Zhubl 12 kilo a unikl popravě. Únoscům utekl dírou

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 5. 2013 18:24
Francouz žil tři měsíce v temné kobce, kde se nesměl mýt, ani jít na záchod
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Víc než čtyři měsíce musel přečkat fotograf Pierre Borghi v nelidských podmínkách jako zajatec afghánského Tálibánu.

Po nesnesitelném zimním utrpení ale přišlo jaro a s ním i cesta na svobodu.

Ne že by za něj únosci dostali výkupné nebo se jim ho zželelo. Naopak. Dostával tak málo jídla, že zhubl dvanáct kilo, vysmykl se ze řetězů a z kobky, kde strávil tři měsíce, se protáhl úzkým průduchem na svobodu.

Devětadvacetiletý Francouz původem z Grenoblu byl unesen 27. listopadu v noci v Kábulu. Procházel se po čtvrti, kde se zdržují uprchlíci, když u něj náhle zastavilo auto, vystoupili z něj čtyři muži a násilím ho vtáhli dovnitř.

Zpočátku si užíval relativního pohodlí. Byl zadržován v obytném domě, s ozbrojenci hrál karty a procvičoval svou perštinu. Po několika dnech mu ale únosci zavázali oči a odvezli ho do jakési stodoly, kde ho Tálibánci zavřeli do díry v zemi s poklopem. Chtěli výkupné. 

Nesměl se mýt, ani na záchod

Temná kobka v zemi byla mladému Francouzi domovem po další tři měsíce. Na kotnících a zápěstích měl řetězy, nedovolili mu se mýt, ani chodit na záchod. Ven z díry se dostal pouze několikrát, když se s ním chtěli tálibánci natočit, na důkaz, že je naživu.

Takových bylo prvních 10 let války v Afghánistánu:

K jídlu dostával jen krajíc chleba a hrstku rýže na den. "Zima byla dlouhá a chladná. Byla mi zima a měl jsem hlad. Byl jsem na tom opravdu špatně," svěřil se Borghi listu Le Figaro.

Po nějakém čase zjistil, že je schopen uvolnit se ze sevření řetězů. K pokusu o útěk ho ale přimělo až to, když mu únosci oznámili, že jednání o výkupném zkrachovala, a tak ho brzy popraví.

Ani poté, co se protáhl z kobky, ale neměl vyhráno, na zesláblých nohách musel ujít osm nebo devět hodin k nejbližší policejní stanici. Tam byl konečně v bezpečí. Afghánští strážci zákona ho poslali do Kábulu a zpátky do vlasti. "Kdyby mi tálibánci nenasadili tak drastickou redukční dietu, nedostal bych se odtamtud," vzpomíná Pierre Borghi . 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy