Obrovský úspěch pro Čínu. Ve vesmírných závodech už předběhla Rusko, říká odborník

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 1. 2019 14:25
Teprve nedávno se Čína pustila do vesmírných závodů a čtvrtečním přistáním na odvrácené straně Měsíce už dosáhla historického úspěchu, který se zatím žádné jiné zemi nepodařil. Dostala se tak mezi vesmírné velmoci.
Přistání na odvrácené straně Měsíce. Čína zveřejnila první záběry | Video: Reuters

"Je to jedinečná mise, technologicky velmi náročná. USA by ji nejspíš také zvládly, ale zatím mají zájmy jinde ve vesmíru. Číňané se na Měsíc soustředí a v budoucnu by rádi na jeho povrch vyslali lidskou posádku," komentuje aktuální úspěch sondy Čchang-e 4 šéfredaktor českého webu Kosmonautix Dušan Majer.

Čína přitom dlouho zaostávala za americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA) i ruskou agenturou Roskosmos. Svoji první umělou družici vyslala do vesmíru teprve v 70. letech minulého století. V té době měli Američané za sebou už první procházku po Měsíci.

Ti také do vesmírného programu investují mnohokrát více než Čína. Podle serveru Quartz má Čínská vesmírná agentura (CNSA) roční rozpočet kolem tří miliard dolarů (v přepočtu 68 miliard korun), zatímco NASA zhruba sedmkrát tolik.

Peking ale náskok posledních 15 let rychle dohání. Například v roce 2003 CNSA vyslala do vesmíru svou první pilotovanou raketu. Na palubě lodi Šen-čou 5 byl tehdy 38letý astronaut Jang Li-wej, který čtrnáctkrát obletěl Zemi a po 21 hodinách zase přistál. Čína se tak stala po Rusku a USA třetí zemí na světě, která do vesmíru vyslala svou vlastní kosmickou loď s lidskou posádkou.

V roce 2008 zase uspořádala první výstup čínského astronauta do volného vesmíru a hlavně vyslala do kosmu celkem šest posádek. V roce 2016 Číňané vyslali do vesmíru dokonce více raket než Rusové.

"Pozice NASA je stále neotřesitelná. Američané mají ve vesmíru nejvíce sond a vedou v technologickém vývoji. Zato Rusové sice nasbírali řadu historických úspěchů v dobách Sovětského svazu, ale teď jsou v krizi. Nemají žádnou meziplanetární sondu, mají jen pilotované lodě Sojuz, které vozí posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Čína se dere nahoru a Rusko už předběhla," myslí si Dušan Majer.

Sonda na odvrácené straně Měsíce rozhodně není poslední plánovanou misí zaměřenou na jedinou zemskou přirozenou družici. Podle šéfa CNSA agentura studuje možnosti, jak poslat na Měsíc lidskou posádku.

Peking se ale nechce zastavit u Měsíce. Rád by vyslal sondu i ke vzdálenému Jupiteru. Chystá se také vybudovat vlastní vesmírnou stanici a dál bádat na Měsíci. "Naším cílem je, aby se Čína do roku 2030 dostala mezi vesmírné mocnosti světa," řekl v létě pro americkou stanici CNN šéf CNSA Wu Jen-chuy.

Video: NASA zveřejnila první snímky vzdálené planetky Ultima Thule

Vypadá jako sněhulák. NASA na tiskové konferenci zveřejnila první ostrý snímek planetky Ultima Thule | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy