Online: Vražda poslankyně spojila rivaly. Cameron s Corbynem společně uctí její památku

Živě
Labouristickou britskou poslankyni Jo Coxovou, která agitovala za setrvání Velké Británie v EU, ve čtvrtek při útoku na veřejném prostranství zabil 52letý muž. Oba tábory - stoupenci setrvání v EU i hnutí Vote Leave – hned po útoku zastavily své kampaně. Do referenda o setrvání království v Unii zbývá necelý týden.
Britský premiér David Cameron.
Britský premiér David Cameron. | Foto: Reuters

Británie před referendem o setrvání v EU.

Živě
Aktualizovat reportáž
23:00

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil údiv nad tím, že britský premiér David Cameron pořádá referendum o členství Británie v Evropské unii, když je přitom proti opuštění této mezinárodní organizace. "Jestli je to takový problém, proč to inicioval, když je sám proti tomu?" prohlásil Putin na okraj ekonomického fóra v Petrohradu. Putin také řekl, že má názor to, zda by Británie měla opustit EU, ale že pro něho není vhodné se vyjádřit, protože jde o vnitřní záležitost Británie.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters
21:15

"Jestliže Spojené království opustí Evropu, bude to navždy," řekl podle Reuters italský premiér Matteo Renzi v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradě během diskuse u kulatého stolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaným Brexitem, tedy britským odchodem z EU, by podle šéfa italského kabinetu krátkodobě utrpěli všichni, ale "zejména Británie".

Matteo Renzi v Senátu.
Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
17:45

Tábory zastánců i odpůrců setrvání Británie v EU v reakci na vraždu poslankyně Coxové v pátek zrušily všechny své akce naplánované na sobotu. Příznivci Brexitu uvedli, že kampaň v neděli obnoví. Labouristická strana, která podporuje setrvání země v evropském bloku, pozastavila svou kampaň na celý víkend. Akce zrušily oba tábory již ve čtvrtek odpoledne a žádná předreferendová shromáždění se nekonala ani v pátek.

17:02

Svou kampaň nechá zítra nadále pozastavenou také tábor Vote Leave usilující o odchod Velké Británie z EU. Pokračovat bude pouze podomní rozdávání letáků.

16:40

Ve Velké Británii se dnes večer bude konat nejméně 20 vigilií v upomínku na zavražděnou poslankyni Jo Coxovou.

16:09

Kampaň Britain Stronger in Europe agitující za setrvání Londýna v EU bude pozastavena i v sobotu.

"Veškeré plánované celostátní akce, pouliční stánky i shromáždění budou jako známka respektu k tragicky zavražděné Jo Coxové odloženy i zítra," uvedl šéf kampaně Will Straw.

15:49

Kondolenci do Velké Británie zaslal i český premiér.

15:29

Kondolenční kniha na radnici v Batley.

15:17

Kvůli uctění památky zavražděné poslankyně se v pondělí mimořádně sejde britský parlament.

Oznámil to předseda labouristů Jeremy Corbyn s tím, že se tak stane na jeho žádost.

14:55

David Cameron uvedl, že Jo Coxovou poprvé potkal před deseti lety v Dárfúru, kde pomáhala zachraňovat životy uprchlíků. Parlament podle něj přišel o jednoho ze svých nejlepších lidí. Řekl také, že demokracie je podepřena tolerancí a netolerance by měla být vyhnána.

Jeremy Corbyn následně doplnil, že Coxová bojovala i proti otroctví a prosazovala lidská práva po celém světě. Její vraždu označil za útok na demokracii.

14:50

David Cameron a Jeremy Corbyn společně...

14:45

Památku Jo Coxové uctí konzervativní premiér David Cameron a lídr labouristů Jeremy Corbyn společně - a to ve volebním okrsku Batley a Spen, kde byla Coxová v minulosti zvolena poslankyní.

14:38

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala britské politiky, aby zmírnili výroky, které používají v rámci kampaní týkajících se Brexitu.

