O krok blíže k objasnění letecké záhady. Australané zkoumají snímky, které mohly zachytit let MH370

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2017 15:11
Nově objevené satelitní snímky pořízené francouzskou armádou nad Indickým oceánem možná odhalily, kam se před třemi lety zřítilo malajsijské letadlo s 239 lidmi na palubě. Zmizení letu MH370 zůstává jednou z největších leteckých záhad současnosti. Australští vyšetřovatelé teď možná budou moci díky snímkům s velkou přesností určit, kam se letadlo zřítilo - pokud se plovoucí předměty na satelitních snímcích ukážou opravdu jako trosky hledaného letadla. Pátrání po malajsijském letadle bylo letos v lednu po 3 letech z finančních důvodů pozastaveno.
Téměř rok stará fotografie stínu novozélandského letounu, pátrajícího v Indickém oceánu po vraku malajsijského boeingu.
Téměř rok stará fotografie stínu novozélandského letounu, pátrajícího v Indickém oceánu po vraku malajsijského boeingu. | Foto: Reuters

Canberra - Jde patrně o největší záhadu v dějinách letectví. Boeing 777 malajsijských aerolinek zmizel z radarů 8. března 2014 a dodnes se nepodařilo najít jeho trosky, ani odhalit, proč se zřítil.

Australané teď ale zveřejnili, že mají novou stopu. Nově objevené satelitní snímky plovoucích objektů v Indickém oceánu by mohly odhalit, kam skutečně let MH370 i s 239 lidmi na palubě dopadl.

Fotografie byly pořízeny už před třemi lety francouzskou armádou, jen několik týdnů po zmizení letadla. Francouzské ministerstvo vnitra rozhodlo o jejich vydání teprve letos v březnu. Od té doby australští vědci pracovali na jejich analýze.

Pokud se skutečně jedná o trosky malajsijského letounu, dá se podle Australského úřadu pro bezpečnost dopravy (ATSB) s bezprecedentní přesností určit místo konce tragického letu.

Po letounu pátraly australská, malajsijská a čínská vláda. Pro nedostatek důkazů a financí bylo ale pátrání letos v lednu pozastaveno.

S důkazy opatrně

Na fotografiích je vidět asi 70 objektů plovoucích na hladině oceánu. U 12 z nich jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že jsou dílem člověka. Jak uvádí ve své zprávě, s jistotou to ale určit nemohou.

Pokud se však skutečně jedná o trosky letu MH370, dá se podle nich podle oceánografa Davida Griffina s velmi dobrou přesností určit, že letadlo dopadlo severně od původně prozkoumávané oblasti, jak se vyšetřovatelé od loňského podzimu domnívají.

"Celé to závisí na tom, co je nemožné zjistit. Zda to jsou skutečně trosky letadla," řekl televizní stanici CNN.

Malajsijský letoun mířil 8. března 2014 z Kuala Lumpuru do Pekingu, ale po startu se stočil na jih a letěl ještě několik hodin, než se zřítil do moře. Údaje o pohybu letadla pocházejí ze satelitů, posádka už ale s nikým na zemi nekomunikovala.

Z analýzy vztlakových klapek letadla, nalezených loni v létě na pobřeží ostrova Réunion, vyplývá, že stroj klesal neřízeně. 

Příčiny neštěstí jsou předmětem spekulací. Uvádí se možný požár a kouř, který zbavil posádku i cestující vědomí, nebo dekomprese na palubě. Není vyloučené ani lidské zavinění.

Několik kusů z letadla se už podařilo najít na pobřeží východní Afriky - v Mosambiku, Jihoafrické republice, Tanzanii a na ostrovech Réunion a Mauricius. U některých z úlomků není ale ani možné prokázat, že skutečně pocházejí z letu MH370.

Malajsie vyslala na ostrov Réunion tým expertů, aby tam prozkoumali nalezený úlomek letadla. Vztlaková klapka vyplavená na pobřeží ostrova je podle nich téměř jistě ze záhadně zmizelého letu MH370. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy