reklama
 
 

Online: Vražda poslankyně spojila rivaly. Cameron s Corbynem společně uctí její památku

Aktualizováno 17. 6. 2016 23:09
reklama
Labouristickou britskou poslankyni Jo Coxovou, která agitovala za setrvání Velké Británie v EU, ve čtvrtek při útoku na veřejném prostranství zabil 52letý muž. Oba tábory - stoupenci setrvání v EU i hnutí Vote Leave – hned po útoku zastavily své kampaně. Do referenda o setrvání království v Unii zbývá necelý týden.

Británie před referendem o setrvání v EU.

reklama
23:00

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil údiv nad tím, že britský premiér David Cameron pořádá referendum o členství Británie v Evropské unii, když je přitom proti opuštění této mezinárodní organizace. "Jestli je to takový problém, proč to inicioval, když je sám proti tomu?" prohlásil Putin na okraj ekonomického fóra v Petrohradu. Putin také řekl, že má názor to, zda by Británie měla opustit EU, ale že pro něho není vhodné se vyjádřit, protože jde o vnitřní záležitost Británie.

21:15

"Jestliže Spojené království opustí Evropu, bude to navždy," řekl podle Reuters italský premiér Matteo Renzi v pátek na ekonomickém fóru v Petrohradě během diskuse u kulatého stolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Takzvaným Brexitem, tedy britským odchodem z EU, by podle šéfa italského kabinetu krátkodobě utrpěli všichni, ale "zejména Británie".

Itálie - Matteo Renzi - Senát Matteo Renzi v Senátu. | Foto: Reuters
17:45

Tábory zastánců i odpůrců setrvání Británie v EU v reakci na vraždu poslankyně Coxové v pátek zrušily všechny své akce naplánované na sobotu. Příznivci Brexitu uvedli, že kampaň v neděli obnoví. Labouristická strana, která podporuje setrvání země v evropském bloku, pozastavila svou kampaň na celý víkend. Akce zrušily oba tábory již ve čtvrtek odpoledne a žádná předreferendová shromáždění se nekonala ani v pátek.

17:02

Svou kampaň nechá zítra nadále pozastavenou také tábor Vote Leave usilující o odchod Velké Británie z EU. Pokračovat bude pouze podomní rozdávání letáků.

16:40

Ve Velké Británii se dnes večer bude konat nejméně 20 vigilií v upomínku na zavražděnou poslankyni Jo Coxovou.

16:09
Británie

Kampaň Britain Stronger in Europe agitující za setrvání Londýna v EU bude pozastavena i v sobotu.

"Veškeré plánované celostátní akce, pouliční stánky i shromáždění budou jako známka respektu k tragicky zavražděné Jo Coxové odloženy i zítra," uvedl šéf kampaně Will Straw.

15:49
Twitter

Kondolenci do Velké Británie zaslal i český premiér.

15:29
Twitter

Kondolenční kniha na radnici v Batley.

15:17
Británie

Kvůli uctění památky zavražděné poslankyně se v pondělí mimořádně sejde britský parlament.

Oznámil to předseda labouristů Jeremy Corbyn s tím, že se tak stane na jeho žádost.

14:55

David Cameron uvedl, že Jo Coxovou poprvé potkal před deseti lety v Dárfúru, kde pomáhala zachraňovat životy uprchlíků. Parlament podle něj přišel o jednoho ze svých nejlepších lidí. Řekl také, že demokracie je podepřena tolerancí a netolerance by měla být vyhnána.

Jeremy Corbyn následně doplnil, že Coxová bojovala i proti otroctví a prosazovala lidská práva po celém světě. Její vraždu označil za útok na demokracii.

14:50
Twitter

David Cameron a Jeremy Corbyn společně...

14:45

Památku Jo Coxové uctí konzervativní premiér David Cameron a lídr labouristů Jeremy Corbyn společně - a to ve volebním okrsku Batley a Spen, kde byla Coxová v minulosti zvolena poslankyní.

14:38
Evropská unie

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala britské politiky, aby zmírnili výroky, které používají v rámci kampaní týkajících se Brexitu.

"Přehánění a radikalizace části jazyka nepomáhají podporovat atmosféru respektu. To je důvod, proč si všichni vážíme demokratických pravidel hry. A víme, jak důležité je narýsovat si hranice - ať už při volbě mluvy, při volbě argumentu, ale také při volbě částečně pohrdavého argumentu. V opačném případě bude radikalizace nezastavitelná."

14:14

Konzervativní strana nepostaví do doplňujících voleb v okrsku, ve kterém byla za poslankyni zvolena labouristka Jo Coxová, svého kandidáta.

13:41
Británie

Lidé nosí květiny k místu činu i do centra Londýna. Vyjadřují svůj zármutek, šok i podporu pozůstalým, zejména manželovi Benovi a jejich dvěma dětem, které vrah zanechal bez matky.

13:38

Premiér David Cameron i šéf labouristů Jeremy Corbyn míří do hrabství West Yorkshire, kde došlo k útoku na poslankyni.

13:14

Bývalý předseda krajně pravicové Britské Národní strany Nick Griffin vyvolal pobouření, když naznačil, že by zastánci setrvání Velké Británie v EU mohli využít smrt Jo Coxové ve své kampani ve vlastní prospěch.

13:08
Twitter

Kampaně před blížícím se referendem jsou pozastaveny. Jak dokládá fotografie na Twitteru, platí to i pro zastánce Brexitu. Také jejich billboardy pro dnešek zejí prázdnotou.

12:28
Británie

Britská média odkládají zveřejnění čerstvých průzkumů o Brexitu. Jako zatím poslední to oznámila televize ITV, píše agentura Reuters.

Důvodem je fakt, že jak zastánci, tak odpůrci setrvání Británie v EU v reakci na vraždu labouristické poslankyně pozastavili své kampaně před referendem.

11:46
Aktuálně.cz

Pokud se prokáže, že motivy střelce byly politické a Jo Coxovou zavraždil kvůli jejím názorům, může to v referendu o vystoupení z Evropské unie ovlivnit dosud nerozhodnuté voliče.

autoři: Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, Kateřina Vítková, Simona Fendrychová, Reuters | 17. 6. 2016 8:40

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama