Londýn - Nejen obezita a nedostatek pohybu patří k současným negativním trendům ovlivňujícím děti v Evropě a USA. Jak zjistili lékaři z různých částí světa, stejně zhoubná umí být i televize.
Podle článku v odborném časopise Archives of Disease, ze kterého citoval list Guardian, se zdravotnické úřady v Evropě a Velké Británii o dobu, kterou děti tráví před obrazovkami, moc nezajímají. A přitom by měly.
Roky života před televizí
Podle autorů studie přitom z výzkumů vyplývá, že průměrné sedmileté britské dítě má za sebou celý rok dívání se na televizi nebo obrazovky počítače.
V 18 letech nasčítaný čas tvoří dokonce tři roky, což je pro zdraví dětí a mladistvých nepříznivé.
"Všechny děti mladší pěti let by měly strávit co nejméně času vysedáváním, pokud ovšem nespí," reagovalo podle Guardianu britské ministerstvo zdravotnictví na článek z pera lékaře Arica Sigmana.
Existuje přitom bezpočet důkazů, že vysedávání před televizí vede ke zdravotním komplikacím. Rodiče u svých potomků riskují cukrovku, náchylnost k obezitě a kardiovaskulárním nemocem. Vyšší krevní tlak je zase typický pro malé hráče videoher. Nemluvě o náchylnosti k nezdravým stravovacím návykům.
Jiná, tentokrát americká studie, uveřejněná v časopise Pediatrics, upozorňuje, že děti vysedávající u televize mezi prvním a třetím rokem života mají v pozdějším věku problém se soustředit.