Zhubl 12 kilo a unikl popravě. Únoscům utekl dírou

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 5. 2013 18:24
Francouz žil tři měsíce v temné kobce, kde se nesměl mýt, ani jít na záchod
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Víc než čtyři měsíce musel přečkat fotograf Pierre Borghi v nelidských podmínkách jako zajatec afghánského Tálibánu.

Po nesnesitelném zimním utrpení ale přišlo jaro a s ním i cesta na svobodu.

Ne že by za něj únosci dostali výkupné nebo se jim ho zželelo. Naopak. Dostával tak málo jídla, že zhubl dvanáct kilo, vysmykl se ze řetězů a z kobky, kde strávil tři měsíce, se protáhl úzkým průduchem na svobodu.

Devětadvacetiletý Francouz původem z Grenoblu byl unesen 27. listopadu v noci v Kábulu. Procházel se po čtvrti, kde se zdržují uprchlíci, když u něj náhle zastavilo auto, vystoupili z něj čtyři muži a násilím ho vtáhli dovnitř.

Zpočátku si užíval relativního pohodlí. Byl zadržován v obytném domě, s ozbrojenci hrál karty a procvičoval svou perštinu. Po několika dnech mu ale únosci zavázali oči a odvezli ho do jakési stodoly, kde ho Tálibánci zavřeli do díry v zemi s poklopem. Chtěli výkupné. 

Nesměl se mýt, ani na záchod

Temná kobka v zemi byla mladému Francouzi domovem po další tři měsíce. Na kotnících a zápěstích měl řetězy, nedovolili mu se mýt, ani chodit na záchod. Ven z díry se dostal pouze několikrát, když se s ním chtěli tálibánci natočit, na důkaz, že je naživu.

Takových bylo prvních 10 let války v Afghánistánu:

K jídlu dostával jen krajíc chleba a hrstku rýže na den. "Zima byla dlouhá a chladná. Byla mi zima a měl jsem hlad. Byl jsem na tom opravdu špatně," svěřil se Borghi listu Le Figaro.

Po nějakém čase zjistil, že je schopen uvolnit se ze sevření řetězů. K pokusu o útěk ho ale přimělo až to, když mu únosci oznámili, že jednání o výkupném zkrachovala, a tak ho brzy popraví.

Ani poté, co se protáhl z kobky, ale neměl vyhráno, na zesláblých nohách musel ujít osm nebo devět hodin k nejbližší policejní stanici. Tam byl konečně v bezpečí. Afghánští strážci zákona ho poslali do Kábulu a zpátky do vlasti. "Kdyby mi tálibánci nenasadili tak drastickou redukční dietu, nedostal bych se odtamtud," vzpomíná Pierre Borghi . 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy