Na sociálních sítích kolují ohledně záskoku amerického prezidenta jeho dcerou nejen kritické komentáře, ale také vtípky. Jeden z uživatelů na Twitteru například píše, že Trump je takový gentleman, že přenechal své místo dceři.
On Fox News "Trump's such a gentleman, he gave his daughter a seat" #Ivanka #g20 #nepotism
— RichardNixonZombie (@RNixonZombie) July 8, 2017
V Hamburku jsou i kanadský premiér Justin Trudeau a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten mezitím oznámil, že dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou, známá pod zkratkou CETA, začne provizorně fungovat 21. září. Juncker se tak s Trudeauem dohodli.
#UPDATE The CETA free-trade agreement between the EU and Canada to be applied provisionally from September 21 https://t.co/LnEjb1c9T5 pic.twitter.com/T4J5NdQAtk
— AFP news agency (@AFP) July 8, 2017
Devatenáctistránkové závěrečné prohlášení obsahuje kromě dohody o klimatu či obchodu i pasáže o digitalizaci, zlepšení přístupu žen na pracovní trh, boji proti převaděčům lidí nebo korupci. Komuniké se dále zabývá spravedlivým daňovým systémem v mezinárodním měřítku, spoluprací v oblasti zdravotnictví nebo spoluprací s Afrikou.
Listopadová zpráva o problematice vývozu oceli by měla podle Merkelové nabídnout jasné odpovědi na to, co dělat s nadbytečnými kapacitami pro výrobu oceli. Jde podle ní o výbušné téma, a proto bylo potřeba stanovit jasný termín, jinak by hrozily jednostranné kroky.
Německá kancléřka vyjádřila radost ze setkání Donalda Trumpa a Vladimira Putina. Myslí si totiž, že jsou otázky, které mohou vyřešit jen tyto dvě země. Jako příklad uvedla konflikt v Sýrii. "Jsem toho názoru, že bychom vždy měli mluvit spolu, a ne tolik o sobě," řekla Merkelová na tiskové konferenci po skončení dvoudenního summitu. Radost měla i z toho, jak dlouho rozhovor trval. Věří, že je to základ k vytvoření slušných vztahů. "Konflikty tím určitě nejsou vyřešeny, ale je to začátek," poznamenala.
Putin v Hamburku rovněž uvedl, že s Německem má Rusko dobré vztahy a že do tamních voleb se nehodlá vměšovat.
Trump podle Putina přijal jeho ujištění, že Moskva v loňském roce nijak nezasahovala do prezidentských voleb ve Spojených státech. Trump se prý na údajné vměšování Ruska do voleb v USA podrobně vyptával a Putin se mu snažil poskytnout patřičné odpovědi.
Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil důvěru ve zlepšování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Řekl, že navázal osobní vztah se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Upozornil, že americký prezident ve skutečnosti působí velmi odlišně ve srovnání s tím, jaký dojem vyvolává v televizi.
Podle Macrona hamburský summit pomohl zachovat nutnou rovnováhu v otázce boje proti klimatickým změnám i v otázce volného obchodu.
Angela Merkelová na tiskové konferenci uvedla, že její jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ukázalo hluboké rozdíly v názorech mezi Berlínem a Ankarou.
Francouzský prezident také vyjádřil lítost nad odstoupením USA od klimatické dohody, zdůraznil však, že to neznamená, že by její cíle nemusely naplňovat další státy. Dodal také, že stále doufám, že se mu Trumpův názor na dohodu podaří změnit.
Emmanuel Macron oznámil konání dalšího klimatického summitu v Paříži na 12. prosince 2017.
"Na 12. prosince, dva roky od zahájení platnosti dohody z Paříže, svolávám nový summit. Přijmout by měl další opatření pro klima, zejména po finanční stránce," řekl prezident.
Le 12 décembre 2017, deux ans après l'adoption de l'Accord de Paris, la France accueillera un nouveau Sommet de mobilisation sur le climat.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 8, 2017
Země G20 se podle Merkelové také dohodly, že do listopadu budou mít podrobnou zprávu k problematice vývozu oceli. Kancléřka věří, že to pomůže vyřešit spory, které hrozí přerůst v obchodní válku.
Dohoda je reakcí na to, že USA uvažují v otázce obchodu s ocelí o zavedení protekcionistických opatření. Evropská unie už má pro takový případ nachystaná odvetná opatření, která by se podle německého magazínu Der Spiegel mohla týkat amerických zemědělských produktů, jako je kukuřice, sója nebo rýže.
V závěrečném prohlášení budou USA vyjmuty z naplňování cílů pařížské klimatické dohody, bude v něm však také obsažena formulace, že Spojené státy chtějí s ostatními zeměmi úzce spolupracovat a pomáhat jim "v čistším a účinnějším využití fosilních paliv".
Německá kancléřka také vyjádřila lítost nad tím, že nedošlo ke konsensu o klimatické dohodě, nesdílí však optimistické úvahy o tom, že se v budoucnu USA k dohodě opět připojí.
Angela Merkelová na tiskové konferenci odsoudila násilí v ulicích. "Není žádné ospravedlnění pro násilí, plundrování a brutalitu, kterých se dopouští někteří demonstranté," prohlásila. Zároveň poděkovala policejním složkám za to, jak situaci zvládly.
Všechny státy se také v prohlášení přihlásily k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uznávají roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě.
Devatenáct členských států se vyslovilo pro rychlé naplnění klimatických cílů, vzaly však na vědomí i jiný postoj Spojených států. Země se shodly, že pařížská klimatická dohoda je nezvratitelná a je třeba ji naplnit, respektují však rozhodnutí USA od ní odstoupit.
Lídři na summitu G20 podle agentury AFP konečně dosáhli kompromisu v závěrečném vyjednávání o klimatu.
Mnozí politici i média kritizují, že amerického prezidenta na summitu zastoupila dcera. Podle nich ji nikdo nezvolil a nemá pro taková jednání ani kvalifikaci.
Ivanka Trump, unelected, unqualified, daughter-in-chief, is representing the US at the G20 summit next to May, Xi, Merkel. Photo @LanaLukash pic.twitter.com/fvs0EMy8z7
— Brian Klaas (@brianklaas) July 8, 2017
Vladimir Putin v Hamburku ujistil partnery z G20, že Moskva nezasahovala do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech.
Svého otce na summitu dnes u stolu hlav států a vlád na chvíli zastoupila Ivanka Trumpová. Velmi nezvyklý krok zdůvodnila podle německých médií americká delegace tím, že Trump musel na chvíli sál opustit.
Ivanka Trump briefly takes Donald Trump seat at G20 table https://t.co/AQDIiS7j16
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 8, 2017
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére ostře odsoudil brutalitu a násilnosti radikálů v ulicích. Ministr označil násilnosti za nepochopitelné a skandální. Odsuzující slova zvolili i další němečtí politici, objevují se také požadavky na odškodnění postižených.
Na summitu se setkali také ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Podle Macrona dosáhly země hmatatelného pokroku ve vzájemných vztazích, které by se mohly dostat do nové fáze.
Ne všechny demonstrace a protesty jsou násilné. Všechny ale v ulicích Hamburku doprovází pořádková policie.
Obyvatelé Hamburku odmítají násilí. Takhle vypadá čtvrť, ve které včera v noci vypukly násilné protesty.
Attempt to change the atmosphere, send out a positive signal. Message: Residents of #Schanzenviertel reject violence. #G20 pic.twitter.com/M7fhEF3dGI
— Fanny Facsar (@FannyFacsar) July 8, 2017
Který představitel zemí G20 je nejvyhledávanější osobností na Googlu?
Welcher #G20-Staatschef wird weltweit am meisten auf Google gesucht? Hier der aktuelle Stand im Live-Ranking https://t.co/SYbL0MpQZw pic.twitter.com/Vttj3s9KJd
— GoogleTrends (@GoogleTrends) July 8, 2017
Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.
Hasiči ve městě od pátku zlikvidovali 70 větších i menších požárů. Záchranka vyjela ke 126 zákrokům.
Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. V noci na dnešek policie zatkla 43 lidí, od začátku protestů už 143.
Na místě protestovali i cizinci, podle Meyerové z Itálie a Španělska. Kromě antikapitalistických hesel provolávali nenávist k policii, která zasahovala i slzným plynem.
"V restauraci Maraba, stejně jako v několika dalších hospodách, seděli hosté, popíjeli a jedli, zatímco před okny šlehaly plameny, létaly kameny, vodní děla projížděla ulicí a vrtulníky kroužily nad čtvrtí," zaznamenala novinářka.
"Jsou tam ženy i muži oblečení do černého, někteří s maskou, jiní s helmou. Na strážníky házejí kameny a lahve. Jsou tam ale i běžně oblečení lidé, kteří si vše natáčejí smartphonem a ten kravál je viditelně fascinuje," uvádí Meyerová s tím, že přilehlý kiosek všem zúčastněným prodával pivo a kolu.
"Byly to neskutečné scény, které se odehrávaly krátce před půlnocí v hamburské čtvrti Schanzenviertel: demonstranti naházeli a zapálili na ulici popelnice, kartony a jízdní kola. Barikády hořely světlým plamenem, který šlehal metr do výšky," popsala novinářka listu Der Spiegel Cordula Meyerová dění před zásahem hamburské policie.
Po včerejších protestech zůstaly vyrabované obchody…
#Hamburg the day after #G20HH2017 pic.twitter.com/4gFZPAhdN7
— Thomas Sparrow (@Thomas_Sparrow) July 8, 2017
Trump vyjádřil naději, že USA a Velká Británie uzavřou bilaterální obchodní dohodu.
"Pracujeme na obchodní dohodě, která bude dohodou velmi významnou a velmi silnou. Skvělou pro obě země," citovala Trumpa agentura Reuters.
Jak ale agentura poznamenává, ritánie nemůže uzavřít separátní obchodní dohodu se Spojenými státy, dokud neukončí proces vystoupení z Evropské unie, což by se mělo stát v roce 2019.
Americký prezident Donald Trump po setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou na okraj summitu potvrdil, že navštíví Velkou Británii.
Německo, Rusko a Francie jsou spolu s Ukrajinou součástí takzvaného normandského formátu, který je jednou z klíčových platforem pro politické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny. Ani jeho snahy ale zatím nevedly k zásadnímu pokroku při naplňování minských dohod, které počítají s příměřím.
Německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes ráno sešli na okraj summitu G20 v Hamburku, aby na společné snídani jednali o situaci na východní Ukrajině.
V otázce klimatu se poslední sporný bod podle jednoho z evropských diplomatů týká požadavku Spojených států, aby v závěrečné deklaraci byla zmíněna fosilní paliva.
Jinak návrh počítá s tím, že se v něm 19 členů G20 přihlásí k naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu a zároveň vezmou na vědomí odlišný postoj USA.
Zástupcům zemí G20 se podařilo najít cestu ke společnému závěrečnému prohlášení. S odvoláním na diplomata z Evropské unie to dnes uvedla agentura Reuters, podle níž zbývá dořešit jednu otázku týkající se ochrany klimatu.
Takhle to vypadalo v ulicích Hamburku v noci:
Schulterblatt, 23.08 Uhr #G20 https://t.co/DAUbUibSxh
— Anna Gröhn (@AnnaGroehn) July 7, 2017
Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, zapalovali auta a útočili na policisty, kteří zatkli 13 výtržníků, informovala dnes agentura AP.
Asi 500 lidí vyrabovalo ve čtvrti supermarket i menší obchody. Zapálili auta a z odpadků a jízdních kol postavili barikády.
Dnes se v Hamburku očekávají vůbec nejrozsáhlejší demonstrace. V ulicích přístavního města by mohlo být až 100 000 protestujících.
Státníky dnes čeká mimo jiného debata o migraci, o spolupráci s Afrikou, o digitalizaci nebo o ženských právech.
Na okraj summitu se setká mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin s Angelovou Merkelovou a posléze i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Dvoudenní summit předních světových ekonomik (skupiny G20), který od začátku provázejí rozsáhlé střety policie s demonstranty, dnes skončí.
Hlavní otázkou dne bude to, zda se účastníkům vrcholné schůzky podaří schválit závěrečnou deklaraci. Vyjednavači se jí měli věnovat celou noc.
Dvě překážky, aby summit G20 proběhl v Hamburku hladce? Trump a masové demonstrace. Prohlédněte si fotogalerii.
Zatímco v postupu proti teroristům se představitelé zemí G20 shodují, najít kompromis v prvních dvou bodech je podle německé kancléřky Angely Merkelové velice komplikované. Jiný názor na ochranu klimatu či protekcionářská opatření než řada představitelů G20 včetně Merkelové či představitelů Evropské unie má především americký prezident Trump. Že hledání společného postoje může být složité, naznačil první Trumpův projev, který podle diplomatů citovaných agenturou DPA hovořil především o svých vlastních úspěších. Vyjednávači proto podle Merkelové budou mít hodně práce se závěrečným prohlášením.
Hamburská policie na Twitteru rovněž důrazně žádá nezúčastněné kolemjdoucí ve městě, aby se nezdržovali na ulicích. Lidé by jednal mohli utrpět zranění při střetech policistů s demonstranty, jednak usnadní mužům zákona zákrok.
Einsatzkräfte gehen gegen Störer in der Straße Schulterblatt vor.
— Polizei Hamburg (@PolizeiHamburg) July 7, 2017
DRINGENDE EMPFEHLUNG: UNBETEILIGTE SOLLTEN SICH ENTFERNEN!#G20HAM17
Městem se podle hamburských úřadů pohybují výtržníci ozbrojení železnými tyčemi a praky, kterými střílejí kameny. Dav také obsadil lešení, ze kterých na policisty hází nejrůznější předměty. Ve čtvrti Schanzenviertel výtržníci vyrabovali drogerii a obchod s potravinami. Ve čtvrti St. Pauli pokračují střety i pozdě večer, v některých ulicích navíc znovu hoří předměty, které tam levicoví radikálové naházeli. Materiál berou třeba na okolních stavbách.
Hamburská policie v noci na Twitteru uvedla, že výtržníci chtějí proti bezpečnostním jednotkám spáchat závažné trestné činy. "Situace je velmi vážná," sdělila policie.
Wir wiederholen unseren Hinweis. Es werden offenbar schwere Straftaten gg Einsatzkräfte vorbereitet. Die Situation ist sehr ernst.#G20HAM17 https://t.co/pRZqKMMgUC
— Polizei Hamburg (@PolizeiHamburg) July 7, 2017
Odlišné názory Trump s Putinem mají k řešení krize na Korejském poloostrově. Washington chce více naléhat na Rusko, aby přimělo KLDR k zastavení jaderného a raketového programu. USA nadále spoléhají i na pomoc Číny. USA, Japonsko a Jižní Korea dnes v Hamburku společně odsoudily severokorejské raketové testy a Washington ujistil obě spojenecké země, že je připraven je bránit konvenčními i jadernými zbraněmi.
Celkem od začátku násilných šarvátek v Hamburku, tedy od čtvrtka večer, utrpělo zranění 196 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici; 83 lidí bylo zadrženo.
Americký ministr zahraničí RexTillerson označil odpolední diskuzi Trumpa s Putinem za velmi dobrou výměnu názorů, ačkoli ne ve všem se Moskva s Washingtonem shodují. Žádný termín dalšího společného jednání obou prezidentů stanoven nebyl. "Jednání bylo velmi konstruktivní," řekl Tillerson s tím, že Putin s Trumpem se "velmi rychle naladili na stejnou notu".
V řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily. "Rusové to vidí trochu jinak než my, proto s nimi o tom budeme dále diskutovat a budeme je žádat, aby činili více. Rusko s KLDR obchoduje," řekl Tillerson. Dodal, že Washington chce na Moskvu naléhat, aby se zasadila o zastavení severokorejských jaderných a raketových ambicí.
Rozsáhlé demonstrace se v Hamburku během zasedání G20 očekávají i v sobotu. V hamburských ulicích by mohlo být až 100 000 protestujících.
Násilnosti, které po celý den doprovázely summit skupiny G20 v Hamburku, neustávají ani večer. Ve čtvrti St. Pauli se policie střetla s 500 demonstranty, kteří házeli kameny. Ve čtvrti Schanzenviertel jeden z policistů vystřelil varovně do vzduchu. "Jeden z policistů byl ve čtvrti Schanzenviertel masivně napaden násilníky a vypálil varovný výstřel," napsala na Twitteru hamburská policie. Policista podle ní následně našel úkryt v jednom z obchodů. Ve čtvrti St. Pauli, která leží asi dva kilometry západně od Labské filharmonie, kde byl pro státníky uspořádán večerní koncert, policie proti odpůrcům summitu použila vodní děla. Podobně dnes během dne postupovala mnohokrát.
Americký prezident Donald Trump chtěl na Putinovi odpověď na roli Moskvy v loňských prezidentských volbách ve Spojených státech. Podle agentury Reuters to prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson s tím, že Putin jakékoli nařčení z vměšování Ruska odmítl.
Média očekávala, že Trump a Putin budou hovořit mimo jiné o Sýrii a o boji proti terorismu. Ještě během schůzky AP s odvoláním na nejmenované americké činitele uvedla, že USA s Ruskem chtějí ohlásit příměří na jihozápadě Sýrie, které by mělo začít platit od neděle. Reuters následně napsal, že příslušné prohlášení by měl učinit americký ministr zahraničí Rex Tillerson ještě dnes. Tillerson se s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem podle televizních záběrů schůzky obou prezidentů zúčastnili.
Zhruba dvě a půl hodiny trvalo první osobní jednání prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina, kteří se dnes odpoledne sešli na okraj hamburského summitu zemí G20. Původně se přitom podle různých zdrojů očekávala půlhodinová až hodinová diskuze. O skončení schůzky informovalo podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí, podrobnosti o jednání zatím zveřejněny nebyly.
Při svém prvním setkání s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem ho Trump označil za svého přítele. Bílý dům k dnešní schůzce uvedl, že oba prezidenti jednali o tom, jak zlepšit situaci dělníků v obou zemích v rámci upravené Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podmínky této dohody chce Trump změnit, neboť tvrdí, že ty stávající jsou pro USA nespravedlivé. Úřad mexického prezidenta poznamenal, že oba státníci od úpravy úmluvy NAFTA očekávají zlepšení ekonomické i sociální situace v regionu. Mezi další témata diskuze patřily problematika pašování drog, nelegální přistěhovalectví a současná krize ve Venezuele. Zda Trump hovořil o pohraniční zdi, z prohlášení Bílého domu není jasné.
Angela Merkelová podle Reuters sdělila, že se Donald Trump účastnil jednání o klimatu, a dokonce se i zapojil se svým projevem. Nicméně přiznala, že se neshodli.
První den summitu představitelů G20 doprovázely demonstrace a masové protesty. Podívejte se, jak zatím vypadal průběh dnešního dne v Hamburku.
Jedním z ústředních témat summitu jsou klimatické změny. A to zejména poté, co se Donald Trump rozhodl vyjmout USA z Pařížské dohody o klimatu.
K Trumpovu postoji se dnes po svém vyjádřili aktivisté z ekologické organizace Greenpeace. Na řeku v Hamburku vyslali obrovskou napodobeninu amerického prezidenta, jak kálí na planetu.
Break: ‘World can’t wait for Trump to grow up’ – Greenpeace calls for G20 climate action https://t.co/Vszop1JBXV
— Greenpeace PressDesk (@greenpeacepress) July 7, 2017
via @greenpeace_de pic.twitter.com/5z308qoKl7
Ruský prezident Vladimir Putin na summitu varoval ostatní státy, aby si při jednání se Severní Koreou udržely chladnou hlavu.
Donald Trump a Vladimir Putin se odebrali na první společné jednání.
"Je mi potěšením potkat vás osobně a doufám, že naše jednání přinese výsledky," prohlásil Putin a dodal, že telefonické rozhovory jednoduše nestačí.
Záběry z pochodu maskovaných demonstrantů.
Beängstigendes Video aus einem Linienbus in #Hamburg (Elbchaussee). #HVV #G20 #G20ham17 #G20ham #g20hamburg #g20hh https://t.co/bWs1L8Z9Sv
— NahverkehrHAMBURG (@NahverkehrHH) July 7, 2017
Německý list Die Welt informoval, že policie v Hamburku zatkla levicové extremisty z Francie, Nizozemska a Švýcarska.
Snímek ze zasedání zástupců nejvyspělejších ekonomik světa.
Aby se demonstranti nedostali do centra města, kde se koná summit G20, postavila policie protipovodňové zábrany.
Kein Zutritt: Am Eingang der HafenCity hat die Polizei Richtung #Elbphilharmonie die Hochwassertore geschlossen. #NoG20 pic.twitter.com/orcyY6Mak6
— FC⚡MC info (@fcmc_info) July 7, 2017
Na summitu se také setkali Donald Trump a mexický prezident Enrique Peña Nieto.
Trump poté znovu prohlásil, že to bude Mexiko, kdo zaplatí stavbu zdi na hranicích s USA.
Meeting with Mexico's Pena Nieto, Pres Trump says they're making good progress but "absolutely" still wants Mexico to pay for border wall. pic.twitter.com/17T2qJEuHs
— Mark Knoller (@markknoller) July 7, 2017
Připravenost ke kompromisu bude zřejmě nejvíce potřeba během jednání o volném obchodě a ochraně klimatu.
Donald Trump totiž na rozdíl od ostatních účastníků summitu propaguje protekcionistická opatření a nechce naplňovat pařížskou dohodu o klimatu.
Momentka z jednání…
Your captions please.#G20 pic.twitter.com/tHzUSL16y8
— dwnews (@dwnews) July 7, 2017
Miliony lidí věří, že summit přispěje k řešení problémů světa, řekla Angela Merkelová na začátku odpoledního jednání o globálním obchodě.
"Ty velké globální úkoly všichni známe a také víme, že nás tlačí čas. Řešení je proto často možné najít jen za předpokladu, že budeme připraveni ke kompromisu. Když přiblížíme svá stanoviska" řekla Merkelová účastníkům.
Podle agentury DPA se kvůli demonstrantům musí změnit doprovodný program některých partnerek a partnerů státníků, stejně jako v případě Melanie Trumpové.
Součástí doprovodného programu byla mimo jiné projížďka lodí hamburským přístavem, o kterou Trumpová přišla. Pro všechny byla zrušena návštěva německého klimatického centra, kterou mají nahradit přednášky odborníků v hotelu Atlantic, kde bydlí německá delegace.
Hamburk požádal o posily kvůli pokračujícím střetům s demonstranty přesto, že je ve městě už nyní kolem 20 000 policistů.
Dalších 240 by mělo dnes dorazit z okolních spolkových zemí.
Při protestech už bylo zraněno 159 policistů. Na některé demonstranti zaútočili i Molotovovými koktejly nebo praky, uvedla policie.
Zatčených bylo krátce po poledni 45.
V Hamburku zavládl chaos. Místní obyvatel si pro případ, že by se dostal do střetu demonstrantů s policií, opatřil ceduli s nápisem, že jde pouze nakupovat.
Retweeted Andre Kramer (@Und_Bitte):
— Karin Noack 🦄 (@karinnoack) July 7, 2017
Anwohner auf St. Pauli. #G20HAM17 pic.twitter.com/YCEUE7qlN3 https://t.co/xw5ePAUny6
Na některých místech Hamburku se protesty vymkly kontrole. Zaměstnanci obchodu natočili zahalené demonstranty ve chvíli, kdy se pokoušeli rozbít výlohu.
😡🤢 #G20HAM17 pic.twitter.com/ulfMyyzbOs
— Baradir (@i_Berion) July 7, 2017
Čínský prezident Si Ťin-pching na úvod jednání G20 kritizoval Spojené státy za to, že zvyšují ve světě geopolitické riziko a snaží se o návrat k hospodářskému protekcionismu.
Podle agentury Bloomberg čínský prezident hovořil o "velké" zemi a nejmenoval ji, z kontextu ale bylo jasné, že má na mysli USA.
Demonstranti napadli policisty, kteří vytvořili kordon kolem hotelu Park Hyatt. V něm bydlí ruský prezident Vladimir Putin a australský premiér Malcolm Turnbull.
Protesty zdržely na cestě předsedu Evropské komise Jeana-Claude Junckera, který tak přijel pozdě na vlastní tiskovou konferenci.
Řidič natočil řádění demonstrantů v ulici Elbchaussee, která vede z centra na západní okraj Hamburku.
Ich hab schon viel in Hamburg gesehen - aber sowas noch nicht. #g20 #G20HAM17 #Blockg20 pic.twitter.com/BdRN6TddcB
— Stefan S. (@StefanSkibbe) July 7, 2017
Když už jsme u toho napětí, tak dalším kritickým bodem schůzky G20 je přítomnost tureckého prezidenta Recepa Erdogana.
Ten chtěl, aby mohl v některých německých městech vystoupit s projevy k místní turecké komunitě. Spolková vláda to však zamítla.
Spolková kancléřka Angela Merkelová sice přivítala v Hamburku Donalda Trumpa s úsměvem, ale vztahy mezi Washingtonem a Berlínem jsou po některých výrocích amerického prezidenta napjaté.
Trump nedávno kritizoval velký vývoz německých automobilů do USA a pohrozil vyšším clem na náhradní díly do německých vozů.
Donald Trump a Vladimir Putin se setkali a poprvé si potřásli rukou ještě před společným jednáním, které mají naplánované na 16 hodin.
THE HANDSHAKE. And a back pat. Trump and Putin meet at #G20. via official German Govt Facebook page pic.twitter.com/vYAsg0iyFi
— Christopher Miller (@ChristopherJM) July 7, 2017
Meliania Trumpová se dnes měla účastnit doprovodného programu během summitu. Kvůli demonstrantům ale nemůže opustit vilu v Hamburku, v níž přebývá.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes na summitu podpořil dohodu o klimatu i navzdory rozhodnutí Donalda Trumpa z ní vystoupit.
Rusko pařížskou klimatickou dohodu podepsalo, zatím ji ale neratifikovalo.
Německá policie podle informací AFP svolává na první den summitu do ulic Hamburku posily.
Police get ready for second day of #G20 #G20HAM @dw_indonesia @dwnews pic.twitter.com/BvqqawfWOB
— Rizki Nugraha (@riz_nr) July 7, 2017
Proti summitu G20 neprotestují jen levicoví radikálové. Na demonstrace přišli například i studenti.
Students protest against the #G20 summit in #Hamburg. #G20HAM17 pic.twitter.com/JSubC8dts6
— Arafatul Islam (@arafatul) July 7, 2017
Nejsledovanější částí dnešních jednání bude zřejmě odpolední diskuze o ochraně klimatu a udržitelném rozvoji. Nejspíš se jí ale nezúčastní americký prezident Donald Trump, jehož postoj k ochraně klimatu je výrazně odlišný od postoje ostatních účastníků.
Na rozdíl od přátelské atmosféry, kterou zažil ve čtvrtek ve Varšavě, čeká nyní Donalda Trumpa minové pole problémů - především odpor členů G20 proti jeho zahraničně-ekonomické politice, píše Daniel Anýž.
Podle hamburské policie bylo během násilných protestů zraněno 111 policistů. Celkem 44 lidí bylo zadrženo.
I dnes ráno policie rozpouští zástupy protestujících, kteří blokují silnice a křižovatky, aby narušili průběh summitu.
RAW: Police cleared a sit-in protest ahead of the opening of #G20 summit (Video: Sebastian Kroeck) pic.twitter.com/96Ai6X1WE7
— dwnews (@dwnews) July 7, 2017
Donald Trump se dnes setká s Vladimirem Putinem.
Na schůzku se pečlivě připravoval. Podle televize CNN mu jeho poradci připravili hned několik stran podkladů, kterými se americký prezident musel prokousat.
Obavy ale vyvolává Trumpova "nevyzpytatelnost". Není jasné, zda před svým ruským protějškem vytáhne i otázku ruského vměšování do amerických prezidentských voleb.
Vladimir Putin je na druhou stranu znám svou velmi pečlivou přípravou na setkání s americkými prezidenty.
Co se týče programu summitu, dnes budou jeho účastníci diskutovat mimo jiné o boji proti terorismu, mezinárodním obchodu nebo udržitelném rozvoji a ochraně klimatu.
Večer státníky čeká koncert v nové budově Labské filharmonie.
Právě Donald Trump je ale důvodem, proč účastníci summitu očekávají obtížná jednání. Je to hlavně kvůli odlišnému postoji Spojených států v otázkách klimatu.
Americký prezident Donald Trump se těší na jednání, napsal na Twitter. Na okraji summitu se sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
I look forward to all meetings today with world leaders, including my meeting with Vladimir Putin. Much to discuss.#G20Summit #USA🇺🇸
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 7, 2017
Ve čtvrti Altona hoří několik aut, včetně těch policejních. Policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snaží blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Nad městem se v některých místech vznáší černý dým.
Vrcholnou schůzku zástupců dvaceti největších ekonomik světa doprovázejí masové protesty a demonstrace, které organizují převážně levicoví radikálové. Už ve čtvrtek probíhala demonstrace Vítejte v pekle, kvůli které musela policie nasadit i vodní děla.
Od pátečního rána ale protesty opět nabírají na síle.
Angela Merkelová účastníky summitu přivítá mezi 10:00 a 10:30 SELČ v přísně střeženém areálu hamburských veletrhů, kde se uskuteční většina rokování.
Dobrý den, vítáme vás u online přenosu ze summitu G20, který se koná v německém Hamburku.