Protesty "Vítejte v pekle" v Hamburku se opět zvrhly. Ve městě hoří auta, demonstranti blokují cesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2017 9:35
Hamburská demonstrace Vítejte v pekle, kterou levicoví radikálové brojí proti summitu ekonomik G20, se v pátek opět zvrhla ve střety s policií. V severoněmeckém městě hoří auta. Dav protestujících se snaží blokovat cestu delegací do míst jednání G20, která začínají dnes dopoledne. Protesty se vyostřily už ve čtvrtek v podvečer, po klidnějším pátečním ránu dochází k další vlně násilností.
Hamburská demonstrace Vítejte v pekle.
Hamburská demonstrace Vítejte v pekle. | Foto: Reuters

Berlín -  Protesty proti summitu předních světových ekonomik G20 v Hamburku po krátkém uklidnění znovu nabírají na síle.

Ve čtvrti Altona hoří několik aut, včetně těch policejních. Radikálové tu také napadli policejní stanici.

Policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snaží blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Demonstranti chtějí narušit průběh summitu, který začíná dnes dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne.

Nad městem se v některých místech vznáší černý dým.

Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které zahájily blokády vsedě. Policie na twitteru upozorňuje, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Vodní děla i zranění lidé

Demonstrace s názvem "Vítejte v pekle" se zvrhla ve střety s policií také ve čtvrtek vpodvečer. Vzduchem létaly lahve a další předměty, policie nasadila vodní děla a pepřový sprej, na místo byli povoláni zdravotníci.

Zranění utrpělo 76 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám.

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16:00 středoevropského času a k pochodu městem se zhruba 12 000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později.

Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok na Twitteru zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu.

Na Twitteru policie uvedla, že její příslušníky demonstranti napadli. Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor.

Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatel nakonec demonstraci ukončil.

Výtržnosti, při nichž v některých ulicích severoněmeckého města hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly.

Policie zasahuje v plné síle

Policie se radikály snaží do Německa nevpouštět. Ve čtvrtek vrátila zpět autobus se 27 aktivisty, kteří chtěli překročit hranice z Nizozemska. Ve středu zabránila v příjezdu 33 protivníkům summitu G20 ze Švýcarska.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se uskuteční v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem.

Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou dnes státníci také navštíví.

 

Právě se děje

Další zprávy