"Přehánění a radikalizace části jazyka nepomáhají podporovat atmosféru respektu. To je důvod, proč si všichni vážíme demokratických pravidel hry. A víme, jak důležité je narýsovat si hranice - ať už při volbě mluvy, při volbě argumentu, ale také při volbě částečně pohrdavého argumentu. V opačném případě bude radikalizace nezastavitelná."

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová.
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
14:14

Konzervativní strana nepostaví do doplňujících voleb v okrsku, ve kterém byla za poslankyni zvolena labouristka Jo Coxová, svého kandidáta.

13:41

Lidé nosí květiny k místu činu i do centra Londýna. Vyjadřují svůj zármutek, šok i podporu pozůstalým, zejména manželovi Benovi a jejich dvěma dětem, které vrah zanechal bez matky.

13:38

Premiér David Cameron i šéf labouristů Jeremy Corbyn míří do hrabství West Yorkshire, kde došlo k útoku na poslankyni.

13:14

Bývalý předseda krajně pravicové Britské Národní strany Nick Griffin vyvolal pobouření, když naznačil, že by zastánci setrvání Velké Británie v EU mohli využít smrt Jo Coxové ve své kampani ve vlastní prospěch.

13:08

Kampaně před blížícím se referendem jsou pozastaveny. Jak dokládá fotografie na Twitteru, platí to i pro zastánce Brexitu. Také jejich billboardy pro dnešek zejí prázdnotou.

12:28

Britská média odkládají zveřejnění čerstvých průzkumů o Brexitu. Jako zatím poslední to oznámila televize ITV, píše agentura Reuters.

Důvodem je fakt, že jak zastánci, tak odpůrci setrvání Británie v EU v reakci na vraždu labouristické poslankyně pozastavili své kampaně před referendem.

11:46 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud se prokáže, že motivy střelce byly politické a Jo Coxovou zavraždil kvůli jejím názorům, může to v referendu o vystoupení z Evropské unie ovlivnit dosud nerozhodnuté voliče.

11:41

Britské referendum je nebezpečné a hrozí, že podobné vyjádření svých obyvatel ke členství v Evropské unii budou chtít další členské země. Uvedl to francouzský ministr hospodářství a průmyslu Emmanuel Macron. Britové podle něj svým postupem dělají ze zbytku Unie "své zajatce".

"I kdyby se Britové 23. června rozhodli zůstat v EU, bude nutné rychle reagovat, aby se předešlo snaze některých dalších zemí zahájit podobný proces. Jde o to, aby Dánsko, Nizozemsko, Polsko nechtěly stejný statut (s výjimkami jako Británie)," uvedl ministr. V případě Brexitu (odchodu Británie z EU) by podle něj nastala velmi nejasná situace.

Foto: Reuters
11:35

Fotografie muže, který podle všeho zastřelil britskou poslankyni Jo Coxovou.

11:33

Kromě zmíněného manuálu si Mair od NA údajně nakoupil i další publikace, které se věnovaly zbraním a výbušninám.

11:17

Americká organizace Southern Poverty Law Center, která brojí proti rasimu, uvedla, že údajný vrah Coxové Thomas Mair dlouhodobě podporoval americkou neonacistickou Národní alianci (NA).

Údajně si v roce 1999 zakoupil i její manuál, ve kterém jsou k nalezení i instrukce, jak si sestavit zbraň. NA přestala de facto oficiálně fungovat v roce 2013.

11:08

Znechucení nad vraždou Coxové pomocí Twitteru vyjádřila i Gabrielle Giffordsová, bývalá členka amerického Kongresu, která se v roce 2011 sama stala obětí atentátu. Utrpěla vážné střelné zranění hlavy, ale přežila.

10:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentář Jiřího Hovorky z ekonomické rubriky Aktuálně.cz:

Po něšťastných událostech bývá obvyklé, že finanční trhy padají. Na vraždu Jo Coxové, ale reagují naopak. Britská libra, která v předchozích dnech ztrácela, dnes roste proti dolaru téměř o procento a půl a podobně jsou na tom i akciové indexy po celém světě.

Například německý DAX, který v posledních deseti dnech spadl o více jak sedm procent, dnes otočil kurz a zatím roste téměř o procento. Důvod? Trhy věří, že vražda výrazné zastánkyně setrvání Británie v EU odvrátí Brexit, ve který trhy pomalu začínaly v posledních dnech věřit.

Foto: Aktuálně.cz
10:32

Německá kancléřka Angela Merkelová pak uvedla, že ona sama v tomto stádiu vyšetřování nechce vraždu se čtvrtečním referendem spojovat.

Foto: Reuters
10:27

O tom, že tón kampaní k referendu by měl být zdvořilejší, tweetuje i novinářka ze Sky News.

10:19

Vlajky před skotským parlamentem byly v pátek staženy na půl žerdi. Na památku zavražděné poslankyně Jo Coxové.

9:54

Podle některých britských médií nese vinu na smrti Jo Coxové i agresivní tón kampaně před referendem o členství země v EU.

Jo Coxová, poslankyně Labour Party.
Jo Coxová, poslankyně Labour Party. | Foto: Facebook.com/Jo4BatleyandSpen
9:41

Britská poslankyně Jo Coxová, která byla ve čtvrtek zavražděna, se před časem obrátila na policii poté, co obdržela "zlovolná sdělení". Uvedla to dnes podle agentury Reuters britská policie.

Upřesnila, že při vyšetřování její stížnosti v březnu zatkla a pokárala jednoho muže, který ale není ten, kterého zadržela po čtvrteční vraždě.

9:32

Obavy o bezpečnost britských poslanců má i policie. Sami poslanci ale pracují jako obvykle.

9:23

Britští politici byli upozorněni, aby přehodnotili vlastní bezpečnostní opatření.

Mluvčí premiéra Davida Camerona informovala, že jim bylo rozesláno příslušné upozornění s radami, jak vlastní bezpečnost zvýšit.

9:12

Co se zatím ví o podezřelém z vraždy?

Dvaapadesátiletý Tommy Mair podle serveru The Telegraph žil posledních 40 let v domku v Birstallu. Sousedé tvrdí, že do poloviny 90. let bydlel s babičkou, která ale zemřela. Od té doby žil sám a nikdy neměl práci na plný úvazek.

9:03

Oba tábory – stoupenci setrvání v EU i hnutí Vote Leave – vzápětí po útoku zastavily své kampaně. Obnovit by je měly v sobotu.

O odchodu z EU budou Britové v referendu hlasovat příští čtvrtek.

8:55

Jayda Fransenová, místopředsedkyně krajně pravicového uskupení Britain First (právě tato slova údajně slyšeli někteří svědkové vykřikovat útočníka), odmítla, že by její organizace měla cokoli společného s činem, který označila za "naprosto nechutný".

8:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Coxová zastávala názor, že by Velká Británie měla zůstat součástí Evropské unie a před nadcházejícím referendem se angažovala v kampani Stronger IN.

8:47

Výpovědi svědků incidentu se rozcházejí. Střelec podle všeho na 41letou poslankyni a matku dvou dětí čekal před knihovnou.

8:45

Velkou Británií otřásla vražda labouristické poslankyně Jo Coxové, velké odpůrkyně Brexitu.

Policie v souvislosti s činem zadržela 52letého Thomase Maira, který podle svědků během útoku na ulici vykřikoval "Britain First". To je název xenofobního militantního hnutí, které je proti EU i multikulturalismu.

8:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii zbývá už jen několik dní. Aktuálně.cz sleduje vrchol kampaně i atmosféru po smrtelném útoku na britskou političku Jo Coxovou v průběžné online reportáži.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák Kateřina Vítková Simona Fendrychová Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Simona Fendrychová, Reuters
Aktualizováno 17. 6. 2016 23:09
 

Právě se děje

Další zprávy