Rozhodne o Brexitu vražda? Útočník na Jo Coxovou posílal peníze neonacistům

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 17. 6. 2016 17:50
Pokud se prokáže, že motivy střelce byly politické a Jo Coxovou zavraždil kvůli jejím názorům, může to v referendu o vystoupení z Evropské unie ovlivnit dosud nerozhodnuté voliče. Kampaň byla v posledních dnech vyhrocená, oba tábory se obviňují ze lží a manipulací.
Britští forenzní experti na místě činu.
Britští forenzní experti na místě činu. | Foto: Reuters

Londýn – Zavražděná poslankyně Jo Coxová agitovala za setrvání Británie v Evropské unii. A výsledek referenda 23. června může ovlivnit i po své smrti.

Pokud se prokáže, že zadržený podezřelý muž – dvaapadesátiletý Thomas Mair – je stoupencem krajně pravicového seskupení Britain First a předplácel si internetový magazín, který vydávají jihoafričtí obhájci apartheidu, poškodí to tábor těch, kteří chtějí Brexit.

Posílal také peníze na účet amerického neonacistického sdružení Národní aliance. V roce 1999 si Mair od aliance koupil manuál s návodem, jak sestavovat doma střelné zbraně.

Jedním z hlavních argumentů tábora Britain First jsou obavy z nekontrolované imigrace. Z toho, že Britové se pomalu, ale jistě stávají doma menšinou a přistěhovalci mění nebo brzy úplně změní zemi.

Coxová v kampani uváděla, že imigrace je problém, ale odmítala kvůli tomu vystoupení z Evropské unie. Střelec podle svědků křičel "Britain First!", když političku napadl.

Vliv na nerozhodnuté

"Lidé začnou více uvažovat o tom, jaká vlastně je rétorika a co říkají zastánci Brexitu. Tábor Vote Leave," prohlásil Steven Barnett, profesor masové komunikace na Westminsterské univerzitě v Londýně.

Nechce však spekulovat, na to je prý příliš brzy a událost příliš čerstvá. Tisková agentura Reuters ve své analýze politické situace po vraždě opatrně napsala, že událost "může posílit zastánce setrvání v EU, kteří v posledních průzkumech začali ztrácet".

USA Today citují v Británii narozeného profesora politologie Bostonské univerzity Grahama Wilsona.

"Tato událost je varováním pro všechny politiky. Když vytvoříte atmosféru hněvu a strachu, namířenou proti cizincům a menšinám, vždy bude existovat malá skupinka lidí, která je v takové situaci schopna udělat strašlivé věci. Většina Britů už je zřejmě rozhodnuta, jak bude volit, ale ty, kteří ještě rozhodnutí nebyli a kteří mohou být pro výsledek referenda klíčoví, může tato událost ovlivnit," řekl Wilson.

Uzavřený samotář

Podle průzkumů bude výsledek těsný, sázkové kanceláře ale více věří v to, že Britové v Evropské unii zůstanou.

V tuto chvíli není jasné, zda muž zatčený kvůli podezření z vraždy Coxové neměl vážné psychické problémy. Jeho bratr novinářům řekl, že se léčil a o politiku se nezajímal.

Vedení Britain First popřelo, že by člověk tohoto jména měl s organizací něco společného a vraždu odsoudilo.

I sousedé z Birstallu uvedli, že to byl uzavřený samotář, který se nijak neprojevoval a něco takového by od něj nečekali.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Španělská zkušenost

Při pohledu do minulosti vidíme případy, kdy násilné činy změnily oproti průzkumům výsledek voleb. Ale i případy, kdy se tak nestalo.

Asi nejznámější kauzou jsou španělské parlamentní volby v roce 2004. Vedla v nich pravicová Lidová strana, zatímco opoziční socialisté ztráceli. Kampani tehdy dominoval spor o účast španělských vojáků ve válce v Iráku, socialisté byli proti.

Několik dní před hlasováním provedli teroristé útok na madridském nádraží Atocha, který si vyžádal 191 obětí. Šlo o odvetu za nasazení španělských vojáků v Iráku.

Ve volbách nakonec socialisté zvítězili a vojska z Iráku stáhli. Předsedovi lidovců José-Marií Aznarovi lidé především vyčítali, že mlžil a odpovědnost za atentát připisoval baskickým separatistům namísto islamistům.

Napadení v Německu

Naproti tomu pokus o vraždu německého sociálnědemokratického politika Oskara Lafontaina předvolební kampani v roce 1990 nepřinesl sociální demokracii oproti průzkumům více hlasů.

Psychicky postižená žena Lafontaina pobodala nožem, do nemocnice jej převezli v kritickém stavu.

Loni v říjnu bodl a zranil odpůrce imigrantů kandidátku na starostku Kolína nad Rýnem Henriette Riekerovou, kterou podporovala Angela Merkelová. Riekerová vyhrála, ale to by se zřejmě stalo i bez jejího napadení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy