Všechny podoby války: 10 let od invaze do Afghánistánu

Všechny podoby války: 10 let od invaze do Afghánistánu
ZAČÁTKY - Obyvatelé Kábulu vyšli naproti přivítat Spojence, jejichž jednotky mířily do hlavního města. 13. listopad 2001.
ZAČÁTKY - Afghánští bojovníci projíždějí na tanku T-62 kolem mrtvých těl. Snímek byl pořízen na silnici 3 km severně od Kábulu. 13. listopad 2001.
BOJOVNÍCI - Zaprášený voják Afghánské národní armády s květinou zastrčenou za uchem odpočívá na korbě hlídkujícího vozu poblíž Tálibánem ovládané pevnosti u města Panjwaii v provincii Kandahár. 13. listopad 2007.
BOJOVNÍCI - Mariňáci odnášejí zraněného kamaráda k vrtulníku záchranářů. Snímek byl pořízen poblíž města Marjah v provincii Hílmand. 21. srpen 2010.
Foto: Reuters
Reuters Simona Holecová, Reuters
12. 10. 2011 10:15

Praha/Kábul - Deset let už trvá současná válka v Afghánistánu. Zdaleka ne první v dějinách této země a dost možná, že také ne zdaleka poslední.

První americké bomby dopadly na pozice tehdy vládnoucího hnutí Tálibán 7. října 2001. Tálibán přišel o vládu nad Afghánistánem, ale ani deset let poté se nevzdává a některé části země znovu kontroluje. Klid zbraní je zatím v nedohlednu.

Za deset let zemřelo odhadem 15 až 20 tisíc bojovníků Tálibánu a s ním spojených skupin, více než 10 tisíc afghánských civilistů a 2700 vojáků mezinárodní koalice. Mezi nimi 1780 Američanů, ale také sedm Čechů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy