Protesty "Vítejte v pekle" v Hamburku se opět zvrhly. Ve městě hoří auta, demonstranti blokují cesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2017 9:35
Hamburská demonstrace Vítejte v pekle, kterou levicoví radikálové brojí proti summitu ekonomik G20, se v pátek opět zvrhla ve střety s policií. V severoněmeckém městě hoří auta. Dav protestujících se snaží blokovat cestu delegací do míst jednání G20, která začínají dnes dopoledne. Protesty se vyostřily už ve čtvrtek v podvečer, po klidnějším pátečním ránu dochází k další vlně násilností.
Hamburská demonstrace Vítejte v pekle.
Hamburská demonstrace Vítejte v pekle. | Foto: Reuters

Berlín -  Protesty proti summitu předních světových ekonomik G20 v Hamburku po krátkém uklidnění znovu nabírají na síle.

Ve čtvrti Altona hoří několik aut, včetně těch policejních. Radikálové tu také napadli policejní stanici.

Policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snaží blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Demonstranti chtějí narušit průběh summitu, který začíná dnes dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne.

Nad městem se v některých místech vznáší černý dým.

Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které zahájily blokády vsedě. Policie na twitteru upozorňuje, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Vodní děla i zranění lidé

Demonstrace s názvem "Vítejte v pekle" se zvrhla ve střety s policií také ve čtvrtek vpodvečer. Vzduchem létaly lahve a další předměty, policie nasadila vodní děla a pepřový sprej, na místo byli povoláni zdravotníci.

Zranění utrpělo 76 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám.

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16:00 středoevropského času a k pochodu městem se zhruba 12 000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později.

Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok na Twitteru zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu.

Na Twitteru policie uvedla, že její příslušníky demonstranti napadli. Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor.

Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatel nakonec demonstraci ukončil.

Výtržnosti, při nichž v některých ulicích severoněmeckého města hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly.

Policie zasahuje v plné síle

Policie se radikály snaží do Německa nevpouštět. Ve čtvrtek vrátila zpět autobus se 27 aktivisty, kteří chtěli překročit hranice z Nizozemska. Ve středu zabránila v příjezdu 33 protivníkům summitu G20 ze Švýcarska.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se uskuteční v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem.

Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou dnes státníci také navštíví.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy