Živě: Armáda sestřelila v Donbasu ruský dron

Přenos skončil
Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: SBU

Kyjev/Moskva - Ukrajinský parlament vypověděl pět dohod s Ruskem, jež se týkají vojenské součinnosti. Dlouho očekávaný krok podle agentury AP svědčí o prohlubování roztržky mezi někdejšími blízkými partnery.

Spojené státy neplánují rozmístit na Ukrajině části svého protiraketového systému.

Americké ministerstvo zahraničí tak odmítlo výroky tajemníka Národní bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova, který ve středu prohlásil, že by měl Kyjev uvažovat o zapojení do systému protiraketové obrany, aby se uchránil před případným jaderným úderem z Ruska.

Moskva po jeho slovech pohrozila, že takový krok by vedl pouze k odvetným opatřením.

Čtvrteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:50

Dva Rusové zadržení minulý víkend ve východoukrajinském Donbasu přiznali, že byli zajati při průzkumné akci na linii fronty mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou. Uvedla to dnes na svých webových stránkách mise evropských pozorovatelů, kteří s oběma zadrženými ve středu hovořili. Kyjev tvrdí, že jde o příslušníky pravidelné ruské armády, Moskva to popírá.

Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev se dostali do zajetí minulou sobotu u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Při zadržení byli ozbrojeni, ale příkazy útočit prý neměli. Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bez dalšího upřesnění řekli, že je do Donbasu vyslalo "armádní velení". Na Ukrajině prý byli několikrát už dřív.

Oba muži se v Kyjevě léčí ze střelných zranění, která utrpěli při zatýkání. Ve středu byli obviněni z pokusu o založení teroristické skupiny, za což jim hrozí až 15 let vězení. Ukrajinské obhájce již dostali k dispozici a setkali se s nimi, napsala agentura Unian.

Ruská televizní stanice Rossija 24 zveřejnila dnes rozhovor s Vladimirem Jerofejevem, otcem jednoho ze zadržených. "Je to důstojník, přesněji bývalý důstojník," řekl o svém synovi. "Po Novém roce armádu opustil, neptal jsem se proč. O cestě do Luhansku jsem věděl a nepřemlouval jsem ho. Je to dospělý člověk," prohlásil Jerofejev starší.

21:15

Situace v Sýrii, v Jemenu a na Ukrajině byla dnes tématem telefonického rozhovoru ministrů zahraničí USA a Ruska Johna Kerryho a Sergeje Lavrova. Oznámila to ruská a americká média. Ministři navázali na osobní schůzku z počátku minulého týdne v ruském Soči a dohodli se na harmonogramu dalších jednání.

Kerry předminulé úterý navštívil Rusko po dvouleté přestávce, během níž ale navzdory prudkému ochlazení vztahů kontakt s Lavrovem zcela nepřerušil. Podle ruských médií si v té době oba ministři telefonovali bezmála dvacetkrát.

Příčinou rusko-americké diplomatické krize, kterou Moskva označuje za "recidivu studené války", je konflikt na Ukrajině, který byl i předmětem dnešního telefonického rozhovoru. Washington obviňuje Rusko z exportu velkoruského nacionalismu na východ Ukrajiny, Moskva si stěžuje na pokusy USA posunout hranice NATO dál na východ.

Ruská média v posledních dnech zaznamenala určité signály zlepšení vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy. Nedávno Moskvu navštívila Victoria Nulandová, Kerryho náměstkyně pro evropské záležitosti. I její rozhovory v Moskvě se soustředily na ukrajinský konflikt a dodržování minských mírových dohod. Ruské ministerstvo zahraničí po její návštěvě oznámilo, že "vztahy mezi Moskvou a Washingtonem se pohnuly kupředu".

20:30

Možností rozšíření Evropské unie o některé země z východu kontinentu se vůbec nebude zabývat nynější summit Východního partnerství v Rize. Zdůraznili to dnes představitelé EU při příchodu na slavnostní večeři, kterou schůzka v lotyšské metropoli slavnostně začíná. Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera není k podobné debatě připravena EU, ale ani šest východoevropských zemí partnerství.

20:00

K mírovým dohodám z Minsku neexistuje alternativa, prohlásil dnes v Rize ukrajinský prezident Petro Porošenko. Při příchodu na slavnostní večeři, kterou v lotyšské metropoli začíná letošní summit Východního partnerství (EU a šest východoevropských zemí: Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina), také upozornil, že Kyjev má nyní jednoznačné důkazy o angažmá ruské armády v dění na východě Ukrajiny.

Porošenko připomněl, že dva ruští vojáci zadržení v sobotu na ukrajinském území jsou nyní v nemocnici. Odkázal také na dnešní vyjádření Červeného kříže a pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které se dvojice týká.

Pozorovatelská mise v něm uvádí, že její pracovníci dvojici navštívili v kyjevské vojenské nemocnici. Oba muži podle OBSE uvedli, že jsou příslušníky ruských ozbrojených sil a podíleli se na průzkumné akci; ačkoli byli ozbrojeni, neměli prý rozkaz útočit.

Oba údajně také připustili, že na Ukrajině už "na misi" byli v minulosti, jeden uvedl, že jeho zapojení do dění na ukrajinském území mělo být tříměsíční. Jeden z dvojice také opakovaně zdůrazňoval, že do bojů jako takových se ruští vojáci nezapojují. OBSE uzavírá, že dvojice dostala k dispozici ukrajinského právníka; oba byli totiž obviněni z pokusu o vytvoření teroristické skupiny a hrozí jim až 15 let vězení.

17:11

"Chceme v Rize dostat konkrétní záruky a ujištění o tom, že se Ukrajina může stát členem Evropské unie a že v budoucnu dostane šanci stát se kandidátskou zemí," prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

 

16:56

"Krize na Ukrajině učinila partnerství Evropské unie s blokem východních sousedů důležitější než kdy dříve," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
16:43

Ukrajinská delegace přijela na summit Východního partnerství do Rigy s jasným stanoviskem.

"Během včerejšího večera se nám podařilo vylepšit mnoho věcí. Ministr zahraničí Pavlo Klimkin, Valerij Chalij (vedoucí prezidentské kanceláře, pozn. red.) a naše delegace při EU pracovali velmi tvrdě. Společné prohlášení je vždy otázkou kompromisu, ale jsou věci, které nemůžeme připustit," řekl k chystanému výstupu z konference ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
16:28

Ukrajinská zpravodajská služba SBU oznámila, že armáda nad Donbasem sestřelila dron ruské armády. "Jedná se o pět metrů dlouhý sofistikovaný bezpilotní letoun Forpost, který byl vyroben v roce 2013 v Uralské továrně civilního letectví v Rusku," prohlásil poradce SBU Markjan Lubkvivskij na tiskovém brífinku v Kyjevě.

15:47

Severoatlantická aliance požádala Českou republiku o další nasazení stíhaček Jas-39 Gripen na Islandu.

Čeští stíhači absolvovali islandskou misi už loni na podzim a znovu by měli chránit ostrov letos v červnu a srpnu, napsal server lidovky.cz s odvoláním na velitele čáslavské základny Petra Hromka. Více čtěte ZDE.

15:24

Více ke zprávě OBSE: "Během mise jsme navštívili místa, kde byla rozmístěna těžká technika jak na straně povstalců, tak na územích ovládaných vládními jednotkami. Na mnoha místech už zbraně skutečně nejsou. Na jiných místech jsme ale přesuny nebo pasivní přítomnost těžké vojenské techniky zaznamenali," vysvětlil Hug.

15:11

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zaznamenala stahování těžkých zbraní ze samozvané Doněcké lidové republiky i Luhanské lidové republiky, odzbrojení ale dosud dokončeno nebylo. Podle agentury Ukrinform o tom na tiskovém brífinku informoval zástupce velitele pozorovatelské mise Alexander Hug.

Foto: Reuters
13:31

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že si prozatím nedokáže představit návrat Ruska do skupiny G8. "Vývoj na Ukrajině je důvodem, proč se v Elmau sejdeme jako G7, a nikoliv G8," prohlásila v parlamentu s odkazem na schůzku, která se příští měsíc uskuteční v Bavorsku.

Rusko bylo z elitního klubu vyloučeno loni, a to právě kvůli anexi Krymu a podílu na krizi v Donbasu, byť jej Moskva dlouhodobě popírá.

Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin na tiskové konferenci v Moskvě.
Angela Merkelová a ruský prezident Vladimír Putin na tiskové konferenci v Moskvě. | Foto: Reuters
13:28

Ztráty ukrajinské armády v Donbasu nekončí. Podle nejnovější statistiky zemřel za posledních 24 hodin na východě země jeden voják a dalších osm bylo zraněno.

12:50

Mezi smlouvami s Ruskem, které Ukrajina vypověděla, je i ta o tranzitu ruských vojsk přes Ukrajinu do separatisty ovládaného Podněstří, které se odtrhlo od Moldavska, o ochraně utajovaných informací, o přepravě vojenských nákladů, o spolupráci vojenských rozvědek a o vojenské spolupráci.

Šéf branného výboru ruské sněmovny Vladimir Kamojedov podle listu Ukrajinska pravda připustil, že není jasné, jak bude možné dále zásobovat ruské vojáky v Podněstří. Všechny přístupové cesty do této enklávy totiž budou pro Rusy odříznuty. Současně ujistil, že Rusko v žádném případě Podněstří neopustí. Prý bude nutné skoncovat s "dosavadní tolerantností".

Foto: Aktuálně.cz
12:47

Ještě před hlasováním ukrajinského parlamentu vůdce Radikální strany Oleh Ljaško prohlásil, že mezi Ruskem a Ukrajinou stále platí 37 mezistátních dohod. Ani jediná prý ještě nebyla zrušena, včetně dohod o pobytu ruských vojsk na Krymu do roku 2042.

12:34

Lidé, kteří opustili po ruské anexi Krym a vlastní tam půdu, o ni mohou přijít, pokud z ní neplatí daň.

Deníku Novosti Kryma to řekl předseda ruského vládního Výboru pro ekonomickou, rozpočtovou a daňovou politiku Vitalij Nachlupin. Pokud prý dlužníci nezaplatí do dvou až tří měsíců, o svůj majetek přijdou.

Jde o ty, kteří odjeli, protože nesouhlasili s ruským záborem nebo se báli na poloostrově zůstat.

11:33

Jiný zákon, schválený v dubnu, ale předepisuje Ukrajincům vážit si nacionalistických organizací z časů druhé světové války, z nichž některé, například Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), bojovaly po boku nacistů, píše Haaretz.

11:29

List připomněl, že zákon, který ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal minulý týden, zakazuje všechny sovětské a nacistické symboly, a to včetně názvů měst či ulic.

Čeká se, že to povede k přejmenování oblastních center, jako je Dněpropetrovsk, pojmenovaný po Hryhoriji Petrovském, který vládl Ukrajině ve 20. a 30. letech, anebo Kirovohrad, nesoucí jméno bolševika Sergeje Kirova, kterého údajně nechal zavraždit Stalin. Přejmenování čeká i desítky dalších měst a stovky ulic.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
11:26

Ukrajina uctívá uskupení, která za druhé světové války kolaborovala s nacisty při vyhlazování Židů, upozornil dnes izraelský list Haaretz.

"Jeden nový zákon staví nacistické a komunistické symboly mimo zákon, ale jiný zákon vyžaduje uctívat nacionalistická uskupení, která zabíjela Židy a Poláky," napsal s odvoláním na zprávu agentury Bloomberg o "triumfu nacistů nad komunisty na Ukrajině".

11:09

Ukrajinský parlament vypověděl pět mezivládních vojenských dohod s Ruskem. Potvrdil tak středeční oznámení premiéra Arsenije Jaceňuka, který řekl, že vojensko-technická spolupráce obou zemí končí.

10:44

Z Donbasu bylo do Ruska odvezeno 400 až 700 ukrajinských zajatců, z nichž řada byla následně prodána do otroctví v Čečensku, Jižní Osetii či Adygejské republiky na jihozápadě Ruska.

V otevřeném dopise, adresovaném ruským ochráncům lidských práv, to tvrdí příbuzní vězňů, napsala agentura Unian.

10:30

Na východ Ukrajiny dorazil v pořadí už 27. humanitární konvoj z Ruska. Podle serveru Ukrajinska pravda přejelo separatisty kontrolovanou hranici více než 100 kamionů, které zamířily do Doněcku a Luhansku. Údajně vezou maso, ryby, mléčné výrobky a mouku.

Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou.
Ruské kamiony s humanitární pomocí čekají na odbavení na hranicích s Ukrajinou. | Foto: Reuters
10:06

Během konfliktu v Donbasu bylo zabito 152 příslušníků Národní gardy. Celkem pak při "protiteroristické operaci" zemřelo 1800 vojáků.

Počet obětí války je ale podstatně vyšší. Odhaduje se, že o život přišlo na 6000 civilistů.

09:53

Turčynov o protiraketové obraně hovořil v souvislosti se zprávami, že ruské vedení vydalo pokyn rozmístit na anektovaném Krymu pluk bombardérů Tu-22M3, které mohou nést rakety s jadernými hlavicemi, a tři oddíly s taktickými raketami Iskander-K a Iskander-M, také včetně jaderných hlavic.

Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov.
Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov. | Foto: Reuters
09:49

Spojené státy nemají rozhodně v plánu rozmístit na Ukrajině prvky svého protiraketového systému.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová tak odmítla výroky tajemníka Národní bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova, který ve středu prohlásil, že by měl Kyjev uvažovat o zapojení do systému protiraketové obrany, aby se uchránil před případným jaderným úderem z Ruska.

Moskva pohrozila, že takový krok by vedl pouze k odvetným opatřením.

09:42

Proruští ozbrojenci v Donbasu nemají zájem na výměně všech zajatců, byť se k tomu zavázali před čtvrt rokem v Minsku.

"Zajímá je pouze částečná, lokální výměna, kterou by považovali za výhodnou," prohlásil poradce ministerstva obrany Vasyl Budyk.

Od loňského začátku "protiteroristické operace" bylo ze zajetí separatistů propuštěno 2700 ukrajinských vojáků, dalších 300 na propuštění stále čeká.

09:35

Rusko v předvečer dvoudenního summitu Východního partnerství v Rize zvýšilo vojenskou aktivitu u hranic Lotyšska. V lotyšské televizi to prohlásil lotyšský ministr obrany Raimonds Véjonis. Nedaleko lotyšských břehů se podle něj ve středu pohybovala ruská ponorka a výzvědný člun ruského námořnictva.

Véjonis televizní stanici LNT řekl, že ruské lodě a letouny operují v těchto dnech při lotyšských hranicích prakticky neustále. Souvislost s nadcházejícím summitem Východního partnerství je podle něj nesporná.

09:32

Nejprve krátký přehled středečních událostí:

Novorusko, tedy státní útvar zahrnující ruskojazyčné regiony Ukrajiny od Oděsy až po Charkov, je minulostí. Oznámili to zástupci povstaleckých "lidových republik", podle nichž jde o příspěvek k plnění minských mírových dohod.

Ukrajinská vláda zastavuje vojensko-technickou spolupráci s Ruskem. Ta je přitom pro obě země velmi důležitá. Na Ukrajině z ní těží zbrojovky, v Rusku armáda.

09:30

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 5. 2015 0:08
 

Právě se děje

Další zprávy