Foto: Odpor proti G20, kapitalismu a globalizaci přerostl v Hamburku v plenění a bitky s policisty

Násilí se během pátečního večera stupňovalo.
V německém Hamburku jednají zástupci nejvyspělejších ekonomik světa G20. Proti vrcholnému setkání už druhý den v hamburských ulicích protestovali demonstranti.
Protesty už od čtvrtka provázely rozbité výlohy...
...nebo hořící auta.
Lidé také blokovali ulice a křižovatky. Například kolona s Donaldem Trumpem na summit nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se protestům vyhnula.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 9. 7. 2017 8:53
Na jedné straně hořící auta a zranění policisté, na straně druhé diplomatická setkání významných světových politiků. Takový je páteční obraz severoněmeckého města Hamburk. Levicoví radikálové, kteří pořádají demonstraci s názvem "Vítejte v pekle", tu brojí proti summitu předních světových ekonomik G20. Političtí lídři se sjeli k jednání dopoledne. Na summitu, který bude trvat do sobotního odpoledne, chtějí státníci probrat zejména otázky volného obchodu a ochrany klimatu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy