Zhubl 12 kilo a unikl popravě. Únoscům utekl dírou

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 5. 2013 18:24
Francouz žil tři měsíce v temné kobce, kde se nesměl mýt, ani jít na záchod
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Víc než čtyři měsíce musel přečkat fotograf Pierre Borghi v nelidských podmínkách jako zajatec afghánského Tálibánu.

Po nesnesitelném zimním utrpení ale přišlo jaro a s ním i cesta na svobodu.

Ne že by za něj únosci dostali výkupné nebo se jim ho zželelo. Naopak. Dostával tak málo jídla, že zhubl dvanáct kilo, vysmykl se ze řetězů a z kobky, kde strávil tři měsíce, se protáhl úzkým průduchem na svobodu.

Devětadvacetiletý Francouz původem z Grenoblu byl unesen 27. listopadu v noci v Kábulu. Procházel se po čtvrti, kde se zdržují uprchlíci, když u něj náhle zastavilo auto, vystoupili z něj čtyři muži a násilím ho vtáhli dovnitř.

Zpočátku si užíval relativního pohodlí. Byl zadržován v obytném domě, s ozbrojenci hrál karty a procvičoval svou perštinu. Po několika dnech mu ale únosci zavázali oči a odvezli ho do jakési stodoly, kde ho Tálibánci zavřeli do díry v zemi s poklopem. Chtěli výkupné. 

Nesměl se mýt, ani na záchod

Temná kobka v zemi byla mladému Francouzi domovem po další tři měsíce. Na kotnících a zápěstích měl řetězy, nedovolili mu se mýt, ani chodit na záchod. Ven z díry se dostal pouze několikrát, když se s ním chtěli tálibánci natočit, na důkaz, že je naživu.

Takových bylo prvních 10 let války v Afghánistánu:

K jídlu dostával jen krajíc chleba a hrstku rýže na den. "Zima byla dlouhá a chladná. Byla mi zima a měl jsem hlad. Byl jsem na tom opravdu špatně," svěřil se Borghi listu Le Figaro.

Po nějakém čase zjistil, že je schopen uvolnit se ze sevření řetězů. K pokusu o útěk ho ale přimělo až to, když mu únosci oznámili, že jednání o výkupném zkrachovala, a tak ho brzy popraví.

Ani poté, co se protáhl z kobky, ale neměl vyhráno, na zesláblých nohách musel ujít osm nebo devět hodin k nejbližší policejní stanici. Tam byl konečně v bezpečí. Afghánští strážci zákona ho poslali do Kábulu a zpátky do vlasti. "Kdyby mi tálibánci nenasadili tak drastickou redukční dietu, nedostal bych se odtamtud," vzpomíná Pierre Borghi . 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy