reklama
 
 

Sonda New Horizons proletěla kolem vzdálené planetky. NASA zveřejnila první snímek

Aktualizováno 1. 1. 2019 20:21
Sonda New Horizons přestála průlet kolem vzdálené planetky Ultima Thule. Potvrdily to signály, jež aparát vysílá, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ultima Thule je nejvzdálenější objekt sluneční soustavy, k němuž se sonda dostala. Od Země je vzdálená 6,6 miliardy kilometru.

Sonda je podle NASA v dobrém stavu. New Horizons bude v příštích měsících posílat fotografie planetky a výsledky dalších pozorování. První snímek zveřejnila agentura už nyní, ve středu by měly následovat další.

Ve středu má vesmírná agentura ohlásit také vědecké poznatky o Ultima Thule.

Zástupci NASA sledovali průlet s napětím, protože hrozilo, že sonda narazí do kousků ledu nebo kamení. Při její rychlosti více než 50 tisíc kilometrů za hodinu by se mohly přístroje poškodit už při srážce s částicemi o velikosti zrnka rýže.

Vědci si nebyli jisti, jak Ultima Thule nacházející se v tmavém koutě vesmíru známém jako Kuiperův pás vlastně vypadá - zda je kulatého či podlouhlého tvaru, zda jde o jeden objekt či shluk vícero těles. Z prvního snímku to vypadá, že má tvar podobný kuželce.

Objevena byla v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a odhaduje se, že má průměru 20 až 30 kilometrů. Vědci se ji rozhodli prozkoumat poté, co sonda New Horizons vypuštěná v roce 2006 dokončila o devět let později svou primární misi k Plutu, odkud poslala dosud nejpodrobnější snímky této trpasličí planety.

Sonda New Horizons v lednu 2017 vyfotila Pluto:

Z více než stovky záběrů pořízených v roce 2015 sondou New Horizons vytvořila NASA video, jak by mohlo vypadat přistání na trpasličí planetě Pluto. | Video: NASA |  01:16

autoři: ČTK, Zahraničí | 1. 1. 2019 18:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama