Zhubl 12 kilo a unikl popravě. Únoscům utekl dírou

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 5. 2013 18:24
Francouz žil tři měsíce v temné kobce, kde se nesměl mýt, ani jít na záchod
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Víc než čtyři měsíce musel přečkat fotograf Pierre Borghi v nelidských podmínkách jako zajatec afghánského Tálibánu.

Po nesnesitelném zimním utrpení ale přišlo jaro a s ním i cesta na svobodu.

Ne že by za něj únosci dostali výkupné nebo se jim ho zželelo. Naopak. Dostával tak málo jídla, že zhubl dvanáct kilo, vysmykl se ze řetězů a z kobky, kde strávil tři měsíce, se protáhl úzkým průduchem na svobodu.

Devětadvacetiletý Francouz původem z Grenoblu byl unesen 27. listopadu v noci v Kábulu. Procházel se po čtvrti, kde se zdržují uprchlíci, když u něj náhle zastavilo auto, vystoupili z něj čtyři muži a násilím ho vtáhli dovnitř.

Zpočátku si užíval relativního pohodlí. Byl zadržován v obytném domě, s ozbrojenci hrál karty a procvičoval svou perštinu. Po několika dnech mu ale únosci zavázali oči a odvezli ho do jakési stodoly, kde ho Tálibánci zavřeli do díry v zemi s poklopem. Chtěli výkupné. 

Nesměl se mýt, ani na záchod

Temná kobka v zemi byla mladému Francouzi domovem po další tři měsíce. Na kotnících a zápěstích měl řetězy, nedovolili mu se mýt, ani chodit na záchod. Ven z díry se dostal pouze několikrát, když se s ním chtěli tálibánci natočit, na důkaz, že je naživu.

Takových bylo prvních 10 let války v Afghánistánu:

K jídlu dostával jen krajíc chleba a hrstku rýže na den. "Zima byla dlouhá a chladná. Byla mi zima a měl jsem hlad. Byl jsem na tom opravdu špatně," svěřil se Borghi listu Le Figaro.

Po nějakém čase zjistil, že je schopen uvolnit se ze sevření řetězů. K pokusu o útěk ho ale přimělo až to, když mu únosci oznámili, že jednání o výkupném zkrachovala, a tak ho brzy popraví.

Ani poté, co se protáhl z kobky, ale neměl vyhráno, na zesláblých nohách musel ujít osm nebo devět hodin k nejbližší policejní stanici. Tam byl konečně v bezpečí. Afghánští strážci zákona ho poslali do Kábulu a zpátky do vlasti. "Kdyby mi tálibánci nenasadili tak drastickou redukční dietu, nedostal bych se odtamtud," vzpomíná Pierre Borghi . 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy