Přežily žraloky i rozbitý motor. Dvě ženy se ztratily na moři, po pěti měsících je zachránili rybáři

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
28. 10. 2017 15:28
Pět měsíců bloudily dvě Američanky Tichým oceánem na své rozbité jachtě, než je zahlédli tchajwanští námořníci. Teď jsou ženy už v bezpečí i se svými dvěma psy. Popisují, jak místo výletní plavby na ostrov Tahiti bojovaly o přežití. A to i se žraloky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Honolulu - Původně to měla být příjemná exotická dovolená. Dvě Američanky v květnu vypluly z havajského Honolulu a mířily na jachtě na ostrov Tahiti. Vzaly s sebou i své dva psy, Zeuse a Valentina.

Jenže pak se všechno možné na lodi porouchalo. A ženy bloumaly napříč Tichým oceánem, než je po pěti měsících zachránili námořníci.

Nouzové signály vysílaly 98 dní. Nakonec ale bylo jejich volání o pomoc vyslyšeno.

Pohupující loď v úterý zpozorovalo tchajwanské rybářské plavidlo, které záhy zkontaktovalo námořnictvo USA na ostrově Guam. 

V tu chvíli se ženy nacházely asi 1500 kilometrů jihovýchodně od Japonska. Původně přitom pluly úplně jinam.

Bezcílně unášené po moři

Jennifer Appelová a Tasha Fuiabaová vypluly letos v květnu směrem k Francouzské Polynésii. Jejich domovské Honolulu a ostrov Tahiti jsou od sebe vzdušnou čarou vzdálené asi 4300 kilometrů.

Netrvalo ale dlouho a potkaly je první komplikace. Bouře je už na konci května připravila o motor a službu pak vypověděl i lodní stožár.

"Spousta věcí se na lodi porouchala. Rozbil se stožár a motor nechtěl nastartovat, když bylo potřeba," popsala pro britský server The Guardian matka jedné z žen Joyce Appelová.

"(Jennifer) tak bojovala s několika problémy, které způsobily, že ji bezcílně unášel oceán," dodala.

Právě 75letá Joyce Appelová zalarmovala pobřežní stráž po necelých dvou týdnech, co obě ženy vyrazily na cestu. S Jennifer se jí totiž nedařilo telefonicky spojit.

Později vyšlo najevo, že dceřin mobil spláchlo hned první den na lodi moře. 

Každodenní volání o pomoc

Ženy na porouchané jachtě nakonec bloudily pět měsíců. Původně předpokládaly, že na Tahiti dorazí do 60 dnů.

Místo toho ale po stejné době začaly vysílat nouzové signály. A to každý den. 

"Bylo to velmi depresivní a beznadějné, ale byla to jediná věc, kterou jsme mohly dělat," vylíčila Jennifer. "Neměly jsme na výběr."

Podle záchranářů se ale Jennifer s Tashou nacházely příliš daleko od pobřeží nebo jiných plavidel. 

Mezitím bojovaly nejen s technikou, ale jednu noc i se žraloky, kteří připluli k jejich jachtě. "Měly jsme obrovské štěstí, že trup naší lodi byl natolik silný, že útoku odolal," vypověděla Jennifer.

Až po téměř sto dnech je tak zpozorovala rybářská loď z Tchaj-wanu.

Podle žen byla plachetnice už v tak špatném stavu, že se obávaly, že dalších 24 hodin nezvládne.

Přežili všichni čtyři

Američtí námořníci ale ve středu brzo ráno tamního času připluli na pomoc. O život nepřišli ani psi.

Všichni čtyři přežili díky vodě z čističky, která byla na lodi, a díky ročním zásobám jídla. Ještě před odplutím se totiž ženy setkaly s několika odborníky, aby probraly svou cestu - minimálně Jennifer nebyla na moři žádným nováčkem.

Experti je varovali, aby si pro jistotu vzaly dostatek potravin. Jejich strava se tak skládala hlavně z rýže, těstovin nebo ovesné kaše.

Ženy mluví o nefalšované úlevě. "Vlastně to bylo docela ohromující," pochválila pro americkou stanici NBC News Jennifer zásah záchranného týmu. 

Mapy Antarktidy se přepisují neustále, tohle je ale jedna z největších ulomených ker za posledních čtyřicet let, říká Daniel Nývlt. | Video: Filip Horký, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy