosti poprvé od propuknutí protirežimních demonstrací. Spekuluje se o tom, že by mohl Asád zrušit výjimečný stav, který v zemi trvá už pět desetiletí.
9:51 - Rebelové ztrácejí půdu pod nohama a ztrácejí jí rychle, hlásí reportér BBC Ben Brown z města Adžedabíja na severovýchodě Libye. Úspěchy z minulého týdne jsou zapomenuty a povstalci pod těžkou palbou zmateně ustupují.
Ztratili i klíčový přístav Rás Lanúf a hrozí, že budou zatlačeni ještě dál. Jedinou nadějí je podle mnohých rebelů dodávka zbraní od spojenců. To ale, konstatuje britský reportér, nevyřeší naprostou absenci jakékoliv organizace. Mezi povstaleckými jednotkami neexistuje hierarchie - postrádají vedení.
08:35 - BBC připomíná, že během šestitýdenního konfliktu v Libyi zemřelo nebo bylo zraněno už několik tisíc lidí.
07:37 - Libyjští rebelové se i v noci dostali pod dělostřeleckou a raketovou palbu. Podle reportéra CNN v některých lokalitách povstalci urychleně ustupovali.
06:43 - Cílem vojenské intervence Spojených států a spojenců v Libyi je vytvořit vytrvalý tlak na Muammara Kaddáfího, aby se "nakonec vzdal" moci. V rozhovoru pro televizní stanici NBC to v úterý večer řekl americký prezident Barack Obama. Potvrdil také, že Spojené státy nevylučují poskytnutí zbraní povstalcům proti libyjskému vůdci.
Středa 00:10 - V libyjském hlavním městě vládl v noci z úterý na středu klid navzdory informaci televize Al-Arabíja, že čtvrtí Bab Azízíja otřásly dvě silné exploze. "Neslyšeli jsme žádné výbuchy," informoval z centra Tripolisu dopisovatel agentury Reuters.
23:35 - Televizní stanice Al-Arabíja hlásila v úterý před půlnocí, že se v Tripolisu ve čtvrti Báb Azízíja ozvaly dva mohutné výbuchy. Jejich příčinu neuvedla. V této části města má bunkr plukovník Kaddáfí.
23:11 - Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle prohlásil v úterý v Londýně, že "Kaddáfí musí jít". "Musíme ho vyléčit z iluze, že se všechno může vrátit k normálu, pokud se udrží u moci," řekl šéf německé diplomacie.